Král z ostrova Bastøy

(festivalový název)
  • Norsko Kongen av Bastøy (více)

Natočeno podle skutečné události. Děj se odehrává na počátku 20. století v Norsku, na ostrově Bastøy, v nápravném zařízení pro chlapce. Denně se setkávají s hrubým a násilným zacházením ze strany strážců, ale mlčky to snášejí. To se změní, když na ostrov přivezou mladého vězně Erlinga. Ten má plán, jak z ostrova uprchnout. Pomalu se schyluje ke vzpouře. (akisha)

Felisr

Poněkud rozvláčný příběh z chlapeckého nápravně-výchovného ústavu. Ne že by to tam bylo kafíčko, ale znám nejméně šest dalších filmů na totožné téma a všechny jsou o třídu až dvě lepší než tento. ()

PaulCZE

Film se sice odkazuje na historickou událost, ale zpracovává ji zcela po svém, tudíž i hlavní myšlenka bere za své. Jinak koukatelné. ()

Mikecat

Nórske filmy mám rád, psychologické precítenie postáv je fakt dobré. Tento sa však moc nepodaril, možno preto, že chceli zachovať autentickosť príbehu. Ak sa toto stalo v skutočnosti, tak ďakujem pekne. Brutálne a drsné podmienky pre chovancov, v zime a chlade...veľké plus, že znásilňovanie chlapca nerozpitvávali v detailoch. Ponaučenie pre nás, ak chceme poukázať na špinavosti tohto systému a vzoprieť sa mu, pošlú na nás armádu s puškami! ()

a0001

Mrazivo dokonalý príbeh, úžasné herecké výkony. Vyžarujúce emócie pohltia diváka do úžasného filmového zážitku. ()

solisoli

Príbeh podľa skutočných udalostí vydáva svedectvo o polepšovni na ostrove Bastoy v Nórsku, ktorý bol zriadený v roku 1900 a fungoval až do roku 1970. Dej sa odohráva v období roku 1915, kedy sa týraní chlapci pokúsia zvrhnúť režim a neľudské podmienky v akých boli sadistickým vedením polepšovne vystavený. Pútavo, pravdivo naštudované a citlivo zrežírované, pochopiť snahu chovancov, vzoprieť sa osudu v temer neľudských podmienkach v akých žili. Možno viac rozťahaný dej sa pomaly prepadal v stereotyp, kým sa dostal do rozhodujúcej zmysluplnej fázy celého rozuzlenia. Aj tak slušné dielo Nórskeho režiséra si rozhodne zaslúži uznanie. ()

dank011

Viděno v rámci festivalu Severská filmová zima 2012. Formálně prakticky dokonalý film, výběrem herců, exteriéry, hudbou. Skandinávie jako řemen. Téma drsné, nemá cenu rozebírat. Fantasticky odvyprávěný příběh, který sledujete s odstupem. A mnohokrát mě napadlo už během projekce: sakra mám vůbec zapotřebí se na tohle dívat, na tenhle morální hnus a peklo, připravené člověkem-zrůdou člověku-dítěti ?? A ihned se sám zastyděl za slabost a zbabělost. ()

taibrek

Velmi zaujimavy film. nieco taketo mozem. Skoda ze sa nezachranili z toho ostrova obidvaja. Film nenudi a ma co do seba aj v tejto dobe. Film ukazuje na dobu, kedy to mohlo fungovat aj takto. Mozno pre niekho tema, ktora sa opakuje, mno ukazuje uplne iny, odlisny pohlad na toto obdobie. Reziser pracuje s napatim a kazda scena posuva film dalej, hlbsie do nelutostneho prostredia ostrova Bastoy. ()

fafejt001

SKARSGARD a JONER dva hlavní šmejdi tohoto filmu .Tak jsem fandil klukům , atˇ zdrhnou z této hnusnééé pakárny . Bohužel se to podařilo jen jednomu ze dvou hlavních hrdinů . Drsný a mrazivý příběh osloví nejednoho diváka . Neskutečná buzerace v tomto ústavu , podle mne , nemohla nikoho polepšit . Drsná byla i ta scéna v té samotce s těma klecema . Jen tam být zavřený a domlácený muselo být hrozné . To tahání kmenů v lese také šílené. Zajímavá byla i scéna toho kluka s tou sekerou v ruce , jak stál jako jediný proti těm vojákům . Silný film o přežití na ostrově hrůzy . Podle skutečnosti . Bohužel . Takže za plný počet . ()

Saxos

Doufám, že inteligentní člověk vůbec nezapochyje o tom, že i po víc jak 100 letech existují ještě hnusnější výchovné rádoby Domovy mládeže. A to po celém světě. Závěr: doporučuji. ()

cajda77

Filmy z vězeňského prostředí bývají obecně dobré - odlehlý ostrov, ústav pro mladistvé, rok 1915 a hlavně norská zima. Přidává silný příběh připomínající hodnoty z dnešního pohledu mrtvé, pro někoho úsměvné, tak proč se o nich více rozepisovat. Začínám mít oblibu ve skandinávské tvorbě. ()

Seki

Děj filmu se odehrává na překrásném ostrově, kde je dokonale vykreslena situace Norské polepšovny na začátku minulého století. Herecké výkony, především Stellana Skarsgård a Kristoffera Jonera jsou strhující a díky nim se nudit rozhodně nebudete. Nudných chvil je ve filmu opravdové minimum. Jediné, co se mi nelíbí jsou pasáže o Velrybě, které na mě působí jako vycpávka. ()

Wolfvater

Oceňuji zejména civilnost snímku, který si na nic nehraje (ne v porovnání s tím, co by se z podobného příběhu taky dalo udělat a leckdy dělá). Zase jednou je vidět, že méně je někdy více. Film plyne, aniž tlačí na pilu, nedrhne a vyústí celkem logicky. Žádný patos a leckdo si v tom může najít nějaké své vlastní démony ze dna duše. ()

V.O.Z.

Tvrdá dřina,troška análního šťouchání a hlavně pořádná dávka bible.Těžko uvěřit, že soudruzi z Bavernetu hodili za hlavu know how nabyté 100 lety převýchovy blonďatých modrookých delikventů a věnují se raději takovým změkčilostem, jako jsou únosy dětí a jejich umisťování do pěstounská péče. ()

Kvapca24

Chladne a drsné severské drama umocněné skutečnou událostí. Působivý příběh, který je možná trošku zdlouhavý, ale určitě nenudí a drží diváka v neustálém napětí. Pro mě finále překvapivé a proto ****! ()

raru

Malo to silu,príbeh a aj ľudské posolstvo,ale dlho som váhal medzi 3 a 4. prečo? Sám neviem,asi kvôli tej nejakej odťažitosti,odstupu,k hlavnému hrdinovi a jemu blízkych spoluväzňov a surealistickej naivite s akou nám to režisér podal,ale ano,4 sú správne. ()

AmunRa

Film má svoji sílu a Stellan Skarsgård hraje výborně, hudba Sigur Rós vylepšuje atmosféru, ale jinak káznice pro mladistvé zločince na začátku 20. století vypadá spíš jako skautský tábor. Chovanci jsou inteligentní mladíci plní cti, vzájemného porozumění a spravedlivého hněvu. Ne, to neberu, tohle je zase romantizace úplně mimo ošklivé reality pasťáku pro mladistvé 1915. Film drží pohromadě charismatický Stellan Skarsgård a solidně hrající Kristoffer Joner, zbytek mi splývá do zasněženého lesa, kde dav mládenců seká dříví. Bohužel z mladší generace nevyčnívá nikdo s nadprůměrným hereckým talentem. Zajímavý film podle skutečné události, ale nedůvěryhodně uhlazený a málo drsný. ()

Chicharron

Norové si opět neváhali nasrat do svého skandinávského hnízda a v plné nahotě ukázali jak vypadal norský arbeidsleir pro neposlušné teenangery. Stellan Skarsgård je pan herec, ale norská herecká omladina mu slušně šlape na paty. Škoda toho neveselého konce, ale takový už asi byl život potomků Vikingů. ()