Muži, kteří nenávidí ženy

• Švédsko Män som hatar kvinnor (více)

Před čtyřiceti lety zmizela Harriet Vangerová z rodinného setkání konaného na ostrově, který vlastnil a obýval mocný klan Vangerů. Přestože nebylo Harrietino tělo nikdy nalezeno, je její strýc přesvědčen, že šlo o vraždu, jejímž pachatelem je někdo z jeho rodiny. Rodiny, jejíž členové jsou mezi sebou sice spjati pevnými pouty, ale která je jinak zcela nefunkční. K vyšetření tohoto případu si proto najme investigativního novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), kterému pomáhá drsná potetovaná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Lisbeth Salanderová je mladá žena jako vystřižená z Tarantinových filmů, s tajemnou minulostí, za kterou se mstí a která z ní učinila skutečného outsidera. Je hackerkou světového formátu - s naprostou samozřejmostí se pohybuje ve virtuálním světe, kde je schopná získat jakoukoliv informaci, kterou chce. Kromě toho je neobyčejně inteligentní a má skvělou fotografickou paměť. Jakmile Blomkvist a Salanderová zasadí Harrietino zmizení do rámce četných podivných vražd, které se staly téměř před čtyřiceti lety, začíná se rozplétat temná a děsivá rodinná historie… (oficiální text distributora)

MikeMyers

Super námět a zpracování, naprosto dokonalá Noomi Rapace. Detektivní thriller jak má být v trochu reálnějším a drsnějším podání, věrnější než většina amerických výmyslů. Trochu mě zprvu zarazila stopáž, ale v konečném důsledku to tak asi muselo být. 5 hvězd. (Doporučuji také knihu) ()

Jaromír

Tak to bylo pěkné. Sice byl film místy opravdu hodně drsný a ponurý, ale stejně má svou vnitřní krásu a strhne vás od začátku až do konce :) (což je to nejdůležitější)! ()

NoIdentity

V jeden den jsem viděl obě verze filmů, krátce po sobě a ještě rychle prolistoval knižní předlohu. Moje hodnocení stoupalo následovně, od lepšího průměru k jednoznačným 4 hvězdám oproti nefungující remaku (nelogické vztahy, rozpitvané zbytečné scény a důležité naopak zkrácené, absolutně nepodchycená hlavní pointa příběhu), až nakonec k 5, protože konec filmu a spousta dalších scén na mě působí daleko věrohodněji, než samotná předloha. No a překonat předlohu lepším poskládáním závěrečných scén, to se jen tak někomu nepodaří. Takže, někdy člověk musí srovnat několik prvků, aby uměl docenit ten nejlepší z nich. Za mě jednoznačně plný počet (chybičky se najdou všude, ale dohromady to prostě působivě funguje, ztotožňuji se s tímto pojetím nejvíce ze všech tří a užívám si jeho nejzdařilejší atmosféru) Takhle si představuji knižní adaptaci. ()

Shane.Mc

Dlouho jsem tenhle film odkládala o to víc jsem si ho pak užívala. Mrazivá a svíravá atmosféra severu, která ukrývá nejedno tajemství. Vynikající thriller, který stojí na postavě Lisbeth a že ji Noomi Rapace zahrála sakra dobře (pro mě jako diváka netknutého knihou, snad se k ní někdy dostanu). Skvělé osvěžení v éře Hollywoodu. Jo a taky jsem se zařekla, že na tu americkou verzi se nikdy nepodívám, uvidíme jak dlouho mi to vydrží... ()

gicous

Švedský originál je lepší v jednom jediném aspektu a to je Noomi Rapace v hlavní roli. Americká schopnost nasypat do výrobní linky všechny důležité součástky, jenž na jejím konci stvoří dokonalý produkt nemá konkurenci. Podmínkou ovšem je prvotřídní režisér, což se u amerického remaku podařilo v osobě Davida Finchera. Tím nechci říct, že je tento film špatný. To vůbec ne. Skouknul jsem ho se stejným zaujetím jako jeho amerického následovníka. 7/10 ()

pekas

Tak tohle se velice povedlo. Drsné, zábavné, napínavé. Ta Noomi je zvláštně odpudivá ženská, která ale má něco do sebe. Ve všech filmech, kde jsem ji zatím viděl. Silná pětka. 95% ()

Bendiys

Bohuzel se nemohu ubranit srovnani s knizni predlohou a americkym remakem. Fincherova verze je podstatne lepsi - dej (sice take oproti knizce znacne upravovan, ale Americane byli prekvapive k Larssonovu dilu mnohem blize nez Severane) dramatictejsi, lepe scenaristicky vystaven; hlavni postavy jsou sympatictejsi, lepe vykreslene a zahrane. Z puvodni severske verze se tak stava prumerne detektivni dilo... ()

kiros179

Z mého pohledu jednoznačně jedna z nejlepších kriminálek posledních let a zároveň (logicky) nejsilnější díl z celé trilogie. Noomi Rapace se tímto filmem naprosto zaslouženě dostala do první ligy, její výkon byl nekompromisní. Michael Nyqvist zdatně sekundoval a díky tomu se občas také mihne v nějaké US produkci. Atmosférické, stylové, napínavé jak kšandy, drsné a hlavně bez onoho pocitu 100x přežvýkané žvejkačky, což bývá u kriminálek docela časté. Za což patří dík Stiegu Larssonovi (nechť je mu země lehká) a režiséru filmu (je 23.20 na skloňování fakt už nemám), že se mu to nerozpadlo v rukách jak domeček z karet. Až do úplného konce nemám nic, co bych filmu vytkl, škoda, že to neskončilo společně s celým případem, který jsme sledovali. Ona závěrečná část s vězením a Kajmanech mě přišla jako strašná pěst na oko, ale chápu, že trilogie prostě musela pokračovat. 90% ()

Zdenda_CZ

Hodně, ale opravdu hodně zkrácená a zjednodušená verze literalní předlohy. Trochu zklamání ale pořád dobrej film. Špička oproti americké verzi. ()

nula87

Velmi slušná adaptace špičkové knihy. Film nemá tolik prostoru na podrobné vykreslení pozadí celého příběhu , vlastností a motivací postav, ale přesto nám nabídne sevřený, smysluplný příběh, který baví a napíná.80% ()

Guran

První, ale slabší zpracování nejčtenější knihy současnosti. Snímek je podepsán pod švédskou kaktovkou, místy to i tak vypadá. Jak už jsem zmiňoval v jednom svém komentáři - Američané mají Hollywood, který z povrchu filmařiny smete každého filmaře. Verze od Finchera je temnější s lepším hereckým obsazením s brilantní Rooney Mara, o jejichž výkonu přemýšlím pořád, jak se ji takováto role mohla povést. Noomi Rapace je zde o žebříček slabší a zdaleka nevypadá jako drsná dívka s dračím tetováním. Slabší zpracování od Švédů ale i tak není špatné a rozhodně jsem se při sledování filmu bavil, ale Hollywood drahý světe je Hollywood. ()

Bigfuckman

Píši To poprvé neb jsem viděl film, po asi 6 letech četl knihu a poté o5 jsem zhlédl tento originální švédský thiller. Ta kniha je prostě pecka a i když má snímek delší stopáž, stále mi to přijde oproti knize velmi velmi strohé nicméně kvalitní. ()

ostravak30

Na úvod se přiznávám, že jsem netušil, že tento film je součástí celé trilogie. Nutno ale říct, že seveřané své temné kriminálky umí a jsou tím již pověstní. Mám-li posoudit obě verze, tuto švédskou a pak tu americkou, pravdou zůstává, že Hollywoodská verze je líp obsazená, ale to se dalo čekat. Každá má ale něco do sebe. Asi charismatičtější je Daniel Craig, zde byla naopak působivější Noomi Rapace víc než Rooney Mara. Jenže remake mladší dvou let je přeci jen temnější a působí víc jak detektivní thriller. Lépe se filmařům podařila vystihnout atmosféra. Tato verze je spíše jako mysteriózní vyprávění o věcech minulých a o násilí na ženách. Nemusí to být nutně špatně, ale přeci jen víc se mi líbil film Davida Finchera a to i exteriéry. ()

Efreeti

Kdybych nečetl knihu asi bych se velmi težko orientoval v postavách a motivech jejich činů. Pokud tedy porovnám s neustále srovnávaným Da Vinci code, jeho filmová adaptace byla lepší a přehlednější. Velké plus bych dal pouze za obsazení hlavné ženské role Noomi Rapace. Přesně tak sem si Lisbeth představoval při četbě knihy. ()

Mr.Shock

Po dlouhé době extrémně napínavý thriller, který mě skutečně připoutal do sedadla a donutil sledovat bez mrknutí oka. Skvělé herecké výkony, super hudební doprovod a hlavně fenomenální atmosféra ()

Umpa-loomp

Kriminálka s pomerne neoriginálnou zápletkou, ktorá je však spracovaná na vynikajúcej úrovni. Postavy majú omnoho viacej priestoru ako je obyčajne v tomto žánri zvykom, atmosféra je viac ako slušná a švédski herci sú príjemným spestrením oproti americkej produkcii (kde sa stále objavujú tie isté tváre). ()

Allia

Velmi dobré filmové zpracování výborného románu. Ve filmu je několik zjednodušení děje oproti knize, což je u tak rozsáhlého románu pochopitelné. Nemůžu soudit, jak ovlivňují tato zjednodušení pochopení děje, protože jsem četla knihu. Děj mi ale přijde komaktnější než v knize a má větší spád. Filmu také rozhodně pomáhají neokoukané tváře herců. ()

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

29.05.2020

Protože těch adaptací slavné severské krimi Muži, kteří nenávidí ženy spisovatele Stiega Larssona stále ještě nebylo dost, chystá nyní Amazon svoji vlastní seriálovou verzi. Ta bude pochopitelně… (více)

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

31.12.2016

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

24.08.2015

Příznivci knih a jejich filmového zpracování se obvykle dělí do dvou nesmiřitelných táborů, a do velké míry to platí i pro Milénium - Muže, kteří nenávidí ženy i další pokračování ságy. Internetové… (více)