• Sheldra

Nechápejte mě špatně - jsem velkou milovnicí legendy o Artušovi a rytířích kulatého stolu... a to je právě důvod, proč bych s chutí popadla Excalibur a narvala ho tvůrcům do prdele. Takhle sprasit tuhle nádhernou pohádku a ještě se přitom ohánět serem Mallorym! Herci vypadají jak vytažení ze soutěže miss a missáků (výstavnost koz Evy Green nechť posuzují jiní, ale snad můžu říct, že Bower není chlap ani náhodou a čest zachraňuje snad akorát tradičně skvělý Purefoy), scénář je blbovzdorný až hrůza a snaha napodopit produkci HBO se odráží snad akorát v míře nahoty a muckání. To si radši pustím starýho dobrýho Boormana... Verbal má recht, je to sračka!(17.6.2011)

Zde půjdu s gustem proti proudu, protože Camelot není ani zdaleka taková kajda, jak by se podle zdejších umolousaných 49% mohlo zdát. Artušovská legenda už byla filmaři převyprávěna několikrát, tudíž se dá předpokládat, že s každou další verzí ji tvůrci pojmou zase trochu jinak. Artuš a naivní mladík s nevinným kukučem? Merlin jako holohlavý podivín? Guinevere a blonďatá královna krásy? Proč ne? Chápu výtky, sama bych jich taky pár měla (sem tam skřípne nějaký ten dialog, občas se objeví nelogičnost či wtf scénka jako "home-alone" Artuš v bitvě o Bardonský průsmyk), ale celkově převládají pozitivní dojmy: je to zábavné, napínavé, dobře zahrané (ač Evě Green koruna v seriálu nikdy nepřipadne, hereckému ansámblu bezkonkurenčně kraluje) i okostýmované a úvodní znělka je eňo ňuňo. Doporučuju dát šanci víc než dvěma epizodám. Tenhle seriál si to zašlouží.(25.2.2012)

• Wladi.mir

Dal jsem si to celé a myslím, že poslední díly vynahradí tu obyčejnost prvních dílů. Zkrátka průměr, plus již několikrát zmíněné kozičky Evičky.(15.12.2011)

Legendy o králi Artušovi a čaroději Merlinovi neustále přitahují pozornost filmařů. Nový televizní seriál zkusil kombinaci teen a sexu. Král Uther je otráven svou dcerou Morganou (velmi dobrá Eva Green), která vyžene macechu, spojí se s nepřítelem a dělá si nárok na trůn a vládu. Papínek ji totiž v mládí dal k jeptiškám, které ji zdá se naučily kouzlit (!), a tato skutečnost nebohou děvu tak poznamenala, že prahne jen po pomstě. Co však Merlin (Joseph Fiennes) chtěl, existuje dobře skrývaný dědic a následník trůnu - mladíček Artuš, který nyní bude muset prokázat své vůdcovské schopnosti a sjednotit zemi. Že se mezitím zamiluje do Guinévry, je samozřejmé... V mnoha recenzích se dočete, že seriál Camelot chtěl konkurovat Hře o trůny, Na to mu ale evidentně od začátku chyběl rozpočet. Přitom výprava je docela sympatická, natáčelo se v Irsku (a lesy v Kanadě, jak je zvykem), je to dobře sestříhané, ozvučené, hudba pasuje. První - a velký - problém zjistíme u castingu. Nic proti snaze Artuše zlidštit, ale Jamie Campbell Bower, kterého jsme mohli vidět v Harry Potterovi i posledním Twilight, se svýma vykulenýma očima, blond přelivem a výrazem "nakopněte mne někdo" skutečně postrádá charisma nutné i pro roli kluka, který se přes noc stane králem, a neví, jak na to, Troufám si říct, že Roman Skamene by to zahrál líp - vzpomeňme jen jeho podobný přerod v Princi a chuďasovi. Teen Artuš má působit jako svůdce žen a umí se ohánět s mečem, ale nesmí se na něho dívat. Královna macecha má rovněž stále jeden výraz a je zde spíš na ozdobu (ostatně, Claire Forlani vždy šel spíše modeling než účasti v mnoha béčkových filmech či Seznamte se, Joe Black), podobně Guinévre herečky Tamsin Egerton je založena spíše na odhalování poprsí... Čímž nyní přeskočím k problému číslo dva - poučeni Římem, Hrou o trůny apod. i zde tvůrci vsadili na hodně sexu. Ostatně sexem na břehu potůčku seriál začíná a uvidíme posléze hodně ženských ňader a zadků - a také mužských zadků. A tak nějak mi to už začíná v podobných historických seriálech vadit. Jasně, sex je v životě člověka důležitý, ale přijde mi, že v poslední době je berličkou scenáristů, když nevědí, jak psychologicky a dramaticky rozehrát situaci a dovést ji do nějakého zdárného konce. Má postava psychologický problém? Vrazíme tam nějakou šťabajznu s velkýma kozama a trochu toho sexu, divák si nemrava přijde na své, a my to nemusíme řešit. Přitom seriál nemá špatný potenciál, ale prostě jde divnou cestou. Scénář není úplně hloupý, ale časem mu dojdou motivace postav a začne si je cucat z prstu. Jednu z výrazných postav, kterou hraje James Purefoy (Solomon Kane), navíc zabijí hned ve druhém dílu - a to nás jich čeká ještě osm. Merlin Josepha Fiennese vypadá spíše jako intrikář a lobbyista, než čaroděj, některé postavy by mohly být zajímavé, ale nemají co hrát, zápletky jsou postupem času značně ubohé. Jsou zde odkazy na magii, určité tajemné věci, podobně, jako tomu bylo v seriálu Robin of Sherwood, ale zde nejsou příliš ústrojně zasazeny do děje, ani nemají drajv, aby vás z těch scén mrazilo na zádech. Na slušné úrovni jsou historické reálie, i když i zde se sem tam objeví chybička. Nu, a protože tvůrci doufali ve druhou řadu, seriál ani není v podstatě nijak ukončen. Druhá řada se však nekoná. Asi teen vykulený Artuš neurčitelného pohlaví a pár párů koz prostě na seriál nestačí. http://www.dvdextra.cz/dvd-kratke-recenze/camelot.html(24.5.2012)

Camelot měl tu smůlu, že byl vymyšlenej v epických mezích, ale provedení už takové nebylo.(27.2.2013)

• - Podle tvůrce série Chris Chibnall, hlavním zdrojem materiálu pro tento seriál je kniha "Le Morte d 'Arthur", jejímž autorem je sir Thomas Malory . (Elwanelyn)

• - Daragh O'Malley a James Purefoy předtím spolu pracovali na Sharpe's Sword (1995). (Elwanelyn)