Král z ostrova Bastøy

(festivalový název)
  • Norsko Kongen av Bastøy (více)

Natočeno podle skutečné události. Děj se odehrává na počátku 20. století v Norsku, na ostrově Bastøy, v nápravném zařízení pro chlapce. Denně se setkávají s hrubým a násilným zacházením ze strany strážců, ale mlčky to snášejí. To se změní, když na ostrov přivezou mladého vězně Erlinga. Ten má plán, jak z ostrova uprchnout. Pomalu se schyluje ke vzpouře. (akisha)

Michelle75

Za trest půjdeš na ostrov a tam tě naučí...film hezky plyne, je pochmurný a drsné jak tématem, tak prostředím, ale ubíhá svižně a mám pocit, že v něm nic nenadbývá a ani naopak. ()

klukluka

Pracovalo se tu s velmi úspornými vyjadřovacími prostředky, žádná drobnokresba postav, žádná exprese, přesto dávalo chování všech postav jasný smysl a bylo srozumitelné. To pro mě byla fáze 2- když jsem se utvrdil, že všemu správně rozumím, a že chápu, proč se tady děje to, co se tady děje. Fáze 3 přišla v samotném závěru a byl to okamžik, kdy si mě ten film podmanil. Uvažoval jsem i o plném počtu hvězd, ten jeho půvab je opravdu nenápadný a přicházel pozvolna a postupně. Pro mě to grande finale nastalo, ale bohužel moc pozdě, převažovaly pocity, které na nejvyšší hodnocení nepostačovaly. Nic to nemění na tom, že je to silné a krásné. ()

HArna

Skvělé uvěřitelné drama, s takřka pro mě neznámými herci (snad kromě Skarsgårda). Seveřani prostě sakra umí točit a tohle je tomu důkazem. Někdy je to utahanější, přesto jsem se nenudil - 80% ()

dozana

SEVERSKÁ FILMOVÁ ZIMA v Kině Atlas. Hutná zasněžená atmosféra odlehlého ostrova, na kterém je nastavena přísná disciplína. Zákonitě musí dojít ke zlomu. ()

Ixbalanke

Podobných filmů již bylo natočeno mnoho. Je to další svědectví o nelidském zacházení člověka s člověkem (resp. s dětmi a mládeží). Měli bychom si tyto úseky historie připomínat už proto, že od lidství k nehumánnímu jednání je jen malý krůček. A jsou a vždy byli a budou lidé, kteří rádi mají nad někým moc a dávají mu to patřičně najevo. Nejhorší je, že dodnes jsou místa na světě, kde jsou podobnému chování vystaveni nejen dospělí, ale i děti a často se proti tomu nic nedělá jen pro to, že z toho někomu kapou peníze, viz továrny v Číně a Africe (wtf, zase sem nějak ujela:)) Je to těžký a silný film s úžasnými hereckými výkony, mnoha myšlenkami a krásnými scénami přírody. I když ti kluci něco v reálném životě provedli, není důvod zacházet s nimi jako se zvířaty. Spíš se snažit předcházet asociálnímu chování mládeže. Ale v tom se toho za těch skoro 100 let moc nezměnilo. Stále se vráží víc do trestních ústavů než do prevence a volnočasových aktivit a kvalitnějšího života mládeže. ()

ondrula

Poslední dobou si všímám jevu, že nový neamerický filmy jsou hodnoceny až podezřele pozitivně. Těžko říct, jestli je v tom eurocentrická zamindrákovanost (taky to tady v EU umíme), anebo pseudointelektuální snobismus (když dám 5* užvaněnýmu blábolu, budou si mě všichni vážit), ale ty filmy mi většinou přijdou jako neskutečně přeceňovaná sračka. Ani tenhle film se mi moc nelíbil. Příběh je skutečně prostý - spoiler - zarputilej tlusťoch přijede na ostrov do pasťáku, kde se všichni chovanci chovaj jak kreténi, a pak se diví, když dostanou od vychovatelů občas do držky. Hajzlíci to berou jako křivdu a chovaj se jako ještě větší kreténi. Tlusťoch pořád žvaní o tom, že by chtěl utéct, ukradne za tím účelem pilu, ale nikdy se k žádný větší akci nevzchopí. O to nasraněji se pak dál ksichtí. V závěru filmu v harantech bouchnou saze, podpálí chajdu, zlynčujou celkem normálního vychovatele (je třeba si uvědomit, že před 100 lety se skutečně nikdo s nikým nemazlil a tenhle týpek na mě jako tyran zrovna moc nepůsobil), nechaj se pochytat armádou a tlusťoch spadne pod led dřív, než stačí personálu pasťáku dostatečně dát najevo svou morální převahu. The End. Nic mě na tom příliš nezaujalo a hlavně jsem se celou dobu dost nudil, takže za mě slabý 2* ()

dormouse

Skvělý film, jen mi bohužel splývá s mnoha jinými severskými snímky o nápravných zařízeních, jako Zlo mezi námi, Ostrov šedých motýlů.. ()

yehudit

Na filmu je vidět, jak Norsko skáče co se týče vězeňství z extrému do extrému. Na počátku 20. století připomínalo i vězení pro mladistvé koncentrační tábor a na začátku toho 21. připomíná vězení masového vraha dětí luxusní byt s posilovnou a plazmovou televizí. Jisté je, že patologické osobnosti, a zejména děti "převychovat" hrubým chováním, nadávkami na jejich "kurevské matky" a přísnými tresty nelze. Vzpomněla jsem si na experiment, kdy odvezli všechny vězně na jeden izolovaný ostrov, na kterém postupně vznikla normálně fungující společnost, zatímco v zemi jejich původu kriminalita neklesla. Na samotném filmu oceňuji především herecký výkon Benjamina Helstada, který se ujal role charismatického silného "vůdce" velice přesvědčivě. Celý film na mě působil uvěřitelným dojmem, skvělá byla i hudba a závěr. ()

zelvicka.

Něco mezi Ondskanem a takovýma těma příběhama z vězení, jako Poslední pevnost. Poslední pevnost nebo Shawshank. V každým případě je C-19 tvrďák podle mýho gusta, scénu s umyvadlem jsem si pustil asi třikrát. O věrohodnosti příběhu se samozřejmě dá pochybovat, takhle zpracované to vypadalo, že je to neoprávněně trestaná skupina hrdinů. Nicméně drsárna, už jen jak se jim pořád kouří od pusy. ()

punk_zero

Nepredvídateľný a skvelý dej, s "dobrým" koncom. Nechcem tu nejako obhajovať tých chlapcov, ale tí dozorcovia a riaditeľ boli pekný zmr*i. Viem, je to internátna škola, ale aj tak ma dostali nejaké scénky. ()

bolan

Podle skutečné události se dnes píše před každou druhou koninou i dopoledne na Nově. Ale dobře . . . disciplínou a vzděláváním mělo být dosaženo v Bastøy lepších výsledků než tělesnými tresty. Domácí škola měla fungovat jako uzavřená společnost chlapců z celé země, kteří tam měli být převychováni na „slušné občany“. Polepšovna na ostrově proslula svým brutálním zacházením a v roce 1953 byla uzavřena. Asi tomu i věřim. ()

Santino7

Veľmi sympatický filmársky počin, ktorý mi svojou témou čiastočne pripomenul aj iný úspešný severský (ale pre zmenu švédsky) snímok Ondskan, ktorý mimochodom radím medzi svoje obľúbené. Severania sa tentokrát opäť ukázali vo veľmi dobrom svetle a dokonca aj ten ich povestný chlad bol cítiť snáď z každého jedného záberu, bol skrátka všadeprítomný. Vlastne celá atmosféra sa niesla v takom "chladnom" (alebo ak chcete surovom) duchu, čo samozrejme myslím len v dobrom. Po vizuálnej stránke to bolo prakticky bez jedinej chybičky, dej taktiež zvládnutý bez nejakých väčších zádrheľov (i keď miestami by možno neuškodilo trochu viac napätia), čiže z môjho pohľadu prevažne spokojnosť. A aj keď kvalít už spomínaného Ondskanu to (pochopiteľne) nedosahuje, tak či tak je to stále fajn, silný nadpriemer. Jeden zo skupinky tých filmov, ktoré dokazujú, že aj európska kinematografia predsalen stojí za to (no a konkrétne u tej severskej to platí dvojnásobne!). Vskutku vydarená záležitosť. 4/5 ()

beniczech

Zajímavé prostředí norského „nápravného“ ústavu zasazeného do drsného severského prostředí. Příběh se odehrává již na počátku 20. století, což na první pohled z filmu poznat nelze, prvncích 30 minut jsem měl pocit, že se čerpá z relativně nedávné skutečné události. Možná to bude tím, že mám zkreslenou představu o tom, jak tato zařízení vypadají a fungují dnes. Čekal jsem, že ony fyzické tresty a týrání budou možná ještě drsnější, takže zvláště v první třetině či polovině filmu se to trochu vleklo, nicméně postupně vše graduje až do klasických nepokojů a bezhlavým bojům proti bezpráví, které stejně, jak všichni dotyční ví, nemají smysl, ale aspoň na pár okamžiků dají průchod svým emocím a naleznou svou ztracenou důstojnost. Chybí mi zde vykreslení minulosti alespoň třech čtyřech hlavních mládežníků, celkový dojem by pak mohl být silnější. Ale na druhou stranu by to možná eliminovalo fakt, že jsem po celou dobu váhal, zda-li hlavním postavám fandit nebo ne, takhle bylo vše nejisté a otevřené. Celkově vzato 4 poctivé hvězdy /80%/ ()

hazaba

Nápravné zařízení, přísná disciplína, přísný, ale svým způsobem lidský ředitel, proti němuž stojí hospodář se svou zvráceností, kterou si může ukájet na slabších chlapcích, drsná severská příroda, dva chlapečtí hrdinové, kteří jsou na první pohled odlišní, ale ve své podstatě vlastně ne... takže se role ke konci filmu můžou obrátit.... Není to film, který by vás přímo vtáhl do děje, abyste se mohli s nějakou postavou ztotožnit, ale v průběhu času se přistihnete, že fandíte těm chlapcům. Jsou tu sice scény, kvůli kterým můžou někteří odejít, ale v jiných je pouze naznačeno, co se děje, a to působí mnohem děsivěji - snad proto, že nechává diváka zapojit fantazii. Závěr je vrcholem filmu, což by mělo být samozřejmostí, ale bohužel se to v mnoha případech neděje. Klobouk dolů před představiteli Erlinga a Olava. ()

WillyMarks

Velmi chladný snímek se silným příběhem, napínavým dějem, dokonalou smutnou hudbou, drsným prostředím a bez pochyby se silným zážitkem po zhlédnutí. Děj se opírá o historickou událost, o určité bezpráví a hlavně o vynikající herecké výkony. Někdy nepotřebujeme mnoho slov k tomu, abychom si vytvořili silné pouto, které si vytvořili právě hrdinové tohoto silného snímku. Uvězněni ve své fantasii snažít se opustit ostrov...... Jediné co tomuto skvělému Norskému filmu mohu vytknout je dlouhá stopáž, která může trošku zabolet, nicméně dokonalé finále spraví vše co se dá... Silné 4* 81% ()

Hapretor

Dobrý příběh v nudnějším, utahaném podání. Nebyla tu pořádná gradace. Kde bylo to ponižování a týrání ... nebo mi jen vadil ksicht Stellana Skérana ... on ty debili ve filmech hraje dobře ... on na to má ten kukuč ... fakt nevim ... prostě divný zjevení ... ()