Miloš Forman: Co tě nezabije…

• angličtina Milos Forman: What Doesn't Kill You... (více)

O Milošovi Formanovi před rokem 1989 točil Jaromil Jireš pro Němce, Věra Chytilová pro Belgičany a po sametové revoluci vznikl konečně český dokument Drž se toho snu v režii M. Šmídmajera. Zachytil Miloše Formana při jeho putování na kole z Paříže na MFF v Karlových Varech a právě jízda na kole tvořila symbolický motiv k jeho životním a tvůrčím peripetiím. Za posledních 15 let došlo ve Formanově životě k velkým změnám a i jeho profesní kariéra prošla určitými zvraty a peripetiemi... Miloslav Šmídmajer se tak opět vrátil k tomuto stále vzrušujícímu a inspirativnímu „tématu“, aby zachytil současný život i myšlení této velké osobnosti a díky osobnímu vztahu i kontaktu otevřel i některá intimní zákoutí Formanova života, která se stala inspirací pro jeho filmovou tvorbu a s neobyčejnou hloubkou a v nečekaných souvislostech zazněla v jeho filmech. (oficiální text distributora)

Šakal

VYSERME se na operu, pojďme do plzně :o) Co dodat, toto je moje srdeční záležitost. Miloš Forman patří k mým nejoblíbenejším režisérům a uznávám ho zejména jako ČLOVĚKA. Jeho Přelet nad kukaččím hnízdem řadím mezi nejlepší 3 snímky všech dob a hned v těsném závěsu následuje Amadeus. Přečetl jsem o něm 2 biografie, takže mě tento Šmídmajerův dokument nemohl jentak něčím překvapit, přesto jsem s výslednou podobou spokojen. Tento dokument je totiž stejný jako samotný hlavní představitel. I přesto čím si prošel, je plný radosti, pohody a nesmírné chuti po ŽIVOTĚ s velkým důrazem na tradici rodiny a zázemí, což se mimo jiné odráží i v bonusech s rozhovory s jednotlivými herci, jejichž vzpomínky na natáčení s Milošem se vzácně shodují. Přiznávám, že nehodnotím ani tak samotný dokument a zásluhu Šmídmajera jako spíše samotného Miloše Formana. Co tě nezabije.....je pohodový, příjemně plynoucí dokument o radostech a strastech života, lásce k filmařskému řemeslu a o tom, jak zůstat " svůj " i přes vzrůstající slávu. Nic víc, nic míň. Ne nadarmo se říká.... hlavně se z toho NEPOSRAT. ()

Nautila

Nehodnotím Formana (samozřejmě), ale pouhou formu 'dokumentu'. Celou dobu jsem si přišla jako divák obelhávaný a opíjený banánem - špatně sebrané a uskupené informace, hraní rozhovorů, které zjevně už kdysi mezi lidmi proběhly, ale teď si je režisér vyprosil tak, jako by byly vyprávěny poprvé, evidentně špatná spolupráce s lidmi, režisér se nikdy nedostává pod povrch atd. Prostě špatný dokument, který o Formanovi nic nového neřekne, toť vše. ()

zette

Velka zaplava myslenek, vzpominek a historek Milose Formana (videl jsem delsi verzi, 224 minut). Skoda, ze reziser Smidmajer do dokumentu vice nezasahnul (mozna pred Formanem nenasel dost odvahy) a tak se vlastne jedna o "one man show". Velmi zajimave je vypraveni kolem priprav nataceni jednotivych filmu ci cenzura v byvalem Ceskoslovensku. Forman umi velmi verohodne a vtipne vypravet, treba jak leteli malym letadlem s Willem Sampsonem (indian z Preletu nad kukaccim hnizdem) a hledali pilotova zatoulaneho kone..."Indian byl bledy jako stena, my byli cerveni jak rudosi":-). Pro me jeden z nejvyznymnejsich lidi nasi historie, ktereho velmi respektuji. ()

Autogram

Životopisný film podaný z prevažnej časti formou vlastného rozprávania historiek, stretnutí s priateľmi a vtipmi. To všetko prekladané zábermi z festivalov a odovzdávaní cien s veľkými menami svetového filmu, ktoré pre dokument poskytli aj svoje názory. Z prvej ruky sa dozvieme pozadie vzniku niektorých výnimočných diel, no nie z natáčania, ako to zvyknú podávať herci, ale čo tomu predchádzalo. Forman je nielen režisér, ale aj výborný rozprávač, dokument je tak zároveň aj zábavným programom. ()

• Dokument nabízí vedle setkání s velkým vypravěčem Milošem Formanem, jeho přáteli a rodinou i důvěrnější seznámení s řadou významných osobností: s producenty jeho oscarových filmů Michaelem Douglasem (Přelet nad kukaččím hnízdem) a Saulem Zaentzem (Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus, Goyovy přízraky), producentem Paulem Rassamem (Valmont), scénáristou a dlouholetým přítelem Jean Claude Carrièrem a dalšími. Promluví zde i známí herci ze slavných Formanových filmů: F. Murray Abraham (Oscar za roli Salieriho v Amadeovi), Annette Beningová (Valmont), Woody Harrelson (Lid versus Larry Flint), Luise Fletcherová (Velká sestra z Přeletu nad kukaččím hnízdem), Natalie Portmanová (křehká Inés z Goyových přízraků) a další. [Zdroj: CinemArt] (POMO)

Festival nad řekou se blíží

Festival nad řekou se blíží