Nejznámější román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1925) nebyl zprvu právě populárním čtivem, i když během jednoho roku od prvního vydání vznikla divadelní adaptace, již na Broadwayi režíroval George Cukor, a podle ní také hollywoodský film režiséra Herberta Brenona, jenž se bohužel nedochoval. O pár let později byla kniha prakticky zapomenuta a teprve po dalších, poválečných vydáních se dočkala zaslouženého uznání i čtenářské obliby. Kniha zachycuje „jazzový věk“ bouřlivých dvacátých let, kdy nečekaná hospodářská prosperita byla často vykoupena ztrátou morálních hodnot a kdy „stará“ aristokracie těžce snášela nastupující konkurenci z řad nejrůznějších zbohatlíků, z nichž mnozí byli zapojeni do bujícího organizovaného zločinu. Podruhé byl román zfilmován v roce 1949 (režie Elliott Nugent, titulní role Alan Ladd) a potřetí v roce 1974 (režie Jack Clayton, titulní role Robert Redford). S ještě větším časovým odstupem, až v roce 2013, vznikla zatím poslední verze, režírovaná australským tvůrcem Bazem Luhrmannem, v níž si hlavní postavu zahrál Leonardo DiCaprio. Na rozdíl od svých předchůdců měl Luhrmann k dispozici pokročilou technologii digitálních efektů, jež mu dovolila mimořádně přesvědčivě zrekonstruovat dobové reálie i tehdejší atmosféru New Yorku a jeho nejbližšího okolí. I ostatní postavy hrají známí představitelé Carey Mulliganová (Daisy), Tobey Maguire (vypravěč Nick Carraway) a Joel Edgerton (Tom Buchanan). Největší devízou snímku je však jeho promyšlená vizuální stránka, která byla mj. vyznamenána Oscary za nejlepší výpravu a kostýmy, jež vytvořila režisérova manželka Catherine Martinová. (Česká televize)

anitae

Velkého Gatsbyho 2013 jsem se hodně bála, protože mě jeho filmový předchůdce vždy dokonale uspal. Film bych rozdělila na dvě půlky - první hodně nudná, ale pěkně barevná a líbivá, bujaré večírky... pak konečně rande Gatsbyho s Daisy...potom už jen čekání na tragický konec=pro mě nadprůměrné, ale místy poněkud nudné drama. Viděno 3D, hudba podivně moderní, ale třeba u Marie Antoinetty se mi moderní hudba líbila. 3,5* ()

Kaju.le

Pro mě to byl jeden velký luxusní večírek. Přes dvě hodiny jsem se bavila a film mi utekl jako voda. K tomu skvělá hudba (asi si domů pozvu nového Beethovena) a úchvatné kostýmy. Leonardo DiCaprio zase nezklamal a Gatsbyho zahrál na výbornou, ostatní mu slušně sekundují. Příběh je bohužel přebyt vizuální stránkou, ale ta byla perfektně udělaná a já si ten kýč prostě užívala. Lepší čtyři hvězdičky. ()

redwik

Keď som prvýkrát videl trailer, tak ma Gatsby ktovieako nezaujal. O niečo neskôr som bol v kine, a videl som trailer po druhýkrát. Tentoraz sa mi páčil a kus viac a bol som zvedavý. A výsledok? Som veľmi milo prekvapený, film bol síce dlhý, ale po celý čas som sa nestihol nudiť. Tobey Maguire hral celkom príjemného rozprávača príbehu, Leonardo bol zas veľký frajer. Nevidel som verziu predtým, ani som nečítal knihu, čiže nemôžem hodnotiť na základe tohto, ale bez týchto znalostí sa z Gatsbyho stáva jeden z mojich obľúbencov. ()

greedo95

Když jsem před rokem uviděl trailer k tomuto filmu, tak jsem byl ohromen, a začal jsem se opravdu moc těšit. Ale jak to tak bývá, když člověk očekává mnoho, tak se jeho představy nesplní. Trošku mě to zklamalo, ale rozhodně to špatný film není. Herecké výkony byly dobré, myslím že hlavně ze strany Tobeyho. To co mi vadilo, bylo trošku přehnané pojetí večírků s moderním výběrem hudby. Ale vyrovnával to celkem svižný děj, a jak jsem již zmiňoval, dobré herecké výkony. ()

mardun

I just watched this movie and the actors performed it very well. A story that I am amazed with but it left my heart broke at the end. I felt so sad of what happen to Gatsby at the end of the movie. So sad but it's beautiful. I felt Gatsby's life of his transformation and ambition to be with Daisy, but why it should be like this? I want a happy ending, a love story that justify everything but it turns out tragic. So cold that no one cares to Gatsby at the end except Nick, a true loyal friend... ()

Walmy

Vizuální onanie, čili úžasná kamera doplněná v podkresu nečekaně vhodnou a dobrou hudbou Shawna Cartera známého spíš jako Jay-Z. Tohle mě napadlo úplně jako první po tom, co jsem snímek po zhlédnutí vstřebal. Nejvíce mě bolela ona forma vypravování a Tobey Maguire osobně. Nevadil mi snad jen ve Strachu a Hnusu v Las Vegas, kde měl na paškále naštěstí jen blonďaté cameo a hodně se bál. Tenhle chlapík mi přijde jako horší DiCapriova kopie bez mimiky. Jinak kromě nevyrovnané Carey Mulligan mě herecké výkony velmi bavily, rád bych vyzdvihnul takřka neznámou Elizabeth Debicki. Byl jsem ohromen grafickou stylizací, říkával jsem si: "It all makes sense".... než se grandiózně podělalo rádoby grandiózní uvedení na plátno samotného Jaye Gatsbyho. Kdyby předtím neprobíhala zbytečná konverzace, kdyby se nemusel Leo dlouze vykecávat a jenom se, prostě jen tak, otočil na kameru a bez jakýchkoliv keců začal práskat ohňostroj, kde já moh´ dneska bejt... :-) A kdyby všechna tahle kdyby nebyla kdyby, mohl bych se sluncem v duši vypustit slovíčko rádoby. A stejně tak nevyrovnaně, jako si já sám připadám při tomhle delším psaní, když něco chválím a za chvíli kritizuji, tak na mě místy jinak orgastický snímek přesně působil. Pro čtyři * jsem se nakonec rozhodl kvůli režisérově jemnosti, s jakou celé veledílo natočil a která byla například krásně patrná při scéně, kdy si šli kluci zablbnout do bytu k Tomově milence. Byť se tam chlastalo a zkoušelo se cosi jako fetovat, přišlo mi to tak lehounké, křehké... Jakože vzít si něco asi musí být docela fajn. Jen malinko nechápu kritiky o vyprázdněnosti charakterů a kýčovitosti příběhu, když taková je sama knižní předloha, kde prim hraje slupka, tedy snobské prostředí, které ve spojení s koncem první světové utváří docela zajímavý kontrast. I takový byl The Great Gatsby Baze Luhrmanna, old sport. ()

goni

Sklamanie. Tak by som jednym slovom popisal moje pocity po zhliadnuti tohto filmu. Mozno to bolo sposobene aj velkolepou reklamou, hviezdnym obsadenim hlavnej ulohy ci trailermi, podla ktorych som cakal nieco uplne ine. Navyse film je spracovany nejakym divnym umeleckym stylom, ktory mne az tak velmi nesedel. V prvej polovici som bol este drzany tak trosku v napati, pretoze som stale cakal, kedy sa dozvieme, kto je to ten slavny Gatsby. Ale potom uz napatie aj zabava dost upadli a ja som zacnal pozerat na hodinky [51/2013]. ()

myxomatoza

Možná je to přehnanost, ale přesně takhle přehnané jsem si to představovala i podle knihy, která patří mezi mé nejoblíbenější. Moulin Rouge, ač jsem neviděla celý film, mi přišlo přehnaný, ale toto je perfekce. Jestli po DiCapriovi někdo nehodí Oscara, tak naklušu do Hollywoodu, donutim je se podívat na Shutter Island, Inception, tohle.. dokonce i pitomej Titanic a řeknu jim, kde ještě viděli takhle dobrýho herce a jestli maj v pořádku oči a uši. ~~~ Soundtrack byl zajímavý, hned jsem to stáhla, protože bych v kině musela zapínat Shazam každou minutu. Will.I.am, Jay-z a podobná skvadra se kupodivu zvláštně hodili. A Love is Blindness je písnička, která by mohla hrát třeba u reklamy na vložky a byla by skvělá. V některých chvílích to působilo zvláštně kýčovitě a nehodilo se to, ale nu což. ~~~ Jinak kostýmové porno, největší cutie na světě Carey Mulligan, Tobey Maguire, kterému role sedla, ač jsem tomu nevěřila. Hodnotím pěti, protožet to na mě zanechalo podobný dojem jako knížka, což je ve filmovém světě opravdu rare. ()

pkungfu

Trochu jsem se bál, aby děj filmu nebyl přehlušen jen hollywoodským pozlátkem (což ze začátku tak i vypadalo), ale postupně a velmi nepozorovaně film zvážněl a do popředí se dostal děj samotný, který byl podle mě velice povedený - konec konců, má knižní předlohu. Jay Gatsby na mě zapůsobil dojmem opravdu velikého člověka. ()

Ihuj

Formálně líbivé, povedené, ikdyž žádný zázrak. Moderní pojetí 20. let jsem ocenil. Obsahově se mi líbilo rozdělení filmu на 2 části, kde ta první pouze ilustruje manýru a opojení dobou, kdy se společnost rozhodla, že bude prosperovat (jako ekonom zastávám názor, že nedostatek a krize jsou psychologický blok a nejsou fyzicky podmíněné, asi jako když je jedinec jen tak šťastný, jak si dovolí). V druhé části filmu začínáme odhalovat motivace postav a pozadí samotného Gatsbyho (tím nemyslím tělesné pozadí, tomu se prostoru nedostalo). Podotýkám, že jsem příběh před shlédnutím filmu neznal a z toho, co jsem o něm slyšel, jsem byl ještě příjemně překvapen, že až tak povrchní to není. Co mi ale vadilo byla rozvleklost právě v té závěrečné třetině. Spoustu věcí jsem si domyslel až příliš dlouho dopředu. Kdyby režisér dávkoval informace rychleji, věřím, že by emocionální zásah byl mnohem silnější. Výtečná je konfrontační scéna v hotelovém pokoji, naopak posledních 10 minut bylo imho zbytečných a pouze mi při nich klesala křivka zájmu a nadšení. Vystřihat 20 minut z poslední třetny filmu a dal bych 4*. ()

Alice02

Především musím vyzdzvihnout vizuální stránku filmu - velkolepé scény byly doslova omamné (nevadí mi nechat se mámit obrazy!!). Na filmu je super i to, jak je dlouhý, a přesto je se pořád na co dívat. Na Leonarda DiCapria jsem se těšila a opět předčil má očekávání - zazářil a zahrál si to podle svého. Nemůžu nezmínit moderní soundtrack, který mi nejdříve pro tenhle typ filmu neseděl, ale nakonec se ukázal jako ta nejlepší volba. A plus na konec: Velký Gatsby má pár scén, které se mi vryly do paměti, a to na filmu oceňuji. ()

Killingjoke

Uffff! Tak tohle byla sračka! Vůbec netuším kde se svým komentářem začít. Přemýšlel jsem, jestli si před tímhle filmem mám pustit Gatsbyho s Robertem Redfordem z roku 1974, abych měl možnost srovnání. Nakonec jsem se na to vykašlal. Knižní předlohu od Francise Scotta Fitzgeralda jsem měl možnost kdysi číst, během svých jalových studijních let. Fitzgerald byl velký spisovatel, tvůrce osobité kritiky boháčské smetánky, která nemá se sračkou Baze Luhrmanna společného ani zbla. Dokonce se domnívám, že se musí Fitzgerald v hrobě převracet, protože režisér Luhrmann z jeho předlohy udělal obludné torzo a stupidně limonádovou červenou knihovnu, bez jakékoliv hloubky a smyslu. Žádné emoce v tomhle filmu nehledejte, tady se tak trapně klouže po povrchu, že to nechá chladným naprosto každého. Dalo se očekávat že režisér, který stojí za pro mne nepochopitelně přechváleným pseudo-kvalitním filmem Moulin Rouge natočí Gatsbyho stejně špatně. Bohužel ale dokázal něco i pro mne neočekávaného, natočil film ještě horší než Moulin Rouge. Od prvních minut na nás útočí pastelový guláš, který víc než cokoliv jiného připomíná velmi nekvalitní travesti show. Jestli si takto někdo představuje 20. léta 20. století tak to potěš. Po atmosféře zmíněné doby ani památky a nebýt ženských účesů, pánských klobouků a dobových aut, vůbec nepoznáte v jaké době se film odehrává. A vůbec, všechny ženy ve filmu vypadají jako prvoplánové štětky, čímž je režisér trestuhodně uráží. To je spojené i s „geniálním“ soundtrackem. Ten kretén, který vymyslel dávat hip hop blitky do retrofilmů by zasloužil doživotí v polstrované cele. Pro mne je to hnus, se kterým se nikdy nesmířím a dost mi to většinou ovlivňuje celkový pohled na film. Herci jsou kapitolou sami o sobě. O nějakém herectví se zde nedá hovořit, to je ale částečně chybou tupého scénáře. Tobey Maguire hold nikdy nebude sympaťák z první ligy a jeho upištěný projev vypravěče je katastrofa. Občas jsem měl pocit, že zemře uprostřed věty. Carey Mulligan a Elizabeth Debicki (předurčená pro role basketbalistek) jsou nesympatické persóny a ano, čím dál víc začínám pociťovat vracející se antipatie k Leopardu DiCapriovi (i díky roli v Djangovi), jaké jsem u něj pociťoval kdysi před deseti lety… Velký Gatsby je sračka, jakou jen tak nezažijete ani po dvou kilech třešní a sklenici mléka. Film, který by měl bezpodmínečně zamířit do propadliště dějin a o to víc mne zaráží, jak vysoké zde má k dnešnímu dni hodnocení… ()

Biopler

Porovnaniu s Moulin Rouge! sa snímok nevyhne, lebo už z výberu knižnej predlohy a nakoniec aj z trailerov bolo jasné, že táto látka je šitá pre Luhrmanna. Vizuálom ma opäť opantal, ale príbeh tragickej lásky nebol zďaleka taký silný a tak prežitý ako v Moulin Rouge! Dialógy s pribúdajúcim časom boli viac a viac suchšie. Za klad možno označiť výkony hercov. DiCaprio zreje ako víno, Gatsbyho zahral skvele. Výborný bol aj Edgerton a Mulligan nesklamala. Young and Beautiful od Lany Del Rey je pre mňa pieseň roka a želám jej Oscara. ()

SiMMaS

Spousta zbytečného balastu. Děsivý soundtrack - naprosto nevyhovující (snaha modernizovat a přitáhnout mladé k filmovému plátnu dělá ze snímku v době budoucí neocenitelnou cetku). A já, která brečím pomalu i u Lvího krále, jsem k slzám neměla blízko ani jednou. Dvě hvězdy si to zaslouží pouze za relativně zajímavou dějovou linii, za kterou bohužel nemohou filmoví tvůrci, a kamera taky nebyla k zahození. ()

Kremik

Tak jsem se k tomu tedy také dostal a moc nadšený nejsem. Mám takový dojem, že scénárista a režisér v jedné osobě se jaksi nepotkal s knihou a už vůbec ne s její myšlenkou. Gatsby přeci není červená knihovna...Je to sice vizuálně hezká podívaná, ale to je asi vše. Nevím jestli je to herci, ale postavy jsou tak hrozně nevýrazné a povrchní. DiCaprio sice hraje výborně, ale nehraje Gatsbyho a jeho pouť. Tak trochu znásilnění velké klasiky a místo velkého filmu popcorn. Zklamání. ()

albionlady

Veľkolepý film s megalomanskými večierkami u tajomného pána Gatsbyho, ktorý bol stvárnený dokonale. Už počas čítania románu som cítila, že Leo DiCaprio sa do tejto role nesmierne hodí (zmätený, hanblivý a romantický Jay v scéne s ničením Nickových hodín je môj favorit :)), rovnako ako Tobey do role Nicka Carrawaya. Od okamihu, keď sa Gatsby objavil na scéne, naberal film neskutočné grády a bolo to fantastické až do konca. Jediné, čo mi vadilo, bol hip-hopový podmaz na večierkoch (seriózne? Dvadsiate roky, ľudia!) a že rada od Nickovho otca nebola podaná presne ako v knihe. A alkoholistická vsuvka. A to, že na pohrebe chýbal Jayov otec (to som si, úprimne, najprv nevšimla). Ale inak, grandiózne. (Kto chce vidieť komornejšiu verziu, ktorá však nie je vôbec o nič horšia, odporúčam televízny film z roku 2000). ()

DuranCZ

Hodně artový film. Určitě stojí za shlédnutí, ale soundtracky ve stylu hip hop se mi do příběhu z dvacátých let 20. století vůbec nehodily. ()

bararich8

H: Nejvíce asi zaujme netradiční vizuál a opět netradičně zvolená hudba, což dokáže vykouzlit velmi zajímavé scény a dodá filmu trochu exotična nebo "artu". V jádru věci vás ale těch 142 minut nedokáže k obrazovce úplně dobře přikovat, to třeba Atlas mraků uměl lépe. Nicméně na konci filmu ve vás aspoň něco málo zůstane a neodejdete s prázdnou a to se cení. 3,5* ()

Stíba

Nejzáživnějším z celého filmu je celkem paradoxně ten teatrální barevný vstup s osobitým vizuálním pojetím ale zbytek je naopak tak neosobní a prázdný že poměrně rychle omrzí. Jak je navíc možné, že z čtveřice hlavních postav je právě Gatsby tou nejméně zajímavou až snad místy zbytečnou? Vždyť jediná trochu výrazná a dobře uchopená postava je knírač Buchan a ani Daisy kromě pár scén nestojí za nic. Tohle je trestuhodné plýtvání předlohou i svkělými herci (nejmenší využití DiCapria co jsem kdy viděl-tady měl zářit), pochvalu si tu tedy zaslouží alespoň vizuální stylizace a hudba ale to je na mé očekávání trochu málo. 2,5* ()

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

04.05.2014

Muži v černém nás sice naučili, že „Elvis není mrtvej. Odletěl domů.", tohle zakončení ale u jeho nové biografie nečekejte. Ve Warner Bros. ji totiž chystají s muzikálovým klasikem Bazem Luhrmannem … (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014