Na jaře roku 2006 se dokumentarista Pavel Koutecký chystal dokončit největší projekt svého života. Po třináct předchozích let měl totiž jedinečné privilegium natáčet Václava Havla v práci i v soukromí, měl přístup do míst, kam jinak nikdo nesmí, a se samotným prezidentem uzavřel dohodu, že až skončí jeho druhé funkční období, smí záběry použít. Pavel Koutecký se bál a těšil zároveň. Stovkami hodin natočeného materiálu se však nakonec probíral někdo jiný. Pavlův život skončil nečekaně a tragicky na jaře 2006. Nelehkého úkolu se ujali jeho přátelé a spolupracovníci v čele s Miroslavem Jankem. Kromě čtyřdílného televizního seriálu vznikl celovečerní film, který dnes uvidíte. Významné okamžiky v životě Václava Havla tu střídají zdánlivě všední události, a i když jsme často svědky lehce pikantních chvilek, nikdy nemáme pocit nepatřičnosti či bulvárnosti. Havel, ač charismatický muž s obrovským vlivem, byl také jenom člověk. A tento film daleko přesahuje hranice portrétu. Je to svým způsobem kronika, album, kterým listujeme a uvědomujeme si skrze jeho obrazy i střípky svých vlastních životů. (Česká televize)

hudryhudry

Velmi zajímavý pohled "pod pokličku" na působení podle mě nejlepšího prezidenta naší vlasti po Masarykovi. Působivý snímek zdokumentovává Havlovo prezidentování od rozdělení federace až po nástup Václava Klause. Ve filmu je mnoho silných, ale i humorných okamžiků, které z filmu nedělají pouze uspávací dokument, ale živého průvodce v kuloárech Hradu 90. let. Potvrdíme si mnoho veřejných tajemství a dozvíme se mnoho zajímavostí... že Zeman skutečně s becherovkou nešetřil ani při návštěvách u prezidenta a byl výborný manipulátor, že Klaus a Havel se nesnášeli jak kočka a myš nebo že značkou cigaret number one pro prezidenta Havla byly jenom Camelky. Nejsilnější moment je odchod paní Olgy, který je skutečně dojemný, také nervy před volbou prezidenta jsou umořující, zvláště podtrženy projevem nenávistného republikána. Havel to měl v životě těžké a myslím si, že dokument pana Kouteckého je příjemným podtržením za jeho politickým životem. ()

Frankie

Je možná až žádoucí pohlížet na tento dokument nikoliv jako na jakýsi politický testament, ale spíše jako na fresku o muži, jenž moci čelit neumí a vlastně ani nemůže, protože ví, že "demokracie svazuje ruce těm, co to myslí dobře a těm ostatním poskytuje neomezené možnosti". Dokument se silnými momenty ukazuje, jakých mimořádných morálních i intelektuálních kvalit Havel dosahoval a které mu byly paradoxně ve výkonu funkce prokletím. Přesto duch občanské společnosti, která se tehdy v bolestech rodila, bude vždy upomínat na svého strůjce, občana Václava Havla. Filosof na trůn nepatří a Havel nebyl vyjímkou, vyjímkou byla zmatená doba do níž nás dějiny uvrhly a která nám tak dala pocítit závan satisfakce po dehonestující minulosti. ()

bari68

Dokument o súkromnom živote tohto bývalého československého,resp. českého politika.Chronologicky a zaujímavo zostavené črepiny a perličky zo zákulisia prezidentovho života.Nech má každý na Havla názor aký chce.U mňa , ale pod zášťou rádoby demokraticko-humanistickej politiky a rečí o znovuzrodení republiky je to politik, ktorý síce si vybudoval revolúciu ,ale zároveň ďalej nepochopiteľne si hrial na hrade tých samých ľudí, ktorý nám vládli 40 rokov. Človek, ktorý aspoň trochu sleduje politiku tak vie, že po 89-tom mal na hrade okolo 350 poradcov z ktorých 200 bolo bývalých príslušníkov StB.To bolo aj pre ostatných občanov ČR, z ktorým súvisela aj nálada v srdciach voličov a politikov, ktorý prežívali akúsi schizofréniu z revolúciou a následným sklamaním z rozpadu republiky a situáciou v nej. ... Dokument ako celok, ale nesklamal a priniesol do českej kinematografie nový druh ,kategóriu filmu, pri ktorom niekto sa zasmeje, zaspomína a povie si názor na tento dokument. ()

velkyvezir

Výborný dokument mapující Havlovu prezidentskou kariéru, i když je zřejmé, že režiséři patří mezi ne 100% objektivní. Tím nijak neubírám na tom, že jsem se u tohoto dokumentu skvěle bavil, místy i zaslzel, marná sláva, osloví ty, kteří Havlovo prezidentování naplno vnímali. Pro mne stěžejní momenty: 1. Rozhovor se Zemanem při jednání o vládě v 1996. 2. Smrt Olgy Havlové. 3. Svatba s Veškrnovou, kde je v pohledu Veškrnové zřejmé, že právě si uvědomila, že ji čeká náročná léta, za což klobouk dolů. ()

Baffer

Václav Havel. Jedna s nejvýznamnějších postav novodobých českých dějin. Dokument zobrazuje stručný průřez 12ti let jeho prezidentské kariéry. V dokumentu jde vidět, že i prezident je jenom člověk, který se dokáže bavit a ne jenom ten chlápek, co na mě 9 let čučel z fotky na základní škole. Rozhodně doporučuje vidět! ()

rozbris

Všichni jej známe, všichni jsme jej viděli a někteří ho měli a neměli rádi, ano řeč je o bývalém prezidentovi Václavu Havlovi. Dokument Občan Havel nám našeho bývalého prezidenta ukazuje v zákulisí a tak trochu přibližuje. Moc jsem jej nemusel, ale po shlédnutí jsem si všiml, že to je taky jenom člověk, který rád pije, kouří, a nesnáší focení a smokingy. Od teď už mám na tohoto "milého" člověka jiný názor - rozhodně pozitivní. ()

Zagros

Obsah zvítězil nad formou, které by se dalo leccos vytknout, tím se ale zabývat nechci. Obsahu bych naopak vytýkal jen málo, například více pohledu do soukromého života Václava Havla. Dokument je "jen" o prezidentu Havlovi, což není úplně špatně, ale mohlo to být ještě lepší. Občan Havel dává nahlédnout do jeho prezidentování a do bojů s různými politiky. Politice se poslední dobou vyhýbám, a když přemýšlím proč, jedním z důvodů je to, že z ní odešli slušní lidé, jako byl Václav Havel. Chápu, že je to částečně jeho prezentace, ale je vidět, jak byl moudrý, pokorný a snažil se vždy najít řešení a vyhnout se konfliktu. Jaký to rozdíl oproti jeho následovníkům - samolibému ješitovi a arogantnímu buranovi. Václav Havel i přes jeho drobné nedostatky byl posledním prezidentem, na kterého jsem byl hrdý. ()

klukluka

Stejně jako u filmu Havel (rok vzniku 2020) si říkám: A to je všechno? Kde je ta Havlova údajná výjimečnost (v jakémkoliv ohledu)? Kde je jakýkoliv náznak, smítko možné geniality? Nevidím tam vůbec, vůbec nic. Je ten film tak špatnej, že se to nepodařilo zachytit? Nebo je naopak tak dobrej? Já fakt nevím... Ale na to, jaký dostali jeho tvůrci prostor, je každopádně nudnej. Tohle vymáčknout z mnoha a mnoha let natáčení..? Bída ()

xmozek

Ano dal jsem 3 hvězdičky. Jsou to ale silné 3 hvězdičky. Film se snažil představit našeho bývalého prezidenta jako člověka. Snažil se ukázat zákulisí různých státních návštěv delegací a podobně. Ale bohužel, některé scény jsou přílíš zdlouhavé a tím se Občan Havel dostává do nudných několika minutových pasáží, kdy se už těšíte na další scénu a vaše pozornost je pryč. Ale jinak vřele doporučuji. Po druhém shlédnutí přidávám jednu hvězdičku. ()

baXter

Pokusím se nehodnotit osobu pana Havla a zaměřím se spíše na dokument samotný. Jeho vypovídající hodnota je jen pár stupínků nad hranicí nuly. Podstatná část záběrů mi jaksi vnucovala pocit nahranosti pro oko kamery, ale to může (a nemusí) být pouze můj subjektivní a častečně kritický názor na dokument tohoto typu. Na druhou stranu, prostředí hradu a prezidentského zákulisí je a vždy bude velmi lákavý materiál, který dokáže do kin a nebo spíše k televizní obrazovce přilákat velké množství diváků. Jsem rád, že bylo alepsoň z části zachyceno jakou "loutkou" a nerozhodným prezidentem Havel byl. Hezky to Olga řekla: "Ty taky musíš dostat příkaz na všechno ...". //aktualizace: Jsem rád, že jsem mohl býti tím sťastlivcem, který viděl 150 minutovou verzi. BOSKOVICE 2008 !!! ()

Peiper2

Dokument se zaměřuje na období prezidentování Václava Havla. Osobně považuji VH za jednu z největších osobností českých dějin, ale nevím, jestli právě on se hodil na prezidenta ČR... možná že ho pro nás byla škoda. Hodně se mi líbilo, jak je v dokumentu zachyceno zákulisí při jednáních s předsedy parlamentních stran, co si pan Havel o nich myslí. Věru neměl to s tou sebrankou,co se dostala k moci jednoduché (velmi vtipné momenty, kdy Havel říká,co si myslí o té namyšlené primadoně Klausovi). Jako odlehčení je pak zajímavé sledovat různé návštěvy z jiných zemí - Bill Clinton, G.W.Bush atd. Velmi pozitivní je, že film byl natáčen průběžně, takže je z něj cítit duch té které doby - porevoluční zmatek, měnová krize v roce 1997 atd. atd. Celkově je to velmi zdařilý dokument o velkém člověku, kterým Václav Havel bezesporu je. ()

wosho

Bál jsem se, že z dokumentu bude cítit na sto honů vytváření dokonalého muže. Velkého politika, humanisty, dramatika a druhého nej Čecha v našich dějinách (hned po TGM). A ono ne. Sice tvůrci občas k tomu co jsem vyjmenoval přiblížili, ale nikdy to nepřehnali do krajních hranic. Ukázali i nedokonalou stránku Havla-třeba ta část kdy byl prostředníkem po volbách 1996 a kdy se mu politicky tak nedařilo. ()

dopita

Dokument, kterej stojí a padá s osobou Václava Havla, a protože Havel umí zaujmout, kouká se na to moc dobře. ()

Pussycat18

Asi takto: když to běželo v kině, nijak mě to nebralo. Když to dali příznačně na svátek...tak jsem na to teda jukla...ze zvědavosti. Havlovo prezidentování jsem zažila v mladičkém stádiu svého života a proto jsem se o něho coby státníka nejvyššího nikdy nezajímala. Filmový počin Občan Havel však překvapil a potěšil mou zvědavost. Právě proto, že jsem se o politiku nikdy nezajímala (zvláště v pubertě ne), mě překvapilo, kolik lidskosti a přirozenosti se vejde do takového prezidenta :-). Ve své podstatě, já vnímala jen poslední Havlovo období a to nebylo nijak valné, ale po shlédnutí tohoto filmu vím, že to prostě byla nešťastná volba. Tou dobou už neměl bojovat se státem, ale se svým vlastním zdravím a osobním životem. Prostě přetáhl. Zvláštní filmový projekt, rozhodně doporučuji. Možná by nebylo špatný promítat to na školách, v takový devítce by se určitě rádi ulili :-) ()

Kovaja

Naprosto skvělé poodhaléní zákulisí hradu a našeho prvního prezidenta V.Havla.Havel se opravdu choval jak kdyby tam kamera vůbec nebyla a nehlídal si každé slovo takže mu em tam uletěl nějaký ten vulgarismus ale sem za to rád protože i prezident je přece jenom člověk. ()

TerezaVanCZ

Tak asi jenom fanoušci Havla dokážou docenit tento film, protože jeho odpůrci i kdyby to natočil Cameron se všemi efekty, tak Havel jim bude protivný pořád. Potřebovala bych to ale vidět aspoň dvakrát, abych si zapamatovala všechny vynikající hlášky (jestli to můžu takhle nazvat) a zvýšila svoje hodnocení. Klaus ale znovu ukázal jaký je to bezpáteřní švindlíř slušně řečeno. Už jenom za tu ohromnou práci s tím neskutečným množstvím materiálu, se musí tento film/dokument náležitě ocenit. ()

Hanys_

Připadal jsem si jako šmírák, který přes klíčovou dírku sleduje každý Havlův krok. Sdílel jsem jeho obavy a nadšení, usmíval se nad jeho kostrbatou angličtinou i nad každou trefnou poznámkou o Klausovi...A strašně mě to bavilo. Každopádně těm, kteří se v době vzniku ČR batolili, tenhle dokument pravděpodobně vůbec nic nemůže říct....8/10 ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

10.05.2017

Cena Pavla Kouteckého zná svého vítěze

Cena Pavla Kouteckého zná svého vítěze

15.06.2014

Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší dokument získala režisérka Bára Kopecká za film DK o kontroverzním a uznávaném architektovi Davidu Kopeckém. Film je podle poroty hluboce autorskou výpovědí… (více)

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!