Patriot

• USA The Patriot (více)

Benjamin Martin (Mel Gibson) je mírumilovný osadník, který chce své nejbližší za každou cenu uchránit před krvavými hrůzami koloniální války. Když ale jeho domov v Jižní Karolíně zpustoší anglická armáda, Benjamin Martin pochopí, že pouze nezávislost Spojených států zajistí jeho rodině klid a bezpečí. Z opatrného farmáře se stává legendární hrdina americké revoluce. (Falcon)

sun.eagle

Něco takové vznikne když smícháte Hvězdné války, Statečné srdce a špatné znalosti dějepisu. Ale chvílema je to docela zábava, těch chvil když ne je ale podstatně více. ()

pajator

Říkejte si co chcete, ale mě se tenhle film líbil. Jistě, bylo tam spousty patosu. Ale ruku na srdce, nebylo by divné, kdyby ve filmu, který se jmenuje Patriot nebylo trochu víc toho patosu a okatého vlastenectví? Bylo to tam, ale ne úplně bezúčelné a krásně naroubované na příběh. Hlavní hrdina nebyl fanatický vlastenec, který by okamžitě narukoval a s písní na rtech se hrnul do války. Naopak jí odmítal a do války se zapojil, až když jej okolnosti donutily. Z jeho stranu se jednalo spíše o pomstu než bezduché vlastenectví. Tolik na téma vlastenectví, amerických vlajek atd. Vlastní film je velice zručně natočený a investované penze jsou vidět. Bitvy přehledně natočené a scénka se zmasakrováním patroly doprovázející zajatce je jednou z nejlepších akčních scén vůbec. Jsou zde i scény, které donutí ukápnout nějakou tu slzičku a závěrečná bitva je dostatečně monumentální. Filmu tak nakonec nejvíce škodí Mel Gibson. A to ne proto, že by svojí roli nezvládl, to naopak. Ale spousty lidí film zbytečně a nesmyslně srovnává se Statečným srdcem. Z historického hlediska film nehodnotím, neznám tak dobře americké dějiny a vlastně mě to ani nezajímá. Jako příběh je to poutavé a vem čert, nakolik je to historicky přesné. ()

Kaidan

novověk mě prostě nebaví, hraje tam sice Mel ale i tak to je typické americké kliše (no jo, už ten název Patriot) takže co jiného od toho čekat, bitvy nic moc, aspoň tam je trochu toho dramatu, ale i tak tam jsou slepé místa, kde je prostě nuda, Je to takovej průměr :) ()

killer1992

Po Gibsonově Wallacovi jsem se na jeho Benjamina Martina hrozně těšil, bohužel jsem byl mírně zklamán. Film na mě nedokázal zapůsobit tak, jako Statečné srdce a možná že jeho hodnocení u mě i u mnoha jiných trpí právě tím neustálým srovnáváním. Natočené to není špatně, možná by to mohlo být o něco kratší, bitevní scény jsou fajn, ale chybí tomu něco, z čeho by mi spadla brada dolů. Časté výtky směřující na přílišné tlačení na patriotismus a patos bych přešel, prostě když Američani točí film o vzniku svojí země, tak se to bez hrdiny běžícího vstříc nepřátelským šikům s rozstříleným praporem z hvězd a pruhů neobejde. Věc co mě vždycky když to vidím fascinuje je to, že Benjamin Martin, jakožto nejen hlavní postava ale osoba, na kterou se spoléhají nejvyšší důstojníci povstalecké armády je neustále stavěn do první linie. Když člověk vidí, jak po pár salvách z první linie vždycky zůstane jen pár jedinců a shodou náhod jsou to vždycky hlavní postavy, tak to prostě působí divně (alespoň tedy na mě), nicméně to je neduh valné většiny historických filmů. Vyzdvihl bych výkon J. Isaacse, který toho záporáka hraje parádně. ()

Akinaz

Tenhle film miluju... Mel Gibson a Heath Ledger v tomto výpravném snímku zazářili. Dokonalé, smutné, dojemné, napínavé i krvavé... Má to vše, co jsem chtěla a chtít budu. Kdykoli se podívám znova. 5* ()

Tomas129

Překvapilo mě, že má film tak špatné hodnocení a je mu vytýkán americký patriotismus, což je podle mého ten hlavní důvod špatného hodnocení. Proč se nad tím tak podivovat, když to má sám v názvu? Mně se film velmi líbil a je mi fuk, že to nebyl zrovna český patriotismus, i když třeba já vlastenec jsem, ale to neznamená, že budu mít nacionalistické smýšlení a odsuzovat patriotismus jiného národa :-) Tak a teď k filmu.. Film mě velmi vtáhl do děje americké revoluční války. Ačkoli se jí Benjamin (Gibson) snažil vyhnout, tak se stejně blížila, až ho dohnala. Starostlivého otce hrál celkem obstojně, až jsem se podivoval, že to dokáže, když je jeho oblibou hlavně zabíjení. Film také poukazuje na masakry a nespravedlnost, které bohužel k válkám patří. John Williams vytváří naprosto skvělou hudbu, bez které by film ani nemohl být. Bitvy jsou obrovské, i když jdou vidět určité chyby jednotlivců. Ale díky tomuto filmu si lze dobře představit boje z 18. století. Z bitev mrazí v zádech, když si proti sobě stoupnou vojáci, jedni vystřelí, druzí popadají, dostoupí řadu a jsou na tahu teď oni. Je to jako "mlýnek na maso" a přiznám se, že ačkoliv jsem byl nedávno vojákem u moderní armády, tak toto bych teda nedokázal a takhle stát bych tam nevydržel. Takže super film, který vtáhne do děje a člověk se bojí, že umřou hlavní postavy, protože smrt je tam poměrně běžná. ()

Bloodo

Koukal jsem na honocení a komentáře k filmu, nemůžu si pomoct, ale mě to fakt bavilo. A jako že hodně. Nejsem žádnej expert na film, ale hudba dobrá, příběh mě zaujal, Mel a Heath skvělej...délka mi nevadila, při scéně, kdy Mel odjíždí od své nemluvící dcery a ta se za ní rozběhne a volá PAPA DON´T GO ....no ukápla slzička :) a těch scén srdcervoucích je tam víc. Za mě prostě 5 hvězd ()

OtokPag

Historickou přesnost nelze hodnotit. Je to velmi svižná a kvalitní akční podívaná v historických kulisách a ohozech 99% ()

BGH

Překvapivě, americký patriotismus v plné své "kráse".. dvě hvězdičky za bitevní scény, až na výjimky se na ně šlo dívat.... u filmu jsem neusnul, což se cení, byť jsem měl párkrát nutkání posouvat dopředu... ()

pistabaci

Tak toto bola podívaná. Normálne film ktorý sa z ničím nejebe a nemá problém poslať do piče niekoľko postáv a to v krátkom časovom úseku. Gibson je parádny, Karyo ako francúzsky dôstojník tiež a "Lucius Malfoy" ako dragúnsky veliteľ tak to je síce záporácka sviňa ale ja som mu fandil. Akčné scény s celkom slušným počtom zabitých a slušnou drsnosťou. Najlepšia je však prvá akčná scéna kde náš hrdina vyzabíja Britov s pomocou svojich synov. ()

PORTER44

I přes tu délku se to dalo ,Gibson svoji roli zvládnul skvěle sice to vypadalo že válku Severu proti jihu nakonec zvrátil jenom on ale nechybělo tomu snímku srdce,emoce i nějaká ta bitva, takže nebyl čas se  nudit a brutální plukovník na opačné straně tomu dodal grády. ()

hihi

Patriot je velmi autentický snímek u kterého se vžijete do děje od začátku filmu. Herecký výkon  Mela Gibsona je úžasný ale o něco víc se mi líbily Heath Ledger a Gregory Smith. Díky nim Gabriel a Thomas působí jako opravdový sourozenci a je radost na ně pohledět. Scéna kde Benjamin zneškodní červenokabátníky jenom s pomocí tomahawku je dokonalá jak akce, tak kamera. Upřímně slzička ukápla ale stojí to za to aspoň jednou vidět tento film. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Filmový Warcraft našel režiséra

Filmový Warcraft našel režiséra

01.02.2013

A je to velmi zajímavá volba. Brit Duncan Jones (jen tak mimochodem, je synem Davida Bowieho) se prosadil působivou psychologickou sci-fi Moon, kterou pořídil za skromných 5 milionů dolarů. Na… (více)

Zvěsti ze Středozemě a světa Warcraftu

Zvěsti ze Středozemě a světa Warcraftu

14.10.2009

Co je nového ohledně dvou nejočekávanějších fantasy filmů? Ian McKellen prozradil magazínu Empire, že natáčení dvoudílného Hobita začne na jaře – v březnu, nejpozději v dubnu. Mělo by trvat téměř 400… (více)