dr.horrible

Spielbergovský ohurujúci štýl. Exot v hlavnej postave pripraví nejedno komické dobrodružstvo, všetko chce prekvapovať, posúvať sa ďalej skrz dramatické náhody, vyvolávať emócie každého druhu, až z toho slabšie povahy strácajú dych. A nevadí, že všetko to tu už bolo, pátos predsa klišé zahladí... O Oscary bojuje film, kde jediným originálnym motívom je situácia okolo hrdinovej homosexuality. V roku 2015. ()

HoneyBunny

Drama nadupané britskou hereckou elitou a doprovázené špičkovou hudbou Alexandra Desplata, které u mě selhalo na logické, emocionální i příběhové úrovni. Předně, tenhle film je opravdu jen inspirovaný historickými fakty. Film vás vede k tomu, abyste si mysleli, že Turing byl sociálně neschopný génius, ke kterému se jeho kolegové ošklivě chovají, protože ho nechápou. Génius, který prakticky svépomocí sestrojil stroj, který prolomil kód Enigmy. Už vám ale neřekne, že Turing rozpracoval a zdokonalil stroj, na kterém předtím roky pracovali Poláci. A že ten stroj nesestrojil ručně Turing, ale Harold Keen (na základě Turingových pokynů). Anebo (!SPOILER!), že ona sebevražda není jasná na sto procent - Turing se otrávil kyanidem, se kterým pracoval, takže se mohlo jednat o nehodu. To, že si film s fakty nakládá po svém, by mi tolik nevadilo (jedná se přeci jenom o uměleckou licenci), ale on ten scénář je očividně napsaný hrozně na efekt a obsahuje účelové zvraty typu "chci tě ochránit, proto ti řeknu, že k tobě nic necítím", za které by se nemusela stydět leckterá argentinská telenovela. Takový film u mě prostě nefunguje a nemůžu ho brát vážně. 50 % ()

Anderton

Mnohí budú asi Imitation game vyčítať jej akademickosť a bude im ľúto, že sa látky nechopil nejaký nezávislý cool režisér a neponúka nám homosexuálne rýchlovky na WC v krčmách a ztoporené penisy. Mne však film skôr pripadal britsky nonšalantný, ako vypočítavo akademický za účelom zviditeľnenia sa na Oscaroch. Popravde mi je to úplne jedno, podstatné sú pocity z filmu a tie sú skvelé. Proste mi to sadlo a nebudem mudrovať prečo. Herci presne sedia do svojich úloh, pôsobia maximálne prirodzene a uveriteľne. Imitation game nie je žiaden vojnový veľkofilm, tých pár bojových záberov zaberie doslova pár desiatok sekúnd. Je až prekvapivo intímny a strieda iba zopár interiérov. Tých pár klišé mu odpustím, ono to asi patrí k veci. Ale váhanie medzi plným a neplným počtom mi uľahčilo množstvo nižších hodnotení. ()

Carol Pifková

Väčšinou filmom podľa skutočnej udalosti prilepšujem a silno som uvažovala nad 5* ale stále mi niečo v tom bránilo. Stále sa mi zdalo, že kvôli niečomu tých 5 je veľa. Benedict bol naozaj skvelý a konečne nevyzeral ako mimozemšťan. A dosť ma potešila aj Keira Knightley. Občas som sa celkom dobre zasmiala a celé to lúštenie kódu sa mi naozaj páčilo. No vojnová tématika ma nikdy moc nebavila i keď priznávam, že tento film bol dobrý aj keď sa to týkalo práve vojny. Alan mi dosť pripomínal niektorými jeho výstupmi Sherlocka. A Keira sa zase volá Elizabeth? Tak to už je tretí film kde sa stretávam s tým, že sa volá Elizabeth. Zrejme jej roly Elizabeth sedia. ()

Frajer42

Já, jakožto člověk, který byl do Turingova života, principu fungování šifrovacího stroje enigma a dalších věcí s tím vším spojených (nechci zase moc machrovat), zasvěcen, jako málo který smrtelník, jsem si tento snímeček náramně užil. Příběh o člověku, který svůj krátký život rozhodně nepromrhal. Zachránil několik milionů lidských životů a sestrojil stroj, na jehož vylepšeném principu funguje to, co je před vámi. Dokonce po něm nese pojmenování taková "nobelovka" za informatiku. Tady si myslím, že je to hlavně proto, že je to spíše takové odškodné za to, že prakticky nebyl v životě patřičně doceněn, ba dokonce s ním bylo vyjebáno, když to napíšu lidově. Na nějaké mírné odchylky od skutečnosti sere pes. Samozřejmě bylo filmařskou povinností podat film dojemněji, než to ve skutečnosti pravděpodobně bylo. Úplnou pravdu stejně nikdo nezná,či o ní nesmí povídat. Příběh podaný tvůrci se mi enormně líbil a dle informací, které mám já a kterým věřím, byl skutečně snímek inspirován skutečnou událostí velmi. Celý snímek je postaven na geniálním asociálním matematikovi a dešifrátorovi Alanu Turingovi, kterého naprosto skvostně zahrál Benedict Cumberbatch, což asi každý, kdo ho měl možnost vidět jako Sherlocka, určitě čekal. Dokonce jsem mu věřil i jeho skrytou teplost, i když mohu pouze odhadovat, jak vypadá člověk skrývající tuhle negativní deviaci. Každopádně, slavných gayů, kterým bychom měli děkovat, že můžeme psát například komentáře k tomuto filmu, bylo v historii informatiky mnohem víc. Teď se pokusím obohatit vaše vědomosti informací, kterou můžete zazářit u piva. Odhaduje se, že právě to, že Turing celý život skrýval svoji teplost dost ovlivnilo to, že byl tak skvělý kryptoanalytik. Bohužel, jsem asi nepotěšil místní gaye, protože dnes už je moderní teplost spíše neskrývat, takže z vás dobrý kryptoanalytik nebude. Dále nemohu souhlasit s místní rozšířenou fámou, že, Keira Knightley je hnusná. Mně se celkem líbí. Nelze říct, že by se ten borec nahoře nějak s krásou předal, ale moje představa šeredné ženy je úplně někde jinde. Celkově musím dát všech 5 *. Nejen proto, že je film prostě perfektní, ale taky proto, že velmi dobře zpracovává téma, které je mému srdci blízké. ()

boshke

Kupodivu (ale opravdu jen kupodivu!) mne tady Keira ani (tolik) nevysírala. Možná je to prostě tím, že je to taková Benedictova one man show. Ale ne, oceňuji i Stronga a Gooda. Z hudby od Grandhotelu Budapešť oblíbeného Alexandra Desplata si nepamatuji ani notu, ale jinak příběh silný a zajímavý... 80% ()

Dzeyna

Vynikající Benedict Cumberbatch! Bez něj by to bylo úplně něco jiného. Ani si to nedokážu představit. Naprosto excelentní výkon! ()

Kothy

Tak jsem doplnil i tento historický film s dobrým obsazením. Přesto, že není úplně přesný. Je to pohled na druhou válku úplně z jiného pohledu, a to ne z bojiště, ale jakoby z kanceláře. Zřejmě bylo prolomení onoho kódu vážně pro vyhrání války klíčové. Místy mi to trochu připomínalo film Čistá duše. Benedictu Cumberbatchovi role střeleného vědce vážně sedne a Keira Knightley ho hezky doplňuje. Film se odehrává ve třech časových rovinách. Překvapil mě možná příliš velký tlak ne jeho homosexualitu. Škoda, že se nedožil vyššího věku. Určitě měl ještě světu co přinést... "Asi nejste moc oblíbený." ()

Okara

Tentokráte se ty proklatý oskarový nominace teda trefily. Kód Enigmy staví svůj úspěch na velmi živné půdě skutečného příběhu, na které se ještě filmaři nestačili pořádně vyřádit. Samotná předloha jako skloubení silného příběhu s originalitou je tak premisou k pozitivním ohlasům nejen u diváků, ale právě i u americké Akademie. Obě často názorově rozdělené fronty tak spojuje jak hlavní dějovou linkou, tak i hloubkou svého přesahu. Retrospektiva tří časových období postupně vykresluje impozantní příběh zakřiknutého génia v podání přinejmenším zajímavého herce Benedicta Cumberbatche. Ten, jako stvořen pro ztvárnění sociopatických jedinců, citelně konkuruje výkonu Russlla Crowa ve snímku Čistá duše. Kód Enigmy ovšem není pouhou filmovou analogií skutečného matematika právě díky otevření vrátek za přesah svého vlastního příběhu. Ať už je to samotný, kinematograficky zprofanovaný, námět druhé světové války, lidské oběti či ožehavé téma čtyřprocentní komunity. Problémem pak je, že se ve své vlastní stopáži film nedokáže vymanit z hlavní narativní linie a prostoupit jimi, čímž by výrazně prohloubil svůj tematický přesah. Nutno ovšem podotknout, že nasáčkovat celý život člověka jakým byl Alan Turing do dvouhodinové stopáže by se už reálně zřejmě nemohlo podařit. I tak je ovšem snímek silně podmanivý; co je ovšem důležité, nečerpá pouze ze síly skutečné události, ale i z hereckého potenciálu protagonistů, vynikajících dialogů i promluv a krásné hudby. Opravdu příjemný kino zážitek. The true enigma was the man who cracked the code. Nejlepší soundtrack z filmu: Main Theme. 80 % ()

swamp

Nakonec to nebylo ani tak o prolomení Enigmy, jako spíš o samotném Turingovi - rozhodně to ale stálo za to, protože Cumberbatch se role zhostil - jak jinak - skvěle. ()

Ant

Smutné a tragické z tolika důvodů a také výborně natočené. Opravdu krutý pohled na to, co dokáže homofobie a ignorace a sexismus. Všechny časové roviny byly výborně propletené a každá fungovala perfektně na dramatické i emocionální rovině. Desplat je opět výjimečný. Knghtley je jako vždy úžasná a Cumberbatch si za to zdrženlivé, ale tak silné vyjádření emocí zaslouží Oscara. Zatímco The Theory of Everything je standardní životopis, The Imitation Game je plnohodnotné drama s velkým přesahem, které by se mělo promítat na každé škole. ()

nascendi

Kód Enigmy je druhým filmom o príbehu prelomenia kľúčovej nemeckej šifry počas II. svetovej vojny. Filmom nepomerne kvalitnejším, lebo nebol iba príbehom geniálneho matematika, ktorý svojim zápalom prekonával vojensko-byrokratické bariéry, ale aj príbehom homosexuála v dobe, keď to bolo trestným činom a paradoxne príbehom človeka, ktorý nielenže rozlúštil najutajovanejší kód fašistického Nemecka, ale musel aj poradiť tajnej službe, ako ho využiť so štatistickým vyhodnocovaním rizika, že sa Nemci dovtípia príčin svojich rastúcich vojenských neúspechov. Benedict Cumberbatch vynikajúco stvárnil ďalšiu postavu, zaujímavé boli aj ďalšie postavy a postavičky, Keira Knightley ma výnimočne neodpudzovala. Celkovo veľmi dobrý filmový zážitok. ()

silentname

Keď som videl, že Keira Kneightley bude s Benedictom Cumberbatchom, mal som trošku obavy. Najmä o ňu. Naposledy som s ňou pozeral Laggies a osobne to považujem za jeden z najslabších výkonov. A dúfal som, že tomuto filmu dá viac osobnosti. A podľa mňa sa to podarilo. Obaja herci sú skvelí, film vyzerá perfektne, spracovanie je dosť realistické a dáva to skutočne trošku inú tému. A plus aj trošku životopisných udalostí. Nebudem spoilovať, ale poviem aspoň, že mi bolo Alana skutočne ľúto. Je to jeden silný, miestami vtipný a výborne stvárnený film, ktorý stojí za to vidieť. Hodnotenie: A ()

Arsenal83

Je to presne tak, ako to tu už niektorí popísali. „Osobnosť“ Alana Turinga je tu podaná ako keby on sám Enigmu prelomil. A pritom bol v skutočnosti v úzadí. To ale nie je dôležité, podstata je ukázať, že to bol šikovný homosexuál, ktorý bol tak geniálny a tak silno prenasledovaný. Týmto sa film z historického hľadiska absolútne minul účinkom. Obsadenie ale bolo v poriadku, hlavne pre Keiru sú dobové snímky ako stvorené. ()

Slarque

V záplavě životopisných dramat se konečně dostalo i na geniálního matematika Alana Turinga. Jeho teoretické texty byly sice známy (aspoň v patřičných kruzích), ale to nejzajímavější britská vláda přes půl století tajila. Morten Tyldum jeho příběh vystavěl podle výtečného scénáře skoro jako thriller, Benedict Cumberbatch dokazuje, že sociopati mu jdou na výtečnou, a zapomenout nesmím ani na pana Desplata a jeho hudbu. Řemeslně suverénní, ale něco tomu pořád chybí... ()

eLeR

Na to, čo predviedol Cumberbatch v tomto filme, 5 hviezd ani zďaleka nestačí. Excelentný výkon a naozaj dobrý film. Odporúčam! ()

Rocky62

Patrně první velký film o světoznámé hračičce, který zaslouženě sklízí kladné ohlasy ať už se to týká kteréhokoliv aspektu. Jakoby byl stvořen přímo na přání akademiků. Příběh je hutně vyladěn a skýtá několik pozoruhodných situací. Nechybí přesvědčivý herecký ansámbl, ze kterého bezpochyby nejvíce vyčnívá famózní Benedict Cumberbatch. Hudba zaslouženě opěvovaného Desplata dělá klíčové momenty daleko silnějšími, aniž by to bylo nějak zvlášť zapotřebí. Emoce fungují, ačkoliv místy ze strany Keiry míří film trochu k sentimentu. Nechybí osudovost a dle mého skromného názoru má snímek co nabídnout i z hlediska historického. Důmyslně vystavěná story s promyšlenými scenáristickými hrátky. 85% ()

Bachy

Nadprůměrný životopisák - tím začnu, aby bylo jasno, že kritizovat nechci a nebo jen s mírou. Slovo, které se teď hodně říká je "sterilní" a tady to sedí a půjdu s davem. Encyklopedické a sterilní. Nejdřív se stalo tohle, potom tohle, pak byl konec a tady je titulkový dovětek, jak to bylo dál, protože nám došla páska. Z filmařského hlediska tam žádná inovace není a nikdy neřeknete: "Tý brďo, to je úchvatná scéna." Jenže zároveň to má pod rukou spousta kvalitních lidí, kteří chybu neudělají, ani na moment se nezadrhnou, takže vytvoří zatraceně silné vyprávění. Líbilo, bavilo, poučilo. Zřejmě o to silnější, když jsem toho tolik o Turingovi nevěděl, ale pořád je to ten klasický produkt, který vyleze z mašiny, když do ní z jedné strany vložíte "podle historické události", přisypete herce a zatočíte kolečkem. ()

Chrustyn

Oceňovaný, ale ve výsledku dost prázdný a občas nepříjemně utahaný film o géniovi, který se snaží rozšifrovat kód, který byl používán za 2. sv. války mezi nacistickým vojskem. Benedict Cumberbatch exceluje, ale jeho postava není natolik zajímavá, aby utáhla celý film a tvůrci se měli zabírat tématem trochu víc do široka. ()

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel