Král z ostrova Bastøy

(festivalový název)
  • Norsko Kongen av Bastøy (více)

Natočeno podle skutečné události. Děj se odehrává na počátku 20. století v Norsku, na ostrově Bastøy, v nápravném zařízení pro chlapce. Denně se setkávají s hrubým a násilným zacházením ze strany strážců, ale mlčky to snášejí. To se změní, když na ostrov přivezou mladého vězně Erlinga. Ten má plán, jak z ostrova uprchnout. Pomalu se schyluje ke vzpouře. (akisha)

Mukunda

Ano, je to pěkně natočené, o tom žádná. Kromě příběhu s dobrými hereckými výkony a pěknou atmosférou však můžeme vidět varování: Zločince, ať už mladého, či starého, nepředěláš. Na tuto chválihodnou, avšak marnou snahu vychovatelé doplatili málem vlastními životy. Měli ty smrady na tom ostrově nechat, ať tam chcípnou. A ano, zážitek mi kazilo vědomí, že vrah mezi sebrankou zlodějů káže o mravu a spravedlnosti a má pocit, že je něco speciálního. ()

Cheeker

Norská kinematografie je nedoceněná,a tenhle film to potvrzuje. Nikde takovéhle filmy nedávají, pokud nejsou z Ameriky. To dokazuje třeba Výchovný tábor, který se ale odehrává o necelých sto let později. ()

Kingjiri

Ono je těžký se nechat víc vtáhnout do děje a nenudit se, když jsou všechny postavy nesympatický a neni komu pořádně fandit. Dozorci byli tak trochu magoři a mladý chovanci zase hrozný spratci, který občas poprávu dostali to, co si zasloužili. Z příběhu zaujme jenom napínavej závěr, jinak se hlavně kecá a občas aspoň padne nějaká ta pěst. Technicky i herecky slušný, dramaturgicky slabší. Přitom takovýhle téma mohlo ve spojení s drsnou severskou přírodou a náturou vyústit v podstatně zajímavější podivanou. Velký plus však musim dát za hudbu, dvě silnější hvězdy. ()

bif

Vcelku dobré vězeňské drama, které se však moc vleče. Hlavní hrdina je strašně nezajímavá postava, ale ,,ti ostatní" už jsou na tom lépe. Scény, které by měly být těmi nejsilnějšími, nepůsobí až tak dobře, ale naopak ty ,,obyčejné" dodávají filmu atmosféru a hloubku. 70% ()

prasokote

Tak 3,5*, přišlo mi to trošku přitažené za vlasy... Zas tak drsný nápravák to nebyl, krom toho co s parchantama, je jen škoda, že u nás nic takového není. Dnešní omladina nemá z ničeho strach a respekt, vědí, že je čeká fešácký kriminál s telkou, pravidelnou stravou a sportovním vyžitím pěkně v teple za naše prachy. Ale jinak pěkně udělaný filmek. ()

ecis

V porovnani s nedavno videnym anglickym "Scum" je tento pribeh z napravneho zariadenia chladnejsim navonok a citlivejsi vo vnutri; prepracovanejsie vygradovany. Je ale zarazajuce, ake ustavy, skoly, ci zariadenia existovali uz v relativne vyspelom svete. ()

Franc1s

Opět mrazivé drama od kluků ze severu o jednom nápravném zařízení na ostrově Bastoj. Krutý, reálný a napětí od začátku do konce, kde ve finále nešlo ani popadnout dech.. Tady není potřeba to nějak obkecávat, tohle je prostě potřeba vidět.. Doporučuji a 9/10 ()

ER

Surové drama,které bych ještě "pochopil" v rámci příběhu z nápravného táboru dospělých . Ale v rámci nápravného ústavu pro děti? Z toho hodně mrazí. Přehazování kamenů tam a zpět v -20, to je jak scéna z Pahorku,kdy v pravé poledne nechal velitel trestného zařízení na rozžhavenem africkém slunci pochodovat sem a tam na pahorku (kupa písku) své neoblíbence (cvičené vojáky!). Uplatňování kolektivní viny (jak oblíbený to způsob psychologické manipulace) snížením potravy,klece jako samotka,sexuální zneužívání.....kam to mohlo dospět? Filmařsky je vše pečlivě nasnímané,sestříhané a hudebně výborně podkeslené,čímž se podařilo vytvořit hustou atmosféru i bez kdovíjakých řečí (chovanci totiž ani nemohli moc mezi sebou mluvit,jinak by v tom lepším případě dostali náustek do úst). Z toho fakt člověka mrazem oklepe. ()

balcazar

Kráľa z Bastoya človek chtiac-nechtiac porovnáva so Zlom, ktoré má mimoriadne podobný námet. Napriek tomu, že musím povedať, že Zlo je v tomto porovnaní jednoznačný víťaz, nemožno tým tvrdiť, že Kráľ z ostrova Bastoy je zlý. Práve naopak. Jediné, čo tomuto filmu chýba k plnému hodnoteniu, je väčšia surovosť v spracovaní, ktorú si tento príbeh vyslovene pýta. ()

polonius

Dokonalá symbioza všech složek filmu. Okamžitě mě samozřejmě napadlo , že se Holst pokouší vytvořit dalšího Ondskana, ale atmosféra je jiná. Po delší době zase skvělý filmový zážitek. ()

DavidWebb

Priznám, že prvých 20 minút mi nešlo dolu krkom a chcel som to vypnúť, reku škoda času asi. Ale... aj tak v telke nič nebolo tak som to nechal, že vylúštim nejakú tajničku pri tom. Nakoniec som to vcelku ľahko prehltol. Hlavne vďaka tomu, že depresívne filmy mi nerobia žiadny problém. Typická severina - drsná, studená, bez zbytočných rečí. Možno sa tento príbeh zdá niekomu surový, keďže to boli vlastne ešte deti, ale ak je aj toto súčasť nórskej histórie, výchovy a vidím kde sú Nóri (severania všeobecne) dnes a kde sme my, tak všetci tí slovenskí "Jánošikovia" čo tu kradnú, by si to zaslúžili omnoho viac. Filmu dosť pomáha slušný soundtrack, no a... Stellan Skarsgård. K*rva ten chlap je jak kovadlina. V tomto snímku bol doslova stelesnením autority. Chladný, tvrdý, bez emócií, ten chlap je Boh filmového "pohľadu". Haueva, ako som už spomínal, je to (opäť) seversky osobité a niekoľko "fotiek" mi z toho zastane v hlave. PS: Thnx for titule, Ergulis! ()

Maniik88

Ďalšia vydarená severská depka.Film je veľmi podobný Fínskemu filmu Tummien perhosten koti. Väzenská tematika a najmä v podaní chlapcov je zaujímavá. Slušný film. ()

Miagy

Dobré napísané, zrežírované, hrozne uveriteľné, depresívne. Chalani to dali jak niektorí holivúdski herci ani zďaleka. Jediné, čo ma škrelo je podanie chalaňov ako hrdinov, hoci si mali odpykávať trest... ()

GoustDog

Skvělý, výborně obsazený film. Syrový a odměřený na povrchu, žhnoucí životem a touhou uvnitř. Jediné, co jej tak trošku strhává, je až příliš klasický - ale kvalitní - děj, který postrádá větší překvapení. Norská kinematografie opět rules. ()

Barghest

Seveřani opět nezklamali. Král z ostrova Bastøy je depresivní a drsná podívaná, která se umně vyvléká z divákova očekávání, s kapsářskou zručností z něj stíhá za běhu vydloubávat existenciální otázky a nutí ho utvořit si zase jednou vlastní názor. Mám trochu obavu, co je Stellan Skarsgård vlastně za člověka, protože tohle už snad ani nebylo hraný. Ten chlap je neskutečnej frajer. ()

jafuska

Chladné, drsné, tak takto většinou umí natočit Seveřané svoje filmy. Je to opravdu hodně drsné, a pro mě bylo těžké se na to dívat,když nesnáším násílí páchané na lidech a když se jim ubližuje,ale taková je holt realita a navíc když je to natočeno podle skutečné události, tak o to je to horší tohle všechno vnímat co se stalo, asi bych nechtěla už tento film vidět znovu,i když se mi líbil,ale jednou mi opravdu stačilo, jediný co ještě můžu napsat těch kluků mě bylo fakt hodně líto. ()

Mamlas

Kvalitní, těžší film. Snad můj první severský film, který jsem, se zájmem a napětím a bez přeskakování dopředu, dokoukal do konce. ()