Muži, kteří nenávidí ženy

• Švédsko Män som hatar kvinnor (více)

Před čtyřiceti lety zmizela Harriet Vangerová z rodinného setkání konaného na ostrově, který vlastnil a obýval mocný klan Vangerů. Přestože nebylo Harrietino tělo nikdy nalezeno, je její strýc přesvědčen, že šlo o vraždu, jejímž pachatelem je někdo z jeho rodiny. Rodiny, jejíž členové jsou mezi sebou sice spjati pevnými pouty, ale která je jinak zcela nefunkční. K vyšetření tohoto případu si proto najme investigativního novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), kterému pomáhá drsná potetovaná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Lisbeth Salanderová je mladá žena jako vystřižená z Tarantinových filmů, s tajemnou minulostí, za kterou se mstí a která z ní učinila skutečného outsidera. Je hackerkou světového formátu - s naprostou samozřejmostí se pohybuje ve virtuálním světe, kde je schopná získat jakoukoliv informaci, kterou chce. Kromě toho je neobyčejně inteligentní a má skvělou fotografickou paměť. Jakmile Blomkvist a Salanderová zasadí Harrietino zmizení do rámce četných podivných vražd, které se staly téměř před čtyřiceti lety, začíná se rozplétat temná a děsivá rodinná historie… (oficiální text distributora)

Humanusdratus

Podle kladných hodnocení si myslím, že není třeba film znova chválit = ano, líbil se mi a opravdu nevidím chybičku, za kterou bych srazil jedinou hvězdu, takže dávám plné hodnocení a doporučuji. Ano, ve filmu je pár scén, které se můžou některým žaludkům příčit, ale takový je prostě svět a myslím, že hlavně slabší povahy by měly takovéto filmy shlédnout, aby byly připraveny na krutou realitu... K remaku se odhodlám nejspíš večer a pak nejspíš natočím svůj vlastní, protože mi to evidentně nikdo nezakáže. Na závěr bych ještě zmínil, že se vlastně ztotožňuji s názory pana verbala na oba filmy a remaky (v první řadě ty s dvouletým opožděním) k smrti nesnáším, takže recenzentům, kteří se zastávají předělávky na úkor skvostnému originálu, doporučuji, aby se nad svým názorem zamysleli a hledali chybu ve své logice. ()

ferdafs_fs

Kdybych nečetl knihu, která je Bohu díky tisíckrát lepší než tato filmová verze, dal bych stěží pouze jednu hvězdu. Nudně se táhnoucí děj, kde pořád na něco čekáte. ()

poppy75

tolko zla,chladu....a napriek tomu su tam ludia...okrem hlavnej dejovej linie viac rovin pribehu na bolestive premyslanie-napr. zneuzivanie deti zverenych do opatery..toto dokaze natocit iba europa-nastastie som si nahodou pozrela tento original...necitala som kniznu predlohu... ()

rottencom

Tvůrci při natáčení využili koncept tzv. "frustrační kompozice" dle Járy Cimrmana - fáze očekávání je střídána fází zklamání. Ještěže jsem nemohl srovnávat s literární předlohou (údajně čtivá a propracovaná), to by asi zůstalo u permanentní fáze zklamání... Vybírám jen namátkou několik negativních bodů (pozitivní při nejlepší vůli nemám). 1) Děj: dějová linka připomíná D1 - plná výtluků s chatrnou výplní, nesmyslných objížděk a odboček s nejasným smyslem. Místo cedulí "Bohužel, musíme to tu opravit" mohlo být v titulcích uvedeno "Bohužel, musíme tam naházet účelově a v podstatě zbytečně nějaké odkazy na psychopatologické poruchy, sadismus, fašismus, sexismus, symbolismus a další -ismy, protože je to prostě "in" a bez nich by nám tu sračku nenasadili ani na TV Smíchov v úterý ve tři ráno". 2) Nerealistické osoby: pro zkrácení alespoň ústřední postavy - hlavní hrdina je investigativní (špičkový!) novinář, který se vlastní vinou dostane do basy, protože se soudí s nějakou VIPkou na základě informací, které si neověřil. Následně při objasňování vraždy, kterou má na svědomí někdo z členů rodiny nejenže od nich netahá potřebné informace, ale naopak jim vybleje každý dílčí objev, i když hned od začátku ví, jaká je ta famílie sebranka. (Po)hlavní hrdinka - emo s lesbickými sklony, pronásledovaná od dětství depresemi z toho, jak se muži chovají krutě a nemilosrdně k ženám, neodolá půvabu pupkatého padesátníka a prakticky vzápětí poté, co je brutálně znásilněna velmi podobným (fyzicky) sadistou, donutí hlavního hrdinu k souloži. Nejsem klinický psycholog, ale uvěřitelné se mi to nezdá ani trochu. 3) Atmosféra: skandinávské detektivky si představuji jako temné, mysteriózní drama a vzhledem k tomu, že se skoro celý film natáčí v exteriérech švédského venkova, doufal jsem, že to bude k dobru věci. Celkový výsledek mě však vysloveně zklamal, v porovnání s ním je pouhá scéna bohatýra Ivana bojujícího s oživlými stromy v Mrazíkovi tajuplný thriller. A jak to celé dopadlo? Naprosto sladce a idylicky! Věnování polibku a důkazního materiálu v base, šťastná shledání po téměř půl století, miliony padouchovy ocitly se ve správných rukou a na správném kontě, jméno hrdinovo očištěno jest při obnoveném procesu...doprdele, už tam chyběla jenom velkolepá svatba na zámku, ohňostroj a stojedna dalmatinů! Mé hodnocení 1 hvězdička je čistý alibismus, neboť si nechci přiznat, že jsem dvě a půl hodiny sledování a deset minut psaní komentáře obětoval odpadu... ()

MirINDay

Tenhle film mi byl doporučen a jsem v něho v rozpacích. Přemýšlení hlavních postav mě někdo fakt zaráželo a nejednou jsem měl pocit, že tenhle film nemá žádnou pointu. To nic nemění ale na tom, že je snímek hezky zpracován a že má poutavý příběh. ()

Zikfryd

Skvělý scénář, napínavý příběh, dobré výkony poměrně neznámých herců (alespoň u nás), ale co je na tomto filmu nejsilnější je atmosféra. Ačkoli děj nesviští, jak jsme zvyklí u amerických thrillerů, rozhodně to není nuda a člověk je stále v napětí. ()

Shellou

Parádní film! I když mě trochu rozčílila debilita hlavního hrdiny, kdy jde sám s baterkou do domu podezřelého a pak celé pátrání vyklopí členu rodiny, která je celá v podezření...to by fakt inteligentní člověk neudělal :-) Když ale tento scénáristický blábol pominu, tak je to opravdu parádní dílo a obzvláště výkony herců... hudba taky stojí za to :-) ()

venedikt

Takle Trilogie pocinajici filmem Muzi kteri nenavidi zeny..tohle je skvelou, kvalitni detektivkou s ruznonazorovimy cestickami si proklesti cestu nadherneho Svedsko-Danskeho se spetkou Nemecka filmu, ktery je podle knihy velmi dobre ztvarneny svou ledovou atmosferou i bezcitnym svetem...Noomi Repace je nqprosto skvely objev a vyborny herecky vykon. Uz se tesim na dalsi filmy s ni. Jinak kdyz to srovnam s Americkou verzi potom, ktery prisel jako verohodna kopie tohoto filmu, nechci nikoho urazit, ale na Svedsky original nema. ()

NIMis

Neskutočne úžastny film. Dej sa nesústredí len na prípad zmiznutia, ale aj na psychológiu postav a to je dobre. Je dobre, že niekto 21. storočí vie natočiť zaujímavý thriller plný napätia, kde príbeh odkrývame postupne. ()

Dstar

Napínavé,dobrá kamera a hudba a herecké výkony nadprumerné.Takže rejžo a scénáristo...dobrá práce:) Více jak 80% plně v korelaci s kvalitou díla. ()

A_Shearer

Nemůžu si pomoct, je to asi tím, že sem viděl nejprve americkou verzi, ale tohle pro mě kulhá po všech stránkách. Zločinem na knize je pak především casting, Obézní strejc Nyqvist by archetypálně seděl přesně na Martina Vangera, ale rozhodně ne na Blomkvista. Exteriér fajn, ale jinak takové veskrze unylé, nedopracované, herecky podprůměrné. Fandil bych tomu obráceně, ale na rozdíl od většiny ostatních soudím, že americká verze té švédské nakopává zadnici. ()

kamilao

Úplně super thriller, nemám k tomu co víc dodat - snad jen že i další pokračování rozhodně stojí za vidění. Skvělá Noomi je opravdu dokonalá a nenahraditelná! ()

barny120

Tak to bol trhak.. este dva dni som nad tym filmom rozmyslal. Skvely dej, kriminalna zapletka, s jemnymi hororovymi prvkami a jedno prekvapenie za druhym. ()

Radka.Skouma

Přiznám se, že nejsem typickou fanynkou žánru severské detektivky, dokonce jsem žádnou nepřečetla, ovšem tohle filmové zpracování mě dostalo. Noomi Rapace je naprosto skvělá a svou vizuální stránkou jen podporuje celkové vyznění své postavy - drsňačka, občas smolařka, občas spratek na zabití. A přesto s ní člověk celou dobu sympatizuje a fandí jí. ()

1svaty

Stejný koment jako v USA verzi s tím, že tohle má 5 hvězd a Noomi Rapace šestou. Kdo četl Larssona, bude se mu film líbit, drží se knihy. Kdo chce herectví, podívá se na Nygvista a Rapace. Nejlepší je přečíst Larssona, podívat se na Craiga a pak na Noomi Rapace. Zapomenout a přečíst knihu. Kdo je v této USA verzi nedostižnou, je Robin Wright a Plummer. Erica je jak z románu. Plummer je výborný asi všude. Rooney Mara se snaží, snaží, ale na Noomi prostě nemá, bohužel. Musím zmínit téma, to je prvotní, filmů s tímto tematem je potřeba točit co nejvíc, protože chlapi jsou svině.Upálit je málo. A matriarchát v nedohlednu. ()

burg

Poslední dobou mě ty zfilmované knihy začínají srát čím dál tím víc. Ne, že by byl film vysloveně špatný, ale ty detaily z knihy, které se do filmu nedostatky, případně přeházení děje, tak ty mě fakt děsivě sraly. Škoda ()

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

29.05.2020

Protože těch adaptací slavné severské krimi Muži, kteří nenávidí ženy spisovatele Stiega Larssona stále ještě nebylo dost, chystá nyní Amazon svoji vlastní seriálovou verzi. Ta bude pochopitelně… (více)

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

31.12.2016

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

24.08.2015

Příznivci knih a jejich filmového zpracování se obvykle dělí do dvou nesmiřitelných táborů, a do velké míry to platí i pro Milénium - Muže, kteří nenávidí ženy i další pokračování ságy. Internetové… (více)