Banksy: Exit Through the Gift Shop

• USA Exit Through the Gift Shop (více)

Legendární streetartista a graffiti writer Banksy, který ani přes nominaci na Oscara neodhalil svoji identitu, vstupuje do českých kin se svým provokativním mystifikačním dokumentem o street artové scéně. Excentrický francouzský majitel obchodu Tonny Guetta, který má stovky hodin záznamů graffiti akcí, marně pátrá po tajemném Banksym a sám se po jeho vzoru rozhodne stát kultovním umělcem. Pod pseudonymem Mister Brainwash (MBW) začíná chrlit jeden artefakt za druhým... Zábavný a vzrušující dokument o kultu pouličního umění, který tento fenomén zároveň odhaluje, zároveň jej relativizuje a sebevzhlíživost některých umělců ironicky shazuje. Stejně jako ve svém umění, i ve filmu Banksy zpochybňuje současnou pouliční výtvarnou scénu, která se stala snobským pozlátkem. (oficiální text distributora)

SarumanKo

Umelecký dokument z dielne fenoménu menom Banksy. Neobjektívny, naratívny a dokonale vyjadrujúci fascináciu street artom, ktorý mi osobne pripadá pozoruhodný. A ak pripustíme konšpiráciu, že Thierry Guetta, ktorého púť svetom kontroverzných umelcov po celý čas sledujeme, je len alteregom samotného Banksyho, dosahuje Exit Through the Gift Shop nový rozmer umeleckej mystifikácie. Zabávané a svinsky pútavé. (9/10) ()

kaylin

Umění má mnoho podob a sprejerství mezi ně také patří. Ale tohle není dokument o sprejerech, to je dokument o alternativních umělcích celkově, který Banksy režíroval a také jím tak trochu provází. Představují se zde umělci, které já neznám, ale kteří mají co říct. Takoví lidé jsou zajímavý. Samotný dokument ale pro mě víc než představení umělců nefungoval. ()

Kaluž

Thierry byl celkem sympatický blázen do natáčení s kamerou. Potom si polil auto růžovou barvou a stal se z něj nesympatický blbec s přezdívkou MBW. Nedá se mu však upřít jeho umění prodat cokoli a i ten obraz Batpapiho má něco do sebe. Přinejmenším zajímavý náhled do světa pouličního umění, kde obzvlášť vyniknou odvážné Banksyho instalace - mučený vězeň z Guantánama v Disneylandu, “zabitá“ telefonní budka v ulicích Londýna nebo kresby na izraelské blokádě. Pop art je mrtev. Ať žije pop art. Mrkněte na http://www.banksy.co.uk/ ()

reqiuem

Banksy, Banksy, Banksy..jeho nick je nalepenej na filmu stejně monumentálně jako na jakýkoliv jiný zdi..zpočátku se zdá, že si dokáže zachovat určitej odstup a film nepojme čistě sobecky..výsledek je nemastnej neslanej..spousta otázek zůstává nezodpovězenejch a možná to tak má bejt..přesto se těžko ztotožňuju s diskuzí, která konfrontuje grafity s uměním.tenhle úhel pohledu se mi příčí a to říkám právě proto, že je grafity moje love.(když s nim přichází do galerie, tak to nechápu jako vítězství, ale jako prohru) s touhle kulturou se pojí mnohem víc témat a problémů, takže buďto je film nějakym způsobem pokryje a nebo se natočí klasický sprejerský video jako je např. Dirty Handz nebo Hard 2 Burn...tenhle film se dostává někam mezi a to je prostě málo..nehledě na to, že postav, který sehráli v rámci grafity důležitější roli je mnohem víc(jeden profláklej případ za všechny Basqiuat)..tady je asi tolik aktérů jako sprejerů v našem poloměstě ()

Murrro

Poéma o motivácii. Aká bola tá Banksyho, keď ju tvoril? Ako pomník zlatým časom street artu funguje výborne, mala ale naozaj byť v prvom rade ním? ()

Toj

Musím říct, že jsem se dlouho tak úžasně nebavil.. A navíc se mi dostalo všeho, co jsem mohl jen chtít... Film o lásce k filmovému záznamu. film o streetartu, film o umění, film o retardovi, film o nevkusu a pozérském obchodu s uměním... Banksy pokládá několik zcela zásadních otázek z oblasti umění... Nedovedu si představit, že by MBW byla skutečná postava.. Banksy ve filmu říká, že chtěl natočit dokument, aby ukázal, že streetart není o penězích.. Pravděpodobně udělal mnohem víc... Vytvořil geniální mystifikaci, které problematiku tematizuje a natočil falešný dokument, který se ani nesnaží být příliš uvěřitelný... Kdyby byl věrohodnější a události nebyly tak přehnané, to zrcadlo by asi tak nefungovalo... Každopádně vnímám tenhle film jako součást mnohem rozsáhlejšího uměleckého díla.... Zábavná je představa, že obrazy MBW vytvořil sám Banksy... Není nakonec za hlupáka uplně každý konče divákem? :) ()

Skip

Nepatřím zrovna ke znalcům streetartu (některé věci se mi líbí, jiné ne), ale tenhle dokument, který je jakousi hrou, jíž prohlédnout není snadné a ani to nemá smysl, protože jakýmisi loutkami jsme my sami, se dost povedl a hned bych měl chuť někde ozdobit nějakou zeď. ()

Aleee89

Fenomém Banksyho mě zhruba do doby před měsícem úspěšně míjel a nebylo to nijak cílené. Dostala jsem se k němu přes seminář z filozofie umění - tam mě Banksy jako osoba/umělec ihned zaujal, a proto jsem uvítala možnost podívat se na dokumentární film věnující se jeho osobě a street artu obecně. Thierry Guetta je velice vtipným a příjemným společníkem po čas celého filmu. Snímek sám až tak úplně o Banksym není - což mě trochu zamrzelo. Jinak je to ale dílo příjemné, které přináší humor, zábavu, ukáže vám umění (a je to vůbec umění?), navíc vám vyvstanou na mysli mnohé méně i více provokativní otázky. Akorátní stopáž a zajímavý film. ()

GrungeChild

Většinu času jsem byl nucen sledovat odporného umaštěného žabožrouta, který se svou téměř perfektní francouzskou angličtinou cedí dokola těch pár slov, které umí alespoň přibližně vyslovit, a neustále zainteresovaně podává svůj načechraný příběh o tom, jak se přes svou úchylku ze stavění si hradů z videokazet ve sklepě dostal až k tomu street artu, ze kterého si nakonec udělal svoji „bič“. Byl jsem z toho místy rozladěn, místy znechucen, a místy přímo pobouřen. Ale pak jsem pochopil. Banksy je prostě genius, o tom to celé je! Úžasná porce inspirace, a já beru sprej, a jdu malovat Madonnu s pinďourem na zeď činžáku. Ať žije strítart!! 4* ()

johny89

Streetart má něco do sebe. Většina kreseb má zajímavý význam, který nepochopí člověk, co se nad tím nesnaží přemýšlet. Občas to taky žádný velký význam nemá, ale je to třeba hezké a hodí se to na konkrétní místo - například Invaders v Paříži. Pokud na to člověk má nápad, může z toho vzniknout pěkná věc. Mr. Brainwash mi přišel jako ukázka toho, že streetart může dělat každý. Vypadá to, že na tom nic není. Jeho díla mi ale přišla ve srovnání například s Banksym dost slabé. Navíc ten člověk na mě z filmu působil trochu jako naivní blbeček, co si plní ve 40ti letech svůj dětský sen, navzdory absenci nutného talentu. ()

eurika

Úvod o street arte bol ozaj pútavý. Invader, Fairey, Banksy... No potom sa to zvrtlo na cirkus o neohrabanom, lámanou angličtinou hovoriacom "filmárovi" a jeho zázračnej (no nie moc uveriteľnej) transformácii na pseudoumelca s prezývkou Mr. Brainwash (au). Popravde by som uvítala, keby to celé bolo viac Banksy & spol. a menej klaun Guetta. ()

lebowski!

Dobře promyšlená hra s divákovou myslí, Banksy trefně využívá záhadna kolem jeho samého aniž by ublížil své pověsti. ()

cubajz

důležité je všimnout jsi jména Bansky na řežijní stoličce, protože i tento dokument (stejně jako jeho díla) neříká přesně to, co se na první pohled zdá. Odsuzuje ovladatelnost lidí mainstreamem a ochotu koupit si kdejakou bezcennou část umění jen kvůli prestiži a jménu. A stejně tak oceňuji Banksyho naprosto nevulgární postoj k Brainwasherovi, přičemž je z filmu naprosto cítit, jak to vlastně všechno je a kdo je tady pravým umělcem. Bravo! ()

annihilation

Co je na tomto dokumentu zajímavé, je pohled na spoustu netradičních uměleckých děl, která mají nějakým způsobem vyjádřit názor nebo rozbít všudypřítomnou šeď. Ale podle názvu jsem očekávala, že se bude věnovat Banksymu a ne Mr. Brainwashovi, který mi byl extrémně nesympatický - jak na první pohled, tak i jeho přístupem k něčemu, čemu říká umění. Streetart mám ráda, má-li nějakou myšlenku a nemyslím si, že se člověk stává umělcem, zaplatí-li si lidi, kteří tvoří věci dle jeho nápadů a jako tečku si sám uspořádá výstavu. Není tohle jedna z věcí, kterou Banksey kritizoval? Film bych velmi ráda hodnotila kladně, přeci jen mi poskytl dost nevšední náhled na tvorbu v ulicích a určitě mě i upozornil na spoustu zajímavých děl, ovšem ten zbytek okolo mě naprosto znechutil. Pokud jste ale fanoušky MBW, bude se vám určitě líbit. ()

Dannysek4U

Bliz se k banksymu zkratka nikdo juinej nedostal... a v ten moment se da prezit i pritomnost jednoho ne moc chytryho francouzskyho Maria/Luigiho/whatever, kterej v podstate jen chtel zit druh zivota, na kterej nemel narok. Ja to beru, trebaze to je asi fakt mystifikace, cely to beru, a jestli jde navic vazne jen o Banksiho demonstraci, jak je snadny hejbat s lidma, navic se i klanim! A jestli nejde, prinejmensim se aspon potrvzuje fakt, jak moc dokaze masova a industralizovana kultura rovnat umeni do nehezky prefabrikovany late. Je to rebel:o) ()

Deverant

To že je něco shnilého ve "world of art" je věc známá každému, kdo se o výtvarné umění trochu zajímá. To je důvod proč jsou snahy definovat umění institucionálně tak absurdní - a na škodu věci samé. Způsob jakým funguje trh s uměním se totiž dnes neliší od trhů finančních nebo akciových. Nejistí sběratelé zdivočele skáčou po všem, co jim jejich poradci a kurátoři označí za "trendy", i tak site specifické věci jako street art se zběsile komodifikují a přesouvají do galerií, umělecká díla se stávají investicí, ale nikdo nedokáže říct jak jistou a "továrníci" typu Damiana Hirsta vydělávají miliony dolarů na svých manufakturách produkujících zhovadilosti. Právě zmínka o Hirstovi kterou pronáší Thierry Gueta je klíčová. Byznys a show se dá udělat při troše "dobré" vůle ze všeho. Exit Through the Gift Shop je právě o tom. A je skutečně bravurní. Nakonec, street art je jen poslední položkou na seznamu všeho toho, co establishment dokáže vstřebat a bez ohledu na to jak se tomu dané médium brání, udělat z toho produkt (ostatně srovnání s punkem, které zazní na začátku, je v tomhle naprosto případné). Ať už je celý Mr. Brainwash jakkoli velký či malý hoax, je dobré si uvědomit, že Exit Through the Gift Shop říká nejen "don't believe the hype", ale dost možná také "how don't belive the hype?" ()

Carrie_3

Street-art přestavuje pro jednoho umění - pro druhého vandalismus, rozdělení v tomto případě mnohdy balancuje na hraně. Dokument zachycující umělce street artové scény je velice zajímavý, za mnohými "obrazy" stojí trnitá cesta a jejich bytí není nekonečné. Banksy nepochybně patří mezi celosvětově uznávané umělce moderní scény, jeho graffity jsou nadčasové a instalace nepostrádají vtip. Další výraznou figurkou snímku je Thierry Guetta - původně kameraman, který se (pro mě zázrakem) pod preudonymem Mister Brainwash dokázal vypracovat mezi elitu street-artu. Nelze mu upřít, že dokázal skvěle využít svého potenciálu, zkušeností a zúročit nabyté vědomosti. Pokud odhlédneme od faktu, že v podstatě vykrádá díla Andyho Warhola a Banksyho, je to geniální obchodník a podnikatel. Při sledování dokumentu jsem se celou dobu nemohla zbavit pocitu, že celé je to pouhé divadlo, bouda na diváka a skvělá mystifikace. Podle mého osobního názoru je Mister Brainwash pouze alter ego Banksyho, který si z diváka jen vystřelil a snažil se jej svést na špatnou cestu. Pravděpodobně se mýlim, ale kdo ví... Pokud dokument skutečně popisuje realitu, tak klobouk dolu před Thierry Guettou. ()

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky