veľmi zlý nápad sa do takéto niečoho pustiť, ťažko v tom hľadať akékoľvek pozitíva, po prvom diely nič moc __občasné chvíľkové záchvevy lepších scénok prebije nesúlad ťažkopádnosti, miestami až nehorázne parodické /20%/(17.11.2012)

Camelot je zrovna příkladem toho, že jinak člověk hodnotí po jednom dílu a jinak na konci serie. Chápu rozpaky tolika uživatelů a jejich nízké hodnocení, ale přikládám to právě tomu, že vidělli jeden díl, srovnali s Hrou o trůny a další díly vzdali. Lepší menší výdaje než astronomické (i když se uvádí přibližně 7 milionů amerických dolarů za epizodu, což není zrovna málo, a Game of thornes, s kterou je zde Camelot pro výdaje srovnáván - 10 mil. za epizodu...) No prostě odpustím drobné vady na kráse, jako nedostatek vojska nebo výpravu celkově, šaty, rekvizity a dekorace. Proč by Artuš nemohl být křehký blonďák, nemusel to být nutně starší vousatý pán, a to se týká i Merlina. Nevíme. Vždyť Artuš žil udajně kolem roku 500 n.l., tudíž neměl rytíře v brnění, turnaje, ani kamenné hrady ve své době, tak proč každého tak iritují maličkosti jako výběr jeho představitele? (Původní keltské obyvatelstvo britských ostrovů se vymanilo z nadvlády Římanů v roce 410 po Kristu, kdy Británie přestala být římskou kolonií a stala se nezávislým státem. V polovině 6. století sem začaly přicházet germánské kmeny Anglů, Sasů a Jutů. Toť pro představu o velmi ranném středověku v Anglii) A proč by mělo to, že Eva Green svlékla svršek, nutně znamenat pokleslost seriálu? Ve Snílcích ukázala mnohem víc. Mimochodem Morgana v jejím podání výborná. Neříkám, že je to dokonalé, byly úsměvné scény, ale spíš mile úsměvné, ne trapné. Mám ráda artušovské legendy, a nevidím zde proti historickým pramenům tak odsouzeníhodné rozpory, proto hodnotím takto.(2.9.2011)

Legendy o králi Artušovi a čaroději Merlinovi neustále přitahují pozornost filmařů. Nový televizní seriál zkusil kombinaci teen a sexu. Král Uther je otráven svou dcerou Morganou (velmi dobrá Eva Green), která vyžene macechu, spojí se s nepřítelem a dělá si nárok na trůn a vládu. Papínek ji totiž v mládí dal k jeptiškám, které ji zdá se naučily kouzlit (!), a tato skutečnost nebohou děvu tak poznamenala, že prahne jen po pomstě. Co však Merlin (Joseph Fiennes) chtěl, existuje dobře skrývaný dědic a následník trůnu - mladíček Artuš, který nyní bude muset prokázat své vůdcovské schopnosti a sjednotit zemi. Že se mezitím zamiluje do Guinévry, je samozřejmé... V mnoha recenzích se dočete, že seriál Camelot chtěl konkurovat Hře o trůny, Na to mu ale evidentně od začátku chyběl rozpočet. Přitom výprava je docela sympatická, natáčelo se v Irsku (a lesy v Kanadě, jak je zvykem), je to dobře sestříhané, ozvučené, hudba pasuje. První - a velký - problém zjistíme u castingu. Nic proti snaze Artuše zlidštit, ale Jamie Campbell Bower, kterého jsme mohli vidět v Harry Potterovi i posledním Twilight, se svýma vykulenýma očima, blond přelivem a výrazem "nakopněte mne někdo" skutečně postrádá charisma nutné i pro roli kluka, který se přes noc stane králem, a neví, jak na to, Troufám si říct, že Roman Skamene by to zahrál líp - vzpomeňme jen jeho podobný přerod v Princi a chuďasovi. Teen Artuš má působit jako svůdce žen a umí se ohánět s mečem, ale nesmí se na něho dívat. Královna macecha má rovněž stále jeden výraz a je zde spíš na ozdobu (ostatně, Claire Forlani vždy šel spíše modeling než účasti v mnoha béčkových filmech či Seznamte se, Joe Black), podobně Guinévre herečky Tamsin Egerton je založena spíše na odhalování poprsí... Čímž nyní přeskočím k problému číslo dva - poučeni Římem, Hrou o trůny apod. i zde tvůrci vsadili na hodně sexu. Ostatně sexem na břehu potůčku seriál začíná a uvidíme posléze hodně ženských ňader a zadků - a také mužských zadků. A tak nějak mi to už začíná v podobných historických seriálech vadit. Jasně, sex je v životě člověka důležitý, ale přijde mi, že v poslední době je berličkou scenáristů, když nevědí, jak psychologicky a dramaticky rozehrát situaci a dovést ji do nějakého zdárného konce. Má postava psychologický problém? Vrazíme tam nějakou šťabajznu s velkýma kozama a trochu toho sexu, divák si nemrava přijde na své, a my to nemusíme řešit. Přitom seriál nemá špatný potenciál, ale prostě jde divnou cestou. Scénář není úplně hloupý, ale časem mu dojdou motivace postav a začne si je cucat z prstu. Jednu z výrazných postav, kterou hraje James Purefoy (Solomon Kane), navíc zabijí hned ve druhém dílu - a to nás jich čeká ještě osm. Merlin Josepha Fiennese vypadá spíše jako intrikář a lobbyista, než čaroděj, některé postavy by mohly být zajímavé, ale nemají co hrát, zápletky jsou postupem času značně ubohé. Jsou zde odkazy na magii, určité tajemné věci, podobně, jako tomu bylo v seriálu Robin of Sherwood, ale zde nejsou příliš ústrojně zasazeny do děje, ani nemají drajv, aby vás z těch scén mrazilo na zádech. Na slušné úrovni jsou historické reálie, i když i zde se sem tam objeví chybička. Nu, a protože tvůrci doufali ve druhou řadu, seriál ani není v podstatě nijak ukončen. Druhá řada se však nekoná. Asi teen vykulený Artuš neurčitelného pohlaví a pár párů koz prostě na seriál nestačí. http://www.dvdextra.cz/dvd-kratke-recenze/camelot.html(24.5.2012)

I po shlédnutí pátého dílu je to pořád béčkový seriál, exteriéry snad vymýšleli za pochodu, Camelot vypadá jako byt 4+1 ve skalách s břízkama, Artuš je pěkný mládeneček (z toho ještě něco bude), Merlin je psychopaticky se usmívající, místy už mi lezoucí na nervy, něco jako odborný dohled, zbytek tak nějak ujde. Co se týče záporných rolí, v nich bezproblémově vyniká Morgana a v počátcích její vrchní uspokojovač James Purefoy. Na zahnání nudy to je vhodný materiál, historickou logičnost v tomto paskvilu však nehledejte.(1.5.2011)

Možná je to tím, že současnou seriálovou scénu příliš nesleduji a nemám tedy s čím srovnávat, ale Camelot se mi vcelku líbil. Akorát bych tedy název změnil na Morgan, protože právě o postavu v podání (po všech stránkách) fantastické Evy Green tu kráčí především. Hraje ji jako nevypočitatelného chameleona, nedělá jí problém v jednu chvíli někomu podříznout krk a pár minut nato s naprosto nevinným a uvěřitelným úsměvem jinému lichotit, intrikuje, čaruje do posledních sil, je vyčerpaná i plná odhodlání, které jí do těla pumpuje stará křivda... A divák to všechno přímo cítí. Ale ostatní postavy se také povedly. Artuš tedy mohl být sympatičtější (jeho starší verzi by mohl v klidu hrát Steve Buscemi), ovšem Merlin jako drsný intrikán nemá chybu, Guinevera je krásná, Artušovi rytíři / bodyguardi nejdou pro ránu mečem nebo rukou daleko, jeptiška Sybila je odporná... A v prvních dvou dílech hrál můj oblíbený James Purefoy a mě mrzí, že se nezdržel déle. Co se týče příběhu, přišli scenáristé se spoustou dobrých nápadů oživujících klasickou legendu (díly Meč a koruna a Jezerní paní se mi líbily ze všech nejvíce), jen je škoda, že v závěru seriálu se děj jaksi rozmělnil a bitvě, na niž tvůrcům očividně chyběly peníze, bylo věnováno tolik prostoru. Tři a půl.(28.9.2015)