Gorily v mlze

• Česko Gorily v mlze - Příběh Dian Fosseyové (více)

Příběh americké rehabilitační sestry Dian Fosseyové, kterou její zájem o vymírající druh horských goril přivede do afrického Konga, kde má pro National Geografic pokračovat v jejich přerušeném sčítání. Kvůli občanské válce je sice nucena přesunout se společně s domorodým průvodcem Sembagarem do sousední Rwandy, přesto se však rozhodne úkol splnit. Přestože nemá se zvířaty žádné zkušenosti, je odhodlána vytrvat navzdory všem potížím. Pokračuje ve výzkumu, získává zkušenosti a osud goril, které pytláci zabíjejí kvůli suvenýrům a loví pro zoologické zahrady, se stává jejím celoživotním zájmem, který se během let postupně mění v posedlost. Během osmnácti let provedla řadu jedinečných pozorování v přirozeném prostředí zvířat, vybojovala řadu bitev s pytláky, prožila krátký milostný románek s fotografem Bobem Campbellem a také si svým nekompromisním postojem a později i podivínským chováním získala řadu nepřátel. (TV Nova)

Kaka

Opět jeden ze snímků, kde hlavní poselství/myšlenka zastiňuje skutečnou kvalitu filmu. Jednoduchoučký scénář by se dal šmahem napsat během chvilky a všechno tak vytahuje především nádherná příroda, skvělá Sigourney Weaver, která je ve své roli překvapivě velice uvěřitelná a věrohodná a lidskost, které je tu skutečně hodně, avšak nikdy nesklouzává k sentimentalitě. Scény s gorilami jsou natočeny poměrně působivě a patří k tomu nejlepšímu, co lze v tomto snímku spatřit. Jakožto životopisný film to není špatné a Dian Fossey toto dílko rozhodně ostudu neudělá. Přesto se však jedná spíše o průměrný a na můj vkus relativně nevýrazný pokus. Pro milovníky přírody, potažmo goril, to musí být minimálně o hvězdičku více. ()

Spiker01

O Dian Fossey jsem už slyšel poměrně dost a možná jsem i kdysi viděl minimálně kus tohodle filmu, ale vlastně mě její příběh nijak zvlášť neuhranul, ačkoliv se jedná o hojně propírané téma, které mě osobně velice zajímá. Ze začátku dost nuda, schyluje se pořád k tomu, co chceme vidět, ale tempo k tomu vedoucí je až vražedně pomalé. V druhé půlce už jsem se vyloženě lapil a poměrně dobře se bavil. Je to sice hodně sterilní a nenápadité, přičemž Michael Apted vyloženě chtěl pouze představit příběh a ničím jiným se nezaobírat. Ale i díky tomu je to i dnes snadno stravitelné a Sigourney si to ocenění zasloužila...7/10 ()

Falko

Sigourney Weaver bola za tuto ulohu nominovana na Oscara za najlepsiu herecku v hlavnej ulohe, avsak zvitazila Jodie Foster za dramu ZNASILNENIE (1988) od Jonathana Kaplana. __________ Sigourney Weaver - (Dian Fossey) +++ Bryan Brown - (Bob Campbell) +++ Julie Harris - (Roz Carr) +++ John Omirah Miluwi - (Sembagare) +++ Iain Cuthbertson - (Dr. Louis Leakey) +++ Iain Glen - (Brendan) +++ David Lansbury - (Larry) +++ Maggie O'Neill - (Kim) +++ Produkcia: Rick Baker, Arne Glimcher +++ ()

castor

Sigourney Weaver je herečkou, kterou jsem docenil až po letech. Nejprve napodobovala jejich zvuky i posunkovou řeč, skláněla hlavu před vůdcem skupiny, likvidovala pytlácké nástrahy, aby důkladným přístupem z politicky nestabilní země upozornila svět na kriticky ohrožený druh společensky žijících zvířat a vyvrátila mýtus o gorilách, považovaných za nějaké bestie. Výsledek je velmi příjemný, nesklouzává k sentimentalitě, jen velká škoda, že nikdy nejdeme úplně na dřeň, nikdy se o zooložku uprostřed obtížných podmínek skutečně nebojíme. Leccos je naopak zřejmě dost idealizováno (hlavní hrdinka byla ve skutečnosti značně rozporuplnou postavou), přesto spokojenost. I díky hudbě legendárního Maurice Jarreho. ()

tahit

Herečka Sigourney Weaver a její její herecký výkon povyšuje film nad průměr. Protože to zahrála opravdu krásně a perfektně se ztotožnila s postavou. Malinko odbočím od filmu. Dian Fosseyová správně pochopila jak je křehký svět horských goril a jestli s tím nikdo nic neudělá tak za pár let by tady pravděpodobně žádný nebyl. Je to smutné, ale je to tak. Díky, že se najdou vždycky lidé, kteří vzácné druhy zvířat chrání, aby úplně nezmizely. Touhu mít vzácný kožich nebo vycpanou opici nemůže mít civilizovaný člověk. Snad si ani neuvědomuje, co to pro zvíře obnáší. V každém případě fakt, že zachránila spousty horských goril, je obdivuhodný. Co na tom, že byla výrazně excentrická a trochu podivínská osobnost. Důležité je, že vůbec byla Dian Fosseyová. Její příběh na mě zapůsobil plnou silou. ()

Xmilden

Silný příběh o tom, jak se jedna umanutá ženská snaží stůj co stůj zachránit své horské gorily, na svém kopci uprostřed Afriky před pašeráky. Sigourney Weaver se do téhle role skvěle hodí. Gorily v mlze disponují tak srdce trhajícími scénami, že by to dnešní publikum zcela určitě nevydýchalo. Tady to prostě není pouze růžové a když příjde na scénu zlo, tak je nekompromisní a brutální. 80% ()

Molly

Tolik krásy a smutku v jediném filmu! Snímek vás pocitově dostane... prostě musíte plakat nad tím, jak jsou někteří lidé krutí ke zvířatům a jak na tom ještě vydělávají! A Sigourney je v roli Dian bezchybná. ()

cheyene

Nějak mě tento příběh neoslovil, byť je podle skutečné události. Přišel mi rozvláčný, nedokázal mě pořádně zabavit. 3* jsou maximum, co můžu dát. ()

ajuska

Silný příběh s vynikající Sigourney Weaver v hlavní roli, která dala své postavě vše potřebné, zachytila její vývoj i odhodlání. To vše skvěle doplňuje africká příroda a působivé scény s gorilami. ()

kingik

Antropoložka Sigourney Weaver podnikla náročnou výpravu do afrických hor, aby zde pomáhala přežít ohroženým gorilám. Dokázala si získat jejich důvěru, před krutostí lidí však nemohla zachránit je ani sebe. Poutavé drama o životě Diany Foessey natočil režisér Michael Apted a Sigourney Weaver v hlavní roli hraje vzorně, ale film i přes své silné momenty dost často nudí. Mé hodnocení: 60% ()

Anderton

Tak s votrelčou sériou má predsa len tento film niečo podstatné spoločné. Totiž v porovnaní s akýmkoľvek živočíšnym druhom stále vychádza najhoršie človek. Sigourney bojuje tentokrát s organizovaným pytliactvom, kde je to prepojené od európskych zoo, cez miestne vlády až po miestnych, chudobných obyvateľov, ktorým nič iné ani neostáva, ak chcú mať čo jesť. Film potom vyvoláva otázku, čo sú to tie spomínané širšie súvislosti, či nejaký ten dolár/marka do vrecka Afričanov, alebo budúcnosť našej planéty. Apted a Phelan jasne odpovedajú a vôbec to nevadí, pretože majú objektívnu pravdu. Chodoba tretieho sveta by sa mala riešiť inými prostriedkami. Ale možno vás film zaujme najmä výpravou a peknými opičiakmi. ()

nascendi

Bol som primerane zvedavý, ako na mňa zapôsobí film, ktorý som videl pred vyše dvadsiatimi rokmi. A nesklamal ma. U filmov tohto typu ma príliš nezaujíma, že Dian Fossey bola ešte posadnutejšia, nesympatickejšia a bezohľadnejšia, ako jej postava vynikajúco stvárnená Sigourney Weaver. Z hľadiska obsahu a posolstva tohto filmu by si mal každý uvedomiť, že ak budú impotenti prahnúť po prášku z rohu nosorožca, snobi po sedačke zo slonej nohy a ozdobných predmetov z ich klov, a absolútni idioti po popolníkoch z gorilích rúk, tak za nejaký čas bude Afrika bez zvierat a naďalej plná vyhladovených detí a vzájomne sa vyvražďujúcich kmeňov. Gorily a ostatné zvieratá,zmiznú, aby mali černošťatá na chvíľu plnšie brušká. O čo bude potom ľudská rasa, ktorá sa honosí humanitnými ideálmi, spokojnejšia a šťastnejšia? Z filmového hľadiska uznávam, že film mohol, byť o čosi kratší (možno o časť romániku Diany a fotografa), ale aj pri zvolenej stopáži som sa nenudil. A zábery Sigourney Weaver s gorilami si zaslúžia maximálne uznanie, lebo živé zvieratá sú inou kávou, ako slintajúci votrelec z plastu. ()

nash.

Skvělá Sigourney, které věříte lásku i tvrdost se kterou se pokoušela bojovat proti vraždění opic. ()

Chrustyn

Sigourney Weaver pro mě navždy zůstane Ellen Ripleyovou ale i tak musím uznat, že i jako Dian Fosseyová byla vynikající a zároveň tím nejlepším co tento jinak jen lehce nadprůměrně zpracovaný film nabízí. Rozhodně se nejedná o špatný film a mé 3* jsou hodně silné ale vím, že mě film i přes silné téma tolik nechytl a určitě ho nepotřebuji vidět znovu. ()

classic

Dojemný skutočný príbeh Dian Fossey,ktorá zasvätila svoj život ochrane goríl v Afrike,ale bola nepohodlná,a tak zubatá si pre ňu prišla,herečka Sigourney Weaver sa ju snaží stelesniť s pôvabom,sympatiami,ale aj samozrejme s nasadením vlastného života,vyzdvihujem tento výkon,okrem nej tu prakticky nikto iný nemá čo hrať,keď sa tu vyskytnú vedľajšie postavy,tak som nebol nadšený,zvuk vylepšuje celkový dojem,keď rev goríl je rázny,originálny,počuť ich v pomyslení,že sú vedľa mňa. Réžia ma pomerne často prinútila zívať,Apteda mohol nahradiť napríklad Edo Zwick,ktorý by urobil divy? Vážim si posolstvo,ktoré ma automaticky prinútilo zamyslieť sa,ale spracovanie ma maximálne nadchlo pred desiatimi rokmi,dnes to beriem úplne inak s tým,že výmena režiséra mohla možno snímok vylepšiť,takto som rád za ženský herecký výkon nominovaný na Cenu akadémie s pár technickými kategóriami,ale film ako celok je rozpačitý. ()

Marze

Za srdce beroucí film o odvážné antropoložce, která riskuje svůj život pro záchranu afrických goril. ()

Arsenal83

Gorily zachránila, seba zachrániť nedokázala. Ani svoje dieťa, pretože bola na potrat s bizarným dôvodom: "Nemôžete byť na obálke National Geographic a zároveň byť tehotná..." Film a Sigourney ukazujú ľudskú tvár Dian, ktorá mala nie vždy vyberaný slovník a bola doslova gorilou fanatičkou, ktorá si svoj osud nezaslúžila, ale dosť si k nemu aj pomohla. Gorily v hmle sú lepšie ako Dzurindova Gorilla, ale to je tak všetko. ()

Zemřel režisér Michael Apted

12.11.2015

Z Bradavic na Olymp

Z Bradavic na Olymp

22.04.2007

Už z toho pomalu začíná být trapná fráze, ale úspěch 300: Bitvy u Thermopyl opravdu změnil Hollywood. Najednou se s velkým hřmotem vynořují všechny projekty, které jen vzdáleně souvisí se starověkým… (více)