Anonym

• Velká Británie Anonymous (více)
Velká Británie / Německo / USA, 2011, 130 min

Režie:

Roland Emmerich

Scénář:

John Orloff

Kamera:

Anna Foerster

Vanessa Redgrave, Rhys Ifans, Joely Richardson, David Thewlis, Paula Schramm, Robert Emms, Edward Hogg, Rafe Spall, Jamie Campbell Bower, Xavier Samuel (více)

Příběh filmu Anonym, který se odehrává v Anglii za období vlády královny Alžběty, spekuluje o otázce, která už po staletí vrtá hlavami akademiků a géniů jako Mark Twain, Charles Dickens a Sigmund Freud: kdo je doopravdy autorem díla, připisovaného Williamu Shakespearovi? Odborníci o tom vytrvale diskutují, byla o tom napsána řada knih a učenci zasvětili celé životy obraně či popírání teorií o osobě autora nejuznávanějšího díla anglické literatury. Anonym nabízí jednu z možných verzí jejich výkladu a zaměřuje se na dobu, kdy politické skandály a intriky, tajné románky na královském dvoře a zákeřné plány hamižných šlechticů, toužících po trůnu, vycházely na světlo na těch nejpřekvapivějších místech: na londýnských jevištích. (oficiální text distributora)

Mr.Dogman

Dejte tomu šanci, a hlavně to pochopte. Pak ten film bude mírný nadprůměr. Moje hodnocení se střídavě pohybovalo od 2* až po 4*, ale nakonec dávám 3*. ()

Guzo

Nic světoborného, čekal jsem výrazně lepší film. Možná je to mou neznalostí britské historie (alespoň co se týče toho, kdo byl kdy na trůnu) nebo her od Shakespeara - R&J a Hamleta ale samozřejmě znám. Přišlo mi, že je to celé od začátku točeno až moc zmateně. Postupně se v tom naštěstí pozorný divák přestává ztrácet, ale obecně nemám rád přeskoky v čase a tady mi v první třetině opravdu lezly na nervy. Jinak hlavně výprava a vyobrazení doby je hodně povedené, bohužel to na dobrý film opravdu nestačí. 5/10 ()

blackJag

Povedená fabulace na téma Shakespeare. Nečekaně pod taktovkou německého destroyera Emmericha. Pokud máte rádi alžbětinskou Anglii a trochu té konspirace, prosím, s chutí do toho. 80% ()

Autogram

Toto je Emmerich? Takáto kostýmová maškaráda zo stredoveku s popleteným dejom a nezaujímavými postavami ma sklamala. Na tento film asi treba byť milovníkom Shakespeara, alebo ani to nemusí pomôcť kvôli pokrivenému pohľadu na jeho život. Keď Forman zmagoril osobnosť Mozarta, tak prečo by Emmerich nemohol Shakespeara. ()

mkubalikova

Trochu Amadeus, trochu Zamilovaný Shakespeare. Ale zhruba v půlce mě to vtáhlo a už nepustilo. Zajímavá a zajímavě zpracovaná teorie. 70% ()

zolo23

Historické filmy, týkajúce sa prevažne vlády kráľovny Alžbety a pod. veľmi nemusím, z hľadiska politického systému a celkovo toto obdobie mi pripadalo strašne priblblé.. Shakespeara taktiež nemusím, ale nedalo mi vyhnúť sa tomuto filmu hlavne kôli Emmerichovi. Predsa len ide o rapídne odlišný žáner a tak ako ho väčšina divákov odsudzuje, ja proti jeho tvorbe absolútne nič nemám. Katastrofické filmy jednoducho môžem a ,že to Emmerich často dodrbáva nejakými sentimentálnymi a neraz hlúpymi dialógmi......srať na to. Anonymous je film, ktorého námet ma neuveriteľne oslovil. "Šejkspír" nieje "Šejkspír"? alebo skôr za čo sa pokladá? Bravisimo! Roland je "veľký" ,ale nie dokonalý režisér, zatracovať ho však nieje na mieste. Tento film zvládol naozaj dobre a hľadať tu chyby môžu naozaj len "tí", ktorí si myslia ,že sú najväčší filmový odborníci. Na CSFD ich je dosť. Späť k filmu. Na začiatku som mal docela problém a chaos v tom "kto" je "kto" (príliš veľa postáv v krátkom čase) a v akej časovej presmyčke sa práve dej odohráva (možno menšia Emmerichova chyba,alebo skôr zámer?) Naspät som sa dostal až po Williamovom výstupe a prisvojenia si divadelných hier, vtedy Anonymous začal byť pre mňa vážne zaujímavým "dielkom". Fakt nemám čo vytknúť, herci boli dobre obsadení, výprava, masky famózne, čo ma skôr prekvapilo tak jedine hudba, ktorá ma nejako neoslovila...škoda. Priemerné hodnotenie len preto, že toto historické obdobie naozaj nemusím. P.S. Postava Wiliama Shakespeara je pre tento film doslova nepodstatná, ale za to tak komicky vykreslená, že scenáristovi netreba len zatlieskať ale rovno mu kúpiť fľašu borovičky nech mu to myslí a "píše" ešte hodných pár rokov. :) ()

kamar

Zajímavý nápad, který se bohužel změnil v nudné politické drama. Začátek filmu mě chytl a měl našláplo na 4*, poté jsem se ztratil ve vztazích (kdo s kým a proč, takže 3*) a nakonec jsem se málem ukousal nudou, což dává výsledné 2*. Škoda, že to netočil někdo jiný a nedal tomu větší nádech tajemna. Spojení Anonymous + Ch. Nolan + L. DiCaprio jako Ben Johnson by se mi líbilo. ()

ZkuKol

Asi nejinteligentnější film od Emmericha, taky asi nejméně zábavný a nejméně výrazný. Roland si dal opravdu záležet na prostředí, zápletka je velmi poutavá a zajímavá, ale filmu tak nějak chybí něco výraznějšího - téma už bylo na HBO, herci jsou dobří, ale žádného si na plakát nedáte, akce/napětí/tempo, nic není dost dechberoucí. Jestli chce Roland měnit styl své tvorby je to docela drahý špás, ale já jsem pro. Řemeslo má v malíčku, musí si jen lépe pohlídat scénář, sehnat nějaký "ksicht" a naučit se vyprávět poutavě i bez explozí na pozadí. A nezapomínat na jistou distribuci, jinak mu za chvíli dělat producenta Uwe a všichni víme, kam to dál míří. Když jde o trůn, nikdy není prolité krve a intrik dost a občas díky tomu vzniknou pozoruhodné věci... 60% ()

LuciusWlk

Shakespeare jako negramotný zoufalec? Odvážně kontroverzní téma, diskutabilní diskuze převážně na akademické půdě, v tichosti, převedené na plátno. Tomu říkám odvaha pane Emmerichu. Nicméně, vypiplané a precizní, scénaristicky vynikající, výpravně okouzlující. Anonym si zaslouží pozornost, ať už při sledování dějových skoků, ve kterých by se dalo celkem ztratit, nebo konceptuálné jako kontroverzi historických faktů. Snímek, který potěší divadelní nadšence ( mě ). Snímek, který umí vtáhnout do bouřlivé doby Anglické historie. Na závěr bych jen pro zasvěcené podotkl: osouložil bych rusovlasou královnu :))) ()

sedm.1

Je to sranda. Zatímco většina místních uživatelů film stejně kritizuje, ale alespoň chválí Emmericha za to, že se nepustil do další ze svých bezduchých velkolepých slátanin, já doufám, že tento jeho "umělecký" výlet do nekomerčních vod byl posledním sebevražedným pokusem, producentům dojde, kolik jim Roland už vydělal svými bombastickými spektákly, dají mu další pořádněj balík škváry a Emmerich se vrátí zpět právě k tomu, co mu jde nejlíp, je v tom jedním z nejlepších na světě a doufám, že mě již brzy opět oslní dalším megalomanským nářezem, kde se bude moc pořádně vyřádit. Anonym totiž doplatil právě na Emmerichovu neschopnost pracovat s příběhem a postavami, což u jeho předchozí tvorby nebylo až tak potřebné a důležité, a tak ikdyž mi scénář přišel opravdu nápaditý, originální a zajímavý, ve výsledku je film bohužel nudný a nevýrazný. Celá ta zápletka mě dost oslovila a i postavy mi přišli nápadité a slušně zpracované, ale Anonym na mě přesto nezapůsobil vůbec dobře. Jistě to způsobila i na dobový film slabá atmosféra, emočně byl film též zcela prázdný a kupodivu mi přišel dost nefunkční i po technické stránce, ani výprava, ani kostými mě nijak nezaujali. Anonym je tak vlastně pouze prostým historickým dramatem, s tunou postav a jejich intrikami a podrazy, kde se tím vším proplétá jedna velká fiktivní teorie, která je sice na první pohled velmi výrazná, ale přeci jen politika nakonec zvítězila. Zkrátka výborný námět, ale bídné zpracování. ()

DavidS.

Emmerich netradičně bez destrukce, jako vždy vizuálně okázalý, s poctivými reáliemi, ale s překombinovaným a nefunkčním scénářem...Lehkost, rafinovanost a sofistikovanost Zamilovaného Shakespeara nahrazena snahou rozehrát velkolepý a provokativní historický thiller, které ovšem trpí dějovou roztříštěností a bezradně se potácí mezi fikcí, básní a politickou intrikou... ()

Nassau

Jednoznačně nejlepší film Rolanda Emmericha za posledních 15 let. Musím uznat, že jsem byl příjemně překvapen. Trailery mě moc neuchvátili (až na hudbu Radiohead), ale příběh byl nakonec založen na něčem úplně jiném, než-li na davových scénách a digitálních hrátkách. A je tomu tak více než dobře. Rhys Ifans byl ve své životní roli k nepoznání, strašně mě překvapil a charismatického autora ztvárnil náramně. Hodnocení sráží zbytečné přeskakování, mnohdy chaotické, z jedné doby do druhé a s tím související počáteční nejistota v tom, kdo je kdo. To se naštěstí postupem času zpraví s tím, jak se do filmu pomalu, ale jistě dostáváte. Na 4* to díky mému číselnému hodnocení není, ale pěkných 70% tomu s klidným svědomím dám. (70%) P.S. Po druhém shlédnutí zvyšuji na 4* (75%). ()

Zagros

Výpravou a vizuálem na výši a námětem velmi lákající (kdo by nechtěl poznat tajemství Williama Shakespeara). Bohužel úrovně děl samotného Williama Shakespeara film ani zdaleka nedosahuje a úrovně většiny jeho adaptací také ne. Roland Emmerich se na tenhle typ filmů nehodí, ať se raději drží svých akčních filmů plných digitálních efektů. Tady to chtělo lepší příběh, lepší práci s postavami, lepšího režiséra. K doporučení to rozhodně není a hodnocení jsou jen slabé tři hvězdy. Mnohem více se mi líbil například film Zamilovaný Shakespeare, který si také pohrává s tajemnem okolo života Williama Shakespeara a který především dokázal svým ztvárněním vyjádřit lásku a respekt k jeho dílu. ()

Merkin

Kdyby na konci Emmerich nedodal už i na konspirací prosyceného Anonyma tak nereálný závěr spojený s incestem...Kdyby snímek skončil třeba už v polovině...Potom by se dalo uvažovat o vyšším hodnocení...Ale vzhledem k patetickému finále působícímu vzhledem k předchozí plynulosti a zřetelnosti děje dost násilně a vyrekonstruovaně, musím zůstat nohama na zemi...I když znázornění toho, jak slova ovlivňují dav působilo přesvědčivě....I když Rhyf Ivans vypadal shakespearovsky....Být či nebýt zastáncem podobných teorií? To Anonym nerozřešil(Pro mě osobně díla napsal William Shakespeare, ať už to byl ten, kterého známe, nebo jiný, pod tímto jménem si nepředstavím konkrétní osobu, ale slova, ať už se jedná o jméno nebo pseudonym, ať to byl rodák ze Stradfordu nebo třeba šlechtic, autor Hamleta byl génius:) ()

Hanys_

Já prostě nepobíral tu postavu Willa. To jako 2 nejgeniálnější spisovatelé své doby jen přihlíželi, jak nějaký analfabet slízává všechnu smetanu za cizí dílo? A nikdo v okolí nevěděl, že Shakespeare neuměl psát? Pouze za ten propletenec vztahů scénáristovi palec nahoru, protože jinak jsem filmu věřil asi stejně jako Emmerichovu poslednímu majstrštyku. 5/10 ()

Ilhan

Myslím, že Emmerich překvapil všechny, kteří si ťukali na čelo, když se dozvěděli, že chce režírovat takovýto film. A on opravdu nezklamal. Film ubíhá svižně, nikde nezaškobrtne a udržuje diváka v napětí, kam tahle zajímavá upiklená zápletka povede. Je velká škoda, že to byl takový komerční propadák. Ne kvůli pokračování, to by z charakteru filmu mělo pramalý smysl. Hlavně kvůli Emmerichovi, který natočil pro něj nečekaně netradiční a kvalitní film, ale kvůli těm výdělkům ho to spíše poškodí. Zvláštní to dnes filmový průmysl a svět celek též. ()

dopita

Roland Emmerich se pustil do žánru, kterej je v jeho dosavadní filmografii raritou jak sviňa. Sice nenatočil nic vyjmečnýho, ale ostudu si taky neudělal a u mě má každopádně palec nahoru už jen tím, že měl odvahu do něčeho takovýho jít. ()

Roland Emmerich zničí Měsíc

Roland Emmerich zničí Měsíc

09.05.2019

Emmerich zničí Bílý dům... zase

Emmerich zničí Bílý dům... zase

04.04.2012

Studio Sony/Columbia minulý týden utratilo 3 milióny dolarů za scénář akčního thrilleru White House Down od Jamese Vanderbilta (Zodiac, Amazing Spider-Man). Je to nejvyšší suma, jaká byla letos v… (více)

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky