Rivalové

• USA Rush (více)
Drama / Životopisný / Sportovní / Akční
USA / Velká Británie / Německo, 2013, 123 min (Alternativní 118 min)

Režie:

Ron Howard

Scénář:

Peter Morgan

Hudba:

Hans Zimmer

Chris Hemsworth, Daniel Brühl, Olivia Wilde, Alexandra Maria Lara, Pierfrancesco Favino, David Calder, Natalie Dormer, Stephen Mangan, Christian McKay (více)

Závratná rychlost, adrenalin proudící v žilách, krásné dívky a nezkrotná touha po vítězství. Závody Formule 1 jsou místem, kde jediná chyba může znamenat smrt. Na těchto okruzích spolu soupeří dva odvěcí rivalové. James Hunt je neřízená střela, neodolatelný playboy a brilantní řidič. Niki Lauda je dokonalý profesionál, vždy precizní a disciplinovaný. Film Rivalové vypráví skutečný příběh dvou pilotů, kteří jsou soky nejen na okruzích, ale také ve skutečném životě. Přestože jsou soupeři, jsou také jeden pro druhého inspirací. Přes jejich rozdílnost je v životě pojí zvláštní přátelství. Ale rivalita je žene ke stále riskantnějším výkonům. Titul mistra světa může získat jen jeden... (Bioscop)

eye candy

Budu-li vycházet z předpokaldu, že závodní odvětví, ve kterém jsou důležitější pneumatiky než řidič, lze považovat za sport, pak jsou Rivalové skutečně vynikajícím sportovním dramatem a vůbec bych se nezdráhal napařit jim nějakého toho Oscara. Vlastně jde minimálně o stejně kvalitní snímek jako byl v roce 2011 Warrior, možná ještě o něco svižnější a režijně vyzrálejší. Howard zkrátka dokazuje, že mainstream lze točit svěže a na úrovni, tak že nevypadá jako by právě vypadl z výrobní linky. I když z mého pohledu není Ron ve své branži nějaký velký průkopník a experimentátor, jsou Rivalové příjemným překvapením, nejen proto, že hlavní postavy nejsou úplně jednoznačné (nudné), ale i co se kamery a střihu týče. Na některé záběry ze závodů je dobré podívat se opakovaně, aby si člověk uvědomil jak skvělé a nápadité jsou. No a pak tu máme Nikiho Laudu v podání Brühla. Mám pocit, že nejhlubší emoce se musí umět zahrát očima, stejně jako v reálném světě kde se některé niterní city dájí pochopit jediným pohledem do očí. Gesta, motorika, rakouský akcent, je spousta herců, kteří si dokáží podobné atributy osvojit, ale ten Laudův smířlivý pohled na Hunta těsně před startem, nebo na svoji ženu před nástupem do kokpitu při závodu v Japonsku, to bylo velký hodobožo. Výborný film na který se dá dívat opakovaně. ()

Lamprea

Hm, opravdu jsem čekal, že tohle bude ten mainstreamovej kousek, kterej ode mě dostane těch 5* za rok 2013. Páč po zklámaní u Gravitace, Zmizení a všech těch ubohých sci-fi co tenhle rok vyšly, už moc jiných možností nezbylo. Ale nakonec ani Rivalové, mě nedokázaly uchvátit tak, abych dal plnou palbu. Občas se mi zdálo, že to prostě moc tlačí na pilu a snaží se to bejt maximálně dokonalý, což ve výsledku působí tak nějak křečovitě. Myslim, že nakonec i ty 4* jsou úspěch.---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Počkat, počkat, počkat. Teď jsem si teprve všimnul že to má 92% wtf??? To nene. :D ()

Triple H

Formula 1 je niečo pri čom som ešte na strednej v nedeľu pravidelne zaspával. Sledovať ako vytunené motokáry jazdia tri hodiny v kruhu ma baví asi ako čítať daňové predpisy a nič sa na tom nezmení, ale Rivali sú pecka. Stoja v prvom rade na Laudovi a Huntovi ako postavách a ľuďoch - vozidlá sú druhoradé až vedľajšie. Veľká pochvala rejžovi BTW za to, že krotil svoj prirodzený sklon k lacnému sentimentu. Každá scéna zaváňajúca pátosom je utnutá skôr akoby človek čakal - žeby nolanizácia Hollywoodu pokračovala? Hemsworth aj Bruhl sú vo svojich úlohách perfektní, tempo je svižné a film šlape ako hodinky. Pozriem určite ešte minimálne raz. Film nie je invenčný a v zásade len mimoriadne efektívne napĺňa všetky potrebné škatuľky, ale robí to kurva dobre. Nevidím dôvod prečo nedať päť, málokedy sa mi stáva, aby som mal chuť si pozrieť niečo znova. ()

Laerry

Formuli 1 sleduji tak od roku 2008, takže bych se nepovažovala za nějakého ignoranta a neznalce tohoto sportu - a tak jsem ráda, že vznikl první hraný film, u kterého nemusím dělat facepalm. ()

Doudis19

Strhující příběh o naprosté oddanosti sportu a vlastnímu egu. Závodníci můsí být vždycky částečně blázni a Ron Howard ukočíroval i to, aby ani jeden z jezdců nebyl za zápornější postavu. Dokonalejších sportovních filmů moc není. Nehmatatelné kvality ocení především sportovci. ()

David.Darco

Pre mňa vynikajúci film, so scenárom, s akým ma (okrem Intouchables) za posledných 5 rokov žiaden film neoslovil. V hlavných postavách vidíme dve diametrálne odlišné charaktery, ktoré majú spoločné snáď len jediné, vášeň pre vysokú rýchlosť. ()

Lachtaan

Nevěděl jsem o nich nic, abych se za pomoci pravděpodobně nejlepšího sportovního filmu všech dob seznámil se silným poutem dvou úspěšných závodníků, kteří si navzájem neovlivnili pouze hvězdnou kariéru, ale také samotný život. V porovnání vizáže skutečného Laudy a Hunta člověk zíral s otevřenou pusou, jak skvěle se filmaři s Brühlem a Hemsworthem trefili. A pokud k tomu přimícháte i jejich herecké vlohy, máte před sebou na talíři srdceryvné drama, které nabídne výstřední akci, neutichající zápletku a více než dojemné vyústění jejich příběhu. Jedna z nejlepších adaptací skutečných událostí! ()

Motinski

Najlepší Howardov film od Čistéj duše s výbornou ústrednou dvojicou hercov. Hlavne Daniel Brühl bol skvelá voľba. Technicky nadštandartne zvládnute scény zo závodou a všetko funguje aj mimo nich. Hlavne hra s emóciami po osudnom závode je podaná presne tak aby divákovi neprišla sílená na ľútosť. K plnému hodnoteniu niečo chýbalo, no ajtak ide o jeden z najlepších závodných filmov, ktorým mi Howard dokázal že stále patrí k režisérskej elite. ()

HonzaBez

"Dívat se smrti do tváře a chtít ji oklamat". Lidé, co jezdí závody Formule 1, možná musí být tak trošku "rebelové, blázni, či snílci." Byli jimi do jisté míry i oba hlavní aktéři tohoto jinak strhujícího Howardova filmu (se skvělou hudbu Hanse Zimmera). Asi bychom stěží hledali dva tak odlišné osobnosti: poněkud upjatý a vrcholně zodpovědný Lauda versus král večírků Hunt s životním stylem, jako by se ráno neměl probudit. Titul mistra světa si však nakonec (možná trošku paradoxně) vybojovali oba. Člověk si samozřejmě může klást otázku, jak by to bylo s Huntovým titulem nebýt Laudovy těžké nehody. Historie si však na žádné "kdyby" nehraje... K zamyšlení si dovolím ještě uvést Laudova slova ze závěru filmu: "Moudrý člověk získá víc od nepřátel, než hlupák od svých přátel." ()

Mirokukii

Silný, lidský příběh o soupeření dvou závodníků, znichž ani jeden není pojat příliš kladně, či záporně, nýbrž se pouze snaží svou cestou a svými schopnostmi urvat kus vítězství a slávy, líčící souboje a osobní pře, ještě před samotným, nervydrásajícím usednutím za volant. Závody patřičně napínavé a strhující. Zabaleny a nasnímány do perfektního, dechberoucího vizuálu, nutícího diváka užít si každý detail předjetí a zatáček. Precizní a detailní nahlédnutí do pedoků slavné Grand prix, oné doby. S hukotem motorů, výbornými hereckými výkony (Brühl), zábavou a v neposlední řadě krásnými ženami. Skvělý filmový zážitek. ()

Honzíno

Že má tohle Howard v malíku, je mi jasné už od Apolla 13. Nepřináší zhola nic nového (fetišistické zabírání strojů zevnitř - taky asociace na Apollo), ale podává tyhle dva sympaťáky neuvěřitelně uvěřitelně, až je člověku šumafuk, kolik si toho vymyslel navíc. Žeru Hemswortha (a to jsem heterosexuál), ale co udělal Brühl s Laudou, se jen tak nevidí (minimálně nominaci si zaslouží, a nejspíš to nebude nominace pro film jediná). Přes veškeré klady asi nebude Rush filmem mého srdce... Krásná exkurze do dob, kdy formule 1 nebyly kosmické lodě, piloti jak ve skafandru a na okruzích se skutečně závodilo. ()

Haretix

James Hunt vs. Niki Lauda. Strhující životopisné drama o vztahů dvou pilotů Formule 1. "Oscarový" výkon Daniela Brühla, Chris Hemsworth potvrzuje, že není jen Thor. Ron Howard přináší na plátna kin naprostý unikát. Je tu adrenalin, soupeřivost a hlavně respekt, který k sobě oba rivalové chovají! Boduje i Hans Zimmer, po delší době ze sebe vydal maximum. 100% Po Gravity další adept na film roku a zcela zaslouženě. Pro fanoušky Formule 1 povinnost, pro milovníky rychlosti to pravé ořechové, ale i pro běžného diváka, skvělých 123 minut! ()

flawi.f

Strhující, fascinující příběh o dvou "nesmiřitelných" rivalech v bezchybné režii Rona Howarda a za hudebního doprovodu geniálního Hanse Zimmera.....myslím, že v případě Rivalů bude Akademie hodně štědrá. ()

pytlák

Nádherný příběh o rivalech, kteří se respektovali až za hrob. Odlišné charaktery obou hrdinů jsou motorem filmu a ženou ho pořád a pořád dopředu až do nevyhnutelného finále. Přesní herci a skvělý soundtrack. 9/10. ()

Mrkvič

Bylo mi z toho na blití. Teda z jedné scény. Film je jinak úžasný. První hodina není nijak dramatická, představuje hrdiny a občas pobaví nějakým tím žertíkem (hlavně scéna s italskými fanoušky je skvělá). Potom přijde Velká cena Německa a já očekával, kdy to přijde. Celou dobu husí kůži a možná proto mě dostalo, jaký musel být lauda ďábel. Nemalou zásluhu na tom měl opět i Hans Zimmer, jehož hudbu jsem první polovinu filmu takřka vůbec nevnímal, ale ke konci to bylo jak rány kladivem. Místy jsou Rivalové sice trochu více zdramatizovaní, ale jinak hezká pocta dvoum skvělým pilotům F1 a asi jednomu z nejlepších ročníků této soutěže. ()

Dado

Ron Howard si môže do svojej vitríny režisérskych vrcholov uložiť ďalší obrovský úspech v rámci filmových spracovaní osudov ľudí, ktorí skutočne žili a či už s menšími alebo aj väčšími odchýlkami prežili to, čo mal divák možnosť zažiť prostredníctvom plátna kín spolu s nimi. Dynamické a adrenalínové, zároveň však citlivé a v správnych momentoch aj dojímavé. To všetko Rivalov charakterizuje úplne presne. Prirátajte k tomu navyše aj skvelé výkony, najmä ten v podaní Daniela Brühla ako Nikiho Laudu sa bude objavovať medzi oceňovanými v blízkej budúcnosti určite veľmi často (vynikajúcemu výkonu Chrisa Hermswortha chýbalo k dokonalosti možno len osobné stretnutie s mužom, ktorého si zahral a nejaká rada či usmernenie, ktorých sa Brühlovi od Laudu určite dostalo), famóznu kameru a s ňou spojené vizuálne efekty, ktoré scény zo závodov povýšia na úroveň, akú dnes nedosahujú a bohužiaľ ani nemajú šancu dosiahnuť skutočné preteky F1, či hudbu z dielne Hansa Zimmera, ktorá bezchybne podtrhuje všetky atmosferické momenty snímku. Vo výsledku tak napokon dostanete tú najkvalitnejšiu reklamu na priebežne najlepší film tohto roka, ktorý by rozhodne nemal uniknúť pozornosti žiadneho filmového diváka. (95%) ()

Blacks

Říkal jsem si, že to přeci nemůže být tak dobré, jak dobré to má hodnocení. A ono je to pravda. Možná to není film nijak zvlášť inovativní, převratný, či s nějak zvlášť hlubokou myšlenkou, ale je to po každé stránce naprosto skvěle odvedený kus práce - kamera, příběh, efekty, prostě všechno ...a ta podoba... ()

Jizni Tlapa

Adrenalinem napěchovaný kanystr, který se chystá vteřinu po vteřině bouchnout dychtícímu divákovi přímo do užaslého výrazu. Skoro hoří a ne a ne ho schladit. Bohužel ale začně pořádně vřít až po odfláknutém úvodu , který postrádá detailnější Laudovu postavu,jeho vykreslenější vstup do kolotoče F1 a v tom samém kontextu jeho protivníka. V neposlední řadě formulářům vytýkám nedostatek auto-fightů..90 % ()

Qitek

Co dodat. Geniální tah na branku, který vyšel po všech směrech. Zaujal náročného diváka i přes svoje banální vyznění, bavil nenáročného diváka, jak muže tak i ženy! ! ! Ron Howard boduje na celé čáře a dopomáhá mu k tomu naprosto perfektně vybroušený vizuál (kamera Anthony Doda Mantleho je kulervoucí). Hezky pěkně ()

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (více)

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl