Král z ostrova Bastøy

(festivalový název)
  • Norsko Kongen av Bastøy (více)

Natočeno podle skutečné události. Děj se odehrává na počátku 20. století v Norsku, na ostrově Bastøy, v nápravném zařízení pro chlapce. Denně se setkávají s hrubým a násilným zacházením ze strany strážců, ale mlčky to snášejí. To se změní, když na ostrov přivezou mladého vězně Erlinga. Ten má plán, jak z ostrova uprchnout. Pomalu se schyluje ke vzpouře. (akisha)

krasava

Drsný příběh ve skoro černobílém podání. To, že ještě v minulém století existovalo v celku dnes civilizované Evropě spousta podobných zařízení, ať už šlo o pasťáky, sirotčince nebo ústavy pro mentálně zaostalé, asi nepřekvapí. Souhlasit se dá s tím, že je dobrý ty děcka zaměstnat, naučit je pracovat i poslouchat. Ale pokud se jim upírá jejich lidskost, jejich právo na důstojnost, nelze se divit, když se pak chovají jako zvířata. To je taky historie. Skvělý Stellen Skarsgard umí zahrát padoucha jen tím, jak se podívá a zatváří. Vizuální i hudební zpracování odpovídalo vnitřnímu nastavení postav, kteří se pro svoje přežití naučili držet hubu a krok. Dobré tři hvězdy, film, na který se nebudu dívat pořád dokola, ale jednou potěšil. ()

Misirlou

K filmu jsem se dostala teprve včera a rozhodně toho nelituji. Zajímavý námět, okořeněný informací, že se jedná o film podle skutečné události, dobré herecké výkony i kulisy filmu. Ale přeci jenom je tu pár neuvěřitelných částí. Když jsou chlapci v práci, tak makají na mrazu (kouří se jim od pusy), ve větru, sněhu, dešti (tomu stále neporučíme), ale na sobě mají jen košile a tričko. Máchají se ve vodě a zase jen v košili a tričku. Stojí na buzer place a zase jen v košilích. Spí ve vymrzlých pokojích, na latríny se brodí sněhem a to stále jen v košilích a tričku. A ani jednou tam nikdo neochuravěl. V takovýchto podmínkách, bych už měla oboustranný zápal plic s napadenou pohrudnicí a na kahánku. A dále nedotažené části - nerozvinuté, nevysvětlené: příjezd hlavního hrdiny a blondýna se hned bouří, proč?, proč tam nechtěla zůstat, co se dělo, aby jí tam ředitel manžel udržel. Samozřejmě si člověk tyto věci domyslí, ale proč ta, dle mě, zbytečná tajemnost? Tajemnost se vlastně táhne celým příběhem, kdo, co, jak, proč. A to bych filmu vytkla. ()

0LiV3R

Škandinávska kinematografia je na vysokej úrovni a to potvrdzuje aj tento film.Atmosféra je trochu pochmúrna a zdĺhavý dej ale všetko sa to vykompenzovalo pekným príbehom, epickým koncom a krásnym temným no magickým prostredím.Velmi dobre herecké výkony a skvelý režisér so scenáristom odviedli dobrú prácu.U mňa 8/10 ()

lineker

Nepředpokládal bych, že z úvodu dvacátého století mohou kdesi s lidmi ( i když vlastně na převýchově ) zacházet jako někdy na začátku toho devatenáctého. Stalo se. A navíc tou zemí je Norsko, které se v současnosti chlubí, někdy až příliš benevolentním sociálním programem se zvláštním důrazem na práva dětí. No. Zřejmě poučení z vlastní minulosti. Ruku na srdce. Nikdo z dnešní mládežnické generace by na tomhle ostrově za těchto podmínek nedal ani týden. Drsné vyobrazení reality ( a to si některé momenty. nechali tvůrci naštěstí pro sebe ) v převýchovném táboře pro mladistvé, kde má k nápravě vést neskutečná dřina a stoprocentní disciplína za dohledu sadistických a úchylných dozorců. Nelze se potom divit, že pohár může z ničeho nic přetéci a role se mohou ( byť jen na krátký okamžik obrátit ). Tohle se prostě Norům, tak jako mnoho dalších filmů prostě povedlo. ()