Když se bývalý motorkář a člen gangu Sam Childers rozhodne pro životní změnu a odjede do východní Afriky pomáhat na místech zničených občanskou válkou, je otřesen nepopsatelnými hrůzami, které zde místní obyvatelé a obzvlášť děti prožívají. Ignoruje varování svých zkušenějších kolegů a začne na vlastní pěst stavět sirotčinec v místě, jež ho nejvíce potřebuje – v samém středu teritoria ovládaného krutou Armádou Božího odporu, která verbuje do svých řad malé chlapce. Sam si však brzy uvědomí, že aby zachránil co nejvíce dětí, sirotčinec nestačí. Začne organizovat ozbrojené mise hluboko do území nepřítele, kde zachraňuje unesené děti.

Skutečný příběh Sama Childerse, drogového dealera, který se rozhodl od základu změnit svůj život a našel poslání jako zachránce tisíců unesených a osiřelých dětí ve válkou zmítaném Súdánu. Roli Childerse, zakladatele humanitární organizace Angels of East Africa, skvěle ztvárnil Gerard Butler. (oficiální text distributora)

D.Moore

Gerardu Butlerovi jsem tentokrát nevěřil ani to, že střílí, natož abych byl nějak uhranutý jeho "proměnou" z fetujícího motorkáře propuštěného z vězení v muže, který našel Boha, a posléze v rambovského borce, jenž neváhá nadívat únosce afrických dětí olovem. Nechápejte mě špatně, proti filmům ukazujícím jakékoliv náboženství z té lákavější stránky nemám vůbec nic. Ale co mělo být tohle? Nechtěně směšná podívaná, které jsem nevěřil o to víc, že byla podle skutečnosti. ()

Niktorius

Ve filmu je mnohokrát zmíněno, že zlí hoši pocházejí z jakési "Armády Božího odporu" (LRA), ale jíž není řečeno, co je tento spolek zač. Jde o původem ugandskou teroristickou organizaci, která prostřednictvím páchání nejrůznějších zvěrstev usiluje o ... zřízení teokratického státu založeného na biblickém Desateru. Její vůdce Joseph Kony se přitom považuje (a je svými následníky považován) za jakého "mluvčího" Boha samotného. Proto mě zarazilo, že film, který se takhle točí kolem víry, ideologii LRA jen párkrát nesměle naťukne (je zmíněn samotný Kony, někdo řekne něco jako "považují se za křesťany, ale jsou to ďáblové") a nesnaží se pídit po otázkách, jakou roli může náboženská víra hrát v různých bojích "za správnou věc" a jestli se náhodou Childers, s původně ušlechtilými záměry, postupně nezačíná Konymu tak trochu podobat (i to je ve filmu jen naťuknuto - jedinou replikou - a pak zase rychle opuštěno). _________________Ve scénách, kdy hlavní hrdina rozohněně káže o tom, že za Boha a jeho vůli je třeba aktivně a fyzicky bojovat, jsem byl na pochybách, zda-li je opravdu skutečným věřícím , anebo náboženství jen využívá jako mobilizační nástroj k naplnění vlastních vizí, o jejichž bohulibosti odmítá pochybovat. Kdyby se film zabýval právě těmito motivy, byl by daleko zajímavější. Takhle je to jen klišé o srdnatém Jižanovi, kterému Bůh položil na bedra úkol spasit nebohé "černoušky", kteří jsou zobrazováni výhradně v paternalistických koloniálních stereotypech. ()

PinokKio

Roním krokodýlí slzu. Ovšem ne kvůli těm zuboženejm afričánkům, jen je mi líto, že jsem ty dvě hodiny místo sledování téhle agitky raději nepomáhal někde stavět kostel, kde by se kázala voda, pilo víno a neskutečně hřešilo .. ()

Xmilden

Většinu filmu jsem úpěl jako pes, kterého majitel nechce jít vyvenčit. Křesťanská agitka, která je prakticky nekoukatelná. Snesitelným se film stává asi v závěrečné půlhodince, kdy už diváka začíná snad i zajímat jak tato blbost vlastně skončí. Omlouvám se zda-li nejsem dostatečně citlivý k problému, který v Africe dnes a denně vzniká, ale je třeba se zamyslet nad tím že problémem Afriky jsou sami Afričané. Čím více peněz pošle okolní svět do Afriky, tím více kulek na tomto světadílu prosviští. Dětí je mi samozřejmě líto, ty za nic nemohou. Haleluja!!!! sbohem a nikdy více. ()

Pepinec

Naváži na komentář kolegy =woodyho=. Absolutně odmítám shazování filmu jenom proto, že se někomu jednoduše nelíbí, jakým stylem se to celé odehrálo. Takový člověk shazuje práci nejen filmového štábu, ale především snahu skutečného Sama Childerse vykonat dobro. Kolik z nás by se o něm dozvědělo nebýt tohoto filmu...? Ano, také jsem Gerardovi úplně nevěřil jeho bleskovou proměnu v náboženského fanatika (na druhou stranu jsem ale už dlouho neviděl tak přesvědčivého kazatele s kulometem v ruce). Je ovšem nutné podívat se na to i tak, že přijmutí Boha může být jen jakousi metaforou ve snaze člověka udělat první krok novým směrem. Každý z nás se svou osobní vírou upíná k něčemu jinému, a není nic zvláštního na tom, když za život zažijeme několik náhlých převratů. A přemýšlení je nad tímto příběhem opravdu nutné - právě proto bohužel rozumím těm zdejším prázdným výkřikům do tmy... A proč tedy dávám jenom tři hvězdy, když jsem takový chytrák? Protože ani správná myšlenka ještě nezaručuje jistý úspěch. A Protože máme s Gerardem poněkud odlišné nátury, pročež jsem se s ním nedokázal dostatečně sžít, a tak v porovnání s jinými eposy beroucími si na paškál smutnou africkou situaci mě tento nechytl za srdce tak, jak asi měl. ()

Ruut

Tohle takhle dobabral TEN režijní chameleón Marc Forster?!!! Jeden z mála příkladů, kdy je předloha pro film (skutečný Sam Childers) mnohem charismatičtější, zajímavější a i hezčí než výsledné zpracování jeho života. Tohle mělo být daleko víc kulervouci .. a nakonec to působí jako trapný pokus o žebrání o Oscary nějakého německého režiséra, kterým dlouhodbě osudové filmy o Africe moc nejdou. Butler v titulní roli je tentokrát castingová pohroma roku. ()

Payushka

I když se film snaží být jako jeden z těch, co pomůžou dětem v Africe tím, že v kinech Američanům vysvětlí, aby jim poslali peníze, je neskutečně (nejen) rasově stereotypní. Malí, ubohoučtí černoušci trpí a velký, silný běloch jim pomůže. Zlí muslimové ze severu ohrožují hodné křesťany na jihu. Nikoho nezajímá, že obě strany do sebe pálí zbraněmi a vůbec netuší, jaký k tomu mají důvod. Věřím ale, že některým americkým vidlákům tohle přijde jako vrchol dojemné filmařiny. ()

sochoking

Film tak naozaj začal byť zaujímavý 30 minút pred koncom, keď Butler znervóznel a začalo mu prepínať v palici. No a potešila ma scénka na moste, keď tá premúdrelá ženská dostala konečne pažbou do držky bez akýchkoľvek okolkov! ()

Sobis87

Gerard Butler jako zapomenutý Arakain, kriminálník a vidlák, který jednou zabloudil do kostela, kde se z něho okamžitě stal další Ježíš a vydal se bojovat do Afriky za lepší svět? No tááák. Takovou primitivně uslzenou báchorku a náboženskou agitku si Amíci opravdu mohli odpustit, o to více mě mrzí, že se projektu upsal Marc Forster. Čekal jsem od něho více, než že natočí tenhle křesťanský Happy Meal s akční figurkou uvnitř. P.S.: Český distributor to tentokrát vlastně docela dobře trefil a opatřil filmu dokonale padnoucí český název - stejně tak debilní, jako je samotný film. ()

IQ Tiqe

Nesympatický hlavní hrdina se dá na víru a dospěje až tak daleko, že se vypraví do Súdánu pomáhat dětem. Přitom dokáže rozprodávat vlastní majetek a kašlat na rodinu, aby měl na svého koníčka prachy. Nechci to zlehčovat, ale tohle je téma na dokument, ve filmu mě fakt nebere. Přičtu náboženské žvásty a umím si stejnou paralelu představit u musilmů... Poučení je, že zlo plodí zlo. A pak ve mně film vyvolává vnitřní boj, jestli děti se samopalem musí být vždy hajzlové, nebo ne. Sečteno podtrženo, viděl jsem to v průběhu několika měsíců snad po pěti částech. A až na výjimky nuda nudoucí – největší problém ale je to, o čem film je. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 5 | hudba 6 | humor 0 | akce 4 | napětí 1 | pustil bych si znovu 3 ()

Frajer42

Je fajn vidět, že se na světě najdou psychopaté a nevyléčitelní násilníci, kteří celý život fetovali, kradli a zabíjeli ostatní spoluobčany (mnohdy černé barvy plati) a na stará kolena se rozhodnou využívat svoji násilnickou povahu k prospěšné činnosti. Pana Sam Childerse osobně neznám, ale tipoval bych ho na člověka, který potřebuje žít naprosto jednoduchý život. Potřebuje vědět, kdo je nepřítel, kdo je přítel a mít jasné cíle a úkoly, kterých se snaží dosahovat. Takového člověka byste si rozhodně přáli mít v armádě na své straně. Jen proto, že se dal na činnost, kde si dokonale naplňuje všechny své násilnické choutky a náhodou stojí na té "správné" straně, bych z něj hrdinu ještě nedělal. Dostalo se mu pocty nevídané. Dokonce dostal vlastní film, kde jej hrál fešák Gerard. Kdejaký psychopat už měl vlastní film, takže jej od srdce přeji i tomuto pánovi. Nejlepší na celém filmu není ani Butler ani Shannon ani nikdo další. Nejlepší jsou závěrečné titulky, kdy hraje super hudba a představuje se nám samotný pan Childers, kterému jako by Gerard z oka vypadl! Samotné téma je fajn a velice pozitivně vítám inspiraci skutečnou událostí, jinak bych šel s hodnocením mnohem níž. Zpracování hrozně vázne. Nevím, do jaké míry je to zaviněno tím, že se tvůrci snažili alespoň malinko držet skutečnosti a měli tak svázané ruce. Děj je z velké části totální nuda. Když už dojde na střílení, tak na diváka čeká excelentní kamera, která se třepe tak, že si všechnu akci musíte představovat. Já během sledování zaregistroval snad pouze to, když se občas vzduchem proletěla malá černá ručička či nožička. A vůbec je tam víc takových záběrů na znetvořená dětská těla, kdy by se divák zřejmě měl cítit nějak zhnuseně z toho co vidí a negativní emoce by v něm měly vřít. Bohužel jsem při tomto žalostném zpracování nepociťoval vůbec nic. Jináč, mě docela překvapilo, že se tento snímek odchýlil od standardů. Většinou to chodí tak, že se hodný bílý člověk vydá černouškům škodit. Tady se zlý bílý člověk vydal černouškům na pomoc. Pozitivně vítám i to, že byly divákům ukázány obě strany mince, tedy to, jaký býval hlavní hrdina předtím i potom. Jen mě velice nemile překvapilo. Že kompletní USA a nemalé procento zdejších uživatelů vidí pouze jednu stranu mince. Snímek mě ovlivnil snad pouze tak, že jsem se během sledování dal na svoji vlastní víru. Víru v to, že snímek brzy skončí, a dokonce jsem se začal modlit. Viděno v rámci Společné výzvy s Lucinkou. Film nám vybrala uživatelka Asia_Power. ()

Kothy

Jako nebylo to špatné, ale moc mě to neoslovilo. I když je to podle skutečné události. Celé mi to přišlo trochu divné... Ale Gerard Butler byl dobrý. ()

teutates

Přečetl sem si tu pár pseudohříšných komentu, které jak jinak to pořadně rozebrali od boží víry až po LRA. Sem rád, opravdu... opět sem o něco chytřejší, mamina bude na mě hrdá. Každopádně náboženský aktivista s kalašňikovem v ruce, mé oko už vzhledlo poměrně hodně konfesních snímku, které čmárali chcanky do písku no tady to jakýsi Sam vzal po svém. Američani sou opravdu tak zmagoření boží vírou, takže není se čemu divit. Proste správný US. občan sekne s drogama, chlastem a de pomáhat dětem do Afriky, co je na tom kur*a tak špatného? 6/10 ()

predators

Gerard Butler jako statečné srdce v Ugandě a Súdánu. Osvícený bohem zachraňujíc zmrzačené, zneužívané, týrané a nemocné děti vrhá se do východní Afriky na svou životní pouť. Opět si lze tyto hořké události jen stěží živě představit, ale atmosféra, kterou zachytil Marc Foster, dává hodně tušit. 67% ()

Slartibarkfast

Tedy čekal jsem ledacos, ale kriminálníka a feťáka, který se obrátí na víru a odcestuje do Afriky, aby tam pomáhal černouškům s AK-47 v ruce, to tedy zhodně ne. Možná by to bylo i koukatelné, ale snoubí se tam příliš mně odpudivých témat. Přehnaná víra, magoři, patriotismus a amerikanismus. Na tomto příkladě jasně vidíte, jak se amíci serou kam mohou. Cizí kultura, cizí země, cizí problémy a stejně je musí stůj co stůj řešit. Velmi mě to zklamalo a film mi nedal tentokrát vůbec nic. Jen jeden skutečný příběh o maniakovi, který bere všechno v extremním měřítku. 40% ()

cukorek

Tento film bol z jedných, ktoré som si chcel tento rok pozrieť pretože sa G. Butler mal po dlhšej dobe ukázať v akcii. V titulkách o tomto filme je na prvom mieste uvádzaný ako akčný film, tu by som to poradie určite vymenil a na prvé miesto dal životopisný, pretože spôsob a prevedenie smerovalo do životopisného žánru a náznak akcie, len zapadal do tohto životného odkazu. Každopádne odhalenie skutočnosti, ktoré naozaj vykonal istý " biely kazateľ " sú niekedy až ťažko uveriteľné, no napriek tomu si tieto životné činy moju pozornosť udržali. Tvorcovia divákovi neponúkli nič extra skôr sa držali nižšie pri zemi v klasickom opísaní udalosti s niekedy až nedôstojným pridaním momentov ako keď v africkej krajine, ktorá je zmietaná chudobou si hlavný hrdina Sam dáva coca colu s vojenským dobrovoľníkom. Najväčšou a dosť viditeľnou slabinou bol aj neprimeraný časový sklz, keď podľa výzoru a veku Samovej dcéry som mal pocit, že sa to všetko udialo za obdobie aspoň piatich rokov, zatiaľ čo Sam a jeho manželka vôbec nezostarli, takže konečné hodnotenie vidím na 60%. ()

Happens

Film pohybující se na hraně dokumentu o mizerném stavu Súdánu a jednoho člověka, jež na pokraji společnosti ničí sebe a svou rodinu, aby našel vykoupení v pomoci s boží pomocí. Ale je to všechno jen obchod. Něco za něco. Obětovat rodinu, aby jinou zachránil. ()

iamek

Problém Kazatele je, že si neuměl udržet svojí kvalitu během celého promítání. Parádních a silných scén je zde spousta, ale bohužel zbytečných a nic neřikájicích scén taky a tím pádem kvalita snímku jde dolů. Gerard Butler v roli kazatele nebyl vůbec špatný a jeho výkon byl překvapivý, protože ho jako herce moc neuznávám. ()

klerik

Ani netuším, čo ma donútilo to dopozerať... Už dávno som sa tak nenudil. Režisér Marc Forster (PLES PRÍŠER!!!) sa snaží pomocu niekoľkých (teda mnohých ale veľmi krátkych) obrazov zo života hlavného hrdinu vykresliť veľký príbeh. A rozpráva ho absolútne zle. Vyše polovice filmu sa hrdina chová ako naivný debil, nič nevysvetľuje jeho konanie, celý presah okolo africkej problematiky vyznieva hlúpo a prvoplánovo (Ani vy ste nevedeli, že v Afrike umierajú deti? Umierajú.). Keď konečne nastane nejaký psychologický vývoj (tam niekde mal podľa mňa film začať a postupne odhaľovať minulosť), dostáva sa ku slovu neznesiteľný pátos. Omnoho väčšiu výpoveď mali zábavné filmu typu JOHN RAMBO či KRVAVÝ DIAMANT, dokelu aj krokodília vyvražďovačka PO STOPÁCH ZABIJAKA zvládla tému občianskej vojny lepšie... A keď si budem chcieť pozrieť kresťanskú agitku, siahnem radšej po ODVÁŽNYCH, tam maju kecy o bohu aspoň zmysel... ()

"Spravedlivé" Zlaté glóby

15.12.2011

Gerard Butler loví únosce

Gerard Butler loví únosce

12.08.2011

Když chcete v Americe udělat z knížky bestseller, ještě před publikováním prodáte filmová práva a zajistíte, aby s případnou adaptací bylo spojené nějaké zvučné hollywoodské jméno (které si za to dá… (více)

Forsterův kazatel s kulometem

Forsterův kazatel s kulometem

11.05.2010

Nejlepší na tom je, že jde o pravdivý příběh. Gerard Butler si ve filmu Marca Forstera Machine Gun Preacher, jehož natáčení startuje v létě, zahraje skutečně žijícího Sama Childerse, který žil kdysi… (více)