Banksy: Exit Through the Gift Shop

• USA Exit Through the Gift Shop (více)

Legendární streetartista a graffiti writer Banksy, který ani přes nominaci na Oscara neodhalil svoji identitu, vstupuje do českých kin se svým provokativním mystifikačním dokumentem o street artové scéně. Excentrický francouzský majitel obchodu Tonny Guetta, který má stovky hodin záznamů graffiti akcí, marně pátrá po tajemném Banksym a sám se po jeho vzoru rozhodne stát kultovním umělcem. Pod pseudonymem Mister Brainwash (MBW) začíná chrlit jeden artefakt za druhým... Zábavný a vzrušující dokument o kultu pouličního umění, který tento fenomén zároveň odhaluje, zároveň jej relativizuje a sebevzhlíživost některých umělců ironicky shazuje. Stejně jako ve svém umění, i ve filmu Banksy zpochybňuje současnou pouliční výtvarnou scénu, která se stala snobským pozlátkem. (oficiální text distributora)

DannyBoy80

KINO ART, Ostrava, 9.6.2011: Zajímavý dokument o Street Artu. Mnoho postav je skutečných, ale o Mr. Brainwash je nutné pochybovat. Bude to zřejmě další z banksyho mystifikací. Každopádně to byla ukázka určitého guerrila stylu přecházejícího do komerce, kdy za velké prachy celebrity tyhle věci kupují. Jestli je to dobře nebo špatně je otázka. Stejně jako to zda může být umělec ten, co má nějaký nápad a tento nápad zpracuje někdo jiný, když ten první to považuje za své dílo. ()

iampatrik

Z uměleckého hlediska je dokument více než pěkný (a to i pro mě - jakožto člověka, kterého graffiti vůbec nezajímá, i když Banksyho znám a částečně obdivuju), z filmového hlediska - strašná nuda. ()

angloumene

Jeden z nejlepších dokumentů, co jsem kdy viděla. Dokonale dává smysl a přinese toho spoustu hned v několika rovinách. Taky jsem slyšela fámy, že Banksy ve skutečnosti neexistuje, tak by mě zajímalo, co je na tom pravdy :) ()

Disease

Čekal jsem dokument o Banksym a dočkal se spíš návodu, jak se přisrat do subkultury a něco na tom trhnout :-) Ale zábavné to zase bylo. ()

kapibara

Většina lidí, co se alespoň trochu orientují v současném umění, zná jméno "Banksy". Ale tenhle film není o něm. Je to jedna z jeho hříček. Jednoduše "nastavuje zrcadlo" současnému trendu kopírování všeho a všech. Proč být originální, když existují lidé (a je jich většina), kteří ocení i sebevětší okopírovaný brak, který má však kolem sebe pořádný "hype"? Hodně mi to připomnělo takový srandovní trend, který se teď šíří Brnem. V Brně chce být každý, kdo se snaží být IN DJem nebo grafickým umělcem. Tihleti legrační "DJové a DJky" v Brně hrají v pár klubech z počítačů a hudbu pouštějí z Winapu (v lepším případě z iTunes) a vznikají tak opravdu trapně-směšné "dízy" plné otřepaných hitovek bez jakékoli invence. To samé s grafickými umělci. V Brně najdete mnoho kopií - kopie Space Invadera i Banksyho. A proč se tady tak rozepisuju o Brně? Protože tohohle instantního Mr. Brainwashe, o kterém Banksyho film je, najdete asi všude. P.S.: Brno není zas tak špatný-třeba takovej TIMO je vážně nadanej ()

Phorbo

Nenechte se zmást obsazením. Rhys Ifans je pouze vypravěč a slavní herci se objevují jenom asi v 2-3 vteřinových spotech když Thierry natáčí. Film je vlastně vyprávění Banskyho, i když vlastně vyprávění MBW. Jeho posledlosti točit všechno, všude a pořád. Cesta od amatérských záběrů rodiny v koupelně, přes natáčení street artu až ke vzniku (dle mě) kopírující hvězdičky. Street art podle mě není o vylepování plágošů kdekoliv jen to jde, Street art je Bansky který tvoří něco co je nekomerční, co tady ještě nebylo. MBW byl jenom na správném místě ve správnou dobu. takže ... OBEY ()

LBsmoke

tohle je něco ukrutně neuvěřitelného ... to je možná ta nejsilnější nejkrutější nejpravdivější výpověď o umění jakou sem kdy viděl nebo slyšel.. "..znáte ten vtip.. jak to bylo..možná ten vtip vůbec není.." (tu v komentech sem četl že po výborném dokumentu v první půlce o streetartu druhá část už je nudnější, ne druhá část jde od zábavy ke kruté realitě ukazuje to umění jako... ne nebudu ať si to každý vezme sám..) v mých očích se stal banksy z žijící streetartové legendy opravdovým uměleckým géniem ()

Ukko

Nejkrásnější na tom všem je, že po zhlédnutí tohoto dokumentu si nemůžete být jistí abosloutně ničím. Banksy prostě válí a u jeho dokumentu mě velmi překvapila lehkost a srozumitelnsot, se kterou je příběh vyprávěn. Bohužel znám docela dost českých umělců, co si neumí sami zavázat ani tkaničky u bot a než vykoktají souvislou větu, ( většinou obohacenou nějakým halucinogenem) tak je v duchu třikrát pošlete do haj**u. Takže jak za učesanost, lehkost ale i ironii a prokzatelnou inteligenci Banksyo prostě 5. ()

feeme

Že by začaly přibývat zázračně filmy, kterým je ponechán jejich originální název? Mají to považovat ty filmy jako odměnu za to, že jsou lepší a není důvod je kazit přihlouplým českým názvem, který má nejspíš za účel přilákat tím, že upozorní na sexuální či násilnou stránku filmu? Nebo se na to někdo jen vykašlal? Nebo prostě je Banksy takový pojem, že není potřeba nic překládat, protože jakmile si někdo přečte BANKSY, tak film od něj chce okamžitě vidět? (Předchozí jsem psala před shlédnutím, a po shlédnutí mohu jen vytáhnout: BANSKY je opravdu pojem. A měl by zůstat navždy pojmem větším než Mr. Brainwasher. Po celou dobu rozporuplný dokument, však ke konci jsou mé pocity jasně na straně nekomerčnosti.) ()

Marys

Nie že by som bol filmom úplne skopnutý z nôh, žeby ma dostal do maximálnej eufórie, alebo čo, ale bolo určite zaujímavé vidieť zákulisie tohto nového, nazvime to kultu, streetartu. Zas som o niečo múdrejší a môj osobný názor je, že pokiaľ je daný streetart, či graffiti vážne dobré, tak mi nevadí, ale tie "umelecké" načmárané tagy a sračky ma doslova iritujú. ()

el.zapikano

Jedna veľká provokatívna mystifikácia. Je však tak kvalitne prepracovaná, že si netrúfam ani odhadnúť čo je pravda, čo výmysel, kto je kto a kto spravil čo a nechcem sa púšťať ani do konfrontácie Thiery vs Banksy (napokon to kľudne môže byť aj tá istá osoba). Pri pozeraní som sa príjemne bavil a z kina vychádzal z úsmevom na perách. Street Art Rulez! (Jeden svet, Lumiére) ()

Ollie235

Mám pocit vymytého mozku. Asi v tom byl do jisté míry úmysl, ale rozhodně to není to, co jsem od tohoto filmu chtěl. Má očekávání zajímavého dokumentu z poutavého prostředí se definitivně rozplynuly přibližně v půlce, kdy mi došlo, že MBW už zde nikoho ke slovu nepustí. Na konci tak kromě otázky "co to sakra bylo?" nezůstalo takřka nic. Zdejší ohlasy i nominace filmu na Oscara mi tak zůstaly záhadou - holt tahle hra na tajemství není pro všechny. ()

Furmi

Môže sa niekedy natočiť dielo ktoré dokáže do posledného slova interpretovať môj postoj k umeniu, svetu a spoločnosti ? Myslel som si že nie a predsalen jedno takéto vzniklo. Volá sa Exit Through The Gift Shop od Banksyho (*B.I.G RESPECT Legend*). Street Art je odsudzované a nepochopené ale i mimo toho je to úžasné a skutočné umenie okorenené i nebezpečenstvom, adrenalínom a neskutočnými zážitkami s celého sveta ktoré si nesie snáď každý pravý old school writer na svete. Banksy je spomedzi legiend najväčšia legenda, nikdy nikým nevidený, anonymný duch žijúci v paralelnom svete a aj tak žijúci v tom našom, a vidí ho očami skutočného inteligentného génia ktorému bolo umelecké cítenie dané samotným bohom. Dokument je úžasný a pevne dúfam že ma Oscara už teraz v kapse (písané a videné 19.2.2011). 91% ()

krvavamera

Skvělé. Dá se říci "hvězdný snímek" ;) Hvězdami se to tam opravdu jen hemží (street artovými, filmovými i hudebními). Mihnou se tam dokonce i takoví exoti jako Beck, kterého na plátně aby člověk pohledal, a mnozí další. Zajímavé téma, originální pojetí. Film, který "má koule". ()

Rondell

Banksy je cool týpek:-) je prostě zajímavej a na filmu je znát jeho rukopis a nezaměnitelnej smysl pro humor. Je to zábavný, inspirativní a promyšlený. Jediný, co mě odrazuje od 5*, je fakt, že tentokrát byl Banksyho záměr v podstatě zlomyslnej. Pro genia, jakým on je, je přeci snadný udělat z lidí úplný blbečky, ale dokáže tím jedině to, že opravdu blbečky jsou. To nezní jako velký vítěztví... ()

jirka.jindra11

Dokument o undergroundu, o rozvoji street artu. Je to něco neokoukaného, rozvíjí to vnitřní debatu člověka, zda podporuje či nepodporuje tento fenomén. ()

Pawlisman

Tedy Thierry i od začátku nebyl sympatický a příběh přesně směřuje a dosáhne toho, jak má. U bláznivého Thierryho se při jeho úspěchu a megalomanství naplno projeví jeho šílenost a touha po slávě a po moci. Atd.. kolikrát jsme to v historii viděli. Šílenci. Celkem se tedy snímek skládá víceméně ze dvou částí. Obě jsou ale velice podmanivé a strhující. Jak to vše dopadne? Ačkoliv panují jisté nesympatie, tak jako dokument tomu je málo co vytknout. Plná palba. 9/10 ()

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky