Sherlock

Krimi / Mysteriózní / Drama
Velká Británie, (2010–2017), 17 h 51 min (Minutáž: 88–90 min)

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Série(4) / Epizody(12)

Šakal

"Legenda je mrtva, ať žije nová legenda". Pádný argument resp. tvrdý knockout všem Těm, co křičí "na klasika (nikoliv Radegasta) mi nešahej" , to je Sherlock: The Reichenbach Fall a mně nezbývá, než na všechny (drobné) předchozí výtky rezignovat. Nutno dodat, nikdy jsem nečinil tak rád! ()

Webb

Co tohle má znamenat? Nesympatický Sherlock Holmes, který snad není ani člověk a ty jeho dedukce jsou dost k smíchu. Některé jeho názory si přímo říkají o vhození do odpadu! Zasazení do současných reálií se mi také nelíbí, stejně jako děj či dialogy. Jediné co stojí za pozornost je závěrečná scéna s pilulky u prvního dílu, ta je však jenom průměrně zajímavá. Nevěřil jsem že to napíšu, ale Sherlock Holmes od Ritchieho se mi zamlouvá více. První díl - 40%, Druhý díl - 35%, Třetí díl - 35% ()

strougy

A Study in Pink - I přes mé předsudky proti podobným aktualizacím mých oblíbených literárních klasik (viz třeba zrůdnost v podobě Alice) musím uznat, že tentokrát se to autorům k mé potěše povedlo. Adaptace má šmrnc, ideálně do viktoriánské klasiky implantuje moderní techniku a i přes pár ne úplně povedených drobností v pojetí postav jakou představuje například přílišná akcentace homosexuální možnosti vztahu mezi oběma hlavními postavami či mně příliš nesednoucí Lestrade se vydařilo i herecké obsazení, zejména Martin Freeman jako Watson září. Po první části tedy z mé strany spokojenost. 4/5. The Blind Banker - Kvalita a zábavnost úvodního dílu udržena, pouze mi to přineslo šokující zjištění, že si vůbec nevybavuji děj původní povídky a ve vlastním zájmu bych si tak měl klasické příběhy opět po čase osvěžit. 4/5. The Great Game - Vysokou laťku nastavenou předchozími epizodami bohužel závěrečný díl nepřeskočil, pouze díky fenomenálnímu finále jen tak tak vyrovnal. Na vině je zde poněkud překombinovaná zápletka, která postrádá lehkost a jejíž vinou jsem postupem času ztrácel pozornost i zaujetí pro dění na obrazovce. Konec ovšem naopak vystupňoval očekávání směrem k další sérii na maximum. 3,5/5. A Scandal in Belgravia - Začátek druhé série má vtipný úvod i vydařenou gradaci v závěru, bohužel díky velmi nezajímavé střední části, kdy se tvůrci evidetně řídí Watsonovou představou o potřebě ukázat Holmese jako obyčejnou lidskou bytost a místo stupňování napětí tak otravují se vztahy, se pro mě osobně jedná o zatím nejslabší viděnou epizodu. A závěrečný twist je doufám pouze hloupý vtip, to tvůrci nemohli myslet vážně. Velmi slabé 3/5. The Hounds of Baskerville - Sympatická modernizace z minulých dílů se tentokrát proměnila v samoúčelnou křeč, která postrádá nápad, tempo i šmrnc. Ústřední dvojice je sice stále sympatická a vtipná a některé momenty fungují na jedničku (první delší scéna na blatech), ale pokles kvality oproti první sérii je až příliš znatelný. 2/5. ()

Sonnery

Šerlok je sice fajnovej seriál, nicméně jeho extrémní popularita a křiklavě bezchybné kritiky jsou prostou módní záležitostí, stejně jakou byli kdysi Lunetic (ten Venca!). Pro mě nejlepšími krimi seriály zůstávají Wallander a Luther. ()

HoneyBunny

Tleskám BBC, nikdy nepochopím, kde tahle tradiční instituce může produkovat tak progresivní a kvalitní dílka. Sherlock vám bude skvělým sparing partnerem na tři večery, bude vás udržovat v pozoru, protože tu není nouze o překvapení a náhlé zvraty, které vás donutí poposedávat na židli. Tohle není nějaké to vražděníčko v anglickém hrabství, přátelé. Sherlock Holmes má zatraceně vytuněné šédé buňky mozkové a nenechá vás odpočívat. A jeho doktor Watson (skvělý Martin Freeman) se tu představuje coby válečný veterán z Afghánistánu s utrabritským suchým smyslem pro humor, takže má hodně daleko k tomu usedlému pánovi s buřinkou a knírkem. Přenesení příběhů do současného Londýna funguje na jedničku a případy jsou opravdu napínavé, se skvělou pointou. Co si víc přát? Určitě víc dílů... Po druhé sérii update: Poslední díl druhé série mě obrazně dostal dostal do kolen. Poprvé v Sherlockovi vidím živého člověka, který, ačkoli určitě trpí některou formou sociopatie (hm, že byl Asperger?), v britsky decentní formě nabízí kupu citů. Palce nahoru naprosto přesnému Benedictu Cumberbathovi (navíc žeru jeho hlas a posh přízvuk). //PS: Nesmím zapomenout dodat, že Sherlock naprosto fenomenálně pracuje s novými médii a způsoby komunikace, ať už jde o Twitter, mobilní telefony, webizody nebo servis fanouškům a pisálkům fanfiction (nejlépe to ukázala epizoda Empty Hearse, do které tvůrci zakomponovali několik fanouškovkých teorii. Tleskám.// ()

Anderton

Hodnotenie po dvoch častiach. Vopred sa treba zmieniť o tom, že tento experiment o modernizáciu kultovej klasiky vyšiel na výbornú. Bohužiaľ okrem onej modernizácie sa stále drží viac svojej predlohy, ako by sa mi páčilo. Ja by som zašiel ešte ďalej a postavu Holmesa obdaril aj niečím iným, ako nikotínovými náplasťami a povahou, akou disponoval v knihách. Ale to by zase bola väčšina sklamaná. Prípady super, ich rozbeh je výborný, lenže tie záverečné vyústenia nie sú až tak prekvapivé a trochu zbytočne akčné. V tomto by som tiež ako scenárista zašiel ďalej a pokúsil sa o prekvapivé pointy v štýle Columba. Uvidíme, čo mi povedia ďalšie časti. Takže aj po kompletnej prvej sérii ostávam na štyroch. Sherlock je staromódny seriál v duchu svojej predlohy v novej dobe. Na rozdiel trebárs od nového Bonda, kde pribudli agentovi aj nové vlastnosti. Vek a vyšportovanosť sú iba kozmetické úpravy. Mne toto trochu v seriáli chýba. Ja by som sa obišiel aj bez Moriartyho. HODNOTENÉ PO 3 SÉRIÁCH: Sherlock je ten prípad, kde 9x80%=100%. Príbehy nie sú nijako zvlášť komplikované, ale o to tu nejde, dôležitejšie sú všetky tie maličkosti okolo. Geniálny casting, grafické zobrazenie sherlockovho myslenia, napätie medzi postavami a hlavne zachovaný duch predlohy, ktorý vďaka britskej nesmrteľnej nonšalantnosti je živý aj v dnešných schizofrénnych časoch. ()

Carol Pifková

Čo sa týka povahy a správania Sherlocka, nemám žiadne výhrady. Bolo to skvelé, perfektne zahrané, áno presne takto to malo byť. Ale čo sa týka vzhľadu tak to teda výhrady mám! Jediné čo predstaviteľovi Sherlocka chýbalo, bol nos-nenos Lorda Voldemorta, plešina Willisa a mohol by rovno hrať mimozemšťana v dákom sci-fi filme. A bohužiaľ vždy keď ho ukázali nevedela som sa zbaviť toho pocitu, že na toho mimozemšťana je fakt skvelý adept. Teraz k tým prípadom. Niektoré fajn, niektoré nie. Občas sa mi zdalo, že už to pozerám večnosť. Druhý prípad prvej série hrôza. Najslabší diel. A v druhej sérii, aj keď bol zaujímavý tak najslabší ten s tou plochou ženou. A koniec tejto epizódy úplne pokazili. Zatiaľ teda 4*, uvidím čo bude v tretej sérii, na ktorú sa veľmi teším pretože druhá sa skončila tak ako som na začiatku tretej epizódy i predpokladala a bolo jasné, že to nenechajú len tak a tá tretia proste bude. No a teraz je tu to na čo som sa tak tešila. Vysvetlenie poslednej časti druhej série. A táto časť bola naozaj perfektná. Vážne som sa nasmiala. Zatiaľ najlepšia časť zo všetkých ak to pôjde takto ďalej zvýšim rozhodne moje hodnotenie. Tretia séria ukončená, hodnotenie zvýšené, i keď druhá epizóda nebola až tak podľa môjho gusta ale tretia to rozhodne dorovnala. Sama tomu neverím, ale keď sa blížilo ku koncu dúfala som, že bude i štvrtá séria. Našťastie bude ale ktovie kedy.... ()

Frajer42

Kriminálky nejsou zrovna mým tradičním anglickým šálkem čaje, takže jsem od seriálu mnoho neočekával. Naštěstí se nejedná o tuctovou kriminálku. Téhle vládne dokonale zvolené duo a suchým anglickým humor se zde nešetří. Každá epizodka ve své podstatě plnohodnotně zastoupí nějaký ten večerní film. Zatím jsem se mrkl na první 3 série, které dohromady pojmuly neuvěřitelných 9 dílů. Převod čehosi, co jsem nikdy nečetl ani se číst nechystám, se vydařil náramně. Všechna zákoutí Londýna jsou fantastická. Pár hlavních záporáků ujde a moc se těším na sérii čtvrtou, kam by se jedna moje oblíbená postavička měla vrátit. Bohužel, jsem se dověděl, že s přípravou dalších dílů se příliš nespěchá, takže se čekání na pár let protáhne. A o čem to vlastně celé je? Sherlock je děsně všímavý a prudce inteligentní člověk s nekonečnou kapacitou interního pevného disku. Ke všemu je to hrozně hodný kluk, ale skrývá to. Svoji prací žije a neztrácí čas se zbytečnými aktivitami, jako jsou například partnerské vztahy a podobně. Všichni určitě potvrdí, že tak to má být. Londýnská policie, včetně všech detektivů, kteří se kolem ní motají jsou banda kriplů, takže případy s nimi konzultuje, přesněji řeší, hlavička Sherlock. Je to vážně multitalentovaný človíček, takže je na co se koukat. Přicmrndává mu Bilbo Pytlík z Kraje. Musím říct, že je to vůbec můj nejvíce oblíbený přicmrndávač napříč filmovým světem. A o tom to vlastně celé je. Nastane problém. Sherlock doběhne, odhalí, vyřeší a jde se dále. Případy jsou většinou hrozně zajímavé, takže kam se hrabou všechny kriminálky. Nejvíce ze všeho však oceňuji obrovský nadhled a perfektní humor, který mi absolutně sedl. ()

boshke

Casting se, myslím, povedl na výbornou. Cumberbatch, Freeman, Scott, Graves. Všichni skvělí. Po prvním díle, který byl excelentní, jsem si říkal, že teď už to snad ani lepší být nemůže. Popravdě, nebylo. Další dva díly nebyly rozhodně špatné, ale svými náměty mne nijak neoslovily. Čtvrtý díl mne zcela minul, díly pět a šest byly opět na velmi dobré úrovni, i když s (ne)zakončením posledního dílu mám trochu problém (zmrtvýchvstání mi tam nesedí). A ano, časem se mi Sherlockovi kompletní analýzy začaly přejídat... 3. série je... tragická. Ach, Bože, tak špatná. Nedokážu si představit, že bych byl jeden z Sherlockovců a na tuhle sérii se těšil dva roky jak malej Jarda. Místo detektivky jsou z toho Rodinná pouta, Sherlock nám čím dál tím více sheldonovatí a až nesmyslně se opájí sám sebou. Ani jeden díl se mi nelíbil. Všechny překombinované, vykonstruované, hloupé, nudné... 60% (1. díl - 100%, 2. díl - 70%, 3. díl - 70%, 4. díl - 50%, 5. díl - 100%, 6. díl - 90%, 7.-9. díl - 20%) ()

Kothy

Úplně super seriál! Novodobý Sherlock se fakt poved. Benedict Cumberbatch to hraje skvěle a Martin Freeman mu jako John Watson slušně sekunduje. Je tam jistá podobnost s Ritchieho verzí, ale je to trochu jiné. Takové víc britské. Sherlock je samozřejmě opět arogantní a namyšlený. Je přesvědčen o své vlastní dokonalosti a nepostradatelnosti. Watson se ho snaží trochu držet při zemi. A občas se mu to i daří. Některé díly jsou opravdu výborné. Třeba Pes Baskervilský nebo ty s Moriatym. Ten mu dává opravdu zabrat. Opět tu Sherlock uplatňuje svou super dedukci a smysl pro detail. Irene Adler je taky výborná. Jako jediná ví, jak na něj. Je to jeho největší slabost. Moriatymu se podaří všechny obrátit proti němu a přesvědčit je o své vlastní nevině. 3. série je naprosto úžasná. Stalo se tolik nových věcí a děj se zase posunul. Vánoční speciál se povedl. :) Spoiler: 4. série přináší spoustu nečekaných zvratů. Sherlock se dovídá nové skutečnosti a opustí nás jedna z hlavních postav a jsou rozluštěny staré záhady. Kdo ví, jestli bude ještě nějaké pokračování... "I know ash!" :D ()

swamp

Paul McGuigan je výborný režisér a je hlavním režisérským tahounem (svou špetkou do mlýna neméně skvěle ještě přispěli Euros Lyn a Toby Haynes) BBC minisérie s Benedictem Cumberbatchem jakožto Sherlockem Holmesem a Martinem Freemanem coby Dr. Johnem Watsonem. Esteticky vymazlené, ritchieovsky ztřeštěné, krásně britské, napínavé a především odvážné.. převést totiž příběhy klidně i více než sto let staré do dnešní technické doby plné iPhonů, laptopů apod. vyžaduje dávku kuráže. "The game is on!" ()

Fingon

První epizoda, Studie v růžové, skvělá, zábavná, svižná. Druhá epizoda o slepém bankéři se mi už líbila méně... ve třetí snad už vystoupí i Moriarty:) ()

Okara

Seriál, spíše trojice (mn.) vynikajících filmů, který by se mohl umístit jako hlavní opora tvrzení, že televizní stanice točí často kvalitnější díla, než-li velká filmová studia. Sherlock Holmes, jako jedna z nejkontroverznějších postav literární historie, se na delší dobu dostává na filmové plátno skrze Benedicta Cumberbatche, jehož zpočátku do rozpaků přivádějící ztvárnění se pro Vás s odstupem času stává neodmyslitelným. Tvůrci si přímo vychutnávají scény jeho psychologického nátlaku v podobě jeho rozebírání ostatních účinkujících. Herecký výkon Benedicta dokonale pokryl všechny Holmesovy vlastnosti. Rozhodnost, sebeovládání, namyšlenost, uzavřenost a mnoho dalších. Jako poskoka má Hobita, který se ale s postupem děje stává Sherlockovou pravou rukou a spolu uzavírají bravurně zpracované a především do detailů vymyšlené případy. Scénář tedy na výbornou a navíc mne velmi mile překvapil s mnoha vydařenými dialogy, které na nás, okořeněné humorem, postavy sypou minutu co minutu. Dear God. What is it like in your funny little brains? It must be sooo boring.. Co mě ale zarazilo ještě více, je mnoho zmínění o mé milované dvacet trojce, samozřejmě čiré náhody. Když přemýšlím, co bych mohl vytknout, tak snad jen málo chytlavá znělka a přiteplenost většiny mužských postav, ale zřejmě se jedná jen o můj subjektivní dojem. Režie excelovala eliminací všech nelogičností a zpracování děje v popředí s úlisným Moriartym jsem se nemohl nabažit, možná proto jsem všechny dosavadní díly zhlédnul za necelé dva dny. Možná jen trošku škoda absence černého humoru, ale to si tu už jen hnidopiším. Zase další seriál, díky němuž budou díry ve stole od poklepávání prsty při čekání na další epizody ještě hlubší. "It was extraordinary!" "That’s not what people normally say." "What do people normally say?" "Piss off". Více v recenzi. 100% ()

Dalda

Je to nápadité a originálně zpracované. Psaní textu a SMS na zeď za herce je dobrý nápad. Příběh se sice někdy výrazně zpomalí k nezáživnému usrkávání čaje, ale jinak dokáže diváka dobře udržet. To, spolu s originalitou, by stačilo k pokoření a přesáhnutí všech současných detektivek, ale myslím, že Sherlock má na rozdíl od nich něco navíc. Je to humor, který v amerických filmech nemáte. ()

pm

Sherlock Holmes ve věku internetu? Jsem přesvědčená, že A.C. Doyleovi by se to moc líbilo. Neodvysílaný pilot je vynikající a naprosto suverénní, v zásadě ovlivnil mé absolutní hodnocení, egostylizace Holmese nápaditá. Pustila jsem si to ze zvědavosti, na základě nadšeného doporučení - díky, Jano - a zvedla jsem se až se závěrečnými titulky posledního filmu. ()

Ant

1. řada: Zdejší hodnocení této britské minisérie je pro mě záhadou o rozměrech Bermudského trojúhelníku. První díl je milým překvapením a hodně slušnou představovačkou. Případ, který Sherlock vyšetřuje, má správnou dávku tajemnosti a atmosféry. Celá ta epizoda je zkrátka výborná. Jenomže 2. ani 3. díl už na to nedokázal navázat. Druhý díl mě tak nudil, až mě skoro uspal. Watson je tu pouhé páté kolo u vozu a slouží jen jako adresát Holmesových vyšetřovacích teorií. Law zahrál Watsona jako Holmesovi rovného, Freeman pro mě nemá žádné kouzlo a působí na mě jen jako poskok. Třetí díl je sice zajímavější než ten předešlý, ale taky je přeplácanější. Nejhorší je, že Moriarty tady ve mě vyvolává dojem zábavného magora místo děsivé hrozby. 2. řada: Ok, tak tohle bylo překvapení jako sviňa. Nevím, jestli jsem jen prohlédla nebo měl Moffat při psaní zrovna lepší den, ale druhá řada mě zcela nadchla, uzemnila, překvapila a sebrala pevnou půdu po nohama. Nicméně stále si stojím za svým ohledně Moriartyho, který je v 99% scén trapný. Ale Cumberbatch je geniální, Freeman je geniální, homosexuální narážky jsou ještě geniálnější a celé je to prostě bomba. ()

predators

Postrádal jsem jen ty uličky starého Londýna. Jinak jde o vynikající detektivku, které přichází se spoustou nových nápadů, které fungují stejně tak, jako to šlape naší ústřední dvojici Sherlock - Watson(ikdyž ten je lehce v pozadí, né v Sherlockově). Jen ty tři díly jsou tak nějak málo. 80% ()

Zodd

Technicky vzato skvělý a inteligentní seriál, ale nejrozpačitější je právě postava samotného Sherlocka. U Cumberbatche věřím, že svou postavu vystihl tak, jak byla napsána, ale původní detektiv aspoň působil trochu přirozeně. Ale postřeh hlavní postavy je neskutečný, až balancující na hranici sci-fi. Uznávám, že ze současné špíny britského velkoměsta by se Doyleova původní postava asi zhroutila a pomohla by tomu brandy (nikoli nicotin). Bez Freemana bych si to nedokázal představit, on je ostatně důvod, proč někdy nehodit bačkoru po televizní obrazovce. :) ()

Němi

Až mě zaráží, proč někdo na tenhle způsob převodu Sherlocka do současnosti nepřišel dřív. Čím jiným může Holmes být, než forenzním detektivem / konzultantem Scotland Yardu? Konkrétně Lestrada, který sice může vypadat dobře na tiskovce, ale v poli je nepoužitelný. Watson zůstává armádním doktorem (dokonce i ten Afghánistán tu je), má bolístku v hlavě a tvář Martina Freemana, což je téměř geniální casting. Sotva najít jiného herce, který by dokázal tak přesvědčivě spojit ňoumovství a zároveň velkou inteligenci s buldočí zarputilostí - a ještě u toho být vtipný. Nepříliš známý Benedict Cumberbatch se ukazuje jako podobně vydařený tah. Rozmáchaný šílenec, lehce arogantní, ale sympatický... Drmolící s ohněm v oku nad mrtvolou je víc než ideální následovník Jeremy Bretta (jsou si krom projevu lehce podobní i vzhledově) a možná jeden z nejlepších představitelů vůbec. BBC získává body, protože tohle není převod do současnosti jen pro ušetření za dobovou výpravu, ale opodstatněný a plně využitý. [1x01] A Study in Pink - První část nastavila laťku vysoko. Neustálý vodopád chytrých dialogů, vtípků, geniálních odkazů na Doylovu klasiku v rychlém tempu, které ale není hektické; se scénářem, z kterého po menších úpravách mohl být důstojný následovník Se7en. Přesto si "Sherlock" zachovává lehkonohou oldschool auru a nesnaží se napodobit moderní detektivní seriály. I ta dedukce je pravá, nikoliv na ozdobu. 99,9% [1x02] The Blind Banker - Druhá část má nevýhodu ve ztrátě největšího kouzla té první - ústřední páreček už je seznámen a nastěhován a zůstává "jen" děj k objevování. Chybí tak určitý aspekt, který minule dodával každé scéně extra náboj a klasicky prázdnější předpátrací část pěkně zaplňoval. Epizoda se tak očividněji rozjíždí pozvolna, ale zajímavě graduje a je vlastně duchem daleko blíže klasickým Doyleovým příběhům. Na souhru a jiskru dvojice Cumberbatch Freeman je radost pohledět. 80% [1x03] The Great Game - Laťka první části přeskočena a slabá místa druhé, tedy hlemýždí rozjezd a nepříliš interesantní příběh "Velká hra" smete během vteřin. Od prvních sekund nabere tempo, aby se nezastavila až po závěrečné titulky a skončila triumfálním způsobem. Holmes se poprvé setkává se svou nemesis Moriartym v přímém souboji, bez druhořadých prostředníků, a ač se mu relativně daří, není nic než krysa v bludišti. Z Moriartyho řádění jsem měl několikrát stejný pocit jako z Jokerova předloni. Snad kvůli nevypočitatelnosti, že je vždy o několik kroků napřed, že jeho motivací není nic než chuť si trochu zahrát... Když jsem myslel, že se blíží konec a viděl jsem vše, co jen lze do jednoho dílu vtěsnat, nebyl režisér McGuigan (i I.ep) ani za polovinou a způsob, jakým vyšponoval cestu k velkému finále s maniakálním "Napoleonem zločinu" nemá v TV příliš obdoby. 100% __ Tohle musí mít hromadu kvalitních pokračování, musí! "The game, Mrs.Hudson, is on!" ()

Andrew Scott je nový pan Ripley

29.11.2018

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Bond má prvního kandidáta na režii?

Bond má prvního kandidáta na režii?

03.05.2017