Banksy: Exit Through the Gift Shop

• USA Exit Through the Gift Shop (více)

Legendární streetartista a graffiti writer Banksy, který ani přes nominaci na Oscara neodhalil svoji identitu, vstupuje do českých kin se svým provokativním mystifikačním dokumentem o street artové scéně. Excentrický francouzský majitel obchodu Tonny Guetta, který má stovky hodin záznamů graffiti akcí, marně pátrá po tajemném Banksym a sám se po jeho vzoru rozhodne stát kultovním umělcem. Pod pseudonymem Mister Brainwash (MBW) začíná chrlit jeden artefakt za druhým... Zábavný a vzrušující dokument o kultu pouličního umění, který tento fenomén zároveň odhaluje, zároveň jej relativizuje a sebevzhlíživost některých umělců ironicky shazuje. Stejně jako ve svém umění, i ve filmu Banksy zpochybňuje současnou pouliční výtvarnou scénu, která se stala snobským pozlátkem. (oficiální text distributora)

maseer2

prvních 50 minut věnujících se street artu jako takovému (a pak i samotnému Banksymu) je výborných, zatímco ze závěrečné půlhodiny, která se blíže zaměřuje na hodně umělý (a původní myšlenku street artu dost překrucující) přerod Thierra Guetty v Mr. Brainwashe, jsem naopak poněkud rozčarován.. takže nakonec jen tak tak za 4* ()

BigDeal

Dúfal som, že uvidím dokument o Street Arte a Banksym. Neuvidel som, ale vôbec mi to nevadí. Namiesto toho sa mi dostalo iróniou preplneného, vtipného príbehu o tom, aké je ťažké byť umelcom v spoločnosti, ktorá nemá umelecké cítenie, avšak je skalne presvedčená o opaku. ()

bouncer

Nejsem zrovna fanoušek dokumentárního stylu ani mě nebrou graffiti a street art, ale tohle mě nakonec dostalo. Úžasná hra s divákem a krásná kritika přílišné rychlosti komercializace umění. Dříve umělce docenili často až po jeho smrti, nyní klidně před jeho první výstavou... ()

rreal13

Ten kdo sprejuje není rozhodně člověk kterého bych obdivoval, ba naopak. Ale musím říct, že pokud se jedná o uměleckou tvorbu, jsou mé sympatie nakloněny. 5* ()

Marek1991

Neviem, prečo k tomu názvu pridali aj slovo Banksy, keďže Banksy sa tam síce objaví, ale film je o niekom inom. Na druhej strane možno je to tá istá osoba, ktorá perfektne kryje svojou francúzskou angličtinou a iným štýlom správania a umenia v osobe MBW svoju identitu takzvaného Angličana. Nech je to akokoľvek, je to fajn dokument o jednom excentrickom francúzskom umelcovi, ktorému učarovalo pouličné umenie. V dokumente sa mihnú viaceré postavy tohto umenia, ukážu sa rôzne názory, rôzne štýly, kritika komerčnosti tohto štýlu a snaha o niečo nové, snaha o sebarealizáciu. Vtip a kritika povrchnosti tam je tiež. Je to dosť dobrá špička umelcov dnešnej doby a dokument o nich, tak tomu niet veľmi, čo vyčítať. Mne sa to páčilo. Skrátka, taký menší dokument o "street art". ()

Zeebonk

Samozřejmě jsem při exhibici počmáraných zdí a slonů znalecky pokyvoval hlavou a poctivě jsem svým dílkem přispěl k davové retardaci. Ne, počkat, to jste byli vy. Jisté je, že kdyby se tento snímek zabýval pouze nejnovější zhovadilostí, zvanou streetart, tak bych ho jistě, jakožto osoba tolerantní k blbosti moderního světa, snadněji rozdýchával. To se ovšem nekoná. Z průzkumů vyplývá, že průměrného diváka nebaví poslouchat sešlou čtyříctku, jak se svými sešlými obdobami pomlouvá sousedku, jejíž pes se jí vysral na trávník a Banksy: Blablabla se od ní v zásadě neliší. Britského frajírka s retardovanou přezdívkou nasere, že vlezlý Frantík vydělal během několika dnů miliony za lepení vlastních ksichtů po stěnách L.A. a rozhodne se natočit dokument, který by tomu nepoctivému a neorginálnímu parchantovi srazil nehorázné příjmy. Nic víc tento dokument neskýtá a já rozhodně nemám zapotřebí sledovat, jak po sobě dva primáti házejí hovna. Tento komentář má také apelovat na jednotlivé kusy tupého stáda, které tento film hodnotí tak nelogicky kladně: Narovnejte si čelist, otřete slinu a okamžitě začněte používat mozek nebo tuhle sračku docpete do TOP 20, jak už máte ostatně ve zvyku. ()

Jakubisko

LFŠ 2011 ... Nečekaný vrchol letošního festivalu, dokument plný skvělých autentických záběrů a výborně sestříhaný a protknutý zajímavými rozhovory. Banksy naprosto ví co dělá, je velmi inteligentní a navíc neuvěřitelně vtipný, zatímco Thierry (Mr. Brainwash) je takový jouda na styl Butterse ze South Parku, o kterém jsem si doteď neudělal jasno, jestli je to génius, nebo prostě magor který měl víc štěstí než rozumu. Vše dohromady však dává neskutečně zábavný dokument, který určitě má co říct každému, i když se o street artovou scénu nezajímá (mezi takové diváky se řadím i já). ()

F.man

Poslední dobou mám pocit, že plýtvám hvězdičkama. Co ale chcete dát dokumentu, který vám do detailu ukáže atraktivní pozadí pololegálního streetartu včetně práce samotného Banksyho, poměrně uceleně představí o co se jedná, a navíc zachytí dramatickou linku zajímavého a střeleného Mr. Brainwashera? Možná hraje svou roli fakt, že mě street art vždy děsně přitahoval ale musím opět vytasit pět hvězd, protože jsem se prostě bavil. Skvělá záležitost! Uhmmm... You know... it was at that point that I realized that maybe Thierry wasn't actually a film maker, and he was maybe just someone with mental problems who happened to have a camera. ()

Pishin

Mr. Brainwash aka Thierry ukazuje jak se dá zažít ''americký sen''....ten člověk buď vše tak bravurně nakoukal při trávení času s nejlepšími streetartisty a nebo byl ve skrytu genius, který prostě léta přirozeného vývoje a hledání vlastního stylu na tvrdo přeskočil. Každopádně od začátku Thierry ukazuje, že je schopný businessman, ať už jde o prodej ''hadrů'' až po prodeje děl. :-))) ... ()

ledzepfan

Fakt dobrá a myšlenkově promyšlená mystifikace, která se podobně jako Kitanův Achilles zamýšlí nad významem umění,uměleckých forem nebo i smysluplnosti zpětné vazby...Mr.Brainwash se stal úspěšným díky tisku,reklamě a vykonstruované iluzi, že tyhle tuctové bláboly jsou opravdu jedinečné-Stejně tak jako Banksyho každý žere, fandí mu, zná jeho věci=Jenže co je Banksy a co už né?Kolik z těch věcí má opravdu na svědomí on?Třeba je to jen tisíc lidí na celém světě-organizovaných nebo navzájem se kopírujících=Kopie banksyho, která je ale nevědomky kopií kopírovaného (možná)pravého/prvního Banksyho..Hahahááá=Past..A Banksy se tomu všemu jen směje, protože ví, že o tom to není....Třeba se směje i teď v sedačce zaplivaného kina-té podivné skutečnosti, že někdo jeho jménem natočil komerčně výdělečný jakožedokment o Banksym, street artu a nějákém MBW...:D ()

baribal

začátek perfektní, když vám ukazují díla z ulic a z různých koutů evropy a ameriky, těšil jsem se, že takhle to bude pokračovat až do konce.. ale zhruba v polovině filmu to začalo celé být o thierrym a ztratilo to tu šťávu street artu, která se mi líbila.. ()

pools

Cannes... is a nice place ;-) Tenhle film mě hodně pobavil. Člověk celou tu dobu netuší co se děje, a nejhorší na tom je, že to nezjistí ani po skončení. Jestli je to jen mystifikace se asi jen tak nedozvíme, ale rozhodně si můžeme koupit super obraz od Mr. Brainwash za krásných 50 000 $, a to se vyplatí! ()

Rosana

Ačkoliv jsem nepřítelem jakýchkoliv dokumentů, po shlédnutí tohoto díla jsem byla skutečně nadšená. Banksy, jako známý streetartový umělec, se tak vyděsil z dokumentu svého přítele Jarrieho, že se na okamžik stal i filmařem a dokument o sobě a jiných streetartových umělcích raději sestříhal sám. Vznikla zajímavá biografie Jarrieho, později Mr. Brainwashe, postavičky, která udělala z volného umění komerci prakticky behěm jednoho dne. Neboli nadšení je pro umění potřeba, ale nadšený blbec může být víc nebezpečný, než netalentovaný chytrák. ()

Alqarin

Kde končí realita v hlavní roli s osobitým Banksym a začíná fikce pod taktovkou vypatlaného Thieryho? A záleží na tom? Je nepříjemný, když za váma přijde kamarád se svojí prací a vy zjistíte, že je to totální sračka. Tohle naštěstí není ten případ, protože Exit Through the Gift Shop je mimořádné koukatelná záležitost, která mistrně balancuje na hranici vážnosti a taškařice. Kdybych byl Banksyho velkej fanda, dal bych 5. Mr Brainwash rulezz! :D Banksy touhle postavou přesně vystih neduhy současnýho nejen výtvarnýho umění. ()

Z0oMb3E

Banksy a na Banksa sa obratiš... keď ťa mestskí vygumovanci nachytajú, ako na vysvietené reklamné tabule na zastávkach vyjadruješ svoj vzdor voči zaužívaným konvenciám pomocou kosoštvorcov. Na druhú stranu sa na svetlo sveta dostane takýto dokument o kolegovi, z ktorého som nadšený. Je pravda, že Bansky má kus viacej talentu než ja, ale ten kúsok znamená to, že moje kosošvorce sú považované za vandalizmus a tie jeho za umenie. Dám sa radšej na plagiátorstvo a podporím tak kult nejakého žabožrúta s poďobaným ksichtom. ()

mysiak

jasné Frantík je jedna debilná, neoriginálna postavička pobehujúca s jednou kamerou všade a hocikedy..ale ako dokument o street arte a Banksym to rozhodne zaujme... ()

Asgy

No nejen Mr. Brainwash, ale celej film je tak nějak jeden velkej brainwashing. Ale řekl bych, že pointu jsem pochopil, ať je Banksy kdokoliv. ()

Popluh

Hodně Opulentní Arogantní Xenocentrismus v podání Thierryho Guetty aneb nejzábavnější a nejlépe provedená filmová hříčka posledních několika let. Banksy obstál jako pouliční umělec, jako filmař i jako loutkař. ()

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky