Hvězdná brána

• USA Stargate (více)

Vědecká expedice objevila poblíž pyramid zvláštní objekt pokrytý neznámými symboly. V přísném utajení ho začala zkoumat armáda, uběhla však dlouhá řada desetiletí, než se našel člověk, který by nápis rozluštil. Egyptolog Daniel Jackson zjistil, že znaky představují souřadnice pro cestu vesmírem na jakousi vzdálenou planetu. Padlo rozhodnutí vyslat tam průzkumnou jednotku pod velením plukovníka O'Neila. Symbol umožňující návrat na Zem ovšem na hvězdné bráně chybí, bude zřejmě teprve na místě určení. Expedice nutně potřebuje Danielovy znalosti, mladý vědec se tedy volky nevolky stává jejím členem. Nepraktický intelektuál se ocitá v prapodivném světě na úrovni staroegyptské civilizace, kde všichni lidé ve strachu otročí božskému vládci a nebezpečí číhá na každém kroku... (oficiální text distributora)

ClintEastwood

Po dlouhých letech jsem si pustil tento Emmerichův snímek, který se stal takovou startovní čarou pro budoucí seriály Hvězdná brána (z těch znám pouze ten původní z roku 1997, pro úplnost). A musím uznat, že film mnoho ze svého kouzla neztratil. Je tady kvalitní herecké obsazení v čele s Kurtem Russellem, slušný příběh a vynikající triky - a to i dnešní, digitální optikou. Nadprůměrné a zábavné sci-fi dobrodružství. ()

D.Moore

Jedno z mých nejoblíbenějších sci-fi s nezaměnitelnou pouštní atmosférou, dobrými herci a skvělou hudbou Davida Arnolda. Nejlepší Emmerich.__PS. Seriál ať se jde bodnout. ()

MM_Ramone

Podpriemerný sci-fi film, ktorý na mňa svojim spracovaním, výpravou i hereckými výkonmi pôsobil ako keby ho robili ľudia z Hallmarku. Až mi dych vyrazilo, keď som zistil, že ho režíroval majster popkornovej kino zábavy Roland Emmerich. Od neho by som rozhodne očakával bombastickejšiu prácu. Čo sa týka hercov, tak to je tiež úplne na nič. Dozaista je to jedna z najhorších úloh Kurta Russella. Ešte aj ten jeho účes je blbý. No najviac mi hýbal žlčou James Spader. Z jeho hereckého prejavu mi bolo na zvracanie. A ani ten naivný scenár mi nesadol. Teória o tom, že staroveká egyptská kultúra bola len akýmsi mimozemským experimentom mi je smiešna. Musel by som sa strašne nudiť, aby som sa donútil pozrieť si tento film niekedy znova. ** ()

Dan9K

V podstatě se v nejdelší části filmu, a sice na Abydosu, jedná dějově o naprosto standardní díl pozdějších skvělých seriálů, s několika zásadními rozdíly; film byl prostě první, nabízí úvod do problematiky, na svou dobu (i mimo ní) se skvělými triky a vyniká zejména dvěma věcmi, úžasnou hudbou Davida Arnolda, který tak pokračuje v sympatické tradici filmově seriálových hudebních veličin se "Star" v názvu a také snahou o věrohodnost, kterou seriál již neoplývá. Ale až StarGate: SG-1 povýšila a rozvedla tenhle nadějný námět do takřka obludných rozměrů a zákrut a vznikl tak nejdelší sci-fi seriál všech dob, který je ještě navíc rozváděn (a nutno říci i trochu rozmělněn) do dalších a dalších filmů a spin-offů. A za to vděčím původnímu filmu, ačkoliv moje sympatie příliš nemá, snad i kvůli mně nesympatickým hercům. V současnosti si nedovedu představit, že by byl jen film StarGate....a nic víc... ()

ripo

Nemôžem si pomôcť. Neviem čím, ale asi tak celkovým vyznením si ma tento film chytil. Jeho atmosféra vás vtiahne do deja. Ani niektoré excesy týkajúce sa vojenského doprovodu za neznámou civilizáciou mi nedali dôvod, aby som mu nedal plný počet ***** ()

Wacoslav1

Mno když vezmu v potaz současnou tvorbu megalomanského super packala Rolanda, tak tohle rozhodně patří k jeho podařenějším kouskům. Možná vůbec jeho nejlepší film spolu s Univerzálním vojákem. Nicméně pořád to vyjde jenom na lepší průměr. Já prostě nevím něco mi na stylu jeho filmů vždycky vadilo, ale co už vem to čert to jsem omílal už stokrát. Tohle je taková nenáročná popcornová sci-fi pohodovka která se ještě sveze na vlně zlatých devadesátých. Sice žádná bomba, ale oproti pozdějšímu stupidnímu seriálu hotový poklad.60% ()

pepo

veľmi zábavnhá oddychová sci-fi.len po vynikájúcej prvej polhodine som možno čakal viac.výborný russell a roztomolý james spader.vysoko kvalitné po každej stránke okrem scenáru. ()

Xmilden

Poměrně slušné zklamání, měl jsem za to, že se mě Stargate ve své době líbilo a možná týden jsem na ní kdysi těžce ujížděl. Dneska zde nespatřuju nic nadprůměrného. Spader ani Russell se tady moc charismatem nepotkali a celé to rozhodně nepůsobí nějakým rozmáchnutým dojmem. Kdepak určitě je Universal Soldier lepší. 50% ()

sepp

Kdyz prekousnete nektere pateticke sceny (zejmena salutovani domorodcu), zustane vam kvalitni sci-fi, na ktere se da koukat i po letech. ()

Phobia

Napoprvé tak trochu zklamání, o pár let později napodruhé se mi to líbilo víc. Příběh je sice sbírkou klišé, ale tak nějak dobře maskovanou, takže mně to ani moc nepřišlo. Trikově hezky udělané (až na výjimky - třeba pouštní zvíře se moc nepovedlo), herci odvedli svůj standardní výkon, nevidím tedy důvod je kdovíjak chválit či kritizovat. Obstojné sci-fi, které sice nepatří k mým nejoblíbenějším a nijak mě neláká podívat se potřetí, nicméně v kvalitativně rozkolísané kategorii sci-fi filmů se jedná o to lepší, co vzniklo. Oproti seriálu střízlivější, věrohodnější, ne tolik béčkové a konzumní, ovšem ani tak vtipně zábavné. 75% ()

Hrabka

Tak s tímto filmem mám celkem problém a opravdu mě to mrzí. Mám rád sci-fi, takže se mi samozřejmě líbí nápad "hvězdné brány", ale samotné zpracování je mi proti srsti. První polovinu člověk sleduje moc rád a s očekáváním, ale druhá polovina je dost těžko stravitelná. Naposled jsem to ani nebyl schopen dokoukat, což je fakt škoda, protože začátek je opravdu moc fajn, ale jakmile na scénu příchází "zlo", tak je to problém. A jelikož nejsem ani fanda seriálu, musím hodnotit spíše podprůměrně. 50% ()

Fiftis

Snímka môjho detstva a videl som ju milión krát. Film Hviezdna brána má pre mňa veľmi kultový nádych. Po ére starých Hviezdnych vojen sa stiahlo Sci-fi trochu do ústrania a na výslnie ho dostala až Hviezdna brána. Efekty sú pravda trochu staršieho rázu, ale to nič nemení na čare a akčnosti filmu. Najúžasnejší je však celý ten nápad s mezigalaktickým cestovaním. Kurt Russell v úlohe plukovníka tiež super. Film toľko nabitý potenciálom, že dal vznik celému seriálovému monštru zvanému Stargate. Seriál sa tomuto skvostnému dielu nemôže zďaleka rovnať a len ho s menším či väčším úspechom vyťažuje. Naozajstný bombónik na poli scifi filmov. Skvelý film s úžasnými hereckými výkonmi Kurta Russella a Jamesa Spadera. Stal sa kultom pre mnohé generácie. ()

Shakers

Neviem ako ostatným, ale mne sa to ľúbilo. Má to atmosféru, dá sa povedať od začiatku do konca a povedal by som, že aj od začiatku do konca je to niečím zaujímavé. Kostýmy, masky a celá vizuálna stránka je pôsobivá. Čo mi ttrošku nesedelo a bol pre mňa James Spader a ten jeho zbytočný románik a zbytočný koniec filmu. Fajn sci-fi. 80% - 4* ()

lamps

Na Emmericha neobvykle nudný film. Jsem od něj zvyklý, že dokáže udělat i z absolutně pitomého námětu nesmírně poutavou podívanou, ale tady tomu bylo tak nějak přesně naopak. Nápad velmi dobrý, ale nepodpořen žádnými vychytávkami, super akcí nebo nějakými hláškami. Prostě i přes svou slávu tak trochu hluchý film, který mě osobně nenabídl snad žádnou podařenou scénu, která by se mi výrazněji vryla do paměti. ()

Jacinda

start k nejkultovnějšímu seriálu všech dob rozhodně nebyl tak grandiozní. myslím, že ani nebylo počítáno s pokračováním, proto se některé souvislosti museli upravit. přesto ale potěší, když se v seriálu hází odkazy na film ()

JohnnyD

Ukážkový mix inteligentného sci fi a blockbustra navyše smrcnutý 80s i 90s feelingom. James Spader je sympaťák, Kurt Russell frajer a Jaye Davidson skvelý úchyl. ()

Madsbender

Jediný Emmerichov film, ku ktorému sa rád vraciam a môj osobný kult spomedzi všetkých Star Trek, Star Wars atp. Seriálové pokračovanie je však zlo, ktoré sa s neskoršími sériami enormne zväčšuje. ()

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

AFO bude bořit mýty

AFO bude bořit mýty

06.04.2019

Blíží se 54. ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Čeká vás 6 dní plných vědy, poznání, filmů a mnohem víc! Od 23. do 28. dubna si nenechte ujít tuto… (více)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze