Muž na Měsíci

• Velká Británie Man on the Moon (více)
USA / Velká Británie / Německo / Japonsko, 1999, 118 min

Režie:

Miloš Forman

Vito_LePour

Definitivně jsem se přesvědčil, že prostě nemusím Carreyho. Hraje to výborně, ale není to nic pro mě. Do toho ještě Courtney Love. Film sám o sobě byl jakýmsi výčtem neuvěřitelných originálních nápadů geniálního komika, ve kterém se složitě dalo orientovat. Konec vzbudil alespoň trochu emocí. ()

matoada

Jeden z najslabších filmov Miloša Formana a zároveň jeden z najlepších filmov Jima Carrieho. Keď sa na to človek pozerá z pohľadu predchádzajúcich filmov slávneho režiséra, trošilinku sklamanie, ale v kontexte súčasného filmu stále vysoký nadpriemer. ()

nash

Pro mě absolutní vrchol Formanova režijního mistrovství. Nádherný film o originálním komikovi Andym Kauffmanovi, jehož naprosto úchvatně ztvárnil Jim Carrey. ()

FrankieSS

Někomu (a znám takových lidí několik) se může jevit Muž na Měsíci jako nevtipná směsice trapných vystoupení pitvořníka Jima Carreyho. Ano, film nemusí nikomu přijít vtipný a vkusný, protože pouze zobrazuje život komika Andyho Kaufmana, a právě když se vám nelíbí humor filmu, nebo si myslíte, že je to nevkusný úlet, tak chyba nebude ve filmu, ale asi v Andy Kaufmanovi, který už nějaký byl. Prostě někomu přišel geniální, někomu jako ubohý blbeček, který nebyl vůbec vtipný. A od toho se odvíj, jestli se vám bude snímek líbit nebo ne. Mně osobně nepřišel Kaufman ani geniální ani trapný, proste zvláštní. Nikdo neví, co si opravdu myslí, lidi asi ani nechce bavit, spíš je využívá pro své vlastní pobavení, humor velice agresivní, ale nenapodobitelný (jakýsi pokus o napodobování byl zřejmý ve filmu Zamilovaný profesor, kde se snažil napodobovat černosšský komik v klubu, ale v tomto případě šlo o sled vulgarismů bez jakéhokoliv smyslu ... ale ten podle mého soudu nejokatější pokus dělat ze sebe druhého Kaufmana byl k vidění při předávání cen Český lev u moderátora letošního klání - to byl hnus a nic jen hnus, a jestli by to Kaufman viděl, tak by musel asi umřít podruhé, Kaufman byl všelijaký, ale zkušet ho napodobovat je hrozné, navíc když napodobování nemá žádný umělecký výsledek, ale alespon to dokazuje, jaká významná osobnost Kaufman byl, to je jediné mne na tom těší) A stejně zvláštní je i Kafmanova biografie v podání Mistra Miloše Formana. Vedle toho, že film ukazuje životní příběh jednoho z nejkontroverznějších umělců své doby, tak velice dobře ukazuje, jak je těžké prosadit se ve světě umění a televize ... Film dopředu posunuje především výkon Jima Carreyho, který v něm mohl uplatnit, jak jím dobře uvládané ksichty a lá "Lhář, Lhář" nebo "Maska" a na druhé straně zvládl přesvědčivě i vážné chvilky. Dále je vidět, že Miloš Forman je i v důchodovém věku velice dobrý a vůbec neztrácí dech . Hlavní podíl na tom má, že nikdy neváhá uchopit kontroverzní téma a udělat z něj vždy dobrý a hlavně rozpoluplný snímek, který plno lidí chválí a plno si o něm myslí svoje. Má také velice dobrý smysl pro Mystifikaci (Amadeus - sice je to biografie, ale o životě Mozarta nám to moc nepoví, protože plno scén je vymyšlených a určitě nadsazených nad rámec skutečného života Mozarta ... ale u Muže na Měsíci nemusel Forman mystifikaci a nadsázku moc vymýšlet, protože Kaufman tou nadsázkou a řádkou mystifikací žil i ve svém skutečném životě takřka naplno). Skvělě působí i herci ve vedlejších rolích: Danny DeVito coby producent Shapiro, stará známá oblíbenkyně Miloše Formana "feťačka" Courtney Love, nakonec dobrý je i Paul Giamanti a všimňete si i Vincenta Schiavelliho, ne tak pro jeho roli, ale spíše kvůli tomu, že se vyskytuje v každém Formanově filmu, tedy myslím, že v každém, pokud někde chybí asi musel být na smrt nemocný, že nenastoupil :-) ... jako další velké plus filmu jsou REM a jejich píseň Man on the Moon, která je jejich určitě nejzdařilejší a patří i k mým nejoblíběnšjším vůbec ... Co víc dodat, snad jen, že Muž na Měsíci je pro mě jedním z nejlepších filmů všech dob a to hlavně pro své neoriginální pojetí. ... Ale mám dojem, že průměrného diváka snímek asi nezaujme, však také docela divácky propadl :-( Ale myslel jsem, že aspoň ta Akademie na Oscarech by mohla mít větší pochopení pro Muže na Měsíci ... () (méně) (více)

TotalFilm

Lid versus Larry Flynt 2. Ne, nepřehlédli jste. Nový film Miloše Formana Muž na měsíci je vizuálně i námětově natolik podobný tomu předcházejícímu, že bychom ho ironicky mohli označit za jeho volné pokračování. To ovšem ještě nesnižuje jeho kvalitu! Před natočením Flynta se Formanovi dlouho žádná látka nezalíbila natolik, aby se pustil do její realizace. Říkal, že dělat film jen proto, aby něco natočil, se mu nechtělo. PAk ale narazil na scénář Scotta Alexandra a Larry Karaszewskiho. O tom, že to byla správná volba svědčí získaný Oscar. I to byl důvod, proč Forman vsadil u dalšího filmu na stejné koně. Ti zvolili osvědčenou cestu, když oba příběhy vystavěli podobné. Předlohou Muže na měsíci i Larryho Flynta se stali muži s barvitými životními příběhy, které jako by jen čekaly, kdy po nich filmaři sáhnou. Jeden bojuje u soudu za svobodu slova, zatímco druhý se snaží bavit televizní diváky. Ti dva muži se ocitli v jinou dobu na jiných místech, ale přesto je v jejich osudech jedno společné. Oba najednou bojují, i když každý svým způsobem, s veřejností. Jsou v koncích a svoji vnitřní samotu se snaží zakrýt osobností. Byli tak trochu splachovací: Larry Flynt dál dělal zesměšňující kousky u soudu a Kaufman během své show i přes protesty diváků zarytě pokračoval v únavné četbě oblíbené knihy. Kaufman se chtěl stát největší hvězdou na světě. Velmi záhy si uvědomil, že je závislý na úspěchu a potřebuje ho k životu. Měl geniální napady, kterými k sobě poutal pozornost, jenže ne všechny byly akceptovatelné všemi, kdo se na televizi dívali. Flynt i Kaufman dělali vlastně pro lidi, ale nechci prvního z nich zbytečně podezřívat z nejčistších pohnutek. Kaufman byl svému publiku oddán a rekonstrukce slavného vystoupení v Carnegie Hall, podomácku zakončená sklenicí mléka a sušenkou pro každého, je toho dojemným důkazem. Hlavní roli v "novém Formanovi" dostal herec s gumovou tváří, Jim Carrey. Je nutné říci, že na výkonu představitele Andy Kaufmana ležel pěkný kus budoucího výsledku. Miloš Forman vyprávěl, že při práci s Carrey měl pocit, že pokaždé přišel na plac skutečný Kaufman. Podobnou věc pocítí i diváci v sále a na Carreyho z Masky či Ace Ventury si ani nevzpomenou. Ve vedlejší roli se podobně jako minule objevila Courtney Love. Její drobné výstupy jsou ve skrze civilní a pod drtivou jízdou Jima Carreyho na sebe dávají rychle zapomenout. Nezanedbatelným spojovacím prvkem obou snímků je také způsob filmové řeči. Stejné jméno režiséra i scénáristů se pod biografickými snímky muselo odrazit, i když ne v tak jasné formě. Příkladná je čistota provedení, Forman přesně vybírá momenty s vypovídající hodnotou sdělení i dávkou emocí. Tragédii podtrhne humorem, chvíle štěstí syrově střídá zdrcující realitou. nic není navíc. Filmy mají pevnou stavbu, nosný příběh a geniální představitele hlavních rolí. Proto jsou oba tak vzrušující podívanou. ()

Piškot

Tenhle film mě opravdu dostal. To, že Jim Carrey není jen stále se pitvořící komik jsem věděl, ale v tomhle filmu hraje vážně excelentně. A pokud máte podobný smysl pro humor jako "Andy", tak se vám to opravdu bude líbit. To, že se ve filmu obejvili moji další dva oblíbenci, - Danny DeVito a Courtney Love - byl už jen bonbónek na nádherném dortu. ()

Karotka

Zručně a s vynikajícími herci natočený životopis komika, který bavil zjm. sám sebe. Jeho osobnost a smysl pro humor mě neoslovily, takže sledování tohoto filmu mi přišlo jako promarněný čas.To už by se mohl točit film o komkoliv. ()

LilDevil

Ked som bola na nom v kine ako 15 rocna, vysla som uplne ocarena a prekvapena, ale moje kamaratky rovnako stare a mladsie boli otravene ze co to bolo za blbost.. Takze nie kazdy ho vie docenit a pochopit. Priatel prvu pol hodinu tiez hovoril ze je to blbost ale ked som sa s nim o nom rozpravala a ukazala mu ako sa ma na tento uzasny film pozerat, nevedel si ho vynachvalit. skvele :) ()

Neth

Kdyby mi někdo na začátku řekl, že dám Muži na Měsíci čtyři hvězdy a vážně budu uvažovat o pěti, nevěřila bych mu. Spíš mi v hlavě zněla otázka: Dokážu se na tohoto nesympatického příšerně užvatlaného chlapíka koukat dvě hodiny? Dala jsem si odstup dva dny a to se rozhodně vyplatilo. A ten užvatlaný člověk se zničehonic změnil na člověka zajímavého, chytrého, vtipného, osobitého, upřímně se bavícího, ale i trpícího tím, že mu většina lidí nerozumí. Celkově jsem hodně moc spokojená, život Andyho Kaufmana se mnou pořádně "zacloumal" a nemůžu ho dostat z hlavy. Kdykoliv si dám Muže na Měsíci znovu. A teď si aspoň pustím R.E.M.:o)) ()

FunkyBee

Strhující film, Jim Carrey je dokonalý, režijní počin Formana je moc dobře udělaný, konec dojímavý..i přesto nemůžu dát všech 5*...nevím proč ale zase až tak dobré to nebylo...ke konci to bylo lepší než na začátku..moje hodnocení berte spíš jako lepší 4* ()

Amaranta

Andy byl jistě neobyčejný člověk, ale kdo není? Každý má někdy strach, že nebude pro srandu brán vážně. Proto je raději spousta lidí seriózní. Je to příběh odvahy. ()

gpx

Dobrý jako film pro zábavu, ale současně jako zdroj informací pro lepší pochopení toho odkud se jistí dnešní komici inspirují. ()

790511

Musel jsem to po pár minutách vypnout. Český dabing tomu určitě nepřidal, ale pochybuji, že to v originále bylo o moc lepší. Film o nějakém pitvořícím se šaškovi, který s umělým soplem v nose říká: "chci dělat inteligentní humor". Na to fakt nemám dnes žaludek. ()

da-a

Milovat jej bylo stejně zábavné jako ho nenávidět - a bavit publikum se stalo jeho metou nejvyšší. Miloš Forman o neuvěřitelném životě geniálního mystifikátora, pro nějž i smrt byla jen další z iluzí. O některých lidech se říká, že se vtipu smějí třikrát: když se jim poví, když se jim vysvětlí, a když ho pak pochopí. Podobně to bylo se mnou při sledování Muže na Měsíci. Nejprve jsem si říkal, že pevná Formanova ruka nečekaně uklouzla na přespříliš fabulovaném příběhu se spoustou nevěrohodností a smyšlenek. Pak, jak příběh pokračoval, jsem začal obdivovat zvolenou vypravěčskou formu a ocenil promyšlenou propojenost příliš "odvážné" story. A pak jsem se dočetl, že to všechno je pravda! Snad jsem to měl tušit, vždyť dokonce i Jim Carrey byl nad očekávání "jiný" než obvykle a z jeho výkonu a komických reliéfů byla nečekaně cítit jakási víra v činěné, Kaufmanova nezvyklá vážnost v legraci tvořené ze samé hlouby nitra a aura neobvyklého, tajnosnubného člověka, pro kterého jedna a jedna nebyly vždycky pouze "dvě". Když si tvůrci dělali průzkum o Andym, jakým stylem jej vlastně uchopit, došli prý k pochopení nemožnosti své snahy, neboť pravý člověk pod iniciály A. K. vlastně ani neexistoval. Ale díky unikátnímu a upřímnému přístupu k látce jsem nakonec z konečného filmu s každou přibývající minutou začal svébytnému baviči čím dál více rozumět a obdivovat jej (aniž by mě jeho konání nepřestalo konstantně udivovat). Formanovi se navíc povedl majstrštyk v podobě mnohoznačného vyústění (napadají mne hned tři vrstvy výkladu, jedna lákavější a fantastičtější než druhá). Je mi jasné, že jsem posloužil jako vzorek cílové skupiny těch, co o Andym Kaufmanovi (natož o jeho zběsilém alter-egu) nikdy neslyšeli a všechny použité chytáky na mě tedy stoprocentně fungovaly. Stejně si ale nevybavuji žádný jiný životopisný snímek, jehož opracovaný materiál by během svého promítání tolik působil jako laskavě zapůjčený z jiného světa. Ovšemže je to skvělá zpráva - vždyť výjímeční lidé si zaslouží výjimečné filmy. Do you believe in man on the moon? ()

storkanek

Můj nejoblíbenější Forman a zároveň můj nejoblíbenější Jimův herecký výkon. Andy Kaufman musel být blázen, stejně jako Jim Carrey. A možná právě proto v Muži na měsíci hraje Andyho tak skvěle. Myslím, že nějak takto by si Kaufman svůj film představoval. Hlavně se mě dotknul Andyho pohřeb, kde je vidět, že si ani ze smrti nedělal vrásky. ***** ()

LucMosss

Byl Andy Kaufman věčné dítě, citlivý a milý člověk, či muž považující publikum za loutky? Nejspíše vším a ničím zároveň. "Andy, podívej se mi do očí a řekni, že je to pravda." Andy, podívej se nám všem do očí a řekni, co jsi byl za člověka. Tento snímek Tvou osobu pouze zobrazuje a nám se tají dech. ()

Skretule

Hrozně dlouho jsem se na tenhle snímek těšil. Po zhlédnutí ale přišlo hořké zklamání. Už dlouho mi film tak nesedl a přitom Jim hraje o sto šest. ()