Hlad

Věznice Maze v severním Irsku, rok 1981. Situace mezi odsouzenými z řad irské republikánské armády (IRA) a dozorci se začíná vymykat kontrole. Ponižující a čím dál tím brutálnější praktiky dozorců naopak utvrzují vězně v jejich odhodlání k odporu. Bobby Sands, vůdce vězňů, dává pokyn nejprve k odmítání jakékoli hygieny. Ale když je tato „provokace“ potlačena policejními těžkooděnci, vyhlásí generální hladovku. Téměř sedmitýdenní hladovka se zapsala do krvavých dějin britsko-irských vztahů a rozdělila společnost na ty, kteří v irských vězních viděli obyčejné teroristy, a na ty, pro které se stali novodobými mučedníky. (oficiální text distributora)

Morholt

Naturalistické sekvence z vězení jsou působivé a dialog mezi Sandsem a knězem se také povedl. Oceňuji i hubnoucího Michaela Fassbendera, ale nemohu si pomoct - bylo to strašně, ale strašně utahané a snaha o nestrannost na mě působila také trošku křečovitě, protože Sands z toho vychází jako příliš velký mučedník. Čekal jsem podstatně víc, ale zase mi tenhle film dal vzpomenout na chorál fanoškuů Glasgow Rangers: "Would you like to try a cheeseburger Bobby Sands? Would you like to try a cheeseburger Bobby Sands? Would you like to try a cheeseburger, You dirty melly fenian, rebel loving fucker? Would you like to try a cheeseburger Bobby Sands?" 60% ()

Chickenka

Možná místy až moc natahované, ale proč pět hvězdiček? Za brutální realitu, syrovost, napětí a hlavně za výkon Michaela Fassbendera, z kkterého mi běhal mráz po zádech kvůli jehoo hladovce. ()

jhrasko

ZLOČIN je relatívny. TREST je relatívny. PRAVDA je relatívna. POLITIKA je (MEGA) relatívna. (Filmová) BOLESŤ je ale EXAKTNÁ. Takáto. D.E.F.I.N.I.T.Í.V.N.A. (prepísané 12/10/09). ()

Listeroman

Dost zajímavě suchý snímek, který se neobtěžoval zabírat vedlejšími fakty což mu dává jakousi ojedinělost mezi filmy stejného typu a vůbec to nebylo na škodu... Velice dobrá kamera z toho dělá také silné umělecké dílo a tento typ filmů mám rád, celý film jsem čekal co se stane před koncem jsem zjistil že je ten film sušší než jsem si myslel a až na konci mi to začalo trochu vadit. Dost dobrý film který není dotažen do úplného konce chtělo to alespoň jednu kapku na tento dost slušný suchar braný z trochu jiného hlediska... Michael Fassbender s pomocí této kamery dosáhl asi svého životního maxima... ()

maseer2

smekám před Fassbenderem a především pak před Bobbym Sandsem, ale nemohu dát víc než 3*.. film se prvních asi 40 minut docela zajímavě rozjíždí zahalen do syrové vězeňské atmosféry, ale potom jakoby tvůrci už dál neměli co točit, což dokumentuje ona "slavná" 16,5 minut trvající scéna bez jediného střihu, kterou celou vyplňuje nezáživný a svou délkou ubíjející rozhovor vězně a kněze.. a pak už jen sledujeme vyhublého, hladovku držícího Fassbendera na lůžku.. zfilmování této historické události rozhodně nabízelo větší potenciál.. ()

bouncer

Napovrchu artové pozlátko, uvnitř prázdné jako žaludek hladovkáře. 90 minut nudy a prakticky žádný děj. Takový je Hunger. Film, který mě neoslovil a téměř nic jsem si z něho neodnesl. Jen poznatek, že tvůrci mají v zálibě naturalistické zobrazení... uživatel vydrys to okomentoval nejlépe. 35% a i to je možná moc. ()

Terva

Super snídaně : 2 klobásky, slanina, volská oka - no, mńam mńam. A pak strach vyjít na ulici a nastartovat své vlastní auto. Pěkný záběr kameramana Seana Bobbitta je kouřící postava stojící u bílé zdi a kolem padá sníh. Nemám rád moc dlouhé dialogy, ale zde je něco unikátního. Dialog mezi Bobby Sandsem ( Michael Fassbender ) a knězem trvá bez jakéhokoliv střihu sedmnáct minut, celkově je dlouhý dvacet pět minut. Během tohoto rozhovoru vykouří Michael Fassbender dvě poctivá cigára a kněz jedno. Zde je ukázka z dialogu - KNĚZ - Co cigareta ? BOBBY - Skvělá. KNĚZ - Odporný zlozvyk. BOBBY - Strašný, ale dobrý. KNĚZ - Jo, chvála pánu Bohu....... Po sedmnácti minutách je střih a kamera se přesune doleva a šest minut zabírá Bobbyho z boku, on mezi tím vykouří další, již třetí, cigáro. V tomto dramatickém filmu je mnoho pěkných záběrů a zajímavých střihů. Otce Dominica Morana si zahrál Liam Cunningham. ()

Marek1991

Drsný film o skutočných udalostiach z minulosti, no pre mňa v istom zmysle ľahostajne odvedená téma. Viete nie som za vyhladovanie sa k smrti, človek by mal vzdorovať s tým, že chce žiť a že chce pre svojich ľudí životný priestor, ale nie som ani za to, aby ich niekto nechal vyhladovať. Británia bola svojho času v ohni, no problémy sa dodnes úplne nevyriešili, násilím si nepomohla ani IRA v Severnom Írsku, ani ETA v Baskicku, či dokonca ani Srbi v Kosove, keďže proti nim stáli, či stoja silní súperi, či už právom alebo neprávom. Nepomáhajú však ani iné formy protestov napríklad Tibeťanov. Staré formy protestu proste na staré režimy nefungujú a ako tu je vidno, nechajú vás aj zomrieť a po rokoch si na vás spomenú len s ľútosťou, že ste za niečo bojovali. Upaľovanie sa, či vyhladovanie sa nepomáha a ani ich veľmi neuznávam. Fassbender je celkom sympatický herec, ale nejaké majstrovstvo som tu nezbadal, niekde bol film zbytočne pretiahnutý, inde mu veľa scén chýbalo, som z toho troška sklamaný. ()

Džany

Neskutečně surové, režijně perfektně zvládnuté (McQueen je černý Kubrick), herecky naprosto bezchybné, divácky těžko vstřebatelné. ()

mad_ness

Už nikdy, naozaj N-I-K-D-Y viac. Ďakujem. Zo začiatku som čakala, kedy "niečo" príde a to niečo mi potom dalo takú facku, že som sa skoro nespamätala. Fuch, to bolo. Fassbender je jednoducho... neopísateľný. A čo viac dodať. Veľmi silné, asi najsilnejšie, čo som kedy videla. ()

Krt.Ek

Mám rád filmy z vězeňského prostředí a proto jsem se na tenhle film vážně těšil. A abych řekl pravdu tak jsem mírně zklamán. Nebyl jsem připraven na to, že Hlad je nesmírně pomalý film ve kterém se skoro nemluví (a naopak v jedné dlouhé scéně se mluví až moc). Naštěstí to v některých místech zachraňují nesmírně emocionální zážitky, které určitě nejsou pro slabší nátury (SPOILERY: např. scéna mučení vězňů policejními těžkooděnci nebo průběh hladovky hlavní postavy KONEC SPOILERŮ). Nakonec mi z Hladu přece jenom něco v té hlavě zůstane. 60% ()

Krissty

Tohle je jeden z nejhnusnějších filmů, co jsem kdy viděla, a myslím, že už ho nikdy nepotřebuji vidět znovu... Tahle lyrika Stevu McQueenovi prostě sedí a doufám, že Twelve Years a Slave se ponese aspoň v podobném duchu a pojetí jako Hunger i Shame.. Michael Fassbender mě šokoval, občas odpuzoval a bez nadsázky můžu říct, že se nejspíš jedná o jeho nejlepší herecký výkon! Za tohle ho musím obdivovat!!! Děkuju, že se McQueen a Fassbender našli, oni jsou dokonalá dvojka! ()

-Ravee-

Silně masochistický zážitek, který se dotýká témat víry, vůle, lidskosti, vzájemného neporozumění a především svobody. Scénář záměrně zahazuje události minulosti a soustředí se výhradně na probíhající dění protestu ve věznici v nelidských podmínkách, což divákovi velmi chytře odebírá možnost předem kohokoli soudit a nutí ho přemýšlet o lidském výkonu "spravedlnosti". Scéna rozhovoru mezi Bobbym a knězem je pak hereckým i režijním orgasmem a Fassbenderova proměna je sugestivně bolestivá na pohled. Nezbývá mi než pokleknout před jeho i McQueenovým uměním a oddaností řemeslu.. ()

Ligter

Jediné štěstí je, že Hlad není nutno číst čistě politicky. Samozřejmě: mohou se v něm vyhledat politické kontroverze, obhajoba určité ideologie či odpor vůči establishmentu. Záleží už na úhlu pohledu. Podstatný je nicméně fakt, že McQueenův debut funguje i bez podobných politických konotací, aniž by se muselo nutně přemýšlet nad kontextem. Hlad totiž žije sám o sobě, bez vehementního propojení s reálnými událostmi. Jinak řečeno, film by fungoval dobře ať už by šlo o jakoukoliv věznici, o jakéhokoliv hladovkáře, o jakoukoliv historickou dobu. Se svým pojetím je nezávislý na historickém kontextu – oproštění se od tohoto vidění ještě znásobuje intenzivitu, kterou se vyznačuje a kterou se snaží utvrzovat v každém záběru. Ke zintenzivnění viděného je dopomáháno i střihem, paradoxně dvojím způsobem. Ať už je střih v jedné scéně poměrně rychlý (scéna mlácení vězňů) nebo je tvořena scéna jako opačný extrém jen jedním záběrem (scéna strhující dialogu Bobbyho a kněze), vše je vyjádřeno za jedním účelem: zmíněné intenzivitě, jejíž vrchol, resp. největší zviditelnění je patrné během pasáže Bobbyho hladovky. McQueenův snímek je zkrátka filmem vybízející k analýze a zážitkem až nepříjemně „hyperrealistickým“. ()

Freemind

Filmařsky je to zázračně čistá práce, McQueen je zcela jasně zastáncem klasické filmové školy, která je dnes již bohužel na pokraji vyhynutí - zbožňuju tenhle druh využívání detailů, dlouhých úseků mlčení a krystalizovaných pocitů napětí, strachu, bezmoci, nebo třeba i nudy. Po stránce obsahové je to bohužel trochu cítit agitkou a snahou o glorifikaci, přesto si myslím, že závěr nechá jen málokoho chladným. Jeden z nejsilnějších filmů tohoto roku - slabší povahy tohle budou rozdýchávat hodně dlouho. ()

pevico

První polovina filmu naprostá křupa..pak ale přišel nekonečně dlouhý rozhovor Bobbyho s knězem a já si začal myslet, že se budu do konce už jen nudit..nebýt týhle pasáže, nebál bych se * přihodit, možná, že i 2.. ()