Muži, kteří nenávidí ženy

• Švédsko Män som hatar kvinnor (více)

Před čtyřiceti lety zmizela Harriet Vangerová z rodinného setkání konaného na ostrově, který vlastnil a obýval mocný klan Vangerů. Přestože nebylo Harrietino tělo nikdy nalezeno, je její strýc přesvědčen, že šlo o vraždu, jejímž pachatelem je někdo z jeho rodiny. Rodiny, jejíž členové jsou mezi sebou sice spjati pevnými pouty, ale která je jinak zcela nefunkční. K vyšetření tohoto případu si proto najme investigativního novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), kterému pomáhá drsná potetovaná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Lisbeth Salanderová je mladá žena jako vystřižená z Tarantinových filmů, s tajemnou minulostí, za kterou se mstí a která z ní učinila skutečného outsidera. Je hackerkou světového formátu - s naprostou samozřejmostí se pohybuje ve virtuálním světe, kde je schopná získat jakoukoliv informaci, kterou chce. Kromě toho je neobyčejně inteligentní a má skvělou fotografickou paměť. Jakmile Blomkvist a Salanderová zasadí Harrietino zmizení do rámce četných podivných vražd, které se staly téměř před čtyřiceti lety, začíná se rozplétat temná a děsivá rodinná historie… (oficiální text distributora)

dzules

nelze se vyhnout srovnání obou filmových zpracování a knihy..takže Švédové lépe zachytili atmosféru knihy (aby ne když je to jejich román), mají výborně obsazenou roli Lisbeth. Ovšem obsazení Michaila a Eriky..to by člověk blil..jestli on je lamač dívčích srdcí a ona postarší sexbomba, tak já jsme miss amerika. Tyto dvě role mají lépe obsazení američani (D. Craig), ale zase Lisbeth není tak pěkná..Také oceňuji, že se američani překvapivě drželi více předlohy než švédi... ()

shaacul

Poctivá detektivka, vražda, únos, záhada. Film nám vypráví napínavý detektivní příběh nejdříve jedné a pak celé série vražd. Původní kniha je jedním z průkopníků severské detektivky, která řeší nejen kriminální případy ale zároveň je i kritikou na první pohled krásného a uhlazeného světa bohatých a šťastných seveřanů. Co oceňuji je že hlavní je detektivní příběh a život hlavních postav poznáváme vlastně tak mimochodem a o to je silnější. Bohužel další dva filmy už žádnou další detektivní záhadu nepřinesou a jejich síla tak o poznání klesá. Vyděl jsem obě verze a i když Fincherův film je možná formálně víc vychytaný tak původní severská verze se mě líbila víc. Možná i proto že Rapace i Nyqvist jsou civilnější, méně okoukané a uvěřitelnější než jejich hollywoodské protějšky. Za **** ()

vodkasesemte

Dokturek to s ženskejma umí! Todle jde mimo mě, jako kdyby byl rozdíl mezi tím jí to udělat do huby, nebo ošukat… podle mě je to ještě horší! Taková drsnačka, a pak se jí to zezadu nelíbí! - Let me go. Do you here me? - Do you like being tied? Or does it turn youon tying others? - Super nice. - Have you chosen that yourself? You did not chose it? - I think it is nice. - Neměla by si k tomu pustit relaxační hudbu nebo vzít alespon ten plštář? - Zapomněla se zmínit o tom, že je freak. - Napoprvý to ujde. - I am a sadistic PIG and a rapist - zrovna todle jsem si nechal naposledy vytetovat na motorkářskym srazu, když jsem se opil. - Mě to nebaví. Asi to podruhý nedokoukám. - Kde je Happy Meal? - Whats the problem? What are you doing? Jestli je todle ta lepší verze, tak já jsem Ježíš! - Dělá si srandu? To jsem vidět nemusel! - Nenapočítal jsem ani do deseti! - Good night! - Dobře děda. - The killing is just a natural consequence of the rape (to bylo hluboký). - They refuse to understand that must die. It is not included in their world view. - They always think I will spare with them. - It is a fantastic moment – when they realize they do not get away. - You will discover yourself (no, its your world of view) - A small human gesture and you get a glimmer of hope that I may let you escape. - Kdo má zájem něco takového vymýšlet, aby to poté zfilmoval? - Tak už ví, jak se cítí golfový míček! - Tak Naomi jsem to fakt nevěřil! - Bum - Budeš ho muset dorazit větví. - Se vymáčkni! - Běž se schovat! - Dobře, malá! - He drove to his death. - No to je starostlivej kripl. Ne, nemohla ho zachránit. ()

AndrewNewman

Podľa mňa veľmi preceňované. Postavy zaujímavé a dobre zahrané,zápletka nie originálna ale pre diváka pútava ale čo z toho keď scenár nedáva záporákovi priestor, len rozvíja dve hlavne postavy, čo je pre film ako celok oničom. ()

moviefan4

V porovnaní s knihou je všetko to hlavné nezobrazené a skoro všetko je tu inak. Ak by som film hodnotil podla knihy boli by to slabe 2*. Ak ho hodnotím samostatne sú to lepšie 3. Najviac sa mi na filme páčilo stvárnenie Lisbeth. ()

JollerCZE

Další skvělý přírustek do rodiny skvělých švédských detektivek. Pěkná mrazivá atmosféra, zápletka i finální rozluštění... perfektní. Konec, dosti překvapující. Herecké výkony jak M. Nyquista, tak i N. Rapace jsou špičkové. ()

blondboss

Zaujímavá detektívna žánrovka, ktorá hrubo, civilne a bez škrupulí ukazuje svet zvrátenosti, zloby a nenávisti. Zároveň tvorcovia zaujímavým, nenásilným a priliehavým spôsobom dávkujú postupne nové informácie až to doputuje k zhruba očakávanému záveru. Herecké výkony zaujímavé a je tu značne cítiť škandinávku tvorbu. 75 % ()

david666

Musím říct, že se jedná o hodně napínavý a promyšlený thriller, kde postupně odkrýváme jednotlivé postavy, jejich pohnutky a stará tajemství. A to prosím bez nějakých honiček v autech a dalších vymožeností US produkce. I tak Vás film po celou dobu bude bavit a až do konce si nebudete jisti jak to vlastně bylo. A to na ploše 152 min je podle mě umění. Holt skandinávci zase ukázali jak se dají točit evropské filmy aby mohly soupeřit s Hollywoodem. Už se těším na 2. díl trilogie Stiga Larssona a běžím si koupit jeho knižní předlohu. ()

mouzi

Dobre, dobre, akorat mi po asi pulhodine zacalo byt cele tema i atmosfera strasne podobna serialu Twin Peaks. Je docela pravdepodobne, ze se autor u Lynche inspiroval, ale na jeho kvality urcite nema. Film se ke konci zhutnuje a zaver je tak nejak urychleny, aby rejza neprehnal stopaz, coz muze byt skoda a nici tak poctive udrzovanou hladinku napeti po cely predchozi dej. Kazdopadne skandinavska tvorba me v posledni dobe slusne oslovila a je mi docela blizka, videl jsem norske, svedske, finske i danske snimky a celkove vzato jsou to pomerne kvalitni zalezitosti, o kterych se nasim filmarum muze jen zdat. Mozna by mohli zkusit tezit z toho, co je pro nas typicke, stejne jako je typicke pro skandinavii depresivni prostredi, zima, tma a ve vetsine snimcich i hektolitry chlastu, coz zrovna u nas by slo mozna taky :) ()

tombender

Skvělá drsná atmosféra jasně dávající najevo svou příslušnost k severské kinematografii. Příběh sám o sobě je velmi zajímavý, zpracování netradiční..popravdě se moc těším na pokračování.. Bohužel z herců mě zaujala snad jen Noomi, hlavní hrdina byl takový nemastný, neslaný - lhostejnost v jeho tváři mě poněkud iritovala. Další věc, co musím vytknout, je zbytečná automobilová honička v závěru filmu..to byla podle mě jasná hollywoodská licence. ()

hany83

Vzhledem k tomu, že jsem zblázněná:) do knižní předlohy, pět hvězdiček přece jen nemůžu dát, ale musím říct, že jinak jsem hoodně spokojená, jak se autoři s touhle skvělou předlohou vypořádali. ()

rigby

Prvních pár minut bylo rozpačitých, ale najednou to nabralo obrátky, příběh zatnul drápky a už nepustil. Vynikající atmosféra, dusivé napětí, které by se dalo krájet. A prostě skvělý příběh i herecké obsazení. Po dlouhé době konečně film, který stojí za to vidět. ()

Lancer

Severská detektivka, která nezapře svůj původ. Násilí v surové podobě. A film, který stojí za to vidět. ()

pcarogers

Klasická krimi s až hororovou atmosférou v první půlce filmu. V druhé půlce již víte na čem jste, s tím přímo úměrně upadá dusivá atmosféra, nahrazuje ji však brilantní zvrácené vyvrcholení a očekáváné i když jako vždy napínavé scény. I když nejde o převratný námět ani zpracování, seveřané přidali svou temnou strunu, originální hlavní hrdinku, krásnou přírodu a pár dobrých nápadů navíc. Žánrově výborně povedený film. ()

Davemix

Naprostá pecka, která vás určitě dvě a půl hodiny udrží v pozornosti. Navíc v nekonečné záplavě americkejch filmů tohoto typu, je to určitě oživení. Nemám, co bych kritizoval ! 85% ()

Cadoras

Parádní film, 150 minut uteklo jako voda a ani chvilku sem se nenudil, občas se zvrhle zasmál a občas uslintl na Noomi Rapace, která je jako punkerka k sežrání! :) ()

Akyno

Prekvapenie....miestami to sice zaskripalo ale ako celkom je to jednoducho napinave jak guma od teplakov a to sa mi paci :) ()

Dexter666

Asi by som v tom mal poriadny bordel, keby som nemal načítanú knihu. Oplevovi sa podarilo vmestiť do 150tich minút iba jednu dejovú líniu príbehu - škoda že tú menej zaujímavú. Larsson sám si predsa nechal ako vyvrcholenie Wennerströmovu aféru. Vzťah medzi Erikou a Mikaelom vyškrtnutý, takisto jeho pomer s Ceciliou, jej sestra vyškrtnutá, bravúrna Lisbethina lúpež v prestrojení vyškrtnutá... Z toho všetkého som mal až pocit komornej atmosféry, ktorý príbehu absolútne nesvedčí. A ako poznamenala kamarátka po kine - hrozné obsadenie vedľajších postáv - hlavná dvojka síce na jednotku, ale to že 54-ročná Harriet vyzerala ako šľapka a Erika ako 50tnička po dvoch infarktoch je vcelku neodpustiteľný prehrešok voči ich opisu v predlohe. Dúfam, že po zhliadnutí Extended Edition budem môcť komentár doplniť a prihodiť jednu hviezdičku... ()

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

29.05.2020

Protože těch adaptací slavné severské krimi Muži, kteří nenávidí ženy spisovatele Stiega Larssona stále ještě nebylo dost, chystá nyní Amazon svoji vlastní seriálovou verzi. Ta bude pochopitelně… (více)

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

31.12.2016

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

24.08.2015

Příznivci knih a jejich filmového zpracování se obvykle dělí do dvou nesmiřitelných táborů, a do velké míry to platí i pro Milénium - Muže, kteří nenávidí ženy i další pokračování ságy. Internetové… (více)