Když se bývalý motorkář a člen gangu Sam Childers rozhodne pro životní změnu a odjede do východní Afriky pomáhat na místech zničených občanskou válkou, je otřesen nepopsatelnými hrůzami, které zde místní obyvatelé a obzvlášť děti prožívají. Ignoruje varování svých zkušenějších kolegů a začne na vlastní pěst stavět sirotčinec v místě, jež ho nejvíce potřebuje – v samém středu teritoria ovládaného krutou Armádou Božího odporu, která verbuje do svých řad malé chlapce. Sam si však brzy uvědomí, že aby zachránil co nejvíce dětí, sirotčinec nestačí. Začne organizovat ozbrojené mise hluboko do území nepřítele, kde zachraňuje unesené děti.

Skutečný příběh Sama Childerse, drogového dealera, který se rozhodl od základu změnit svůj život a našel poslání jako zachránce tisíců unesených a osiřelých dětí ve válkou zmítaném Súdánu. Roli Childerse, zakladatele humanitární organizace Angels of East Africa, skvěle ztvárnil Gerard Butler. (oficiální text distributora)

korbitch22

Jednostraně zaměřený patetický kýč,který nechutně tlačí na pilu kvůli správné věci.Forster odbyde Childresovi zlé skutky 2 v pichy heráku (bliju) ,jedním přepadením a jednou šolichačkou s nožíkem v celkové stopáži 9 minut ( nejzábavnější část filmu ) a pak se namočí do necek s posvěcenou vodou a hystericky se káže a pindá o bohu (bliju).Z vidláckého kolíka kterého zajímá jen herák,chlast,bouchačky a loupeže,se v mžiku stane vidlák co se zajímá jen o boha,negry,bouchačky a střílení těch zlých negrů.To si potom staví kosteli pro smažky a děvky,v africe sirotčinec ve válečný zóně a hlásá alelúja můj pane vezmi nás k sobě.Paradox je,že je to celé podle skutečné události a ano,bylo by to dosti chválihodné a vůbec to co dělá pan Childres pro malého Mutua a další je úctyhodné,rozhodně se to ale dalo pojmout střízlivějším z filmováním,než aby nám 126 minut americký čuráci kázali co je dobrý a v co máme věřit.Neobjektivní žvástání ve jménu církve,které je občas proložené brutální akční scénkou či opravdu drsným stylem africké nekopromisnosti LRA.Doufám že se tahle bejvalá americká fetka v Africe náramně baví a že Mutu už má svoje prášky na malárii.40% dodatek : Jednou jsem šel na párty,byl jsem si téměř jistý že tam přijdu o panictví,celý nervózní jsem si nalil čutoru vodky a vzal si jí sebou,pár desítek minut před oním stykem na oné párty,jsem chtěl do sebe nalejt obsah čutory,abych si dodal odvahy,když jsem se však napil,zjistil jsem že mi jí maminka vyměnila za obyčejnou vodu,přesto mi ta dívka dala a já si to jako bonus pamatoval a ani jí nepozvracel a není to důkaz,že mám otevřít dveře bohu,ale zamykat si dveře do pokojíčku ( zasvěcení vědí ) . ()

ainny

Škoda že začátku se nedá věřit. Childersova přeměna určitě neproběhla ze dne na den. Ve filmu to tak bohužel vypadalo a to ho IMHO předem odsoudilo k tomu, že je jaký je. Stejně tak kázání v kostele mohlo mít menší prostor, protože ateistovi připadá směšné. Nakonec z toho vychází jenom nereálně napravený hříšník, který je papežštější než sám papež. Butler se snaží, hodně snaží a je tady o moc lepší než ve filmech z poslední doby. Ale to na nepovedený scénář nestačí ani omylem. Šedý průměr, jehož premiéra je zároveň derniérou. ()

Chrustyn

Marc Forster, který se převážně soustředí na citlivá dramata (výjimku tvoří zatím poslední Bondovka) se rozhodl zpracovat silné téma těžkého života obyčejných občanů v Africe zmítané krvavými masakry, očima tvrdého motorkáře, který se díky jedné návštěvě kostela rozhodne v této nehostinné zemi a situaci postavit sirotčinec, zabít všechny zlé černochy a polemizovat o smyslu života. Zní to naivně a pateticky a takový je i celý film a výsledná režie, kterou Fosrster vyloženě nezvládá a dokazuje, že není takový talent, jak se původně zdálo. Příběh je patetický až hanba ale má tu výhodu, že se ohání titulem "podle skutečného příběhu", který si však tvůrci upravili k obrazu svému. Každopádně ani to film nezachrání a pro diváka tak zbude velkohubá, natahovaná nuda se špatnými herci, ještě horším scénářem a úplně nejhorší režií. ()

Arsenal83

O situácii v Afrike dobre vypovedá Hotel Rwanda či Krvavý diamant. Ale aj toto bolo dobré, hoci evidentne v nižšom rozpočte. Kto toto považuje za kresťanskú agitku, tak sa asi zrazil s morovým stĺpom, kazateľ Kalašnikov sa správal presne opačne ako Biblia káže: "Schovaj meč do pošvy!" prikázal mu Ježiš. "Kto mečom bojuje, mečom zahynie." Takže mal by vadiť skôr kresťanom ako ateistom. A hlavne je to podľa skutočnej udalosti tak ako to mali natočiť, aby pohanský pánko bol spokojný? Navyše vysporiadanie sa hlavnej postavy s rodinou bolo tiež silne proti učeniu, ktoré vyznával. A obrázok tejto Afriky nám dobre vypovedá, aké je tam myslenie a že s tými vyspelými inžiniermi, ktorí prúdia do Európy to asi nebude až také ružové. Alebo sú všetci osvietení? ()

Yardak

Sam Childers zasluhuje uznání a já osobně mu jeho hříchy odpouštím:o)). Sice se jedná o slabší Forsterův film, ale i tak je to stále nadprůměrný snímek. Butlerův výkon mi přišel velmi adekvátní, i když čtu často odlišná tvrzení, ale scénáristicky film stojí pouze na této postavě a ostatní herci jsou druhořadí, proto opakuji, že Gerard Butler tento snímek udržel v nadprůměrných vodách. Na můj vkus až moc křesťanských agitek, ale chápu důležitost této symboliky v tomto filmu. Symbolické poselství, závěrečné titulky a smutná skutečná událost = ještě za 4 hvězdy (slabší). ()

Nettrass

Podle skutečnosti. Proti absolutnímu zlu a demenci je nutno bojovat i silou. Tady se nedá nastavit druhá tvář, tady by o ní člověk mohl klidně přijít. Tady cesta pasivního odporu nejspíš nepomůže. Domnívám se, že je lepší zvolit tento smysl života, než ten nesmysl, který ,,kazatel,, žil na počátku. Zpracování by mohlo být kapánek lepší, takže 4* trochu nadsazuju, abych vyrovnal Verbala:-). ()

KrestanFilms

HODNOTÍM FILM, NIKOLI SKUTEČNOU UDÁLOST. Nejsem si jist, pro koho že je film vlastně natočen? Hádám totiž, že hned úvodní scéna mnoho lidí odradí. Kdyby byla zařazena později, už by byla v rámci kontextu stravitelnější (ale nemusela tam být vůbec... ) Ve filmu mi chyběly klíčové věci jako jeho obrácení a hloubka vztahu s Bohem. Přijde mi, že celou dobu s Bohem nějak moc nepočítal. Věděl o Něm, ale žil po svém - vzal to prostě celé do svých rukou. Ale proč, když měl sám dříve zážitek nadpřirozené Boží ochrany? Opravdu je možné, že i v Nové smlouvě skrze Ježíšovu oběť by ho Bůh povolal, aby ve jménu Boha šel vystřílet "satanovy lidi"? No a pak se z toho logicky psychicky hroutil, protože to na něj (bez Boha) bylo příliš velké sousto. Na mě film působil, jako že měl spíše povrchní vztah s Bohem a svůj život sice přesměroval na službu, ale tak nějak bez Boha. Takže film bych doporučil těm, kteří mají toto na srdci ať už modlitbami, nebo dobrovolnictvím. Pro ostatní tento film po křesťanské stránce nejspíš žádný přínos mít nebude... ZNOVU: nehodnotím co dělá reálný Sam, ale tento film!! ()

honajz

Tohle je velký špatný. Myslím, že ten film není ani pro kudlanky, ani pro fandy akčních věcí. Tohle je taková - přes veškeré závažné téma - cukrkandlová agitka. Když pak na konci vidíme skutečného Childerse a jeho ženu, tak rozhodně on s tím pupkem není žádný osvalený Butler, a ona není Michelle Monaghan. A tak je to tady se vším - nejdřív je Childers strašné prase, alkoholik, feťák, násilník a skoro vrah, ale najednou prozře (jak? proč? nevíme) a je strašný fanda do Ježíše, a když dělá na stavbě v Africe zželí se mu černošských dítek, které trpí tím, že co chvíli se tam objeví nějaký násilný režim, který za chvíli vystřídá jiný násilný režim, jenom zbraně mají všichni z USA, ale psst, to se nesmí říkat. Ale je povoleno dštít síru na ty rozcapené Amíky, kteří mají vilu a nechtějí dávat co chvíli pět tisíc dolarů na nový džíp (který stejně někdo brzy vyhodí do luftu). Navíc je to celé dost zmateně vyprávěné - jednu chvíli je chlap v Americe, v další jede v noci někde džípem, někdo někde po někom střílí, nevíte kdo po kom, ale ono je to ve výsledku jedno. Ta zrzavá humanitární pracovnice, to mě taky dostalo, když ji padouch majzne do hlavy a my vidíme, že ženská má černě nalakované nehty na nohou - ta tam v té Africe má asi záhul, když má čas na takové blbiny. Taky mě pobavilo, že ta zlosynova armáda se jmenuje Božího odporu, a kazatel taky hlásá Boha, tak to tam mají nějaké s tím Bohem evidentně hodně popletené. Btw, doporučuju český dokument Pod sluncem tma, kdyby někoho zajímala Afrika tak nějak jinak a bez příkras, bez citového vydírání malými, roztomiloučkými černoušky, které, když je přestanete dotovat a živit, jsou schopní vám ustřelit palici a všecho vám sebrat. ()

=woody=

Zdravím! A nevěřím svým očím.. Co to tu čtu?? Že je film moc americký? Že je v něm moc kázání a velkých slov o Bohu, moc klišé? V takovém filmu tohle ale musí být! Jak jste si jistě ráčili povšimnouti, jedná se o skutečného člověka, amíka, skutečný příběh, a američané prostě tyhle velké věci dělají a říkají. Ten týpek Childers prostě opravdu byl špatnej, našel Boha, změnil se a v Africe se stal hrdinou. Jestli víra v jeho životě tolik znamenala a jestli ta kázání opravdu vedl a "pomohla" mu v rozhodování o jeho činech, asi by ve filmu měla být, když jsou důležitá. Myslím, že je praktičtější ptát se PROČ filmaři to a to udělali, než říkat tohle a tohle udělali blbě. Doufám, že to tady aspoň někdo takhle bere. Je to fakt silný příběh, který rozhodně vede k zamyšlení, a možná někomu pomůže udělat v životě správnou věc. Nejsem křesťan, ani věřící, jsem jen otevřený všem zkušenostem a oddaný naslouchat příběhům ostatních. Škoda, že spoustu lidí od tohoto pěkného filmu odradí název.. Butler byl skvělou volbou. Mějte se filmově - jestli to umíte.. Woo. ()

HellFire

Tenhle film není vůbec o tom, jak dobrá je kamera, režie nebo střih. Tohle je sakra film o chlápkovi, který napravil nejen sebe, ale téměř celou jednu zemi. A je to také film o jedné lidské zrůdě jménem Kony. ()

ARI50

Upřimně film natočený od srdce bez jakýchkoliv chyb užasný do posledního detailu a hodnoceni slabé tohle nemělo chybu Gerard výborně stvořený pro tuhle roli, výborný příběh založeny na skutečnosti o pomoci dětem. Výborná atmosféra ale ani tak si člověk nedokáže přestavit jaka tam je realita a Marc se nám snaží ji představit. ()

Morholt

Sam je násilník, feťák a alkoholik, co si ihned po propuštění z léčebny šlehne a vynadá manželce, že už se neživí jako striptérka. Zkrátka magor. Teda alespoň do chvíle, než ho v kostelíku vyráchaj v bazénku a oznámí mu, že ho Pán přijal. Ne že by Sam už nebyl magor, ale svou vyšinutou psychiku zaměří jinam a stane se z něj jakýsi Mesiáš afrických sirotků. Nemám rád tyhle zázračné přerody. Nevěřím jim. A proto jsem po celou dobu sledování jen kroutil hlavou. Ani Butler mě příliš nepřesvědčil, ačkoliv těch pár minut před jeho obrácením stálo za to. To a těch pár přestřelek bylo jediné, co dokázalo upoutat. Zklamání. 30% ()

Kimon

Drsný, skutečným životním příběhem ispirovaný "Kazatel Kalašnikov" není jen tak nějaký ubohý z palce té nejvzdálenější nohy vycucaný akčňák. Nedejte se mýlit obalem, ani názvem. Pokud překonáte počáteční půlhodinu, ocitnete se v chudé a zbídačené oblasti severovýchodní Afriky, v zemi zvané Súdán a budete vnitřně prožívat silné emoce s pocity obrovské bezmocnosti a křivdy páchané na nevinných dětech a jejich rodičích. U tohoto filmu vůbec nejde o to, jak moc nebo málo je zpracován po profesionální stránce, ale o tom, o čem vypráví a jaké poselství celému kulturnímu světu přináší. Proto dávám vyšší hodnocení, než jsem před shlédnutím odhadoval. Jistě, někdo může namítnout, že se jedná opět o jeden hrdinsko-akční tzv. misijně mírový americký škvár, když ovšem pominu tu poněkud přehnanou aktivitu hlavního hrdiny (včetně jeho zázračného myšlenkového přerodu), pak si odnesu to podstatné, co nám chtěli autoři sdělit. Tedy vědomí, že na tomto světě stále mezi námi žijí šílení lidé podobní Hitlerovi a jeho bandě gestapáků neštítících se žádné krutosti. Lidské zrůdy se mezi námi stále rodí, a ti morálnější proti nim musí pořád bojovat, někdy bohužel i se zbraní v ruce. Jen se pak ta "občasná mírová vojenská" domluva nesmí zvrhnout v trvalé násilí obhajované slovy o navrácení míru. To už jsme od USA i Sovětského Svazu (Ruska) slyšeli mnohokrát. PS: No, a ty verbalovy hloupé poznámky zde v komentářích chápu pouze jako nechtěně vyprodukovaný "humor" jednoho duševně nemocného uživatele. :-) ()

ScarPoul

Na filmy Marca Forstera sa vždy veľmi teším. Považujem ho za jedného z najtalentovanejších režisérov súčasnosti a mám rád rozmanitosť jeho filmov a spôsob akým narába s postavami. Nejedná sa o režiséra, ktorý by mal vo filmovom priemysle takú silnú pozíciu ako taký Jackson, Fincher, alebo Jason Reitman, ale aj tak mám jeho tvorbu rád. Machine Gun Preacher je citlivá dráma jedného človeka v atraktívnom prostredí, ktorá obsahuje silné posolstvo. Páčilo sa mi, že viera nebola dominantá, aj keď bola rozhodujúcim elementom v konaní hrdinov. Celý príbeh je o hľadaní si svojho miesta na svete a zmyslu života a táto téma sa Forsterovi podarila. Aspoň do určitej miery. Jedna vec, ktorá sa filmu dá vytknúť je absolútne presné vystavanie príbehu a dejových línií. Vedel som, kam bude ten či onen skutok smerovať a práve preto ma nič vo filme neprekvapilo. Všetko som očakával, pretože som to už kopec krát videl a keď už pre nič iné pre prerod človeka sú to nevyhnutné skúšky. Páčila sa mi únosnosť naturalistických scén aj spôsob akým bola viera vo filme prezentovaná. Ku hereckým výkonom sa nemusím vyjadrovať. Na každého herca bola radosť pozerať. Machine Gun Preacher nie je s tých filmov, ktorý by lámal rekordy, alebo si vyslúžil rôznorodé nominácie. Je to obyčajný ľudský príbeh, ktorý je citlivo podaný a citlivo zahraný. Dostal som presne to čo som potreboval a nič viac. ()

maseer2

spousta křesťanských blábolů a neustálé mapování vývoje hlavního hrdiny namísto poctivějšího vyobrazení "kruté" Afriky.. o situaci v Súdánu / Ugandě se tady divák prakticky nic detailnějšího nedozví, což je vzhledem k palčivosti tohoto problému rozhodně škoda.. nepochybuji o tom, že příběh skutečného Sama Childerse je sám o sobě strhující, takže je škoda, že se jej v tomto snímku nepodařilo zachytit přesvědčivěji, autentičtěji a především s větší dávkou emocí.. ()

Lacike

Mne tie nabozenske kecy prilis nevadili. Proste boli motivaciou hlavneho hrdinu, ktora ho po cely cas hnala. Problem vidim v tom, ze sa jedna o zivotopis a tak sa tvorcovia snazili prilis velky usek hlavneho hrdinu natrepat do filmu, takze vo vysledku je film prilis skratkovitý a ziadna zasadna scena nie je prepracovana tak, aby na divaka skutocne zapôsobila po emocionalnej stranke. Butlerova postava niekolkokrat prejde zmenou a aj ked je ta zmena logicky vysvetlena, tak je tak nahla, ze som mu to ani raz neveril. Vysledok je prilis naivny a polopatisticky film o vaznej teme. Najvtipnejsie boli sceny v ktorych hlavny hrdina kosi zlych clenov armady jak Rambo. Pokial vam nevadia neustale nabozenske kecy, tak raz sa to da v pohode pozriet. 5/10. ()

Johny_fork

Kazatel Kalašnikov postrádá přirozenost s jakou se například v Krvavém diamantu povedlo vystihnout krutou realitu současné Afriky. Začátek je až komický, dějové zvraty typu kriminálník Butler vyjde z basy, rozhodne se být knězem, odjede do Afriky a začne zachraňovat děti ... WTF? Ale já netušil, že to je film natočený dle skutečného osudu Sama Childerse. Nezbývá než ho obdivovat, něco si z něj vzít. To byl asi důvod proč Gerard Butler přijal roli ve snímku, který sice po filmařské stránce působí poněkud lacině a snaha ukázat všechny útrapy občanské války v Súdánu (dětští vojáci, miny atd..) najednou působí občas křečovitě, ale má v sobě onen vzkaz a poselství, nad kterým bychom neměli zavírat oči. 3* jsou pokud hodnotím kvalitu filmu a trochu přidám za dobrosrdečnost, kvalita charakteru Sama Childerse se ohodnotit hvězdami nedá a díky tvůrcům, že natočili film, který nemá oskarové, nýbrž lidské ambice. ()

"Spravedlivé" Zlaté glóby

15.12.2011

Gerard Butler loví únosce

Gerard Butler loví únosce

12.08.2011

Když chcete v Americe udělat z knížky bestseller, ještě před publikováním prodáte filmová práva a zajistíte, aby s případnou adaptací bylo spojené nějaké zvučné hollywoodské jméno (které si za to dá… (více)

Forsterův kazatel s kulometem

Forsterův kazatel s kulometem

11.05.2010

Nejlepší na tom je, že jde o pravdivý příběh. Gerard Butler si ve filmu Marca Forstera Machine Gun Preacher, jehož natáčení startuje v létě, zahraje skutečně žijícího Sama Childerse, který žil kdysi… (více)