Zastav a nepřežiješ 2 - Vysoké napětí

Crank: High Voltage

Zastaneš a neprežiješ 2

Crank 2 - Zastaň a zomrieš

Crank 2: Zastaň a neprežiješ!

Crank 2: High Voltage

Akční / Thriller / Krimi / Komedie

USA, 2009, 96 min

Je to dosť dobrá akčná komédia s Jasonom Stathamom, ktorá je pokračovaním slušnej jednotky. Má veľmi dobrý príbeh o nájomnom zabijakovi, ktorý po vyriešení účtov s gangstrami vypadol z vrtuľníku, no tento pád prežil a hneď ho zajme čínska mafia, aby mu odobrala srdce a nahradí ho špeciálnou batériou. A tak musí urobiť všetko preto, aby ho získal späť, ale batériu musí priebežne dobíjať a samozrejme po ňom opäť ide množstvo zabijakov. So spracovaním som nadmieru spokojný, dej priamo nadväzuje na záver predchádzajúceho dielu a opakuje totožný koncept, takže samotná zápletka síce v porovnaní s predchádzajúcim dielom prakticky nič nové nepriniesla, ale jej prevedenie je už iné. Tvorcovia sa už tentokrát absolútne utrhli z reťaze a nezastavia sa pred ničím. A tak je to jedna veľmi dynamická a mimoriadne nápaditá jazda, kde jedna nezabudnuteľná situácia strieda druhú, pokiaľ možno dotiahnutá až do maximálnej absurdnosti, je tu nespočet originálnych nápadov, plno svojských postáv, ktoré to celé osviežia a po celý čas si to udržuje vysokú úroveň zábavnosti a zbesilosti, takže tu sa nedá nudiť ani na okamih. Akcie je tu dosť a v rámci svojej kategórie je výborná. V rámci čistého akčného žánru by nestála za nič, súboje a aj prestrelky nespĺňajú žánrové štandardy, ale tu ide predsa len o niečo úplne iné. Hlavne, že všetky tie likvidácie, naháňačky, zrážky a všetko ostatné je nápadité, zábavné a aj pomerne drsné. Herecké obsadenie je na tom dobre, výborný Jason Statham, ktorý je tu ešte lepší, než predtým, Amy Smart je naopak na tom horšie, ale našťastie ani nemá až tak moc priestoru a zvyšok postáv, či už tie, ktoré zostali rovnaké, ale aj nové ma dosť bavili, obzvlášť mladík so záchvatmi. Réžia a technická stránka síce pôsobia dosť zvláštne, na rozdiel od predchádzajúceho dielu to má o dosť amatérskejší vizuál, ale to bolo viditeľne zámerom a aj tak tu ide hlavne o tú neutíchajúcu zbesilosť a množstvo vizuálnych nápadov a to sa vydarilo. Už jednotka bola veľmi zaujímavá a originálna, ale stále sa ešte trochu držala na uzde, aby bola prístupnejšia aj bežnému divákovi, no to už tentokrát neplatí a toto pokračovanie je už čisto pre fanúšikov. Síce uprednostňujem bežné akčné filmy, ale rozhodne nemám problém ani s takouto nápaditou a zábavnou akčnou jazdou a prípadnú trojku si určite nenechám ujsť. 78%(19.8.2013)

SOLIDNÍ NÁŘEZ! Jednička mě ani tak nechytla, ale dvojka si absolutně na nic nehraje. Vše je totální pochcávka, nadsázka a ironie. To jste vážně nepoznali, že to tvůrci nemyslí vážně? Dvojka obsahuje to nejlepší z prvního dílu a přidává další porci sraček a akce, tohle jsem letos ještě neviděl a dost mi to scházelo. Perfektně nabušený film, který vrhá jednu hlášku za druhou a já při prvních 30 minutách nemohl dělat nic jiného, než se stupidně tlemit. Perfektní výmaz, který tady dlouho nebyl! 80% 04.12. 2010(4.12.2010)

• Cival

Videoherní koncept je fajn a cením si toho, že měl někdo koule na to, zkusit ho předvést důkladně se vším všudy (skony, nové levely i.nacheatovaná nesmrtelnost). Ale jeho realizace se hodně rychle omrzí, protože akce rozhodně není tak adrenalinová, jak se snaží tvářit, a humor je víc dementní než anarchistický. Jako když dáte desetiletému klukovi bouchačku a řeknete mu, že si může dělat, co chce. On začne rabovat obchody, střílet lidi na potkání a kopat svoje učitele do varlat. Možná to bude mít svoje kouzlo - ale rozhodně to nebude punk.(24.7.2009)

Tvorba dua Neveldine/Taylor dává přesně to, co v dnešní žánrové kinematografii chybí (obzvláště pak v českých kinech). V době počítačových her a adrenalinových sportů působí i sebespektakulárnější akční filmy uondaně, neboť za sebou vlečou železnou kouli schémat a hodnot. Staromilský alibismus, který velí vyvažovat destrukci a jiné přímočaré atrakce stvrzováním hodnot dominantní společnosti podkopává nohy i jinak slibným dílům (např. "12 Rounds"). "Crank 2" v tomto kontextu představuje alternativní, ba až undergroundový výplod. Nesvazuje si nohy realismem, příběhem, ani zažitými vyprávěcími strukturami. Prostě na diváky po vzoru videoher valí proud primárních atrakcí a podvratných lákadel. Uvažovat o výtvorech Neveldina/Taylora jako o béčkových filmech, nedej bože v úrovni trendu "cool" žánrovek je pomýlené. Toto jsou ultimátní (akčně stylizované) exploatace – tedy přehlídky prvoplánových atrakcí, které chtějí přímo oslovovat diváky, velikášsky přiznávají svou lacinost i pokleslost a otevřeně atakují mainstreamové struktury a hodnoty. Hystericky frenetická obrazová koláž frivolně prezentované tělesnosti (ženské i mužské), excesivního násilí, videoherní estetiky (přímá aluze na FPS hry a celková evidentní inspirace sériemi Grand Theft Auto či Saints Row) a karikované popkultury se z plátna valí za zvukového doprovodu burleskních zvukových efektů, řízné hudby a kupy požitkářsky vyslovovaných vulgarit. "Crank 2" je komnata, jejíž dveře bojácně obchází obdivovatelé "Transformerů 2". Punk opravdu ještě nezemřel a cyberpunk došel do svého vrcholu v amfetaminovém zrcadle současnosti! PS: Třešničkou na dortu je perfektní herecké obsazení, které karikuje image představitelů – Jason Statham jako testosteronový britský nabíječ, Bai Ling coby otravná asijská štětka a David Carradine jako zvrhlý seschlý dědek a rádoby Asiat. --- více v recenzi na Aktuálně.cz(15.7.2009)

První CRANK na druhou a proto možná u mě o trošičku slabší. Chybí tomu to prvotní překvapení, které Taylor a Neveldine nacpali do něčeho co jsem si myslel, že bude tradiční akčňárna. HIGH VOLTAGE bere stejný koncept a dovádí ho až na okraj útesu. Vlastně často dokonce až za něj. Originálními nápady se tu nešetří a i když je většinou o úplné úchylnosti vsadím se o co chcete, že jste je nikde jinde neviděli. P.S: Jsem docela zvědav co řeknou typičtí fanoušci (vlastně spíš fanynky) Linkin Park, když uvidí Chestera Benningtona v takovémhle filmu. Úplně vidím ty protáhlé obličeje. Che che.(21.7.2009)

• Bai Ling

• - Amy Smart si už v roku 1997 zahrala vo filme s identickým názvom, ako má toto pokračovanie - High Voltage. (beso74)

• - Slovo "fuck" ve filmu zazní 164krát což je 1,71krát za 1 minutu. (Dixxx)

• - Kaylo je v kantonštině slangový výraz pro homosexuála. (Othello)