Duch doby: Dodatek

Režie:

Peter Joseph

Scénář:

Peter Joseph

Volné pokračování prvního Zeitgeistu, ve kterém se tvůrci již nesnaží nikoho o ničem přesvědčovat, ale pouze chtějí tímto filmem informovat co nejširší veřejnost. Zeitgeist: Addendum předvádí, že náš současný životní styl založený na penězích je jen velký podvod na celé lidstvo, v další části rozebírá vykořisťování a ovládání zemí mezinárodními korporacemi a celý film vyusťuje předložením návrhů na zlepšení života, společnosti a světa obecně. (wader)

LordSnape

Tvůrci se nesnaží nikoho přesvědčovat, ale používají rétorické, manipulativní techniky jako všichni ostatní. Bylo to zajímavé a fajn, ale jakmile tam najel chlápek s ženskou a začali propagovat utopickou vizi Venus projektu a ke konci mě ještě vyzvali k bojkotu určitých bank, a abych se přidal k jejich hnutí, ztratil dokument na věrohodnosti a vážnosti. Zeitgeist: Moving Forward byl lepší a argumentačně zvládnutelnější. Jsem sám komu to připadalo, že se tady někdo snaží o komunismus, kde si budou všichni rovni a jak budeme mít nevyčerpatelné zdroje? ()

neoBlast

Toto téma se z mé strany nedá odmítnout. Je nádherné vidět, že když se to umí, tak i složité makroekonomické procesy, jakými jistě monetární politika je, lze vysvětlit zajímavě, poutavě a uspokojivě pochopitelným monologem. Jediná škoda, že se některá témata z prvníhu Zeitgeistu opakují, na druhou stranu celek působí kompaktněji a uceleněji. Silná angažovanost dokumentu mi nevadí, protože bez těchto ostrých "manipulujících" Mooreů a Josephů bychom měli pouze (pro mě nudné) přírodovědné a technickovědecké dokumentární snímky. 90 % ()

asirtes

Buď príde zmena, alebo prídu ďalšie Vianoce. A možno jedného krásneho dňa sa zobudíme a nepríde už nič. Vénus je zaujímavo prepracovaná a predostrená záležitosť. ()

gjjm odpad!

Nový Cajtgajst už není tak plný analfabetických chyb a paranoidně konspirativních blábolů. Na oplátku autoři jako obvykle objevují ameriku a sdělí vám na ploše dvou zbytečně strávených hodin pár všeobecně známých překvapivých faktů a v závěru vám navrhne pár nereálných komunisticko-utopických thesí. Napadá mě jediné positivum, totiž že je to zadarmo. To ale nestačí. ()

ybuko

Zacina to zajimave, ale postupne se dej zacne nekonzistentne tristit, a brzo zacne byt jasne, ze si dokument pouze chystal pudu k propagaci utopickeho Frescova Projektu Venuse. Ze si celou dobu pripravoval divaka, kteremu prostrednictvim projektu Venuse vzapeti jakoby nabizi ze vseho, co do te chvili bylo ve filmu ukazano, vychodisko. To neni moc fer praktika, jsou to metody klasicke nepriznane propagandy, ale budiz. Bohuzel jsou uz v samotnem naznacovani jak by mel onen projekt vypadat videt povazlive trhliny (napr. pevnost viry v to, ze povaha cloveka je dana pouze prostredim, ktere ho behem zivota formuje, a proto vytvorenim idealniho prostredi lze vytvorit idealni spolecnost, Frescovi zavidim). Mam pocit, ze Projekt Venuse spis nez dokonalou utopii skonci necim podobnym dnesni scientologicke cirkvi. Lidem, kterym tenhle film "otevrel oci" bych doporucil vic cist a sledovat soucasne svetove levicove aktivisty, politology, intelektualy a filozofy. Vsechno zajimave co je tady je popisovane i leckde jinde, podstatne vic do hloubky a lepsi formou. ()

Tomatáš

Opět záležitost, která provokuje, motivuje, kritizuje, vytváří konstrukty, hodnotí, nutí k zamyšlení apod. Pocit urgentnosti je cítit celé dvě hodiny filmu, každý okamžik. Mé hodnocení mluví za vše a každý si určitě udělá svůj vlastní názor na věc. Please, open your mind... ()

Ceres odpad!

Začalo to nadějně, penězma - ohledně této problematiky je lepší se poohlédnout někde jinde, zbytek už radši ani nezmiňovat, jednoduše propaganda socialismu, děkuji nechci!!! ()

zdenny

Mám toho hodně, čím bych všechny ty bláboly - hlavně ve druhé půli - vyargumentoval. Ale nechce se mi. Může člověk vůbec nějak argumentovat sektářům, kteří jsou nekonečně zaslepeni a totálně mimo? A co se týče USA a jejich ekonomické světové nadvlády ruku v ruce s MMF? A o tom, že si kdykoliv mohou natisknout peněz, kolik chtějí? Proč je tedy netisknou a nevrátí Číně své dluhy? Jedna hvězda za skutečnost, že ano, celý svět žije na dluh. I když zde to bylo řečeno velice zprofanovaně. ()

pursulus

Mé hodnocení celé řady "Zeitgeist" a můj názor na ni jsou ZDE. (Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".) ()

ganz odpad!

123 minut brainwashingu, zakončeného šílenou teorií, která by v realitě neměla nejmenší šanci na úspěch. Mě osobně systém vyhovuje a myslím si že v jakémkoliv systému vedeném lidmi, musí korupce existovat a existovat bude. Můžeme se bavit o tom jak velká je tato korupce a pokusit se jí snížit, ale vždycky tu bude, jelikož jsme jen lidé a každý máme svou cenu. Ke konci mě zamrazil odkaz na stránku Zeitgeist movement, protože to už mi přišlo vážně jako chování nějaké sekty. Bohužel v době ekonomické krize může hodně lidí uvěřit hovadinám jako toto. 1* za zpracování, zbytek shit , takže-1. btw-počítám že tento film nebyl natočen za pomocí oněch ďábelských peněz(= a pro chytrolíny kteří zde říkají že bysme se měli zamyslet... Makroekonomie. Říká vám to něco? Ne? Tak si zjistěte jak funguje a možná změníte názor. ()

Eso_pwned

Jestli něco nutí k zamyšlení, tak tohle. Zajímalo by mě, kolik lidí se řídilo po dodívání doporučeními na konci dokumentu. Nezrealizovatelnější věc asi neexistuje, než tady ten über-extra-maximum "dokonalej" socialismus. ()

Henk123

Všechny části netřeba komentovat, dokument by měl každý shlédnout už jenom kvůli té třetí části, které nelze NIC vytknout. ''My name is Jacques Fresco...'', Kdyby byl tento člověk alespoň z 1% uctíván jako Ježíš, byl by tento svět 100% rájem, že by lidem víra v Boha přišla zbytečná. Takže tak. ()

rubik1

Nedávno počas plynovej krízy ktorá k nám z Ruska prišla som sa rozprával so svojim dedkom a hovoril som mu o tom akí sme my ľudia sprostí, keď máme k dispozícii alternatívne zdroje ktoré však záhadne nevyužívame. Povedal som mu, že by sme vôbec nemuseli byť odkázaní na plyn a že tie zdroje sú - len sú ukryté pred verejnosťou. Natož ma on vysmial že to nie je pravda, že kebyže také zdroje sú tak by sme ich predsa už dávno využívali. Opak je však pravdou a Zeitgest Addendum je toho jasným dôkazom. Veď ropa a plyn je ten najväčší byznis tak načo sa ho vzdávať?? Niekoľko ľudí na vrchu pyramídy by stratili svoju moc a to predsa oni nechcú. Takže zatial čo musíme splácať drahé účty za elektinu, benzín a plyn a dreť na to päť dní v práci, tak títo ľudia si zatiaľ užívajú svoj život niekde na nejakých ostrovoch a sledujú ako sa im impériá rozrastajú. A toto všetko druhé pokračovanie Zeitgeistu ukázalo v plnej nahote takže u mňa jasných päť* ()

Philoun1

Méně šokující než předešlý díl, ale více se věnující současným problémům. Myslím, že kdyby tvůrcům vyšla jejich ideologie hned by na světě bylo lépe, s dokumentem se dá pouze jen souhlasit a doufat, že to není utopie. ()

Vercinix

Nerad šířím paniku! Pravdy trochu na tom šprochu ulpěo, ale způsob podání je alarmující! Nicméně někdo se alespoň snaží o něco co by mohlo lidem otevřít oči a přimět je k angažovanosti namísto pasivity! ()

prasacimor

Zprvoti ma mierne odradilo začiatočné cool intro, ktore chcelo svojím umeleckým poňatím za každú cenu upútať a šokovať od samého začiatku. S pribúdajúcim časom sa dojem lepšil až do záverečných 10 minút, ktoré už boli na mňa trochu moc a zaklincoval to Projekt Venus, ktorý je podľa mňa len ružovým, naivným prevtelením komunizmu. Poniektoré myšlienky boli velmi zaujímavé a hodné zamyslenia a ostáva len dúfať, že nie všetko je pravda a filmári si pomohli trochou brainwashingu. ()

Fony

Začátek byl trochu vlažný, navíc ekonomické téma už bylo nakousnuto v díle předešlém, přesto si mě snímek pomalu a jistě získával, až si mě úplně omotal kolem prstu. Pravda, závěr vyznívá trochu utopicky, ale tahle představa se mi líbila a nepřišla mi neproveditelná. Autoři navíc odstranili neduhy z prvního dílu, takže nemám důvod, nedat 5***** ()

Specs

Hlášky: vypravěč: - "V roce 2007 dostalo Ministerstvo obrany 161,8 miliard dolarů na takzvanou globální válku proti terorizmu. Podle Národního proti-teroristického centra bylo v roce 2007 na celém světě zabito asi 2000 lidí při údajných teroristických útocích. Z nich bylo asi 70 Američanů. Když vezmeme toto číslo jako průměr, což je velmi velkorysé, je zajímavé podotknout, že ročně na arašídové alergie zemře 2x víc lidí, něž při teroristických útocích. Dnes je největším zabijákem Američanů kornatění srdečních cév. Toto onemocnění zabije každoročně 450 tisíc lidí v USA. V roce 2007 vláda vyhradila na výzkum této choroby asi 3 miliardy dolarů. Znamená to, že v roce 2007 vláda USA utratila 54x víc na prevenci terorizmu, než na prevenci nemoci, která ročně zabije 6600x víc lidí než samotný terorizmus." & vypravěč: - "Prošli jsme od alchymie k chemii, od geocentrického vesmíru k heliocentrickému, od představy, že za nemoci mohou démoni, k moderní medicíně. Tento rozvoj nejeví žádné známky toho, že by měl skončit. A je to toto uvědomění, které nás spojuje a vede na cestě k pokroku. Statická empirická znalost neexistuje, pozornost spíše musíme věnovat podstatě vývoje všech systémů. Znamená to, že musíme být neustále otevřeni novým informacím, i když tyto informace ohrožují naši víru v tradiční věci, a tím i naši identitu. Bohužel, dnešní společnost si to neuvědomuje a tradiční instituce pokračují v paralyzování pokroku a snaze zachovat zastaralé sociální systémy. Zároveň populace trpí strachem ze změny. Protože je zvyklá udržovat statické identity, zpochybnění systému hodnot nějaké osoby obvykle vyústí do urážek a obav, protože nemít pravdu je dnes mylně považováno za neúspěch. Přitom by prokázání omylu mělo být oslavováno. Pozvedává to totiž někoho na novou úroveň porozumění." & vypravěč: - "Ve skutečnosti neexistuje nic takového jako chytrý člověk, protože je pouze otázkou času, než budou jeho názory aktualizované a pozměněné. A tato tendence slepě se držet svého systému hodnot, chránit jej před možnými změnami, není nic jiného než forma intelektuálního materialismu. Peněžní systém tento materialismus zachovává nejen svými institucemi, ale i prostřednictvím nespočetného množství lidí, kteří byli vychovaní k slepému a bezmyšlenkovitému udržování těchto struktur. Tím se stali samozvanými strážci statusu quo. Ovcemi, které již nepotřebují ovčáckého psa, aby je usměrňoval. Kontrolují jeden druhého, a vytlačují ty, kteří vystoupí z řady. Tato tendence odmítání změny a udržování stávajících institucí kvůli zachování identity, pohodlí, moci a zisku je zcela neudržitelná. Bude pouze produkovat ještě větší nerovnováhu, fragmentaci, deformaci a neustálé směřování k destrukci." & John Perkins: - "Skutečně musíme vzít v úvahu věci jako celek, protože na této planetě to není pouze o lidech, ale o přežití jako celku. Víme, že nemůžeme žít bez rostlin a zvířat, bez 4 přírodních živlů. A tedy, kdy to už začneme brát v úvahu? To je to, co se musí podařit. Úspěch závisí na tom, jak dobře dokážeme spolupracovat se vším okolo nás. … Je třeba se starat o celé Společenství, jinak budou vážné problémy. Nyní se musíme na celý svět dívat jako na jedno společenství. A všichni musíme dbát o sebe navzájem. A není to jen společenství lidí. Je to společenství rostlin, zvířat, živlů. Toto skutečně potřebujeme pochopit. A to nám také přinese radost a potěšení. To je to, co dnes chybí v našich životech. Můžeme to nazvat duchovností, ale podstatným faktem je, že radost přichází ze žití ve spojení s okolím. To je náš božský duch. To je ta naše stránka, která to opravdu cítí. Můžete ho cítit hluboko v sobě. Je to úžasný, kouzelný pocit. Víte, kdy to přijde. A nedají vám to peníze, ale spojení s okolím." () (méně) (více)

fabuloz

Dokumenty tohoto typu miluji! První díl jsem zatím neviděl, ale i přes chabé filmové zpracování to ve mně nechalo určitý kus obohacení se... Vřele doporučuji všem co se o danou problematiku zajímají.... ()