Patriot

• USA The Patriot (více)

Benjamin Martin (Mel Gibson) je mírumilovný osadník, který chce své nejbližší za každou cenu uchránit před krvavými hrůzami koloniální války. Když ale jeho domov v Jižní Karolíně zpustoší anglická armáda, Benjamin Martin pochopí, že pouze nezávislost Spojených států zajistí jeho rodině klid a bezpečí. Z opatrného farmáře se stává legendární hrdina americké revoluce. (Falcon)

carl.oesch

Slabých padesát procent. Podívaná sice monstrózní, ale figury dost podivné a děj taky. Prapodivný mix historicky celkem věrných věcí s vymyšlenostmi. Na druhou stranu, tzv. americkou revoluci v podobném filmu snad není nikde možné vidět a o to víc je škoda, že to nějak tak nebylo realističtější. Mel Gibson je skvělý herec, ale jak ta mnozí konstatují, se Statečným srdcem se to nedá srovnávat. A proč? Protože tohle je didaktické a tendenční, až to bolí. Kulisy perfektní, bojové scény z hlediska oblečení a taktiky taky, hudba krásná, padouch padouchovatý až pohádkově, ale tím ta pozitiva končí. Kdo zná dějiny vzniku spojených států, ví že bez pomoci Francie by to asi nedopadlo a taky ví, že kongresová armáda žádnou bitvu onoho střihu, jak je předvedena před samým závěrem nevyhrála. Paradoxně, bitvu u Guilford Court House (snad to měla být ona), kde Gibson udolá po sérii naprosto nesmyslných zpomalovaček a neuvěřitelných ksichtů Jasona Isaacse podali autoři scénáře ve stylu těch nejpokleslejších filmů z dob sovětského impéria - ve skutečnosti Američané, kterých bylo dvakrát tolik, co Britů pod vedením N. Greena prohráli a utekli z bitevního pole, nicméně ztráty vítězných Britů byly tak vysoké, že se jednalo o klasické Pyrrhovo vítězství. Člověk nejak tak nechápe (vynecháme-li hloupou propagandu), proč tomu tak bylo. Faktem je, že paradoxem americké války o nezávislost byla skutečnost, že Američané nevyhráli jedinou bitvu klasického "evropského" střihu (byť po tom třeba Washington nesmírně toužil), ale nakonec uspěli v celé válce (podobně jako Vietnamci o dvě stě let později...). Roland Emmerich se asi společně s Robertem Rodatem chtěli zavděčit třeba federálnímu ministerstvu školství, ale kapánek to přepískli. Dá se to vidět, ale je to tak na úrovni těch francouzských rytíren s Maraisem v hlavní roli ze šedesátých let - třeba Ve službách krále. ()

vodkasesemte

I was intemperate in my youth. Temperance can be a disguise for fear - If your principles dictate independence, then war is the only way - Wars are not fought only by childless men - This war will be fought not on the frontieror on some distant battlefield but amongst us. Among our homes - Our children will learn of it with their own eyes (nemáš ponětí – budou zabiti před vašima očima). And the innocent will die with the rest of us - Nikdo není nevinný, zvlášt ne v dnešní době – právě naopak – dnes jsou tidle kriplové a jejich mrtky duvodem pro válku - And bcs I will not fight, I will not cast a vote that will send others to fight in my stand - I m a parent. I havent got the luxury of principles - When I have a family of my own, I wont hide behind them - Going muzzle-to-muzzle with Redcoats in open field, its madness - This battle was over before it begin - You presume too much. These brutal tactics must stop. You serve me and the manner in which you serve me reflects upon me! - I would have thought that a gentleman from a family as esteemed as yours would understand that - I advance myself only through victory - These Colonials are our brethren (archaic plural of brother, members of an organization). And when this conflict is over, we will re-estabilish commerce with them - A shepard must tend his flock - And at times, fight off the wolves - Dog is a fine meal - New world, where all men are created equal under God (mi připomněl toho malýho homosexuálka) - Další buzerant - You created this ghost, colonel. Your brutality swelled his ranks - There must be gentlemen in command to lead and restrain them from targeting civilians, women, children and such - As long as your soldiers attack civilians, I will order the shooting of officers at every engagement - He rode in under a white flag for formal parley - He has shown no aggression here, hence he cannot be touched - Before this war is over, I m going to kill you. Why wait? Soon - I alone will assume the full mantle of responsibility for my actions free of the chain of command rendering you blameless - When the war is over here in the Colonies the new aristocracy will be landowners - The honor is found in the end, not the means - Why do men feel they can justify death? Is it arrogance or? I have long feared that my sins would return to visit me. And the cost is more than I can bear - Seek your victory. I m small issue to it - Gentlemen, Cornwallis has us cornederd (podruhý za karieru) - Yorktown 1781 - Vive la France. Vive la liberté - Everything will change. Everything has changed - My hope and prayer is that the sacrifices borne by so many will spawn and fulfill the promise of our new nation ()

Aniki

Jeden z vrcholů né patriotismu, ale spíše patetismu. Bóže, jak jen jsou ti dobří všichni opravdu dobří a ti zlí...hádejte jací?Rasista a otrok si zde padají do náruče, Gibson je morálně tak na výši, že otroky dokonce ani nemá (jsou u něj dobrovolně), pozabíjeli jim blízké, syna, otce a i ducha svatého, ale což, byla by přece škoda nezakřepčit si zvesela na Ledgerově svatbě. Švagrové sice právě zapálili rodný dům (a nejen jí), jenže proč by uronila byť jen jedinou slzu, že? Francouzský odbojář ví moc dobře o tom, jak mu pan "statečné srdce" pomučil bratry ve zbrani, nicméně mezi nimi vzniká tolik sympatické náklonosti, že by člověk čekal možná i nějakou detailněji rozvinutou homosexuální linku. No a pak je tu ještě jeden vrchol - ten vizuální...při bitvách se šikovně kombinují výbušné dělostřelecké granáty (v pohodě pálené do bezprostřední blízkosti svých řad) s klasickými železnými koulemi, které sice ve skutečnosti létají rychlostí i 500m za sekundu, ale tady né, tady skáčou jako kutálející se bowlingové náčiní, před kterým kdo uhne, je zachráněn a kdo naopak kouli nakopne jako tenisák, ten končí s amputací dolní končetiny (notoričtí hrotoví hlavičkáři pak přímo s dekapitulací kedlubny). Ale musím také napsat, že snímek má celkem slušnou první půli, dynamika, kamera, dojemnost, sílící vztek, motiv pomsty a v neposlední řadě slušný herecký výkon od Ledgera i Gibsona. Kazit se to začne až tou nereálnou pospolitostí či polními bitvami. Na víc než dvě hvězdy to v roce 2021 zkrátka nemá, howgh. ()

Kokutek

No, tak jako dobrý, ale až na některý přehnanosti. Jako třeba když Mel utíká s osmiletým a destiletým harantem po lese zmasakrovat 20 vojáků. A povede se jim to. Hustýýý. ()

Víteček

Na mé červeno-bíle pruhované triko mi v průběhu celého filmu kapaly slzy ve tvaru hvězd, když statečný židobijecký Duch vlastnoručně vyhrál americkou válku za nezávislost proti nechutným britům. ()

SonyLucy

Jedna z dalších patriotistických amerických kravin! hlavně jak veze vlajku z bojiště, která je vypraná zřejmě v Persilu! ()

Dexter666

Musím povedať, že najviac som sklamaný z hodnotení filmu na csfd. Niektoré supernízke hodnotenia naozaj nechápem. Podaktorí ľudia sú tu ťažko zatrpknutí buď na Emmericha prípadne na americké vlastenectvo alebo na historické nepresnosti. Ale prosím vás, veď prečo by nemohol byť film patriotický, keď sa do riti volá Patriot?!? Bičujete Emmericha iba za to, že natočil aj ID4. A čo sa týka histórie, ja som americkú vojnu za nezávislosť podrobne neštudoval a keď to niekedy urobím, pochybujem, že mi ten film začne vadiť. Braveheart tiež určite nebol do puntíku podľa skutočnosti. Pre mňa je ten film nie len zábavný, ale aj realistický, pretože nie je typickou limonádou, aj keď má dobrý koniec - cesta k nemu je vydláždená smrťou nejednej z postáv na "dobrej strane". Tento kus je mojím obľúbeným a vždy si ho rád pozriem znova, kvoli skvelej výprave, hudbe, kostímom a Melovi Gibbsonovi. ()

Akyno

Mel Gibson a opäť extrémna dávka národného patriotizmu. Evokuje mi to až príliš Brave Heart a nejak ma to nenadchlo. Za herecké výkony Heatha Ledgera, Jasona Isaacsa a za výpravu to však nebudem potápať. ()

Trinculo

Wilda Walas nepochodil ve Skotsku a tak se ve svém dalším životě ocitl ve Spojených státech jako americký revolucionář. A konečně to těm zatraceným Anglánům nandal. Ať žije Amerika. Dvě hvězdy jsou za ztvárnění absurdity liniového válčení. Pobaví hlavně stížnosti Anglických důstojníků, že Američti povstalci preferují důstojníky jako cíle, a samozřejmě palba z děl do pochodujících řad. Jinak klasická nálož brutality a Gibsonotýrání typická pro filmy, kde se Mel objeví, ať už jako herec nebo režisér. Jinak pro mě je film opravdu Statečné srdce: Americká odplata. ()

májovec13

Musím říct, že mezi Emmerichovými filmy, patří na 1:místo. Zda je to dobře, nebo špatně posuďte podle množství hvězd. ()

Mozenrat

Občas docela slušné akce pospojované agitkovými pateticko-nacionalistickými řečičkami hrdých američanů. Rodina, svoboda, národ bla bla bla .. Ten film mě vysloveně dráždil a být angličan (ta proradná krutá agresivní monarchistická verbež) tak mě vadí ještě stokrát víc. Jako pomůcka pro americké děti v hodinách Jak být spravným američanem aneb za co jsme bojovali by Patriot asi obstál, ale jinak .... ()

Verafly

Obecně nemám filmy o válce ráda, ale s litrama krve, umíráním těch sympatických a přežítím těch hlavních jsem se tak nějak smířila už dopředu, dokonce jsem očekávala jisté klišé (no ne, americký film s názvem Patriot a klišovitý? :)), ale neustálé salvy srdceryvných vět, loučení, zlých pohledů toho zlého Brita a samozřejmě kostlivců ve skříni ("dohání mě vlastní minulost") předčily moje očekávání! Možná kdyby film zkrátili na příjemných 90 minut, mohl vyznít lépe. Vlastně by mi stačilo se podívat na trailer, ale když už jsem musela čekat na další dávku antibiotik, přišlel mi Patriot lepší volbou než Volejte věštce..asi.. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Filmový Warcraft našel režiséra

Filmový Warcraft našel režiséra

01.02.2013

A je to velmi zajímavá volba. Brit Duncan Jones (jen tak mimochodem, je synem Davida Bowieho) se prosadil působivou psychologickou sci-fi Moon, kterou pořídil za skromných 5 milionů dolarů. Na… (více)

Zvěsti ze Středozemě a světa Warcraftu

Zvěsti ze Středozemě a světa Warcraftu

14.10.2009

Co je nového ohledně dvou nejočekávanějších fantasy filmů? Ian McKellen prozradil magazínu Empire, že natáčení dvoudílného Hobita začne na jaře – v březnu, nejpozději v dubnu. Mělo by trvat téměř 400… (více)