Elitní jednotka 2: Vnitřní nepřítel

(festivalový název)
  • Brazílie Tropa de Elite 2: O Inimigo Agora é Outro (více)

Film začíná potlačením vzpoury ve věznici, kam jsou umístěni bývalí drogoví dealeři. BOPE (speciální policejní jednotka, jejímiž členy jsou nerozluční André a Nascimiento) tuto vzpouru vyřeší po svém. Jen několik vězňů zůstane naživu. Tento zásah díky Fragovi, aktivistovi za lidská práva, bude stát Andrého místo a plukovník Nascimento je odklizen povýšením. Díky aktivitám BOPE jsou postupně zbytky drogových gangů rozprášeny, ale jejich místa nahrazují zkorumpovaní policisté, kteří nejsou o nic horší. Plukovník Nascimento pomalu zjišťuje, že byl systémem zneužit poté, co je zabit André. Vyšetřování Andrého smrti ho dovede blízko k zločineckým špičkám, což málem stojí život jeho syna. Nascimento tak rozpoutává peklo, tentokrát ovšem na poli politickém. (merlinovic)

Tomatáš

Měli bychom si uvědomit, že naše politika a systém je oproti jiným politikám úplným rájem demokracie. Nechci tímto nějak ospravedlňovat gaunery a zločince v české politice, ale jen bych chtěl říct, že filmy jako je Tropa de Elite, by měly být "povinnou četbou" každého občana jakéhokoliv státu na této planetě..Nikdy bychom neměli zavírat oči a tvářit se, že se nic neděje. ()

JohnSmith

V pokračování slušné Elitní jednotky už nejde o boj s gangy,ale o korupci a politiku. Není to už tak zajímavé a ani zábavné. ()

Brandon

Z městských drogových sraček se děj posunul do o nic méně nechutné, zkorumpované politiky. Stále nářez, i když jednička byla ostřejší. 3,5* ()

VasaX

Jednička byla více o jednotce a jejím konkrétním fungování. Dvojka se nesnaží téma dále pitvat a zabírá širší rámec - korupci a špínu na úrovni policie a politiků. A ukazuje jak může vypadat vykořisťování lidu a zároveň je mít omotané kolem prstu. Špína a hnus Ria se tu zobrazuje tak upřímně a bez skrupulí, že člověk získá pocit, že realita tomuto není zase tak vzdálená, snad naopak možná ještě horší a chladnokrevnější. Depresi zažene sice určitá forma "happy endu" (s velkou nadsázkou), takže člověk neodchází od filmu s pocitem ztráty víry ve svět a lidstvo. Jen v lidstvo v jižní Americe. Za mě opravdu skvělý a úderný kousek, co funguje. Funguje skvěle. ()

ghatos

Padilhovi se podařilo do toho nahustit emoce, hudbu a dynamické vyprávění. Hlavně na konci mi to připomnělo Temného rytíře (jedinec vs. systém). 83%. PS: Ať žije KPFF (klub přátel fašistického filmu)... :) . ()

R1CH1E

O chlup slabší než jednička. Není to ale úpadkem kvality, nýbrž změnou tématu. V jedničce se nám dostalo absolutního nezastavujícího se akčního nářezu, který do nás děj a akci bušil stejně divokým a nezastavujícím tempem jako hlavní hrdinové do těch parchantů ve slumech. Dvojka je ale spíš o tom, jak funguje tamní politika. Prvních pár minut mi trvalo to strávit, ale potom mě film vtáhnul do děje stejně jako jednička a nezastavil až do drsného a skvěle natočeného konce. Jo a ještě něco. Úvodní titulky tohoto filmu jsou opravdu majstrštyk. 4,5* ()

Pecival

Velmi zajímavý pohled na korupci a propojení všech složek státu v jednu obří chobotníci. Člověka trochu zamrazí, že se to liší od reálií nám víc než známých pouze množstvím viditelných mrtvol. Není to zdaleka tak nekompromisní jako jednička (tím už navíc znova překvapit nešlo), ale určitě k zamyšlení. ()

dafidsch

Ťažký a beznádejný príbeh o tom, že takto to funguje aj u nás a nedá sa s tým veľa robiť, lebo ľudia chcú žiť svoje príbehy postavené na nespravodlivosti a umieraní nevinných. Som rozrušený z autentickosti a dúfam, že snáď sa nájdu ľudia ako Nascimento a Fraga všade, ktorý budú hľadať pravdu a nedajú sa zviesť ničím... (85 %) ()

Reanimated

Až coronel Nascimento vyřeší špinavé prádlo u sebe v Brazílii, tak mu zavolejme, aby se na skok koukl k nám do ČR. To jen čistě proto, aby nevyšel ze cviku. A teď k filmu: vybavil se mi Kmotr, protože stejně jako u Coppolovy série, je i sequel Jednotky mnohem velkolepější a komplexnejší freskou organizovaného zločinu, než byl první díl. Nejde jen o to, že Beto (kterému díky přidaným emocím a hněvu můžeme konečně fandit, aniž bychom se museli stydět, že jsme militantní náckové) teď mlátí jak pouliční grázly, tak i zástupce vysoké politky. Jose Padilha prostě celkově povýšil do extraligy... Zajímavé komentáře: woody, verbal ()

toffy

Tak toto mi sedelo este viac ako jednicka! Este viac skorumpovani policajti, este viac nasrana specialna jednotka! Proste klobuk dole. ()

ZkuKol

Fašistická agitka tu je pořád, ale příběh je tak nějak čistší, přehlednější a žánr se o něco posunul. Padilha jede stále na špinavém, agresivním a klipovém stylu. Tentokrát scénář staví na osvědčených zápletkách korupce u policie a jde tedy spíš o thriller než o akci. Škoda, že závěrečný twist a konečné rozmělnění filmu trochu bere koule a vypravěč naznačuje, že původní stopáž byla mnohem větší a střih musel být krutější, než si tvůrci přáli. Navíc celé poselství filmu tlačí charaktery do figurek a trochu ubrání na pravicovém tlaku by příběhu pomohlo (úvodní akce je dle mne posraná a staví tak celou zápletku na hlavu). V Riu je bordel a BOPE ho musí uklidit, jenže ten bordel tvoří korupci a ta živí politiky, tudíž o ten úklid není moc zájem a pak jsou tu ti otravní levičáci... 70% ()

Sdoom

Po vynikající a akcí nabušené jedničce přichází druhý díl, který je sice na akci chudší, o to víc však jde do hloubky rozboru zločinného systému. A já opět tleskám Padilhovi aspol., jakým způsobem je to divákovi servírováno - naprosto nekompromisně, do detailů vykreslené, srozumitelně, no prostě nemám, co bych vytknul. A Wagner Moura je v roli Nascimenta opět fantastický. ()

Lukoboss

Korupce je všude a tady je to dokonale ukázaný snad v tom nejlepším možným světle. Systém je pevnej, jak se na konci filmu říká, a je to pravda. Odstraníte jednoho a ono už se to místo nějak zalepí - důležitý je držet hubu a krok. A opovažte se jít proti proudu, to by totiž mohlo být hodně nebezpečný. ()

kenkaku

Dvojky to maj těžký (že už jsem to někdy psal...?) prostě... dvojky to maj těžký, protože se od nich očekává stejná kvalita a laťka stejně vysoko jako v jedničkách. Srovnání se tedy nabízí a je skoro pravidlem že to bývá od deseti k jedné (ne k pěti jak tvrdí klasikové). Tady to neplatí. Já dokonce ani nevím jestli to není ještě lepší než jednička díky té fikané hře s časem hned ze začátku. Jo a do Rio de Janeira odmítám jet stejně. ()

Firebug

Tropa de Elite 2 je strašnej nářez! Navíc jde o skvělou ukázku toho, jak se dělat pokračovaní nějakého filmu má. Nikoliv podle hollywoodského receptu: "remake jedničky ale dražší, větší a tudíš lepší", ale držet se stěžejního tématu a nebát se na něj pohlédnou trochu z jiného úhlu. V případě tohoto filmu dokonce nevadí ani lehká transformace žánru (akce si opravdu příliš neužijete). Dvojka funguje velmi dobře i samostatně a neznalost prvního dílu tedy není příliš na škodu (i když nechápu, proč by se někdo chtěl jedničce vyhnout). S Tropa de Elite 2 se vám dostane do rukou precizně natočený, perfektně zahraný snímek o zločinnosti a korupci postupně prorůstající až na ta nejvyšší místa a i když nesdílite politické názory hlavního hrdiny (a zároveň vypravěče), na kvalitách snímku to nic nemění. Na mě to fungovalo znamenitě a po skončení jsem litoval toho, že to není o hoďku delší. Nepamatuji se, že by se mi něco podobného přihodilo u jiného filmu... Chci další díl! ()

The Viper

Po nářezu z prvního dílu je těžké hledět na druhý díl z jiné strany, z které se vlastně odehrává. Díky Wagner Mouraovi to ovšem je i zde velmi vypjaté emocemi. K zamyšlení-hodný film se stejně jako u jedničky výbornými hereckými výkony a rozdílem, že brazilci dokázali politicky zaměřený film natočit o mnoho zajímavěji než američané. ()

Tjaden

Drsné a nesmlouvavé pokračování výborné jedničky. Více než přestřelkám v zaplivaných favellas (ale nebojte se, taky na ně dojde) se věnuje korupci a špinavým praktikám ve špičkách brazilské politiky. José Padilha má nesporný režisérský talent a přestože nemám rád dlouhé filmové série, Tropa de Elite 3 bych bral všemi deseti. ()

DavidS.

Od čištění favel v baretu s lebkou ke kravatě a úřednickému stolu...Méně akční než jednička, i když scéna s fotbalem a vojenskou helikoptérou neuvěřitelně vymazlená, ale jako celek stejně nesmlouvavé, zarputilé a dynamické...Politicky opět angažované, depresivní, bez východiska...Na druhé straně postava plukovníka Nascimenta už dostává trochu nedotknutelný heroický rozměr...Možná je to ale právě to, co opravdové Rio potřebuje... ()

Wimy

Docela dobře vystihující stav v Riu. Film ve mně vyvolal takové emoce, že bych se přidal do BEPA a střílel všechny zkorumpovaný policajty a politiky pěti kulkama do hlavy! ()