Valerie (Naomi Watts) pracuje jako vysoký důstojník CIA v oddělení proti šíření jaderných zbraní. Během vyšetřování irácké zbrojní strategie zjišťuje, že navzdory přesvědčení vlády USA nemá Irák program na výrobu jaderných zbraní. Valeriin manžel Joe (Sean Penn) je mezitím vyslán do Afriky, aby ověřil pravdivost dohadů o prodeji obohaceného uranu do Iráku. Žádné podezřelé obchodování však neodhalí a o výsledku své mise píše článek do The New York Times. Jeho zjištění však rozpoutá vlnu diskuzí a kontroverze. Brzy nato je důležitými novináři odhalena Valeriina utajovaná identita. Jde o pouhou náhodu, nebo je to dobře promyšlený tah proti jejímu manželovi? Po úniku informací se Valeriina kariéra i manželství začínají hroutit. Rodiče i přátelé jsou pobouřeni, objevují se anonymní výhružné dopisy, firma jejího manžela se dostává do problémů. Valerie - manželka, matka a bezúhonná důstojnice sloužící vládě 18 let - se nyní snaží zachránit svou reputaci, kariéru i manželství. (oficiální text distributora)

Krouťák

Při sledování si nešlo nevzpomenout na výtečné Nothing But the Truth, avšak díky času, který byl ve férové hře věnován událostem předcházejícím stěžejnímu incidentu filmu, by byla (alespoň pro mě) potřeba delší stopáž. Nu což... Tento druh námětu mám rád a dvojici Penn & Watts jakbysmet - 70%. ()

Radko

Suchopárne. Okrem všeobecnej známosti podstaty zápletky (Bush si vymyslel zbrane hromadného ničenia v Iraku ako zámienku pre útok, pretože zbrojári potrebovali sklady vyčistiť a petrolejári zase naplniť) sa rieši otázka lojality zamestnancov k tajnej službe, možnosti účinne vyvrátiť tvrdenia vedeniu štátu a dopad týchto zaležitostí na stabilitu famílie. Záver filmu ukáže, že v Amerike je možné postaviť sa i voči Bielemu domu a aká-taká spravodlivosť sa dosiahne. Samozrejme nie je žiadnym hrdinstvom okydať vládu predchádzajúceho prezidenta za vlády toho nového (film je z roku 2010, Obama nastúpil do úradu od januára 2009), ktorý predchádzajúceho kritizoval kde len mohol. Takže film napokon vo výslednici pôsobí nepriamo ako vládna propaganda amerického typu demokracie s až dvomi reálne vládnucimi stranami striedajúcimi sa v kratších či dlhších periódach, kde jedna strana napraví krivdy a neprávosti tej druhej. ()

viperblade

Do filmu jsem šel pouze s vědomostí, že zápletka je okolo zbraní hromadného ničení a že zde hrají Naomi Watts (kterou od doby, co jsem poprvé viděl Mullholand Drive, obdivuju a mám v TOPce) a Sean Penn. Nečetl jsem zdejší názory, jen mi jeden kamarád ve škole řekl, že to je takový průměr. A musím s ním souhlasit. A zrovna u tohohle filmu, s takovýmhle námětem (!) a s takovýmhle obsazením (!!!) opravdu zamrzí. První polovina mi připadala jako Green Zone z pohledu byrokratické CIA. Druhá polovina byla spíše takové rodinné drama, které sice nebylo špatné a už vůbec nebylo špatně rozehrané, ale bylo zde zoufale málo prostoru pro herce. Pro Fair Game jsou právě herci typu Watts a Penn záchranou, protože oni dva utáhnou cokoliv, budete jim role věřit a budete jim přát, ať to vydrží a bojují dál. Ale právě herci takovýchto kvalit, na druhou stranu, zde nemají co hledat/hrát, protože je jich na to (rozuměj - průměrný film) škoda. Přirovnal bych to k zákusku. Uvidíte ho ve výloze a hned se vám na něj sbíhá chuť, tak si ho koupíte. Po konzumaci vám ale na jazyku zůstane hořko-sladká chuť a vy víte, že to šlo udělat mnohem lépe a chutněji. A hlavně, že jste měli mnohem lepší zákusky, které budete mnohem raději a častěji jíst… 60 %. ()

castor

Už třetí setkání Naomi Watts a Seana Penna nedopadlo dvakrát nejlíp. Myšlenky, které film nabízí, se u mě míjely účinkem. Popisuje totiž kontroverzní manipulace po kritickém útoku z 11. září a vkládá do příběhu vysoce postavený manželský pár, který musí čelit nepříjemné odvetě ze strany zlých hlavounů Bílého domu. Zajímavější se jeví druhá polovina snímku, která se už soustředí na dopady předešlého dění, kdy dvojice zachraňuje rozpadající se manželství. Jenže to už je tu riziko, zda chce ještě divák dál naslouchat. Ani ústřední duo zdaleka nejede na plný plyn, divák si přeje nějakou chladnokrevnou akční scénu (ta ale nepřichází), namísto toho se utápí v konverzačních scénách a přeje si, aby Doug Liman natočil zase nějakou svižnější (nerozuměj odbytého Jumpera) látku. I náročnější ale jakž takž utáhnul, utahal ostatně i mě – místy nechtěně, ke spánku!! ()

Hild

Film, na který jsem se velice těšila z několika důvodů. Téma je rozhodně zajímavé, navíc se jedná o příběh natočený podle skutečných událostí, dalším důvodem samozřejmě byla další spolupráce herecké dvojky Penn - Watts. Jejich výkony jsou jako vždy skvělé, chemie mezi nimi stále funguje. Film mě však zklamal. Klasické politické konverzační drama, které nijak nevybočuje z řady. Pokud se blíže nezajímáte o toto téma, pravděpodobně vás nezaujme ani film, navíc není úplně lehké se hned od začátku ve všem orientovat a člověk se může lehce ztratit. V první půlce se nejdříve pomalu poodhaluje celé pozadí, které rozhodně není špatné, ale podle mého názoru se z tohoto příběhu dalo udělat daleko více, chtělo to hlavně mnohem zajímavější zpracování, aby to zaujalo i diváky, kteří se až tak v politice neorientují. Druhá půlka je už daleko lepší než ta první. Máme tak tady další politické drama se skvělými herci, na které si už ale za měsíc ani nevzpomeneme. ()

Spooner

Nečekaně vážný Liman a překvapivě i hodně dobrý Liman, který se vzdálil od svých akčních jednohubek a natočil výborné politické drama. Tempo je sice trochu pomalejší a začátek je trochu slabší, ale jakmile se rozdají karty, tak se film solidně rozjede. Pomáhají tomu i výborní herci. Zvláště Sean Penn mě potěšil, protože nehraje svojí přehrávající taktikou "jdu si pro Oscara" ale předvádí výborný soustředěný výkon. Jenom škoda, že k závěru už tomu dojde dech a nemá nás vlastně čím překvapit. I tak jde o jeden s Limanových nejlepších filmů.70% ()

gogo76

Herecké obsadenie je aspoň pre mňa veľkým lákadlom. Politiky a obkecávania je tu v prvej polhodine až-až. Napínavejšie to začne byť po verejnom prezradení tajnej identity agentky. Tento boj s Bielym domom, pravdou a lžou celkovo politikou USA ma zaujal. Kolíska demokracie dostala pri vláde Busha dostala poriadne na frak a už dlho sa všetci pozerajú na USA trochu inak. Film v istých momentoch kladie zaujímavé otázky a poukazuje na špinavú hru vo vysokej politike, ale nedokázali z toho vytrieskať strhujúcejší film, aj keď zavarené naň bolo. U mňa priemer, ale za to s presvedčivo hrajúcou N. Watts i S. Pennom, čo nie je málo. 60%. ()

Davies182

Tak Homeland už svůj oficiální celovečerák nepotřebuje, přišel totiž rok před samotnou premiérou oblíbeného seriálu. Fakt to úplně bije do očí, ta podoba. Povinnost pro všechny Carrie-pozitivní fanoušky! Přes polovinu dekády si doma chovám takovej špionážní poklad a ani to nevím... ()

Real Tom Hardy

"I PROMISE YOU ONE THING. RIGHT NOW, YOU HAVE NO IDEA WHAT WE CAN AND CANNOT DO." ----------------- Sean Penn a Naomi Watts je to najlepšie duo, ktoré by si ako režisér mohol pre svoj politický triler obsadiť a Liman to buď vedel, alebo bol len veľký šťastko. Z toho faktu ale vyťažil maximum, lebo na ich výkone a presvedčivosti viac-menej stojí a padá celý film. Ten rieši už hojne obkopanú tému invázie do Iraku, ktorá bola založená na falošnom, vyfabrikovanom vojenskom spravodajstve. Rieši ju však z nie obkopaného pohľadu skutočnej dvojice Valerie Plame a Josepha Wilsona, ktorých Biely dom vyvrhol "levom," keď im došla "životnosť." Liman využíva archívne zábery Bushovej administrácie, ktoré posúvajú naráciu vpred a istým spôsobom jej pomáhajú gradovať. Pri dokumentoch a.z. pomáhajú autenticky zobrazovať predmetné udalosti, pri klasickom filme však prinášajú pocit, že to, čo sleduješ sa skutočne deje a zároveň ťa vťahujú dnu, čo práve Liman veľmi šikovne utilizuje. Delikatesa celej snímky prišla v jej prvej polovici, kedy bolo krásne zobrazené, ako si ľudia jednoducho, po svojom a hlavne chybne interpretujú už tak jednoduché, selektívne rámcované a chybné informácie z médií, no a v druhej polovici zase fanatizmus vlastného presvedčenia. Aj napriek takmer dvojhodinovej stopáži som mal dojem, že záver bol trochu unáhlený a hoci je režisérsky zostrih o pár minút dlhší a prináša pocit väčšej uzatvorenosti a lepšej plynulosti priebehu príbehu, nehneval by som sa kľudne aj ďalšej hodine navyše. --- Na "rovnakú" tému tu máme z toho istého roku Greengrassovu genialitku Zelená zóna, ktorá sa na danú problematiku díva z opačnej strany, optikou akčných sekvencií a bojovej vravy, pre snímku z úzadia je možné siahnuť po nedávnej Shock and Awe, ktorá síce väčšinu moc nenadchla, obsahovo však musela potešiť nejedného "priaznivca" témy. A to isté, čo som pri nej cenil, je aj tu – na plnú hubu povedané o čo išlo. K druhej polovici filmu, ktorá otvára a prehlbuje príbeh hlavných postáv, by som rozhodne odporučil tematicky podobné Official Secrets a The Report. ()

Ruut

Ze stejného ranku jako Zelená zóna a International a stejně to nedokáže udržet pozornost. Navíc Liman, podobně jako Tykwer, není zas tak supr režisér, qaby byl film koukatlený i přes vypravěčský nevděčné a komplikované téma. ()

IQ Tiqe

Síla a kouzlo filmu stojí na příběhu, který ukazuje, že za americkým bojem s terorismem a podobnými akty může stát i něco jiného, než ověřené zprávy o jaderných zbraních. Nejzajímavější je představa, že pokud na 100 % nevím, že jaderné zbraně nevyvíjí, pak je vyvíjí. Presumce viny jak vyšitá. Takže film mě dost zaujal, ale je to trochu dokument. A málem bych zapomněl vyzdvihnout výkony ústřední dvojice, hlavně pak Seana. # příběh 7 | hudba 6 | humor 0 | akce 1 | napětí 2 | pustil bych si znovu 5 ()

Jordan

nič moc. patetizmus a politika hodinu a trištvrte na plátne, navyše podaná najošúchanejším spôsobom, neviem, aký "vyšší" cieľ a ambíciu sleduje tento film a USA, ale na mňa s týmto nechoďte, lezie mi to na nervy a nič mi to nehovorí - ani po stránke obsahu, ani po stránke umeleckej formy, ani po stránke nejakého nóva, prínosu na akejkoľvek fronte... balast. ()

Anderton

Ja musím Limanovi nechať, že dokáže natočiť strhujúci (alebo aspoň nadpriemerný) triler ľavou zadnou. Nemusí Vás zaujímať politika, aby ste si Fair game užili. Limanov neviditeľný štýl slúži námetu, ktorý chce niečo závažné povedať, takže akýkoľvek autorský vklad je zbytočný. Samozrejme Stone by tento scenár natočil oveľa svojráznejšie. Fair game je taký dôkaz toho, že Amerika je síce zkorumpovaná ako každá krajina sveta a priznať si chybu jej chvíľu trvá, ale môžete v nej natočiť o tom film bez toho, aby ste sa báli o svoju kariéru, alebo nebodaj život. V tom sa líši (a líšime?) napríklad od toho nešťastného Iraku, o ktorý tu ide. Takže Bush je tu už neviem koľký krát za idiota, Biely dom si ďalej hrá svoju hru, ale zlatá doba politického trileru sedemdesiatych rokov, keď politické čachre machre riešili Redford s Pacinom, je už preč. Fair game je viac doslovný a tlačí svoje myšlienky divákom trochu viac polopaticky do hláv. Vďaka Naomi sa ale prikláňam k vyššiemu hodnoteniu. ()

teutates

Tajná agentka CIA plná ideálov, zanietenia, morálky, presvedčenia a samozrejme nesmie chýbať obrovská dávka nacionalizmu a myšlienky "pomáhať a chrániť vo svetovom merítku" (zanedlho tu bude vesmírna CIA) dostane od vlastnej krajiny, ktorú doposiaľ vervou chránila cez hubu a to hneď poriadnu sadu. Stáva sa z nej štvaná zver, ale ona nie, veď bola na výcvikovom tábore a nik ju tam nezlomil, takže slečna je nebezpečná, naivná... (všetko vo vyššom záujme). Tak, zhrniem tajná agentka, čo ani za boha nepovie ako sa volá aaa jej otrávny manžel, ktorý by povedal aj číslo topánok deti. Oko diváka odhalí konšpiračnú teóriu blízkeho východu (aj tak to každý už dávno vedel, avšak chápem, že US. oči to potrebujú dostať na tanier a jebnuť pod nos, vládne Obama, takže no problem) no a následne sleduje 104 min. domáceho psychického násilia zo strany Naomi, ktorá sa teda nakoniec rozhodne už v záujme rodiny, že teda niečo povie... opäť však prezradí hovno a tým to končí. No proste úžasneé 4/10 ()

Ant

Cítím něco shnilého ve Státech amerických... Velmi dobré politické drama s osobním příběhem dvou manželů, kteří vládě USA pořádně zavařili. Začátek působí trochu pomale a nesourodě, ale děj brzo nabere obrátky. Watts i Penn jsou výborní. Přesně v takových rolích bych si Penna představovala vidět víc a víc. Powell opět nezklamal a dodává svou hudbou dynamiku celému příběhu. Hollywood by se do těhle témat měl pouštět častěji. ()

predators

Připravte si hodně bohatou slovní zásobu anglických slovíček nebo slušné titulky. Obojí se vám může hodit. I tak ale budete mít co dělat, abyste porozumněli všemu, co kdo a proč dělá. Jasně, jde tu o vyšetřování kolem zbraní hromadného ničení, ale to nejdůležitější se odehrává v zákulisí. Špinavé jednání CIA opravdu není čistou a férovou hrou. Zdá se vám, že to je komentář o ničem? Tak máte pravdu, takový je i film. Ani Naomi se Seanem nemohli ukázat, co v nich je, není tu totiž pro ně prostor. On tu není pro nic, pro nikoho. Špatný film! 20% ()

Slarque

Tvůrci tuto nedávnou událost nedokázali moc dobře uchopit. Úplně zbytečně si to hraje na thriller (viz název) a herci jsou sice perfektní, ale příběh jen klouže po povrchu a omílá pár klišé. Ze začátku je to filmová cestovní kancelář, pak vyjde najevo neuvěřitelná skutečnost, že Bílý dům snad Američanům lže, a pak uvidíme, co udělají s každým, kdo to na ně poví. Je to užitečný film, ale ne zrovna dobře napsaný a natočený. ()

iamek

Fair game je jen další nudné politické drama s prvky thrilleru. Herecké výkony jsou na slušné úrovní, ale tohle bohužel nezachrání tragický scénař a docela mizernou režii. Čekal jsem strhujicí politický thriller s nějakou akci a místo toho jsem dostal další nudný film. Asi jsem už moc náročný. ()

Chrustyn

Standardní, autenticky působící thriller, kde sice nejsou výbuchy ani přestřelky ale zato dobří herci a napínavá atmosféra. Bohužel téma nezaujme každého a Liman není Greengrass, který by si s látkou poradil určitě o něco lépe. ()

Na Hromnice o mrtvolu více

Na Hromnice o mrtvolu více

26.08.2010

Akční military sci-fi není nikdy dost. A tahle by mohla být zajímavá – studio Warner Bros. zakoupilo práva na bestsellerový román japonského autora Hiroshiho Sakurazaku All You Need Is Kill. Hrdinou… (více)