Reklama

Reklama

Pacho, hybský zbojník

  • angličtina Pacho, the Thief of Hybe
Československo, 1975, 85 min

Režie:

Martin Ťapák

Předloha:

Peter Jaroš (povídka)

Hrají:

Jozef Kroner, Dušan Blaškovič, Karol Čálik, Slávo Záhradník, Július Vašek, Peter Debnár, František Velecký, Milan Fiabáne, Ivan Palúch, Juraj Kováč (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Legendární slovenská komedie režiséra Martina Ťapáka vypráví svéráznou pověst, inspirovanou příběhy o zbojníku Jánošíkovi. Pacho z horské vesnice Hybe je skoro ve všech ohledech pravým opakem svého předchůdce: je malý a slabý, na velká slova a velké činy ho také neužije. Jenže ani jemu se nelíbí arogance místní šlechty, a tak se poddaných začne zastávat. Vyzbrojen proříznutou pusou, zdravou drzostí, vychytralým mozkem a smrtelně silnou pálenkou frndžalicí, zvítězí Pacho v souboji o místo zbojnického vůdce. Ostatně stát se nejlepším mezi tou bandou mameluků nebylo zase tak těžké. A začnou se dít věci. Pověst o Pachovi se dostane až do Vídně k samotné Marii Terezii, která – podobně jako hraběnka Erdödyová – shledává zbojníky vysoce přitažlivými. Proto padne rozhodnutí poslat do Pachova horského doupěte armádu… V hlavní roli svérázného zbojníka se objevil Jozef Kroner, na vtipných a zároveň libozvučných dialozích se podíleli vynikající komici Milan Lasica a Július Satinský. Zejména díky souhře těchto autorů vznikl takřka kultovní film, jehož humor dodnes nezestárnul. (Česká televize)

(více)

Recenze (172)

Melios 

všechny recenze uživatele

U tohoto filmu mi je až divné ako je možné ,že toto za minulého režimu prešlo. Na to ,že je to rozprávka tak sa tu nadáva ,akoby si Tim Miller povedal ,že mu Deadpool nestačil a tak si natočí vulgárnu rozprávku. A zároveň toľko odkazov na Boha som vo filme z doby minulého ateistického Komunizmu nikdy nevidel...Ale inak je to typická rozprávka ,pri ktorej sa zabavíte a ak ste staršieho veku určite si Jozefa Kronera ako Pacha zamilujete. Keď Slováci nerobia dobré filmy v terajšom období tak som rád ,že aspoň tieto staré lokálne filmy boli dobré. 76% a Známka: B ...Tlieskam tvorcom ,že si dali tú námahu vytvoriť falošné rekvizity podobajúce sa reálnym modelom ,ktoré mohli zapáliť. Spraviť takýto film na svoju dobu musela byť poriadna fuška... ()

Marius_ss 

všechny recenze uživatele

Skvelá zábava. Legendárny Kroner. Musím sa však pozastaviť na hodnoteniami niektorých uživateľov. Sklamal ma najme jeden nemenovaný golfový fanúšik, ktorý k filmu "Marečku. podejte mi pero povedal, že kto dá menej ako tri ***, nevie čo je to zábava. A tomuto filmu dal za dve ** ?! Tak to už je čo za znalca ? ()

Reklama

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Jediné, co mě lehce sere je menší jazyková bariéra, kvůli které se mi nepodařilo patřičně vstřebat všechny hlášky, které zde lítají jako z kulometu. Je to zkrátka film, který si užijí především naši slovenští bratři a sestry. Nicméně, hlášky které jsem vstřebat dokázal, byly fantastické. Pobavil jsem se mnohem víc, než jsem před zhlédnutím očekával. Velice svižný a úderný snímek, ve kterém nenarazíte na hluchá místa. Stále se něco děje a je to skvělá pokleslá zábava, která dokonale paroduje zbojnické snímky minulosti. [80 %] ()

PTuranyi 

všechny recenze uživatele

Vynikajúca veselohra parodujúca zbojnícke legendy. Výborná produkcia a predovšetkým skvelé herecké výkony všetkých hercov od Jozefa Krónera až po Idu Rapaičovú. Hudba Svetozára Stračinu výborne zapadá do odľahčenej atmosféry roztopašnej ľudovej naťahovačky medzi pánmi a zbojníkmi, z ktorej množstvo bonmotov zľudovelo. Od "Na kone!" cez "Oné..." až po "Daj sem bičík!" ()

m.a.t.o. 

všechny recenze uživatele

„A ty vieš kde je koniec sveta?" – „Veruže viem. Stará mať mi vraveli. Na konci sveta je taký veľký plot." – „Ale kdeže. Na konci sveta je veľká voda. Za tou vodou je druhá voda. A za tou je tretia voda. Až tam je ten plot čo si ty spomínal." Miestami to trpí na (ne)kontinuitu deja, ale inak sa jedná o vydarenú komédiu (paródiu) s nezabudnuteľnými hláškami :) ()

Galerie (6)

Zajímavosti (19)

  • Na scénu, kde Ida Rapaičová (grófka Erdödy) hladí kukuricu, ju musel režisér prehovárať. Zdala sa jej príliš vulgárna. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)
  • Film vznikol na základe Jarošovej poviedky v zbierke "Krvaviny" (Marina111)
  • Filmovalo sa za horúčav, teplomer dosahoval hodnoty 32 až 35 stupňov Celzia, čo hercov riadne unavovalo. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)

Reklama

Reklama