Sherlock

Krimi / Mysteriózní / Drama
Velká Británie, (2010–2017), 17 h 51 min (Minutáž: 88–90 min)

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Série(4) / Epizody(12)

akisha

U některejch vysoce hodnocenejch seriálů si říkám něco jako "jo, to je vážně dobrý," ale vlastně mě to moc nebere. U jinejch seriálů si zase říkám jen "ááá!!!" a vezme mě to hned po prvním dílu. A to je přesně Sherlock, takže asi tak, no. Velice mnoho se mi líbí Mark Gatiss, co tady nejenom scénarničí, ale taky hraje, a to Mycrofta a hraje ho skvěle. A ten Cumberbatch s Freemanem, wow, wow, wow, božské! Kam se hrabe Ritchie. ()

Eddard

Začnu chválou - mám radost z perfektního castingu Sherlcoka a Watsona, z všemožných formálních hrátek, které nám přibližují fungování Sherlockovi mysli, z tu a tam povedených vtípků a... příjemné hudby? Zásadní problém pak mám se scénáři určitých dílů, z jejichž nedotažené přehnanosti a - nestydím se to říci - blbosti, mi běhá mráz po zádech. Shodou okolností se jedná zejména o poslední díly všech tří sérií. Tohle umísťování Sherlockových dobrodružství do pupku mezinárodních spiknutí je podle mého krajně nešťastné - alespoň pro mě je Sherlock nejsilnější vždy tehdy, když se drží komorních, utěšeně komplikovaných případů, případně řeší samotného detektiva a jeho vztah s Watsonem. Za tímto narativním megalomanstvím se dá vystopovat autorský rukopis Stevena Moffata, který mi velice podobným způsobem znechutil svého Jekylla. Naštěstí se jako protiklady k těmhle excesům najdou i díly vyloženě lahůdkové (1, 4, 8), takže stále můžu hodnotit vysoko. 70% ()

Rogue

Stejně osvěžující i inovativní jako loňští Kings, naštěstí s mnohem lepší sledovaností a menšími ambicemi. Třetí sezóna poněkud přehrocená, čtvrtá shit. ()

Rex Mundi

Sťahujem jednu hviezdičku za ten malý moffatovský manierizmus v závere prvej časti, kedy sa zbytočne predlžovala scéna medzi detektívom a vrahom za hranicu únosnosti. A podobné malé mušky... Ale inak Sherlock očaril aj mňa. Občas trochu prerazí na povrch "doctorwho-ovská" atmosféra (taký ten neidentifikovateľný fíling, že je to pre deti), ale je to veľmi zábavné a doslova milé. Všetky atribúty už z pilotu robia povinnú jazdu pre fanúšikov produkcie BBC, britského humoru aj pôvodného Sherlocka Holmesa :-) Ak mal byť niekedy Sherlock umiestnený do súčasnosti (pričom sa tvárime, že predtým neexistoval a všetko je presne ako má byť;-), tak by to nikto neurobil lepšie ako BBC. Podarilo sa. ()

kulyk

Ársr Konan Dojl zajisté mocně přiráží odmasenou pánví směrem ku unisexuálnímu kanďouru Cumberbatche. Převod klasiky do moderního zmateného světa se zadařil natolik, že Kulyček až zaslzel radostí. Jen houšť a větší kapky, kujů móc. Celá se chvěji nedočkavostí, jak to jen ten homo nikotinista udělal s pádem z té střechy..... ()

Spooner

Výborný přechod starého dobrého Sherlocka do současnosti. Sherlock si zčásti zanechal háv starých kriminálek, ovšem v případě vyšetřování si něco málo vypůjčil z moderních kriminálek a také přidal něco svého (ty texty smsek přímo v obraze jsem žral). Dohromady do funguje skvěle. K tomu si přidejte nahláškovanost obou hlavních postav a výbornou chemii mezi nimi a už není opravdu moc co přidat. Benedict Cumberbatch je ještě lepší Sherlock než Downey Jr. ( a to jsem si nejdříve myslel, že to nejde) také hlavně proto, že v Sherlockově postavě jdou tvůrci ještě víc na dřeň než v nedávné celovečerní adaptaci. Martin Freeman ho navíc skvěle doplňuje. Jenom škoda na mě místy pomalejšího tempa, kdy jsem se hlavně u druhého dílu i trochu nudil. 3. díl byl excelentní a clifhanger do příští sezóny je obrovský. Zkrátka Britové seriály umí, Sherlockův načrtnutý styl z filmu doťukli téměř do dokonalosti a já chci více dílů!Hned! 90% ()

Davies182

S01E01: Silné čtyři hvězdičky. To jsem opravdu jediný, kdo si v jinak parádně promyšleném scénáři všímá těch ohromných děr? Cumberbatch je možná totálně nejchytřejším člověkem v Anglii, ale když mu někdo s větším důvtipem křičí do ucha, kde je zakopaný pes, detektiv jen kroutí hlavou. Střih, a jedeme dál, vrah mohl být dopaden po 40-ti minutách. Nemohu specifikovat, jinak bych se nevyhnul spoilerům, jen jsem měl prostě 2x pocit, že do scénáře připsalo pár vět uslintané batole. A pochybuji, že to bylo pomrkávání na fanoušky nebo sebeparodie... Jinak se ale jedná o skvělý, a hlavně VELMI originální seriál. SMSkování, košaté dialogy a hříčky s divákovou myslí jsou sexy, a Ritchieho Downey by po tomhle výstupu mohl klidně odstoupit od smlouvy na druhý díl nejnovější filmové adaptace. A ta hudba, panejo! Je to přesně jak již kdosi podotknul v komentáři níže: C.S.I. po anglicku. S01E02: Líbilo o něco málo více, než první část. I když je to více "kriminálkové" než o něco originálnější A Study In Pink, přišlo mi to zároveň zábavnější a promakanější. Akční závěr potěšil, moderní dvojka z Baker Street si zaslouženě získala mé sympatie... S01E03: Bravo. I když přihlédnu k tomu, že žalostnější cliffhanger jsem v životě neviděl, i tak jsou první tři díly výborného seriálu dohromady perfektní. ()

Tom_Lachtan

od sera Artura Conana Doylea jsem přečetl hodně knížek a většina z nich byla o geniálním detektivovi Holmesovi a tato verze je nejodlišnější jaká může být a přitom naprosto zachovává vše co mám na jeho příbězích rád. Srovnání s předlohou zde ani není na místě, protože série je jednoduše úžasná ()

lesumir

Když se podívám na poster a vidím tam Benedicta, který je od pohledu na ránu a vypadá vole spíš jako pedofil z Elm Street než geniální detektiv z Baker Street... tak jsem tomu rok odolával. Ale potom stačí jeden díl a vy si připadáte jak na tripu a potřebujete pořád sledovat další a když už žádný není, jste pěkně v prdeli. Proč? Protože tohle je masivní nářez toho, co jste vždycky chtěli vidět. Moderní Sherlock prostě jede! ()

Gimp

Ten seriál je především úplná píčovina. Sherlock opravdu nutně potřebuje geniální intelekt, protože jeho sheldoncooperovská asociálnost mu zabraňuje vyšetřovat standardními postupy (tzn. místo toho, aby se zeptal podezřelych, jestli mají alibi se jim musí koukat na drobky na košili a podobný blbosti). Scénář je tak podpírán karbonovýma berlema jako je super hitech zabezpečení telefonu kyselinou a choře geniální criminal mastermind. Občas to je zábavné (e02s01), občas těžce odzívaná hodinka a půl (e02s02). Hlavně ať to nepokračuje v Lost duchu, už ten závěr druhý série je strašný scifi (sázím na domluvu s Molly a nějakou strašnou konstrukci). ()

kinej

Na BBC se mi líbí, že když se jí povede nějaký seriál, tak k němu přistupuje k rozvahou. Nerozmělní jej v nekonečných sériích plný zbytečné vaty, ale naopak upřednostní kvalitu. To je přesně případem Sherlocka, kdy jsou až na jediný ne tak perfektní díl (01 – 02) všechny skvěle napsány a hercům dávají dost prostoru, aby své postavy mohly rozvinout. Všechny inovace jsou parádní a v tomto moderním pojetí fungují pro seriál, žádná není rušivá. Naopak, i přestože je tak trochu House a tak trochu Sheldon zůstává Holmes Holmesem, jen v nové kabátě. Díky dostatečnému rozsahu zápletek je tato seriálová verze lepší než ta filmová Guye Ritchieho, byť ani ta není špatná. V seriálu je prostě víc prostoru k demonstraci Sherlockovi chytrosti a o tom má film o Holmesovi být. ()

paascha

I já se přidám k stále se zvětšujícímu klubu nadšených a říkám super. Sherlock Holmes v dnešní době, snad ještě lepší, než tehdy. Nejvíc se těším na epizodu Pes Baskervillský, pokud bude:-)) Psa jsem dnes (12.1.2012) viděl a musím říct, že jsem dost překvapený. BBC opět prokázala svou absolutní nadvládu v TV tvorbě, kéž by jednoho dne i ČT něco takového uměla. A po Reichenbašském pádu už jen lapám po dechu, nikdy a nikde jsem si tak strašně nepřál happyend, jako právě tady. ()

DJ_bart

"The game is on!" ___________ Jednoduše fenomenální variace ikonických příběhů Sherlocka Holmese stylizovaná do 21. století - suchý britský humor samozřejmě nevyjímaje. Co víc si přát? Určitě jeden z nejkvalitnějších seriálových projetků za posledních roky a pomyslný etalon detektivního žánru. ()

Shakers

1. séria - 85%. Po dlhých rokoch som sa konečne odhodlal k tomu novodobému Sherlockovi a musím uznať, že to má niečo do seba. Zaujímavé a chytré príbehy majú čo ponúknuť a sympatické duo Cumberbatch - Freeman perfektne zapadajú do roli Sherlocka a Watsona. Už chápem prečo si na tomto seriáli spravili meno. Za zmienku stojí aj dobrá hudba. 2. séria - 95%. Zatiaľ čo prvá séria ma až toľko nebavila a miestami som hľadal návnadu, na ktorú by som sa chytil, tu v druhej sérii som to tvorcom zožral aj s navijakom. Absolútne brilantné tri diely a predovšetkým ešte lepší Cumberbatch s Freemanom, ale hlavne neprekonateľne a šokujúce finále. 3. séria - 90%. Druhá séria ponúkla príbeh, ktorý už ostane neprekonaný, no aj tretia séria ma čo ponúknuť Aj keď toľko nestrhne ako predošlá, tak či tak som sa znova kráľovský bavil. Návrat Sherlocka je perfektný, svadba nemá chybu a záver série ma zopár es v rukáve. Slabšie ako druhá, ale pre mňa lepšia ako prvá. 4. séria - 90%. Možno je to o trošičku slabšie ako predošlá séria, ale perfektné finále mi to vynahradzuje. Vlastne nie len to. Prvý diel tiež nemá chybu a ten druhý prináša niečo, čo tu ešte nebolo. Takže áno, znova som sa perfektne bavil. ()

burina

BBC sa opäť predviedlo. Podarilo sa im Sherlocka previesť so modernej doby, ale stále si zachováva oldchool feeling a nestráca nič z toho, čo ho robí najvačším literárnym detektívom. Začiatok vynikajúci, a po slabšom druhom diely nás uplne odrovnal záver, ktorý si o pokračovanie priam pýta. Sherlock, John a .... teším sa o rok. ()

JohnnyD

Od seriálu Sherlock som teda čakal hocičo, len nie treťotriednu bondovku so zvratmi ako z telenovely. Hej, štvrtá séria (a najmä posledný diel) je mimoriadne zlá, ale ani tie vychvaľované prvé dve nie sú nič viac ako solídne nakrútené remeslo. Tak ako Hound of Baskerville z 60tych rokov dokonalo vystihuje svoju dobu kulisami a umelou hmlou, o tejto filmovej ére nebude nič lepšie vypovedať ako fakt, že Sherlock je tu generickým dobovým sociopatom inšpirovaným Dr. Housom a v komických scénach okorenený Sheldonom a Mozom. Strašne slabé. ()

Madsbender

I. séria: 1. diel: Štúdia v ružovom je perfektný a nedokážem si ani predstaviť lepší štart pre trochu kontroverznú novú verziu tradičného britského Sherlocka Holmesa. Brilantný vypilovaný scenár so skvelou zápletkou s podivnými samovraždami a dokonale zohraným duom Cumberbatch - Freeman. Musím nesúhlasiť zo všeobecne známym názorom panujúcim okolo prvého Hobita - Freeman sa jednoznačne narodil pre TÚTO rolu!!! 100% 2. diel: Slepý bankár nastoluje síce veľmi mierne sklamanie, no i tak je vynikajúci a atraktívne orientálne zasadenie prípadu mu rozhodne značne napomáha. Dve zdanlivo vôbec nesúvisiace reťazce udalostí sa postupne splietajú a my spolu s Sherlockom skladáme dieliky dohromady. Navyše má tento diel až dve vyvrcholenia, jedno vo fantasticky vymyslenom čínskom cirkuse a druhé na vlakovej trati. Chémia dua stále pekne funguje a do toho sa priplieta Watsonova známa z novej práce. Zaujímavá je aj nová postava inšpektora. A nezabudlo sa ani na humor, i keď v tejto časti je ho o niečo menej.84% 3. diel: Veľká hra to rozbieha na plné obrátky - na scénu (doslova) výbušne vstupuje nechvalne známy Moriarty a s ním veľká hra, na ktorej priebehu závisia životy ľudí a vyriešenie 4 prípadov. Skvostný prípad, skvelý výber predstaviteľa novej postavy a neúnavná rivalita medzi Sherlockom a jeho bratom Mycroftom spôsobia, že vám ani nebude vadiť až zistíte, že humor šiel až na drobné náznaky definitívne ku dnu. 95% II. séria 1. diel: Škandál v Belgravii vracia do hry humor a prináša veľmi špecifický a komplikovaný prípad, s akým som sa doteraz v seriálovej ani filmovej produkcii nestretol. A zároveň vrhá na scénu istú dámu, ktorú si zapamätáte ešte dlho potom... Je však mierne prekombinovaný a asi úplne nedostojí očakávaniam. I tak škandalózne solídna práca. 85% 2. diel: Psy Baskervillské, to je už iná káva! Slávny démonický príbeh naberá v britskej seriálovej verzii kontúry skutočne desivého moderného hororu a stáva sa labužníckou pochúťkou. Mystéria okolo 20-ročnej brutálnej vraždy, diabolského obrovského psa a záhadami opradenej vojenskej základni v Baskerville, v ktorej sa uskutočňujú nelegálne projekty, je vynikajúcim prípadom hodným Sherlocka Holmesa, ktorý si ho po zásluhe užíva do doby, než pocíti niečo, s čím sa ešte nestretol - strach... Brilantný diel si zasluhuje vysoké hodnotenie, užijete si v ňom mnoho desivých momentov, klasické humorné doberanie sa ústrednej dvojice, ale aj inšpektora Lestrada, ktorý sa znova zamieša do prípadu. 95% 3.diel: Reichenbašský pád. Toto pôjde bez masívnych spoilerov len veľmi ťažko. Ale skúsim to. Moriarty (ako vždy, herecky prehnaný) sa naraz vlámal do Toweru, Centrálnej banky a Prestonského väzenia. Necháva sa však chytiť a na súde sa stretáva so Sherlockom v roli odborného svedka žaloby. Moriarty je zbavený obvinení a znova uniká, len s tým rozdielom, že zaseje Sherlockovým najbližším rastúce semienko pochybnosti - čo ak je zločincom Sherlock a všetko si len vymyslel? Celkom zaujímavá časť znovu s neotrelým prípadom, tentoraz okorenená o rastúcu nedôveru policajných zložiek v Sherlocka, ústiacu k finálnemu stretu s Moriartym a neodvrátiteľnému koncu... 85% III. séria 1. diel: Prázdné máry vracia Sherlocka do centra diania, no je trochu iný ako predtým. Nie je už taký absolútny sociopat, no stále dokáže byť VEĽMI nepríjemný a zlomyseľný. No hlavne je späť, a musí sa opäť začleniť do "bežného" života, a hlavne získať späť Watsona. Tým sa značne narúša schéma doterajších častí, a z kriminálneho hľadiska tu máme len niekoľko drobulinkých prípadov a jeden pokus o teroristický atentát. Okrem toho si pre nás Moffat pripravil zopár šialených teórií o Sherlockovej simulovanej samovražde a tradičnú nálož vtipov a skvelej hereckej chémie, ktorá rovnako dobre funguje aj medzi Cumberbatchom a Gatissom. Skvelý štart a veľkolepý návrat. 95% 2. diel: Znamení tří si ponecháva previazanejšiu schému z Prázdných már, a celá epizóda sa vlastne točí len okolo jedinej veľkej udalosti - svadby Johna s Mary. Nechýbajú samozrejme nejaké, i keď opäť úplne vedľajšie prípady, a je zrejmé, že Gatiss a Moffat poriadne pritláčajú na pílu čo sa humoru týka - a aj im to vychádza podľa plánu (pri úvodnej naliehavej žiadosti o pomoc sa sánka poriadnu chvíľu nevracala na pôvodné miesto). Sherlock sa začína stále viac blížiť bodu, v ktorom dokáže porozumieť normálnemu človeku, no stále je k tomu ďaleká cesta, čo ukázal jeho preslov a aj stretnutie s Majorom. Trochu slabšie ako prvý diel (takmer tradične), ale inak žiadny problém. 90% 3. diel: Poslední přísaha je objektívne najslabší zo všetkého, čo nám doteraz Sherlock ponúkol. Na scénu prichádza v plnej paráde Charles Augustus Magnussen - Madsov slizký brat Lars Mikkelsen - a rozohráva špinavý kolotoč vydierania. Doň sa dostáva aj Mary, ktorá v skutočnosti nie je tým, za koho sa vydáva... A tu je problém. Gatiss a Moffat varia z vody a ako keby sa pokúšali vykradnúť kórejské špionážne vzťahovky. Výsledok je viac než divný. Poslední diel má síce konečne väčší prípad, no aj tak je to celé nemastné-neslané. Postavy sa dostávajú do zvláštnych pozícií, miestami je dokonca popieraná logika seriálu a ku koncu je to zbytočne naťahované. 70% () (méně) (více)

Andrew Scott je nový pan Ripley

29.11.2018

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Bond má prvního kandidáta na režii?

Bond má prvního kandidáta na režii?

03.05.2017