Tulák z širých plání

• Česko Tulák z horských plání (více)

Neznají jeho jméno ani tvář, ale navždy si zapamatují den, kdy přijel do města... Tajuplný cizinec (C. Eastwood) se znenadání objeví v zapadlém městečku a je místními najat, aby je chránil před nájezdy pistolníků. Lidé však netuší, že tulák skrývá překvapivější tajemství, než by se mohlo na první pohled zdát, a když vezme spravedlnost do svých rukou, začnou se dít nečekané věci! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

ilclassico

Na papíře to možná vypadalo dobře, ale ve filmu působí chování postav naivně a nelogicky. Těžko příběhu uvěřit. Ale když to pan scénárista tak chtěl... V rámci žánru za 3. ()

helrohir

Clint Eastwood opäť v hereckej polohe, ktorá pravdepodobne najlepšie definuje jeho filmovú kariéru - tichý a drsný pištoľník s nejednoznačným charakterom. V tomto prípade si film aj režíruje, a je vidieť, že veľkou inšpiráciou mu bola spolupráca s legendárnym Sergiom Leone. Film zaujme na svoju dobu pomerne drsným úvodom, ale postupne sa dej začal trochu naťahovať a celková výstavba príbehu ma veľmi nezaujala. Chýba mi tu aj nejaká záverečná gradácia, ktorá zlyháva hlavne kvôli nedostatočnému vyprofilovaniu hlavných zloduchov a nejednoznačnej motivácii hlavnej postavy. Záverečný súboj tiež nič moc, rovnako tak akcia ako celok ma veľmi nezaujala. Film má však solídnu westernovú atmosféru a v rámci žánru ide o typický priemerný zásek. 60%. ()

ostravak30

Jestli se Johnu Waynovi nezamlouvalo zobrazení Divokého západu a tvrdil, že je film brutální a hyzdí obraz Starého západu, pak neviděl nebo nechtěl vidět, jak to na západě opravdu chodilo. Historické výzkumy potvrzují, že Divoký západ byl brutálnější, než jsme si doposud mysleli. Pokud už teda k nějaké bitce došlo, těch totiž nebylo tak moc. Jeden z prvních filmů, které Clint Eastwood režíroval vychází z nejklasičtějšího námětu tohoto žánru: skupina bojácných si najme pistolníka, aby je ochránil před nájezdníky. V tomto případě jsou jen tři a hrdina sám. I když hrdina to není úplně typický. Zase tolik kladných vlastností nemá. Postupně využívá výhod, které jsou mu poskytnuty a trestat umí i mezi těmi, kteří si ho původně najali. K vrcholné bitce dojde prakticky až na konci a je to vcelku jednostranný souboj v němž protivníci nemají šanci. To ale dovedu oželit vzhledem k jistým parametrům, které umí dát westernu jen Eastwood. Jeho hrdina je drsňák, střílí jako pánbůh a mluví málo. Má to atmosféru a vizuál opět vypadá skvěle. Prostě typický C. Eastwood ve své vynikající režijní formě. ()

DAF1

Čekal jsem daleko víc. Bohužel jsem se nedočkal téměř ničeho, Eastwood jako by neměl bouchačku, bo si z ní vystřelí jen párkrát. Bylo vidět, že jako režisér teprve začíná. ()

yueh

Spíše průměrný western s Clintem Eastwoodem s pointou, která mě nijak nedostala. Po všech směrech průměr. ()

weasel.p

Je vidět, že Clint se tu nechal inspirovat snímkem "V pravé poledne", atmosféra tu postupně houstne a vše se chystá na závěrečnou střílečku, typ hrdiny si Clint udal vlastně sám už v dolarové trilogii a sedí mu naprosto výborně-drsoň, který se objeví odnikud, spíš než pusou mluví svým vzezřením, gesty (a samozřejmě pistolemi) a jede jen sám pro sebe. Je radost sledovat jak si hlavní hrdina hraje s obyvateli městečka, kteří jsou na první pohled vymydlení a slušní a uvnitř prohnilí. Zápletka a originální konec jsou fajn. ()

Jimbopepo

Tak trochu sklamanie, so staršími Clintovými westernami sa to ťažko porovnáva. Mnohé veci sa mi zdali príliš naivnými, iné doslova nerealistickými. Film tak trochu gýčovito využíva niektoré westernové prvky. ()

bobin

Typický western s jedním hrdinou , třemi lumpy a zbabělým městečkem . Je to téměř opsaná zápletka fimu V pravé poledne . Jen je o mnoho akční . Clint Eastwood se tu s kamennou tváří a přimhouřenýma očima předvádí po celou dobu bez oddechu - jak jinak , než vítězně . Však si to také zrežíroval . ()

Darth Kedr

Western o tom, jak se z mladého šerifa stal nejdrsnější muž pod Sluncem. A také o rozkladu hanebného městečka Lago, kterému by opravdu více sedělo Hell. Film, ve kterém si Clint dělá opravdu to, co se mu zlíbí. A na konci pochopíte proč. Velmi inteligentní film, na to, že je to téměř Clintova režisérská prvotina, má opravdu vysoký standard. Bravo, Clinte! ()

calculus

Pro mě slabší Clintův film. Chtěl natočit western jinak, myšlenka se mi líbila a ten jeho cynický výraz neznámého pistolníka také, ale nějak to vše vyznělo do prázdna. Výjimkou byla scéna z holičství, to byl tvrďák Eastwood v nejlepší formě. Potom už film nějak doklopýtal, finále v podobě pomsty a pekla za špatné svědomí mohlo být určitě lepší. ()

Fíma

Eastwoodovský western jak má vypadat. Hned od začátku si člověk říká, proč se jen ten pistolník k nebohým obyvatelům městečka chová tak, jak se chová, než mu to konečně dojde. Žádné hlubokomyslné dílo nečekejte, jde samozřejmě o pomstu. Však o co - snad krom hromady dolarů či zlata - by mělo ve westernu jít? ()

zdenzo

Absolutní klasika. Jednovýrazový výkon Eastwooda, až gogolovská zápletka, úžasná atmosféra a spousta marmelády k tomu. Být lepší obsazení zloducha, dávám 5* ()

retrix

Film s předvídatelným dějem ale s nečekanou skrytou pointou, která je záhadná sama o sobě, takže divák ke konci ani neví, jak to ten Clint vlastně myslel (s tou pointou). Jinak děj je strhující a o nabité kolty není nouze. Trochu mně vadilo, že na rozdíl od Clinta, všichni ostatní stříleli žaludy, ale to se v ději s jedním kladným pistolníkem dá i pochopit. ()

mokrasek

Po počátečním dilematu, zda dát tři nebo čtyři volím to vyšší hodnocení. Proč jsem tak učinil je nasnadě. Prostě to tak cítím, není třeba to dále dlouhosáhle nesmyslně rozebírat. Ostatně chytrých a fundovaných plků rádoby kritiků je na ČSFD něúrekom. ()

Arnolda nám seslalo nebe. Doslova.

Arnolda nám seslalo nebe. Doslova.

02.01.2012

Je zpátky. První teaser na The Expendables 2 nám dokázal, že se mu tentokrát bude kouřit nejen z cigára, ale i z bouchačky. A jen tak se vůně střelného prachu kolem něj nerozplyne. Už od října natáčí… (více)

Arnie a Sly dál nekompromisně akční

Arnie a Sly dál nekompromisně akční