Hlad

Věznice Maze v severním Irsku, rok 1981. Situace mezi odsouzenými z řad irské republikánské armády (IRA) a dozorci se začíná vymykat kontrole. Ponižující a čím dál tím brutálnější praktiky dozorců naopak utvrzují vězně v jejich odhodlání k odporu. Bobby Sands, vůdce vězňů, dává pokyn nejprve k odmítání jakékoli hygieny. Ale když je tato „provokace“ potlačena policejními těžkooděnci, vyhlásí generální hladovku. Téměř sedmitýdenní hladovka se zapsala do krvavých dějin britsko-irských vztahů a rozdělila společnost na ty, kteří v irských vězních viděli obyčejné teroristy, a na ty, pro které se stali novodobými mučedníky. (oficiální text distributora)

Honzeek95 odpad!

Toto snad ani není pravda. Ještě nikdy jsem snad nebyl tolik zklamaný po zhlédnutí filmu. Mám obrovský problém být teď v hodnocení slušný, jsem neskutečně naštvaný. Zkusím si vzít stativ a kameru, nechám jet záběr 10 minut, u toho budu sedět a sledovat, jak kolem mě létá moucha. Řeknete si "žádný problém", zde je ale něco podobného vynášeno do nebes a má to dokonce 73 % a někdo tomu dá i 5 hvězdiček. Říká se tomu "herecký koncert". Respekt si zaslouží, že u rozmluvy s knězem se Fassbender dokázal naučit tolik textu (ač nesmyslného), za toto klobou dolů, ta scénka trvala asi 10 minut a byla absolutně bez střihu. Každopádně takhle jsem se u filmu snad ještě nikdy nenudil. Ta scénka s rozmazaným hovnem byla opravdu vynikající, mohli to tam nechat klidně 10 minut ten záběr, aby ještě o trošku více natáhli tu stopáž. Když se tak nad tím zamýšlím, tak právě SRAČKA je vynikajícím symbolem tohoto filmu, takže je to k tématu. S klidným svědomím mohu napsat, že TOTO BYCH DOKÁZAL ZREŽÍROVAT I JÁ. ()

angloumene

Kromě velice naturalistického nastínění toho, jak uvěznění příslušníci IRA bojovali za svou věc, film nabízí netradiční formu vyprávění. To vede například k tomu, že vysvětlení celého děje divák dostane až někdy v půlce atd. Dalším efektem tohoto přístupu je ale občasná přílišná zdlouhavost a celková pasivita snímku. Přesto ale dokáže udržet pozornost a to nejen kvůli všem těm odporným věcem, které jsou zde k vidění. ()

sona123

Syrové a surové. Drsné. Moc se tu nemluví (kromě jednoho rozhovoru natočeného snad na jeden zátah, trvajícího kolem 10 minut), o to víc je tu dlouhých záběrů (viz např. umývání chodby). Přišlo mi, že se to neklonilo ani k jedné straně, pokud ano, ne k IRA. Filmy o IRA mám ráda a tenhle se trochu vymyká, tím, že je - až by se dalo říct poetický. Včera jsem viděla film Nothing But The Truth, což je z podobného soudku, a ač se to asi nedá úplně srovnávat, tenhle film prostě víc chytne za srdce a nabádá k přemýšlení. ()

lucinka.md

Protože jsem u tohoto filmu po čtvrt hodině usnula, nemohu ho úplně objektivně okomentovat. Ovšem o té čvrt hodině bych napsala asi toto : šílená nuda a otrava:-O ()

seko0408

Drsné a špinavé väzenské prostredie v ktorom plynie čas slimačím tempom a väzni, ktorí protestujú hladovkou nieje film, ktorému by som dal viac než 3 * Popravde som celý čas čakal, kedy sa tam niečo zomelie, ale okrem špiny a brutálnej očisty ma tam nezaujalo skoro nič. Ak nepočítam nudný nekonečný rozhovor s kňazom. ()

Ayush

Další z filmů, o kterých jsem přemýšlela ještě několik dní poté. Dostalo mě, že ve filmu za celou dobu zazní asi pět vět, což v kombinaci s použitou hudbou vytváří speciální atmosféru. Líbila se mi surovost snímku, což je především Fassbenderova zásluha, ten člověk má můj obrovský obdiv nejen za práci s tělem, ale také za práci s tělem. V průběhu filmu jsem místy musela potlačovat nutkání zvracet a tak mi ani nezbyla energie na slzy. Na konci jsem byla zhnusená a totálně rozebraná, ten snímek má obrovskou sílu a to se člověk ani nemusí orientovat v historických faktech. Pro mě šokující zážitek, který si ale ráda zopakuji. ()

Nethar

Michael Fassbender opět ukázal, že místo v desateru mých oblíbených herců si zaslouží. Výkon podal skvělý. Tedy hlavně pěkně drsně zhubnul a pak si střihnul jednu sedmnáctiminutovou scénu dialogu bez střihu a pohybu kamery. Kde můžete vidět něco podobného? Surový film o protestech odsouzených členů IRA v osmdesátých letech. Dlouhé záběry přesně zapadají do atmosféry filmu, mají svůj smysl, ale je pravda, že dívat se pár minut na vytírání podlahy štěstím rozklepe asi jenom opravdové filmové labužníky. Takže ještě jednou shrnuto - vynikající práce Steve McQueena z režisérského postu, perfektní Michael Fassbender, a z toho vycházející umělecky hodnotný film zdaleka ne na každý den a ne pro každého. ()

mira007

Pro Brity asi historické téma, ale pro mne jako diváka nic neříkající vězeňské hodně syrové drama, kde bez souvislostí první hodinu vězni vzdorují kvůli svému politickému statusu a dozorci jim dávají čouda. Potom je čtvrtina filmu rozhovor mezi hladovkujícím vězněm a knězem a poslední čtvrtina umírání z vyhladovění. Až ze závěrečných titulků zjišťuji o čem to vlastně bylo. PS: Michael Fassbender byl skvělý, nějak si vybavuji články, že kvůli této roli musel rekordně zhubnout. ()

Garch

Syrové tak, až se na to skoro nedá dívat. Artové ztvárnění hnusu, utrpení a sebeničení odsouzenců z řad IRA, kteří šli v odporu až na doraz. ()

Čajka

Je to takmer dokonalé s príchuťou horkej pachute smrti...Jedna hviezdička však musela ísť dolu z mojich osobných dôvodov: 1. Takúto formu protestu či odporu proti moci pokladám za nerelevantný a neľudský. Pokiaľ je človek nehumánny, načo sa má búriť? Konanie hrdinu a politický podtext vo filme nebol vysvetlený úplne, divák jednoducho musí konanie Bobbyho Sandsa prijať a užívať si vizuálnu symfóniu diela. 2. Vadí mi, že v poslednej dobe takmer každý súčasný nezávislý európsky film, ktorý som videla, sa zameriava na zvrátené a šokujúce výpovede, akoby to bola takmer najväčšia rozkoš ich tvorcov. Autori buď jednajú na základe osobnej potrebe výpovede ( Antichrist) alebo z pocitu dať divákom, čo si žiadajú (komerčný film) alebo šokovať ( zvyčajne pocit frustrácie, smútku, znepokojenia) a tým si ich získať (Do tejto skupiny musím zaradiť aj Hlad, napriek jeho kamerovej a nedejovej dokonalosti.) ()

panmroz

Rozhodně zajímavá kamera, střih a práce se zvukem. Jsem moc zvědavý na McQueenovo další dílo, podobně vyzrálý debut si naposledy pamatuji Návrat (r. Andrei Zvjagincev). Ono "baleovské herectví" (zhubnu, ztloustnu, vyrostu, nechám se postřelit, uříznu si ruku (úplně vidím, jak by dopadlo Saw, kdyby hrál jednu z rolí Ch.Bale,...)) mě už nějak omrzelo či co - působivé to je pořád, ale nestrefuje to ta pravá místa signální soustavy... ()

TonyM

Aj ráno po pozretí filmu, keď píšem tento komentár, stále nemôžem pochopiť, čo som to vlastne videl. Ostal som znechutený, v úžase a nakoniec v šoku. Znechutený kvôli zobrazeniu otrasných podmienok väzňov, v ktorých museli žiť, v úžase som bol z majstrovského dialógu, nasledujúceho monológu a takisto z výzoru Michaela Fassbendera, za všetko toto mu patrí moja hlboká poklona, a na koniec som bol v šoku z obrázkov v záverečných minútach filmu. Brutálny, krutý, nepríjemný film, ALE s veľmi zaujímavou réžiou a zábermi narozdiel od nechutného gýču menom The Divide, kde režisérovi umelecká hodnota nič nevraví. ()

kubyno

Úžasně osobitě natočený snímek, který se prakticky skládá ze tří částí. První část je bohužel trochu složitá - je zahalena v tajemnu a my sledujeme krásně nepříjemnou podívanou, aniž bychom konkrétněji věděli, koho sledujeme, ale myslím, že to zas tak důležité není. Druhá část, 16-ti minutový dialog, má tak zvláštní kouzlo, že jsem jen poslouchal. Být ten rozhovor dvakrát delší nebo kratší, asi bych si toho nevšiml. A poslední část je opravdu velkým a působivým vyvrcholením jedinečného, autentického a řemeslně precizního filmu,. ()

amfetamin

Jedním z hlavních předpokladů pro sledování tohoto filmu je znalost novodobých britských dějin. Vědět co je IRA, za co bojuje a jakým způsobem bojuje. Ve filmu vám to totiž nikdo nevysvětlí a nevědomé diváky to svádí k soucitu s vězni. Vlastně jako všechno ostatní. Pokud ale pomineme politickou kontroverzi filmu, co zbývá. Kamera odvádí skvělou práci, vynikající naturalismus a syrovost. Absence mluvení by celkem nevadila, kdyby ten film ve výsledku nebyl o hovně. O hlavní postavu do první poloviny filmu nezavadíte, její příběh se moc nedozvíte, půlhodinové tlachání s knězem vám určitě nepomůže vybudovat si k ní nějaký vztah a hladovkovou půlhodinu jen nevěřícně kroutíte hlavou. Jako film o úpadku lidského těla, o víře, která sahá až za hranici fanatismu je to skvělé, ale... ()

Greg25

Není to film pro všechny a vlastně je to film ještě pro užší publikum než byste na první pohled typovali. Protože ne každý dokáže vydržet hodinu a půl záběrů, které vám coby divákovi způsobují fyzickou nevolnost a psychicky vás vydeptají na několik dalších dnů, kdy Hlad z hlavy prostě nedostanete. A Micahel Fassbender touhle rolí definitivně dokázal, že po herecké stránce na něj má skutečně málokdo. 80% ()

Silviaxx

Hunger je zaujímavým priblížením situácie z roku 1981 servírovaným skôr odťažite, no napriek tomu dokáže vyvolať dojem zdesenia. Vpúšťa nás do priestorov väzenia a bez okolkov nám ukazuje, čím si tí ľudia dennodenne museli prechádzať bez nároku na najzákladnejšie ľudské práva, aká brutalita to bola a ako sa rozhodli voči tomu bojovať - siahajú až na dno, kedy odmietajú najprv akúkoľvek hygienu a neskôr nastoľujú hladovku. Film nie je založený na hlbokých či dumavých myšlienkach (aj tie sa vyskytli, ale len výnimočne), je založený na samotných obrazoch, ktoré sú konštruované fantasticky a i bez slov dokázali zapôsobiť silne emotívnym dojmom. ()