Fantastická cesta profesora Aronnaxe ve filmovém zpracování z roku 1954 legendárního dobrodružného románu Julese Vernea. Profesor Aronnax, proslulý podmořský vědec je vyzván námořnictvem, aby identifikoval záhadného tvora, který zničil parník v Severním Atlantiku. Po mnoha dnech hledání však najde něco, co vůbec nečekal. Záhadný tvor je ve skutečnosti ponorka budoucnoti Nautilus, řízená kapitánem Nemo. Jedná se o naprosto nadčasový snímek co se týče triků, s vynikajícím scénářem a hereckými výkony. Obzvláště záběry Nautila pod hladinou a potápěčské scény byly na svou dobu něco naprosto fantastického. Je to první širokoúhlý film společnosti Walt Disney. (oficiální text distributora)

anais

Technicky i dnes perfektní záležitost, na které udiví hlavně podvodní záběry a do detailu propracovaný Nautilus. Verneovky se v Americe točili dost realisticky, a romantické kouzlo Zemanových filmů tady hledat nemá smysl. Zatímco u nás se projevovala větší úcta k původním ilustracím, americké adaptace text ilustrují vlastními nákladnými vizemi. ()

Lacike

Hm, toto je vlastne prvé filmové spracovanie tejto Verneovej knihy, ktoré som videl. A aj dnes celkom v pohode funguje. Triky stále pôsobia dobre. Interiér ponorky je pôsobivý, malý model z exteriérových záberov zase roztomilý a je tam kopa pekných scén z morského dna. Zápletka mi tak trochu pripomína Bondovské dobrodružstvá vďaka kapitánovi Nemovi, ktorý tu je prezentovaný ako klasický Bondovský zloduch s diabolským plánom ako uškodiť ľudstvu, aj keď má celkom pochopiteľnú motiváciu. Problémom je, že mu chýba adekvátny súper. Profesor Aronnax je neškodný dobrák od kosti, ktorý môže maximálne tak apelovať na Nemove svedomie. Nezachráni to ani namakaný Kirk Douglas ako akčný hrdina, pretože pôsobí jak Pepek námorník, ktorá to prehnal so špenátom a je neskutočne otravný. Takže jedinou kladnou postavou, ktorá má dostatok charizmy, je profesorov asistent v podaní skvelého Petra Lorrea. Vďaka slabším neakčným scénam má film viacero hluchých miest, ale akcia ma dostatočne bavila a ako celok to je stále solídny nadpriemer, ktorý aj dnes dostatočne zabaví. Ale nejaký súčasný remake by nebol na škodu. 6/10. ()

corpsy

Vo svojej dobe veľkorozpočtový prepis populárnej Verneovej knihy. A pôsobivý ešte aj dnes. Nádherná je hlavne výtvarná stránka filmu. Plná farieb a pútavo natočená. Dobrodružný snímok zo starej školy. ()

Kryton

Efekty jsou i na dnešní dobu skvělé. Souboj s velkou krakaticí je i v této době úchvatný a napínavý. Hodně dobře působil kapitán Nemo v podání Jamesa Masona. Avšak největší škodnou je tu Pepek Námořník v podání Kirka Douglase, který střída komické, vážné a akční scény, tak rychle, že mu nelze věřit ani toho lachtana. ()

kaylin

Skvělé zpracování verneovky, což bych od Američanů asi úplně nečekal. K dispozici byli ale skvělí herci v čele s Masonem a Douglasem, kteří na sebe poutají pozornost, ale to se skvěle daří i Lorremu, jenž je správně troubovský. Napínavé, akční a přitom stále v mezích, aby to mohl být film pro celou rodinu. Skvělé kulisy a práce s exteriéry. ()

janek85

Dobře udělaný film. Dobré kamerové triky na ten rok výroby slušný výkon a celkem dobře vybrané herecké obsazení. Sympatický silák Kirk Douglas, který ztvárnil hlavního hrdinu.Přístupnost:přístupný ()

Nautila

Od Vernea jsem jako malá přečetla snad vše, co bylo v naší vesnické knihovně a konkrétně 20 000 mil pod mořem jsem naprosto propadla. Ještě dva roky poté jsem si Nautilus čmárala všude, kam se dalo. Myslím, že tento film celkem přesně odpovídá představám, jak by měla vypadat zfilmovaná verneovka pro mladší. Nenáročná, milá, zkrátka to, co si ráda pustím o výkendovém odpoledni. Jedině ten Kirk Douglas mi byl krajně nesympatický, ale to je jen můj problém. A kdybych si předtím nepřečetla, že jde film z 54., tipovala bych klidně podle triků na nějaký sedmdesátý léta. ()

lakikaki

Triky (okrem obrej chobotnice :) ) uveriteľné aj v súčasnosti, herecké výkony možno nie absolútne dokonalé, ale Kirk Douglas je neskutočne sympatický námorník. Pobaví aj po toľkých rokoch od uvedenia. Naozaj nadčasové dielo. ()

zette

Verim, ze v dobe nataceni to byla pro divaky bomba. Temer nadcasove jako samotny Verne... Pokud ale opomenu vizualni efekty a namet, tak jsem se celkem nudil. Najde se i par kycovitych scen, v cele s prehravajicim Kirkem Douglasem. Urcite se nejedna o film, ktery bych si jeste nekdy chtel pustit. ()

Mylouch

Poctivý scénář a režie, podporující filmově nutné, neverneovské tempo příběhu. Živelný Kirk-Ned už mohl na Nautilu trochu ubrat, Nema bych cítil odměřenějšího, ale celkově je to na dobu vzniku kus slušné filmařiny s nešizeným podmořským světem, takový western pod vodou. Nezapadne ani filosofická dimenze Nemových pohnutek - odkazy na otroctví, obavy před zneužitím skryté fyzikální síly, ambivalence technického rozvoje. "Budoucnost má naději. A až bude svět připraven, tohle všechno se jednou stane." ()

Mishqo

ľahko nadpriemerný film s vynikajúcimi hereckými výkonmi, najmä Kirk Douglas...a samozrejme tuleň ma pobavil vždy keď sa objavil na scéne :) ()

fefee

Vidieť Kirka s náušnicou a polonahého je teda fakt zážitok, ale bolo to celkom úsmevné a dokonca aj zaujímavé. Veľkou bohužiaľ devízou filmu je jeho skutočná dĺžka pri ktorej sa zákonite muselo niekde ubrať, a to práve na úkor záživnosti snímku, kde niektoré pasáže pôsobia veľmi uťahane a prázdne bez nejakého zásadnejšieho významu. (2,5*) ()

VanTom

Disneyovsky zbastardizovaná adaptace nekoncepčně lavíruje mezi odlehčeně infantilním podmořským dobrodružstvím a okleštěnou, nicméně seriózní tragikou Nemova životního osudu. To pak závažné myšlenky o zkázonosnosti lidského pokroku a technologií (ve špatných rukách) či nekonečnosti oceánu (resp. oceánských materiálních zdrojů) těžko nacházejí místo vedle rozkošně hýkajícího lachtana… nebo hystericky rozjařeného, vypočítavého, přízemního námořníka (otravný Kirk Douglas, ale víc za to může scénář). Ovšem na zdařilé (praktické) efekty či výpravu se dá dívat i dnes, vypadají pořád moc hezky (roztomile :)). Jenže co jsou platné, když jsem se skoro prozíval k spánku. ()

Autogram

Natočiť verneovku je ťažké sústo aj v dnešnej dobe kvôli nadpozemskej fantázii vizionárskeho autora. Aj keď to bolo pred 60 rokmi, tak v tomto filme sa to pri určitých zjednodušeniach podarilo vo forme prijateľnej aj dnes. Trikovo v poriadku, scénaristicky značne odchyľujúce sa od predlohy a scény s prítulným tuleňom pribalené ako zbytočný bonus, snáď ako darček pre deti od uja Disneyho. ()

Fox85

K této verneovce mám zvláštní vztah. Je to knížka, která mě k Vernemu přivedla, a díky které jsem přečetl dalších přiblližně 30 románů. Zároveň je to kniha, kteá stála na počátku mojí vášně ke čtení jako takovému. Toto zpracování ostudu nedělá a chápu, že desítky popisných stran textu nejdou přenést na plátno, aniž by se divák unudil k smrti, ale s tímto potenciálem to šlo udělat možná ještě o trošku lépe... ()

Zemřel herec Charles Grodin

Zemřel herec Charles Grodin