Hvězdná brána

• USA Stargate (více)

Vědecká expedice objevila poblíž pyramid zvláštní objekt pokrytý neznámými symboly. V přísném utajení ho začala zkoumat armáda, uběhla však dlouhá řada desetiletí, než se našel člověk, který by nápis rozluštil. Egyptolog Daniel Jackson zjistil, že znaky představují souřadnice pro cestu vesmírem na jakousi vzdálenou planetu. Padlo rozhodnutí vyslat tam průzkumnou jednotku pod velením plukovníka O'Neila. Symbol umožňující návrat na Zem ovšem na hvězdné bráně chybí, bude zřejmě teprve na místě určení. Expedice nutně potřebuje Danielovy znalosti, mladý vědec se tedy volky nevolky stává jejím členem. Nepraktický intelektuál se ocitá v prapodivném světě na úrovni staroegyptské civilizace, kde všichni lidé ve strachu otročí božskému vládci a nebezpečí číhá na každém kroku... (oficiální text distributora)

Djoker

Jednoznačně nejlepší Emmerichův film, což asi hovoří za vše. To, že ho za pár let televizní seriál i tak strčil do kapsy nejen díky propracovanějším charakterům a jejich úžasné vzájemné chemii, ale i atraktivnějšími světy na druhé straně brány, mě jen znovu utvrzuje v tom, jak velký je Emmerich břídil. ()

gudaulin

Tradiční Emmerich, spousta klišé, hrdinní američtí vojáci, naivita, která v závěru, kdy vypukne revoluci egyptského lidu proti zlému mimozemšťanovi, jak jinak než podnícená americkou misí, přechází až do karikatury sebe sama. Kdysi jsem ten film považoval za žánrový průměr, vzhledem k tomu, co se dnes točí, je to možná i pravda, ale viděno mýma dnešníma očima, je to na slabé 2*. Celkový dojem: 35 %. ()

choze

Potřebovalo by to přitlačit na scénář plný klišé (vzpoura otroků) a na akci, které je tu minimum, ale i tak je to příjemná rodinná sci-fárna, která by moc chtěla být velkolepou výpravnou podívanou, ale nato tu Emmerichovi ještě chyběly peníze. Nicméně udělal pro to maximum. ()

Gilmour93

Rolandův tvůrčí Mt.Everest, ovšem z globálního filmového hlediska je to stále jen podhůří Zugspitze. Vše zkazila bezradnost příběhu v druhé polovině filmu, za což by odpovědná osoba ze Stuttgartu zasluhovala poslat Hvězdnou bránou do jiného časoprostoru. Nemám Emmerichovy filmy vůbec v lásce, ale nelze mu upřít, že ho jeho práce naplňuje a navíc to občas docela slušně vynáší. Kolik procent režisérů tohle může o sobě říct? ()

Psema

Já fakt nevím. Hvězdná brána mi v Emmerichově kabátku moc k srdci nepřirostla. Hodně mi nesedí casting, ať už Kurta Russella, který sice hraje dobře, ale nějak mi stále nesedí. A James Spader je vyloženě divný. Po příběhové stránce jinak úžasná záležitost s nadprůměrnou výpravou, kostýmy a triky. Jen ten seriál mám mnohem radši. Na takhle malém prostoru, jakým 2 hodiny jsou, se podle mě nemohl pořádně projevit všechen potenciál a vývoj postav. ()

Hal_Moore

Hvězdná Brána, Star Trek, Star Wars a mnoho dalších, to jsou díla pro mnoho lidí kultovní, ale mě bohužel nic neříkají. Přesto se pokusím jakés takés zhodnocení. Hvězdná Brána se mi líbí ze všech uvedených děl nejlepší. Nemluvím o seriálu. Má charizmatického hrdinu, originální prvky, skvělou hudbu. Ústřední motiv považuji za o mnoho vydařenější než u Star Wars či Star Treku. Viděl jsem to už mnohokrát, pokaždé když ji dávají v televizi, dívám se. Nevím proč, ale už jen kvůli tomu dám vyšší hodnocení, než se chystám dát ostatním zmíněným filmům. ()

Brouk

Tenhle film já prostě můžu i přes chyby co v sobě má. Souhlasím, že by se dal námět lépe uchopit a využít atd..... Ale to bych byl "dodatečně moudrý a chytrý" a to nemám zapotřebí. Před 10 lety se mi tento film líbil a TV mi udělala radost, když mi ho dnes po x letech vysílala a navíc po dobrém obědě... :-) a mohu jen znovu suše a jednoduše konstatovat: "Jo, mně se ten film líbil. Toť celé, žádná věda". Výpravný, slušný a navíc zajímavý film s víc než dobrým výkonem K.Russella a J.Spadera. ()

TeeAge

|| Scenár: Roland Emmerich, Dean Devlin | Hudba: David Arnold | Produkcia: Dean Devlin, Oliver Eberle, Mario Kassar, Joel B. Michaels | Distribúcia: MGM | Štúdio: Calan+, Centropolis Film Productions, Carolco Pictures | Rozpočet: 55 miliónov $ | Tržby: 196,567,262 $ || Jedno z mojich najväčších sci-fi zážitkov z detstva. Dnešným okom už trochu ohorená sviečka, no jej svetlo bolo nezapieratelne hviezdne :) ()

sniper18

To boli ešte časy, keď Roland Emmerich točil také normálnejšie filmy, ktoré už síce tiež boli celkom veľkolepé, ale vsádzal pri nich na to dôležitejšie a zbytočne to nepreháňal, či už efektami, trápnym humorom alebo samoúčelnými epizódnymi postavičkami. A tak je tu Hviezdna brána, ktorá priniesla parádne univerzum, vďaka čomu je dej veľmi zaujímavý, hlavne v počiatočnej fáze, kedy sa to celé postupne odhaľuje a navyše mám slabosť pre ľudí, ktorí sú všetkými podceňovaní a nakoniec vyriešia po chvíli niečo, na čo nestačí celý tím špecialistov po dlhú dobu. Následne ma síce trochu mrzí to dobrodružnejšie prevedenie cielené na trochu mladšie publikum, čo vidno aj na nízkom ratingu, ale ani toto nie je určite nejaký problém, ktorý by to dokázal pokaziť, univerzum sa tu rozvíja a prinesie mnoho zauímavého, takže aj druhá polovica ma stále dosť bavila. A môžu za to určite aj výborné postavy na všetkých stranách, či už hlavní hrdinovia, medzi ktorými vyniká Kurt Russell ako charizmatický vojenský veliteľ, takéto úlohy mu pristanú, ale aj vedec James Spader. K tomu skvelý výber vedľajších postáv medzi domorodcami ako starešina, mladá žena, alebo chlapec, ale aj záporáci. Vizuálne sa tu tiež nedá moc čo vytknúť, jedine by som ocenil trochu pestrejšie lokácie, ale inak je všetko úplne ideálne, pričom aj efekty a vzhľad mimozemskej techniky sú výborné. Po akčnej stránke sa síce nejedná o nič výnimočné, ale prestrelky sú obstojné, útoky mimozemských štíhačiek tiež a občas sa nájde aj nejaký slušný nápad, takže ani tu ni som sklamaný, Takže Hviezdna brána je už klasika, ku ktorej sa rád občas vraciam a navyše vďaka nej vznikol najlepší seriál mojej mladosti, takže ju nemôžem nemať rád. 76% ()

3DD!3

Roland Emmerich v roce 1994 narazil na zlatou žílu, když nenachal portálem vlnící se vody projít vojenskou jednotku do vzdálené galaxie na pouštní planetu, kterou ovládal bůh slunce Ra. Ra však nebyl bůh, ale mimozemšťan, který si lidi podrobil tak, aby ho jako boha uctívali. Průzkumníci, vedení plukovníkem O'Neillem se však postavili na stranu utlačovaných a bojovali proti falešnému bohu. O tři roky později dal úspěch filmu vzniknout televiznímu seriálu, který využil obrovského potenciálu nápadu cestovat pomocí hvězdné brány do vesmíru a stal se ještě slavnějším než původní předloha. No ale zpět k filmu. Příběh je opravdu dobrý a triky jsou na tu dobu vynikající. Herecké výkony nejsou převratné, ale jsou dostačující, Kurt Russell je navíc ještě ve formě a James Spader je jako Daniel Jackson příjemně potrhlý, ale zároveň i chytrý a hlavně je to "klaďas" :-) . Dlouho jsem nad hodnocením váhal. Původně jsem tady měl **** a uvažoval jsem, že je tam i nechám, ale to bych si lhal do kapsy. ***** ()

Arachneuss

Film, který započal vytvoření jednoho z nejlepších a nejkultovnějších seriálů všech dob, je sice pouze jen rozjezd, ale i tak svou originalitou a postavami ihned ohromí. ()

berg.12

V první půli se moje duše sci-fi fanouška tetelila blahem, ve druhé jsem měl sto chutí scénáristu uškrtit. Jediným ospravedlněním pro tuhle nebetyčnou kravinu je až následný seriál, který alespoň téma velmi správně usměrnil do zábavnější roviny. ()

Kaka

Scénář je jako již tradičně celkem obyčejný, až nudný. Ovšem Emmerichova rozmáchlá režie a Arnoldova hudba dělají z filmu slušnou podívanou. Trikaři se zde celkem vyřádili a i výprava je velice povedená. A pokud divák od tohoto snímku neočekává nějakou silnou dávku psychologie a nechá se unášet jen a jen formální bohatostí, která tu neoddiskutovatelně je, přijde si dozajista na své. A i ten Kurt Russel je docela sympaťák. Nesmí zde chybět ještě trocha romantiky, příjemný nádech mysterióznosti a antické tragédie a na slušný film to bohatě stačí. ()

Falko

V case premiery v kinach v roku 1994 by som dal urcite 100%, ale dnes po reprize uz to pochopitelne nebol ten isty zazitok, avsak stale to bolo zabavne. Len jedno ma nastvalo, ze cesky dabing na CT 1 akosi zabudol doplnit titulky v scene, v ktorej vypraval tym divnym hrubym hlasom Boh Ra a vysvetloval tie svoje vrazedne plany. Divak sa len dival, ako na cinsky film v povodnom zneni a vobec nechapal, o co tam ide, co velmi uskodilo filmu, pretoze v kine si presne pamätam, ze prave jeho plan, ktoremu som vtedy rozumel robil film omnoho napinavejsim. Reziser Roland Emmerich sa po akcnom UNIVERZALNOM VOJAKOVI (1992) rozhodol natocit dobrodruzny sci-fi film s vyssim rozpoctom a podla mna sa mu tento popcornovy film vydaril... 16.12.2010 ________ Kurt Russell - (Plukovník Jonathan ´Jack´ O´Neil) +++ James Spader - (Dr. Daniel Jackson) +++ Alexis Cruz - (Skaara) +++ Viveca Lindfors - (Catherine Langford) +++ Mili Avital - (Sha´uri) +++ John Diehl - (Poručík Kawalski) +++ Djimon Hounsou - (Horus) +++ Erick Avari - (Kasuf) +++ Jaye Davidson - (Ra) +++ Produkcia: Dean Devlin, Mario Kassar +++ Hudba: David Arnold +++ ()

castor

Postavy pronášejí věty, kterým ani tvůrci zřejmě nerozumějí, hlavně, aby to vypadalo záhadně a chytře. Příběh je komplikovaný až z toho začínají vstávat vlasy na hlavě. Triky jsou vypiplané, na svou dobu samozřejmě velmi špičkové. Hudba burácí, David Arnold se s ústřední melodií vytáhl. Roland Emmerich si bral inspiraci v klasických sci-fi kouscích i béčkových slátaninách, oproti kterým ovšem dostal zatraceně hodně peněz. Jenže je to právě německý řemeslník, který má mnohdy velké problémy s tempem, který s postavami pracuje tak, že se po čase stávají nezajímavými a chybí jim vývoj, a zaškobrtává také s tím, aby nám až na několik výjimek nabídl trvalejší napětí a zájem o dění v dalších minutách. Není to proto ta typická devadesátka, na kterou by se člověk při četném reprízování těšil. Já rozhodně ne, protože zmiňované tempo bylo zejména v první polovině hodně bídné. ()

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

AFO bude bořit mýty

AFO bude bořit mýty

06.04.2019

Blíží se 54. ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Čeká vás 6 dní plných vědy, poznání, filmů a mnohem víc! Od 23. do 28. dubna si nenechte ujít tuto… (více)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze