Banksy: Exit Through the Gift Shop

• USA Exit Through the Gift Shop (více)

Legendární streetartista a graffiti writer Banksy, který ani přes nominaci na Oscara neodhalil svoji identitu, vstupuje do českých kin se svým provokativním mystifikačním dokumentem o street artové scéně. Excentrický francouzský majitel obchodu Tonny Guetta, který má stovky hodin záznamů graffiti akcí, marně pátrá po tajemném Banksym a sám se po jeho vzoru rozhodne stát kultovním umělcem. Pod pseudonymem Mister Brainwash (MBW) začíná chrlit jeden artefakt za druhým... Zábavný a vzrušující dokument o kultu pouličního umění, který tento fenomén zároveň odhaluje, zároveň jej relativizuje a sebevzhlíživost některých umělců ironicky shazuje. Stejně jako ve svém umění, i ve filmu Banksy zpochybňuje současnou pouliční výtvarnou scénu, která se stala snobským pozlátkem. (oficiální text distributora)

Rogue

Mystifikační peklo o několika liniích. Možná o komerci, možná o street artu, možná o tom, kdo rozhoduje co je a není umění a jak dobře se bude prodávat. Zcela nejspíš ale o tom, jak snadné je zblbnout lidi. Každopádně je celý dokument vtipný, což diváci přes svou snahu důvěřovat či naopak objevit pravdu často přehlížejí. ()

Spooner

Neskutečně zábavný dokument, který nám během necelých 90 minut dokáže představit geniálního Banksyho, jednoho francouzskýho magora, pohled do světa street artu a ještě nastolit pár zajímavých otázek. Je to vtipný, rychle to uteče a skutečnost, že nevíte, zda si z vás Banksy nedělá jenom prdel a není to jenom výborně natočený fake celému filmu ještě pomáhá. Jeden z těch dokumentů, u kterých neusnete. ()

Davies182

Tohle není film o Banksym. Tohle je film Banksyho. Při sledování zjišťuji, že je to velmi odlišné od toho, jaké jsem si představoval, že to bude - jen abych později zjistil, že jsem si vlastně celou premisu obrátil (a nejen pointou) naruby! Kdybych to věděl, přečtu si před shlédnutím obsah... Efekt? Hnusné graffity hyzdící domy starého města pražského se mi nyní hnusí ještě víc. [FFF 2011] ()

-bad-mad-wolf-

Neokoukané téma s puncem zakázaného ovoce + proslulý streetartový fantom + atraktivní zpracování s nejasným mystifikačním podkresem + nečekaně výživná pointa. Vícevrstvý pohlavek příživnictví a komercializaci, jimž o umění v první řadě NEjde (mít rád nerovná se umět) - nebo dost možná vyčůraný podvod na diváka. V každém ohledu poutavá dokumentární záležitost. ()

juta

Když si sám někdo ohodnotí své dílo na několik tisíc dolarů a nechává si pomoct s vytvářením děl, je potom ještě vůbec umělcem? Banksy je borec, udělat takovýto dokument, který nakonec vyústí v to co vyústí, je na debutaře senzační. Street Art a graffiti obdivuju. Když to vypadá dobře, nevadí mi to. Vadí mi čmáranice, bohužel, těch je o hodně víc... ()

3497299

Koukám, že je to fakt povedená mystifikace. Mystifikace, u níž není jasné, zda jde o skutečnou mystifikaci, jelikož by to stejně tak mohla být pravda a nic než pravda, je vlastně mystifikace na druhou. IMHO jde o povedenou dekonstrukci umění jako instituce. Spojitost s Kitanovým Achillem a želvou není úplně od věci. ()

Vančura

Jsem dalek toho jakkoli tento filmařský počin interpretovat. Především proto, že je dítětem bytostně moderních trendů v současném umění, které se interpretaci - coby přežitku - dle mého názoru brání a které jako laik velmi pokorně sleduji jen z dálky, byť s upřímným zájmem. Už pro tu odzbrojující záplavu kreativity Banksyho a spol., kterou tento dokument zachytil, nemohu nejít na maximální hodnocení - je to vzrušující sonda ze světa západní umělecké scény, ke které se ta česká zatím ani vzdáleně nepřibližuje. ()

Payushka

Pro tento dokument se jednoznačně hodí označení hříčka. Nejde o nic jiného než o film, který se sice nějak tváří, ale ti pozornější najdou za jeho maskou ještě jinou podobu. Střílí si z diváka a ten mu je za to ještě vděčný. Nominace na Oscara je pak jen jakousi třešinkou, která kdyby vyšla a Banksy dostal i zlatou sošku, proměnila by se v ironizování sebe sama (a tak zvítězil ekonomický dokument, po němž nikdo ani neštěkne). Kdo by to byl řekl, graffiti pisálek umí natočit i film. A sakra dobrý. ()

Dzeyna

Tohle můžu doporučit pouze určitému spektru lidí, a to těm, kteří mají rádi grafitti a natáčení. Chvílemi je to vážně nudné, ale někdy zase naprostá špička, takže nevím no. Banksy je pán a Mr. Brainwash taky. Já sice dokumenty moc ráda nemám, ale tenhle je na úrovni, i když zas tak skvěle vytvořený také není, člověk musí mít street art opravdu v sobě, aby to pro něj bylo něco nadprůměrného. ()

swamp

Ha! Banksy je opravdu výborný mystifikátor a na konci tohoto "dokumentu" vážně nevíte, co si myslet. :) Street art je mi velice blízký (ideově.. ne, že bych ho dělal) a chlapíci vystupující zde jsou zkrátka sympaťáci až na půdu (resp. billboard / zeď). A Thierry Guetta aka Mister Brainwash? Těžko říci.. :D ()

Slarque

Banksy je podobně hravý dokumentarista jako u nás Petr Zelenka. Takže je těžké uhodnout, kde zhruba končí realita a začíná komedie. Fajn, alespoň je zábava na to koukat, celovečerní dokument o vandalismu bych asi nedal. ()

Bachy

Bez debaty. Originální, švihlé, plné šťávy a se spoustou myšlenek. Kreativita nade vše a jeden velký humbuk k tomu. Tuhle šťavnatou švandu jistě nenechám dlouho čekat na další vložení do přehrávače. ()

Chrustyn

Dokument nebo mystifikace? Kdo ví ale slušná a zajímavá exkurze do světa graffitti a pochybného umění, určitě. Neobvyklý a docela zábavný dokument, který zasluhuje širší pozornost a příznivce potěší, že něco podobného tu ještě nebylo. ()

mcb

Výborný oxymorón, kterým si na sebe Banksy upletl bič. Nebo ne? Jeho působivá a provokativní výpověď není jen o streetartu a jeho představitelích, ale především o dnešní době, kdy se každá nesmyslnost a hloupost automaticky mění na umění a celosvětovou senzaci. Síla hypu a instantních mánií, které vznikají přes noc, dnes bohužel formuje mediální průmysl a také (bohužel) převažuje nad talentem opravdových umělců. Banksy se na to hořkosladce dívá a symbolicky předpovídá zánik kultury, která se více formuje ohlasy a davovou mánií, než její skutečnou povahou. Pravdivé až na kost. ()

jojinecko

Ako raz povedal v Brne na umeleckej škole pri obhajobách konečných prác (hail to Roman!:) jeden nemenovaný významný česky výtvarník- "Stačí mať meno, potom umenie je to, čo vyhlásiš za umenie". Presne o tom je tento dokument... V názore na street art a jeho výklad som ostal stále tam, kde pred vzhliadnutím tohto dielka. Každopádne oceňujem jeho tematickú originalitu, nevyhranenosť a to, že nenudí:) ()

hrona

Po dlouhé době dokument natočený bez zbytečných opakovaček a směřující k jasnému závěru. Ač nejserm žádným fanouškem, ani obdivovatelem street artu, či moderního umění, tento dokument je mimořádně poutavý. Ať už pohledem na Banksyho tvorbu a jemu podobným, tak i sledováním Mr.Brainwashe a jeho vzestupu. Fanoušky zpěváků a herců uvedených v rolích herců, toto dílko asi zklame, jelikož se zde mihnou jen na okamžik. ()

HellFire

Část, kdy jsou nám představování pouliční umělci je výtečná a je radost pohledět na jejich díla. Nelíbila se mi však část, kdy si hlavní postava smyslela, že bude také umělcem a i když nevytvořil nic originálního ale vycházel pouze z obrázků celebrit, tak uspěl. ()

Janek

Těžko říct, nakolik je to celé mystifikace. Thierry Guetta z toho ale vychází jako arogantní pošuk chlubící se cizím peřím; což souvisí s druhým negativem, má zde příliš mnoho prostoru. ()

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky