Muži, kteří nenávidí ženy

• Švédsko Män som hatar kvinnor (více)

Před čtyřiceti lety zmizela Harriet Vangerová z rodinného setkání konaného na ostrově, který vlastnil a obýval mocný klan Vangerů. Přestože nebylo Harrietino tělo nikdy nalezeno, je její strýc přesvědčen, že šlo o vraždu, jejímž pachatelem je někdo z jeho rodiny. Rodiny, jejíž členové jsou mezi sebou sice spjati pevnými pouty, ale která je jinak zcela nefunkční. K vyšetření tohoto případu si proto najme investigativního novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), kterému pomáhá drsná potetovaná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Lisbeth Salanderová je mladá žena jako vystřižená z Tarantinových filmů, s tajemnou minulostí, za kterou se mstí a která z ní učinila skutečného outsidera. Je hackerkou světového formátu - s naprostou samozřejmostí se pohybuje ve virtuálním světe, kde je schopná získat jakoukoliv informaci, kterou chce. Kromě toho je neobyčejně inteligentní a má skvělou fotografickou paměť. Jakmile Blomkvist a Salanderová zasadí Harrietino zmizení do rámce četných podivných vražd, které se staly téměř před čtyřiceti lety, začíná se rozplétat temná a děsivá rodinná historie… (oficiální text distributora)

vojtin_

Slušně zfilmované severské drama se správnou atmosférou. Podle mne lepší a chytlavější než americká verze. ()

J.Bonnie

Čekala jsem, že švédská verze mi bude mnohem blíž - vzhledem k tomu, že jsem četla knihy, tak nějak jsem čekala, že domácí prostředí filmu pomůže. Bohužel zcela překvapujícně mě tento film zklamal stejně jako americká verze nadchla. A tento rozdíl mi byl jasný už při prvních minutách. Nejen že M. Nyqvist je pro mě naprosto nepřitažlivej chlap (narozdíl od Craiga), zásadní problém vidím v absilutních niancích co se týče scénáře a knihy. Naprosto zde chyběly zásadní momenty (kočka..) , ale i postavy (Erika, dcera). Už samotný začátek je zcela o něčem jiném, o závěru ani nemluvím. Jediným pozitivem pro mě byla herečka Noomi Rapace, která jako Lisbeth byla fantastická. Jinak doporučuji všem spíše americkou verzi.. a samozřejmě knihu :) ()

JARDAHONDA

K pátrání po neteři významného švédského strojírenského magnáta, která zmizela před 40 lety za podivuhodných okolností, se dostává nesourodá dvojice ekonomického novináře Mikaela a lehce vyšinuté hackerky Lisbeth pracující pro soukromou agenturu. Při odkrývání tajů z minulosti rozvětvené rodiny se dostávají na povrch věci, o kterých se nikdy nikdo neměl dozvědět a oni sami by si ani možná nepřáli je objevit.. Detektivní příběh o tom, jak dalece je člověk schopen zajít aby ukojil svou psyché.. Adaptace románu Stiga Larssona : Muži co nenávidí ženy ( nejlepší skandidávský kriminální román roku 2005 ) jenž je prvním dílem trilogie Milénium **** ()

Alpimera

Jako člověk, který žil několik ve Skandinávii musím hodně ocenit autentičnost ztvárnění lidí ve filmu. Ten chlad a nepřívětivost je neuvěřitelně realistická. Příběh je vcelku nápaditý a některé scény patřičně šokující. Na rozdíl od většiny dnešních filmů má divák pocit, že se mu to může stát i jemu. Není tam tolik očividných vizuálních efektů a tak film spoléhá na dialogy a příběh. ()

Constanza

Po dlouhé době thriller, kdy jsem se skutečně bála. Jasně, exteriéry, herci, styl... trochu "exotika po skandinávsku", ale tahle změna mi prospěla a všechno to k sobě ladilo. Není to film, z kterého bych si vyloženě "sedla na zadek", ale ani to není film, na který zapomenu s tím, že ho nemusím už nikdy vidět. ()

Tanakasan79

Rozhodně propracovaná krimi záležitost, i když si celou dobu člověk říká, že to udělal zahradník, tak to není vůbec jisté a když nakonec zjistí, že to udělal zahradník, tak je to neuvěřitelně překvapivé. Způsob jakým je tenhle film podáván v několika dějových úrovních je něco co obdivuji , i když to bylo použito mnohokrát tak opravdu dobře provedené to většinou není, tohle ale není ten případ. ()

Karel1974

Famózní triller, můj nejoblíbenější žánr, ve verzi 2009 na mě postavy i prostředí působí velice skutečně a dá se říct, že lépe než ve verzi 2011. Co se týče děje byl umělecky ořezán od knižní předlohy a neztratil nic na své atraktivitě a napínavosti. ()

jjemi

Michael Nyqvist měl asi dovolenou a zaskočil za něj jakýsi chlapík bez charisma nebo trochy šarmu a ani herecky nic nepředvedl. Noomi Rapace – její Lisbeth byla originální, velmi statečná, přes své zkušenosti psychicky mladá a samozřejmě geniální; jen trochu komunikativnější oproti knize, ale to by film musel být delší. Lisbethin opatrovník byl nejlépe zahranou postavou, vzbuzoval opravdu hnus a odpor. Příroda, domy i interiéry odpovídaly mým představám. Zábly mě prsty, tak dobře bylo předvedeno severské počasí a vnitřek rozlehlé Mikaelovy chaty vytápěné jen malými kamínky. Děj se drží předlohy. Je v něm vše podstatné, přesto nebo právě proto jsem byla zklamaná, pětiset stránková – tedy dlouhá kniha - je napínavá, čte se jedním dechem, film je jen příjemná oddechovka. ()

Emil69

Absolutní příběh, výborné zpracování , výborné herectví představitelky Lisbeth, která oproti její americké kolegyni z roku 2011 toho namluvila 10x méně ale výrazem ,řekla 100x více...kompletní trilogii jsem zkoukl jedním dechem a poklonil se filmařskému umu .. ()

klarka05

Zpravidla bývám zastáncem literárních předloh filmů. V tomto případě však musím přiznat, že se mi film líbil mnohem více než kniha. Film je předloze dosti věrný. Samozřejmě některé (pro děj však naprosto nedůležité a v knize až přebytečné a otravné) části vynechává. I přes poměrně dlouhou stopáž nenudí a stále udržuje diváka v napětí. ()

mitush

Asi by bolo rozumnejšie najskôr pozrieť film a potom prečítať knihu. Je mi jasné, že takéto literárne dielo sa nedá celé vopchať do jedného filmu a uznávam, že v rámci tohto diela sa to podarilo na jednotku. Je to dve a pol hodiny napätia a akcie. Postavy sú zaujímavé a verím im každý pohyb či slovo. Po dlhej dobe film, ktorý stojí za to. Podľa mňa oveľa lepší ako Fincherov remake. Nakoniec som bol rád, že som už mal knihu prečítanú, bez nej by mi asi kopec vecí nebolo jasných na prvý pohľad. Môj top filmový zážitok roku. ()

pacci91

Po zhlédnutí amerického zpracování knižní předlohy jsem přistoupil k adaptaci švédské produkce. Již na první pohled jsem se nemohl zbavit dojmu, že Daniel Craig je pro zosobnění neohroženého novináře, kterému neodolá žádná žena, více uvěřitelnější než Michael Nyqvist. Ovšem Noomi Rapace získává pomyslné misky vah do pomyslné rovnovážné polohy. Dialogy a zpracování je sofistikovanější v americké předloze. Švédská adaptace, ač je to pro mě s podivem, se narozdíl od americké odklání od knižní předlohy mnohem častěji a razantnějším způsobem. ()

PreLa

Četla jsem dříve knihu, takže jsem jednak věděla, jak to dopadne a jendak jsem srovnávala a asi proto u mě film ztratil dvě hvězdičky. Kniha je více napínavější. ()

Tynta

Mnohem lepší zpracování než Fincherovo. Více se drží dějové linky knihy. Nicméně, na kvalitě ubírají naprosto necharismatičtí hlavní představitelé. Nechápu, proč tu spousta lidí Noomi Rapace tak vyzvdvihuje, Rooney Mara je v její roli dokonalá, jako by to byla ona sama. Michael Nyqvist je největší slabinou tohoto zpracování. Poddajný chudáček bez špetky jiskry. Takhle má vypadat ostřílený investigativní žurnalista jdoucí po krku mnoha zločinců? Nemusí to být přímo drsňák, když se poslintá v té mučící místnosti, člověk se diví, že se u toho ještě nepomočil, ale jinak mi svým charakterem zapadá spíše mezi učitele dějepisu. Ani jedna verze mě nepřesvědčila o tom, že by alespoň z poloviny dosahovala takové kvality jako kniha. ()

raiha

Dlouho jsem se neodvážila si tenhle film pustit, protože se ke mě donesly zvěsti o tom, jak je to "drsný, až mrazí". Noo, nakonec jsem neodolala, nicméně jsem si předtím přečetla Larssonovi knihy, které teda drsné byly, až se mi zvedal žaludek. Pod vlivem surového prokreslení příběhu jsem se obrnila a film si pustila - velké zklamání. Nejen, že postav y postrádají detailní prokreslení, ale poněkud postrádají i svůj charakter - nevím, jestli je to vinou českého dabingu, který postupně ztrácí své hvězdy nebo je zakopaný pes někde jinde. To je celkem fuk. Faktem zůstává, že film na mě velký dojem neudělal ani náhodou. Rychlé střihy mnohdy postrádají logiku a vysvětlení, které ovšem v knize přítomno je. Chápu, že kniha toho zachytí vždy víc, ale pro celkovou linii bych asi volila uplně jiné záběry. Na to, jak se Larsson o všem rozepisuje do detailů, až máte chuť půl knihy přeskočit a zjistit, jak to vlastně bylo a proč, tady ve vás nevyvolá zvědavost vůbec nic. Další z filmů, které si pustíte a zapomenete na něj. ()

JerryPilsen

Tomu teda nic nechybělo.Trochu rozvláčnější rozjeza,ale po chvíli si zvyknete.I stopáž až moc přehnaná.Ale dě květnatý a logický.Všechno včetně pointy pěkně sedí.Úctyhodné. ()

mfanta

80% - Severske filmy maji neco do sebe. Jejich zakaboneni hrdinove, kteri za cely film temer nepromluvi a presto tvori mocny pribeh odplyvajici pomalym tempem do dali jsou navykovi. Nektere sceny byly extra-drsne, ale celkovy dojem z filmu je hodne, hodne dobry. Zajimavy je prerod kacatka na labut :-) ()

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

29.05.2020

Protože těch adaptací slavné severské krimi Muži, kteří nenávidí ženy spisovatele Stiega Larssona stále ještě nebylo dost, chystá nyní Amazon svoji vlastní seriálovou verzi. Ta bude pochopitelně… (více)

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

31.12.2016

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

24.08.2015

Příznivci knih a jejich filmového zpracování se obvykle dělí do dvou nesmiřitelných táborů, a do velké míry to platí i pro Milénium - Muže, kteří nenávidí ženy i další pokračování ságy. Internetové… (více)