Oživit mrtvou hmotu a stvořit z ní živou bytost dokázali zatím jen Bůh a Viktor Frankenstein. A právě o tom druhém vypráví náš příběh odehrávající se ve století, kdy se čerstvě probuzená věda, nové technologie a tradiční víra a náboženství sbližují, aby změnily zákony, jimiž se řídí život a smrt. V časech, kdy se zdá, že nic není nemožné. Radikální vědec Dr. Viktor Frankenstein (James McAvoy) a jeho pomocník Igor (Daniel Radcliffe) mají společnou vizi o uměle stvořeném životě, který může změnit svět. Victorovi se však výsledky jejich společné práce vymknou kontrole a dokonce hrozí, že se dostanou do rukou lidem, kteří s nimi budou chtít uspokojit své mocenské choutky. Zatímco Frankenstein chce ve vynalézání pokračovat bez ohledu na možné následky, Igor si uvědomuje, k jakým hrůzným koncům mohou vést. Jedině on může nakonec Viktora zachránit před sebou samým a svět před smrtelně nebezpečným monstrózním stvořením. (CinemArt)

Memphz

S kľudom môžeme povedať, že príbeh Frankensteinova monštra je jedným z najpoužívanejších vôbec. Na striebornom plátne sa objavili desiatky adaptácií, vzniklo nespočetné množstvo knižných variácií a mnoho ľudí si meno spája s monštrom samotným. Nie všetci vedia, že pomenovanie súvisí s jeho tvorcom Viktorom Frankensteinom, ktorý sa prvýkrát objavil v románe Mary Shelley. To je však len jedna z veľmi mála vecí, ktoré má pôvodná predloha a táto snímka spoločné. V tejto adaptácií Frankensteina je monštrum zrkadlom autorovho vnímania v novodobej popkultúre: teda tupý, ohromný netvor, ktorý dusí a ničí všetko, čo mu príde pod ruku. V knižnej predlohe je pritom vnímavá bytosť s plným spektrom emócií a schopnosťou viesť vášnivú diskusiu. Už iba samotný Igor je výplod fantázie ktorý sa tak pevne spojil s menom Viktor Frankenstein, že pomaly v každej adaptácií má náš šialene geniálny doktor pomocníka. Takže rozdielov tu nájdeme určite veľa, otázkou ale ostáva či to naozaj filmu škodí. Jedna z vecí, ktorá zostala zachovaná, je časové obdobie. Vo Veľkej Británii práve vrcholí priemyselná revolúcia všade je vidieť oblaky pary a je to až neuveriteľne oku lahodiace. Viete ale čo ma uchvátilo najviac? James McAvoy sa do úlohy zvráteného doktora vžil, ako keby hral hlavnú úlohu v oscarovom veľkofilme, a kedykoľvek je na scéne, strháva na seba všetku pozornosť. Cholerické výbuchy hnevu, potlačovanú zlosť aj nezmerné šťastie necháva čítať na svojej tvári s takou otvorenosťou, že mu to jednoducho budete žrať aj s navijakom. 80% ()

burg

Sice to vlastně celé leží, stojí a padá na výkonu Jamese McAvoye (na kteréhož mám slabost), ale vlastně proč ne. Radcliffe taky překvapil a já se nakonec dobře bavil - zejména v druhé, skotské polovině. ()

Radcliffe u FBI

Radcliffe u FBI