Regina (Hepburn) se vrací do Paříže z lyžovačky ve Švýcarsku. Čeká ji ovšem nemilé překvapení. Její manžel je nezvěstný a spolu s ním i všechny peníze, které měli. Do toho se o ni začnou zajímat agenti CIA a další podivíni, kterým jde všem jen o jedinou věc. Dozvědět se, kde jsou peníze. Manžel je totiž za války zpronevěřil. Napětí, žánrové schválnosti, product placement a další komponenty tento film učinily nesmrtelným. Především muzikálový režisér Donen napíná diváky od začátku do konce. Audrey Hepburnové v roztomilém kožíšku a špercích za několik desítek tisíc dolarů jde totiž permanentně o život. (Magic Box)

Killingjoke

Lehce komediální, lehce dramatická a lehce krimi parafráze na velké špionážní filmy. Šaráda má velmi jednoduchou dějovou linku a film tak spíše než na výborném scénáři staví na několika momentech překvapení a především hereckých výkonech všech zúčastněných herců. Komediálnost a milá naivita snímku je samozřejmostí poplatnou době svého vzniku, takže ve výsledku namísto špionážní zápletky sledujeme milostné taškařice mezi ústřední dvojící Grant a Hepburn. A v tom je možná ten kámen úrazu, tedy aspoň pro mne. Já jim tu chemii a zamilovanost prostě neuvěřil... Šaráda je skvělým filmem, který výborně pobaví, ale k tomu abych mohl dát pět hvězd, jí prostě chybí nějaká ta větší jiskra. Přesto jsem se bavil skvěle, dokonce lépe než u valné většiny bondovek… ()

tranquill

"Proti kradení kradených peněz žádný zákon není!" Řekl bych "šarmantní" špionážně-romantická krimi komedie s hvězdným obsazením. Na kvalitu takovýchto starých snímků se dá spolehnout. ()

arkie

Po vcelku slubnom uvode nastava sklamanie. Clovek nevie, ci sa diva na detektivku, komediu alebo milostny pribeh. Dej zacina byt stale menej plynuly, su tam logicke kopance, tazko uveritelne sceny v danom zanri. Napr. pokial by islo o detektivku, tak po brutalnej vrazde jednej z postav by krehka Audrey asi velmi tazko ostala spat sama v izbe, ktora susedi s viacerymi potencionalnymi vrahmi. Rovnako su miestami az trapne komicke sceny typu: - Uz treti krat si ma oklamal, ako sa vlastne volas? - Brian. A oklamal som ta preto a preto ... - Aha, no tak ta milujem. ... :) Je to bezzube aj v napinavej linii, vacsina scen je lahko citatelna, predvidatelna. No a milostne - Cary Grant je k Audery znacne prestarnuty, dost sa k sebe nehodia. Skoda. ()

neo93

Další ze skvělých filmů z Audrey Hepburn. Po zhlédnutí musím přiznat, že ještě lepší než jsem si v jeho průběhu myslel. Možná to bude také tím v jaké snímku Audrey hraje, dosud jsem ji neviděl v takovém to žánru ani v herecké poloze jako právě v Šarádě. Zde představuje manželku muže, který byl zavražděn vyhozením z jedoucího vlaku. Ačkoli ho již nemilovala, jeho smrt ji zaskočila a také materiálně zasáhla, jelikož její manžel prodal veškerý majetek z pařížského bytu, do kterého se vrací po návratu z hor. Nic nenasvědčuje tomu, že by se měla něčeho obávat až do pohřbu jejího zemřelého manžela. Na něm se totiž ukážou tři podivní muži, kteří ji poté začnou usilovat o život a ona už není v bezpečí. Navíc se kolem ní začne točit další podezřelý chlap. Třebaže Audrey Hepburn nehraje, řekněme svou typickou postavu, je stejně okouzlující a úžasná. Ať už si hraje na špionku, je vystrašená či naštvaná, svádí ostatní, dělá tlumočnici nebo utíká před zločinci. Navíc když je jejím hlavním mužským protějškem Cary Grant, který mimo jiné obstará tu akčnější část filmu, je o zábavu postaráno. Zaujala mě rovněž ona celá příběhová linka, ve které až do posledních chvíle netušíme, kdo stojí za přibývajícími vraždami, kdo má ukryté peníze, resp. v jaké formě jsou zpeněženy ani vlastně kdo skutečně je Peter Joshua. Opravdu jsem nečekal tak výbornou, zajímavou a dobře vystavěnou kriminální detektivku, s prvky komedie i romantiky. ()

junxi91

Napínavý film, ve kterém krásnou Reginu pronásledují neznámí muži, kteří po ní chtějí 250 000 dolarů, a ochránit se jí naopak snaží agent CIA a jeden šarmantní chlapík, který neustále mění jména a prý se rozvádí. Na začátku je Regina "Reggie" Lampertová, tlumočnice, na dovolené v Alpách, kde po ní střílí z vodní pistolky malý kluk. Zde oznámí své kamarádce Sylvii, že se rozvádí se svým manželem Charlesem (jak nečekané). Také ji zde osloví šarmantní Američan jménem Joshua, který se jí snaží očividně sbalit. Reggie se vrátí do Paříže a najde svůj byt vybydlený. A tak zavolá na policii a policejní inspektor jí oznamuje, že její manžel Charles prodal věci a poté byl při odjezdu vlakem z Paříže zastřelen. Rovněž se ztratily jejich peníze. Reggie dostane od policie Charlesovu cestovní tašku, ve které je dopis pro ni, lístek na loď do Venezuely, čtyři pasy na různá jména a národnosti a další osobní věci. Na Charlesově pohřbu jsou pouze tři neznámí muži, kteří si prohlížejí jeho tělo a jeden z nich do něj dokonce zapíchne špendlík, aby se přesvědčil, že Charles je skutečně mrtvý. Agent nebo špion CIA jménem Hamilton Bartholomew si povolá Reggie, která ani neví, co to je CIA a co to bylo OSS, na americké velvyslanectví. Od něj se dozví, že tři muži z pohřbu byli Herman Scobie, Leopold W. Gideon a Tex Panthollow. Během druhé světové války byli oni tři + Charles + Carslon Dyle pověřeni OSS (Office of Strategic Services) úkolem dodat 250 000 $ ve zlatě francouzskému hnutí odporu, ale povedená pětka zlato místo toho ukradla. Carlson byl smrtelně zraněn při německém přepadení a Charles je všechny přelstil a zlato ukradnul. Po penězích jdou tři přeživší a také americká vláda. Hamilton je přesvědčen, že Reggie peníze má, ale neví o nich, a hlavně - je ve smrtelném nebezpečí. Peter opět vyhledá Reggie a pomůže jí se stěhováním do hotelu. Zde jí navštíví trojice mužů - zločinců, všichni jí nemilosrdně vyhrožují a jsou přesvědčeni, že ona ví, kde ty prachy jsou. Herman jí pak oznámí po telefonu, že Peter je jejich společník, a Peter se pak hájí, že je bratr Carlsona Dylea jménem Alexander. Chce prý ostatní předvést před soud, protože věří, že oni zabili Carsona. Honba za penězi pokračuje a Herman s Leopoldem jsou zavražděni, zatímco Tex málem spadne ze střechy při potyčce s Peterem. Hamilton pak řekne Reggie, že Carson Dyle žádného bratra neměl. Peter se pak vymlouvá, že je ve skutečnosti Adam Canfield, profesionální zloděj, který jde po penězích. Reggie je na něj sice nasraná, ale stále mu věří. Reggie s Adamem jdou na venkovní trh, kde měl Charles poslední schůzku podle dopisu. Adam zahlédne Texe a začne jej pronásledovat. Jsou zde také prodejní stánky a Reggie s Adamem si uvědomí, že Charles koupil extrémně cenné známky a nalepil je na obálku, která byla v jeho cestovní tašce. Oba běží do Regginého pokoje a zde zjistí, že známky na obálce chybí. Reggie totiž dala známku Sylviinu mladému synovi Jean-Louisovi. Adam s Reggie pak zjistí, že Jean-Louis vyměnil známky s dealerem, ten je však naštěstí vrátí. Reggie se vrací do hotelu a najde Texovo tělo, u kterého je jméno "Dyle". Nyní je přesvědčená, že vrahem je Adam a telefonuje Hamiltonovi, který se s ní sejde na Kolonádě. Adam jí zahládne a začne ji pronásledovat. Reggie se ocitá mezi oběma muži a musí se rozhodnout, kterému z nich může věřit...Reggie se utíká schovat do divadla, kde následuje přestřelka a hrátky s padacími dveřmi na jevišti. Nakonec tedy zjistíme, kdo je ve skutečnosti Adam a samozřejmě to skončí láskou, svatbou a bla bla bla. Nebylo to zlé, ale bavilo by mě to více, kdyby se mi nepředbíhal zvuk a kdyby Peter neustále neměnil identity a Reggie se ho nesnažila lacině sbalit, tohle prostě na filmu nikdy neocením. Ale musím uznat, že Audrey měla neskutečně nádherný obličej. () (méně) (více)

marlon

Inteligentný a hravý snímok Stanleyho Donena potvrdzuje odvekú pravdu, že genialita tkvie v jednoduchosti! "Šaráda" s nadsázkou hodnotená ako "najlepší Hitchcockov film, ktorý nerobil Hitchcock" je detektívkou i špionážnym thrillerom s brilantne včlenenými prvkami romantickej komédie a s netradičnou ženskou hrdinkou ako karikatúrou snopského agenta 007. Nápaditý film predstavuje svojim prevedením vo filmovom businesse pojem s veľkým P. Vďaka vzácne vyváženej žánrovej pestrosti nestráca nič zo svojej konzistentnosti či zábavnosti a má vo svojom talóne pripravených hneď niekoľko prekvapivých (avšak rozhodne nie samoúčelných) dejových zákrut a zvratov, vzbudzujúcich neustále očakávania v niečo neočakávané. Napĺňa tak zmysel svojho názvu, keď po celý čas nechá svojich protagonistov hovoriť a konať v hádankách. Skvelé dialógy, príťažlivé napätie, okúzľujúci vtip a odzbrojujúci šarm dvojice Hepburn - Grant sú stopercentnou zárukou prvotriednej exhihície a vzrušenia. Jednoducho "mňamka" :-) ()

melipa

Perfektní film, s krásnou Audery, akční hudbou a neméně akčním příběhem. Pozor: Verze od Levných knih má docela mizernou kvalitu obrazu a zvuku. ()

Rimland

Hitchcock bez Hitchcocka a tedy bez stylizace. Ale i když to není Hitch, tak je to žánrově rozmanité (krimi, špionážní, mysteriózní, komedie, romance), hravé, skvěle napsané, ukrutně vtipné a hlavně naprosto famózně obsazené a zahrané. Což platí nejen o jiskřící ústřední dvojici Grant-Hepburn (Cary se mi pomalu sápe do topky, no a Audrey... to prostě nelze slovy popsat), ale i o vedlejších postavičkách (jmenovitě Matthau a trio Coburn, Glass a Kennedy - viz scéna na funuse). "Oh you should see your face. - What´s the matter with it? - It´s lovely." ()

Asdas

Cary Grant + Audrey Hepburn = Skvelý film za ktorý by sa nemusel hanbiť ani Hitchcock(možno po technickej stránke by to Hitchock mal vymazlenejšie) .. Dialógová smršť plná vtipných situácii ,jedným zvratom za druhým a Manciniho lahodiacej hudbe skvele pasujúcej do videného. ()

MaxForValue

Audrey Hepburn je neodolateľná ako vždy a v koži Caryho Granta by chcel byť v tomto filme snáď každý muž. Dejová zápletka je síce ako vystrihnutá z prvoplánového komiksu, ale našťastie to všetko ústredná trojica Grant-Hepburn-Matthau spoľahlivo utiahne. ()

Bendiys

Slabsi rozjezd vystrida zajimava zapletka, jejiz rozuzleni neni sice tak prekvapujici, nicmene diky neustalemu meneni identit, nazoru a hypotez jsem si tento hravy a humorny snimek uzil. Ustredni herecka dvojice je - to se ani popsat slovy neda... ()

kubilov

Šaráda je příběhem neotřelý film, jehož podstatu lze vystihnout pouze dvěma slovy: NEČEKANÝ ZVRAT. Scénář se snaží diváka zmást tak nečekanými zvraty, až možná chvílemi mate sám sebe. Mladá nevinná dívka a starý prolhaný a záhadný chlap, kteří každý z jiného důvodu pátrají po "pokladu", po kterém shodou okolností pátrají také tři různorodí padouši, nichž dva jsou shodou okolností slavnými Hollywoodskými hnusáky (Coburn & Kennedy). Zamotaný je to příběh řádně, ale jako celek to docela funguje. ()

subic

Krom začátku se celý děj odehrává v Paříži a je pozoruhodné se dívat na Paříž před 50i lety, samozřejmě jen pro toho, kdo Paříž aspoň trochu zná a miluje. Je to jeden z typických filmů, kde Audrey Hepburn skvěle používá tu svou mimiku, která pomátla hlavy hned několika generacím mužů. I příběh je docela hezky napsaný, protože kdo je ten největší padouch ze všech, to se dovíme až na konci. 85% ()

teba

Hrozně milý, tyhle starý fláky... A při pohledu na prošedivělého Caryho Granta jsem si říkala, že to snad musí bejt Clooneyho dědeček - to je neuvěřitelná podoba! :o) ()

MirkaP

Docela zábavná záležitost, ale nic mimořádného. Škoda že roli G. Granta nehrál někdo mladší, v tomhle provedení mi příliš připomínal mého otce. Dabing hlavních postav docela dobrý, ale těch dalších tří lotrů se nepovedl. ()

PlayEasy

Kvalitně obsazený napínavý thriller s komediálními prvky v rukávu. Tento film zrovna včera dávali na ČT2, ale až v 22:10, takže jsme se dodívali po půlnoci. My jsme se vzhledem k pořadí žánrů zde divili tomu času, ale nakonec se to perfektně šiklo... Tajemný Cary Grant utváří i humor i napětí, Hepburn filmu dodává půvab a "romantiku", bez které bychom se klidně obešli, Matthau je skvělý trickster (zašifrováno pro ty, kteří neovládají anglický jazyk, nedívat se do překladače, nýbrž vidět!) a Coburn na doporučení Audrey s buranem Kennedym jsou věruhodní BÝVALÍ (nutno zvýraznit) přátelé zesnulého manžela Reginy. Spoustu lidí tomuto filmu říká, že je to nejlepší Hitchcockův film bez něj, nebo nějak tak. To je pravda, opravdu to je v Hitchcockově stylu. Pravdou je také, že závěr v divadle je poctou Siru Alfredu Hitchcockovi. Ale i když jsme obdivovatelé Hitchcocka a především jeho filmů, odpusťte si prosím připomínky typu "Škoda, že to nenatočil Hitchcock", protože kdyby to natočil, NEMOHLA BY TO BÝT POCTA! 90% Tahle naše ŠARÁDA, to je teda PARÁDA a to velmi umocnila hereckých hvězd PLEJÁDA :) ()

DeDanu

Na starých amerických filmech ujíždím. A tenhle mne pobaví vždy: "Je nějaká paní Cooperová? " ..."A jak se tady holíte?" ()

Film Sokolov

Film Sokolov