Země přežila devastující mimozemský útok, je zničená a je jasné, že příští invaze bude totální a její výsledek definitivní. Lidstvo se proto rozhodne vycvičit novou generaci geniálních dětí na válečníky a vojevůdce, kteří mají misky vah v příští nevyhnutelné bitvě naklonit na naši stranu. Ti nejlepší a nejnadanější jsou vybráni a posláni do Válečné školy na orbitální stanici v kosmu, kde musí podstoupit mnohaletý výcvik a nekonečnou soutěž o to, kdo se nakonec stane hlavním velitelem mezinárodních sil. V atmosféře násilí a neustálého srovnávání cvičí na vojenských simulátorech stejně jako ve vzájemných válečných hrách. Nejefektnějším je takzvaný "Battle room", kde se ve stavu beztíže tříbí strategické i fyzické vlastnosti a kde díky kombinaci inteligence a empatie vyniká právě Ender. Jako hlavní favorit se pak Ender přesouvá do velitelské školy a vede ostatní do boje v simulované válce. Ta opravdová válka se ale blíží rychleji, než se zdálo, a teprve  –náctiletý Ender se stává jediným velitelem mezinárodní flotily v boji o záchranu lidstva. A jeho inteligence ho nutí pochybovat... je tohle ta pravá cesta? (Bontonfilm)

HarqAlAda

Ako teenager by som si zaradil toto sci-fi hneď za Hviezdne vojny a Môjho nepriateľa. Som trošku väčší a už ma zaujímajú trošku iné veci ako je progress a citové rozpoloženie jedného výnimočného chlapca. Mám pocit že to čo mi chýbalo vo filme nájdem v knihe. Odporúčam každému fanúšikovi sci-fi, tým mladším dvakrát viac. ()

dwbmb

Asi dva dny jsem přemýšlel, co mi tenhle film tak silně připomínal. Harry Potter ve vesmíru! Příběh působí naivně v oblasti kariérního vývoje hlavního hrdiny, kdy se z nuzáka stane mistr všeho s nejvyšší armádní hodností během několika dní. Přestože směřování děje bylo značně předvídatelné, tak některé dílčí momenty byly docela překvapivé a záživné, film tak byl dynamický a koukalo se na to veskrze dobře. Nic převratného, o čem byste si vykládali s kamarády, ale jednorázová akční podívaná je obstojná. ()

Gromit

Nevím, nakolik bych byl s tímto filmem spokojen, kdybych znal stejnojmennou knižní předlohu. Coby její neznalec ale považuji Enderovu hru za velmi kvalitní sci-fi, která upřednostňuje příběh, psychologii a atmosféru před akcí a vizuálními efekty. Je to vlastně docela náročná podívaná, ale už kvůli šokující závěrečné pointě je diváckého zájmu více než hodna. Velmi zajímavé je také herecké obsazení - kombinace mladých a dosud nepříliš známých herců a ostřílených hollywoodských veteránů. Tak či tak musím říct, že ve mně tento film vzbudil nemalý zájem o Cardovu knihu. ()

Don82

Vyvážená porce poctivého "klasik" sci-fi s plnohodnotnými CGI bitvami, hi-tech vesmírnými loďmi na straně jedné a velmi povedenou psychologickou-emotivní linkou na straně druhé. Už od začátku táhne film nahoru ledově chladná atmosféra divákova očekávání a režisér mu ho dávkuje pěkně postupně. V podstatě všechny prvky, které jsem si u poctivého, neprvoplánového, promyšleného sci-fi vždy přál se zda objevili v opravdu hutné konzistenci. Ale označit Enderovu hru "jen" jako chytré sci-fi je poněkud nedostatečné, protože film velmi dobře chápe co je nejspíše v knize (nečetl jsem, jen odhaduji) myšleno jako morální hodnota kterou má divák (čtenář) pochopit a v hlavě s ní pracovat. Je opravdu štěstí, že měli tvůrci cit pro zachování autenticity postav a nadhled na příběhem a neudělali z toho pseudohrdinský guláš a nebo v ještě horším případě něco jako Hunger Games ve vesmíru. Dojem trochu kazí poněkud delší stopáž, trochu rychlejší skoky v přerodu chování postav a pár ne zrovna dobře zahraných scén (Harrison Ford bohužel už není to co dřív). Nicméně zbytek castingu hraje opravdu dobře a vidět tolik nových tváří bylo vítaným zpestřením. A závěr filmu je opravdu něco, co jsem fakt nečekal a ani na sekundu jsem si něco podobného prostě nepřipouštěl ale nezbylo jen zírat s otevřenou pusou. Výsledek: Naprostá spokojenost a určitě bych uvítal více scifáren podobného ražení. ()

jadran90

O dětech nejen pro děti. S hlavní postavou mám problém - přemoudřelá, netýmová, porušující snad každý rozkaz kromě zákazu sprchování s opačným pohlavím. Jeho kariérní vzestup dosahuje slušného warpu. I toho šikanování už bylo moc. Ovšem vizuál s Jablonského hudbou dělá divy. Prostě filozoficky mě sci-fi o dětech zachraňujících svět minulo, jinak se na to dá dívat. Jsem tady jediný, kdo si až teď uvědomil, jaká slečna už je z Abigail Breslin? Příště zfilmujeme šachovou partii. ()

beso74

Nesúhlasím s tým, že toto je sci-fi pre deti, skôr o deťoch, manipulácie s nimi a nielen s nimi a predovšetkým o tom, že v našom ľudskom svete je veľmi hrubá čiara medzi tým čo je dobré pre ľudstvo a tým, čo si pod tým dobrom predstavuje nespočetný zástup viac či menej samozvaných predstaviteľov štátnej moci, ktorí bez mihnutia oka kujú plány a rozhodujú o tom, kto tu má svoje miesto pod slnkom a kto nie. Etický rozmer filmu tu jednoznačne apeluje na diváka, ktorý je podstatne starší ako titulní hrdinovia z tejto vojnovej hry... ()

Lavinia

Kdysi jsem zkonzumovala metráky této a obdobné tématiky, což mě tak nějak ochladilo vůči těmto knihám i filmům. A to jsem zrovna tohle nečetla, a dnes mě to znudilo na druhé stránce. Vane z toho klasický sci-fi duch amerikanismu a jejich 50. - 60. let, kořeněný sebemrskačstvím, jakožto ex-skalnímu scifistovi mi to dávno vyčpělo. Ovšem zpracování, to je jiná. Perfektní, trochu přetechnizované, tyto triky už byly před mnoha lety v různých seriálech využity do mrtě, konec pak tvrdě uspěchaný a tak nějak useknutý. Nepřijde-li pokračování, vyznívá to velmi naprázdno. ()

TommyDiamond

Dětští hrdinové v posledních letech zaplavili filmový svět. Ukázalo se totiž, že náctiletí na tyto příběhy slyší a berou kina útokem. Osobně bych na podobný film do bijáku asi nešel, ale doma si ho ze zvědavosti klidně pustím.... Knižní předloha O.S.Carda, kde jsou děti v přísné vojenské akademii trénováni, aby svou chladnokrevnou logikou dokázali vyzrát nad mimozemským nepřítelem, mi přijde jako hodně utopická záležitost. Avšak Gavin Hood dokázal i přes nepřesvědčivé herecké výkony mladých herců vytvořit solidní atmosféru a líbivými scénami získat zájem diváka. Dětská (enderova) hra tak díky němu nepůsobila naivně a dokázala bavit. U mě to víc jak na průměr nebude a tak udělím tři hvězdy ()

Caa

Film se drží zuby nehty knihy a babrá se i s celkem nepodstatnými scénami, které by se daly lehce vynechat, aniž by to mělo negativní vliv na děj. Díky tomu mu nezbývá prostor na to důležité - žádný postupný psychologický vývoj hlavního hrdiny z naivního a nedotčeného dítěte v dokonale nelítostného stratéga, jak se odehrál v knize, se nekoná. Filmový Ender je neskutečně plochá postava, superinteligentní puberťák, který byť se s ničím nemaže, má v každé druhé scéně slzy v očích. Pokud nejste v pubertě nebo nemáte slabost pro příliš hubené dospívající chlapce, jásat nad tímhle filmem rozhodně nebudete. Na druhou stranu vizuálně se povedl, hlavně Bitevní místnost a Simulátor stojí za vidění. ()

darthhokro odpad!

Hvězdná pěchota pro momentálně posunuté haranty? Film se vleče jak hustej zelenej chrchel po zdi, vydržel jsem sledovat do 36. minuty, pak proklikání na konec a udělení zaslouženého odpadu. ()

DaveSmith

Knihu jsem nečetl, takže nemůžu srovnávat. Jedno ale vím, i přes rating PG-13 mě tohle parádní sci-fi hodně bavilo. Obsazení bylo v pohodě a děcka zdá se taky už umí hrát. Přítomnost Harrisona vždycky potěší. Místy mi to přišlo vizuálně malinko přeplácaný, ale jinak jsem se ty necelý dvě hodiny dobře bavil a o to přece jde, ne? ()

Scraffy

Parádne natočený film podľa knihy. Prví pohľad hovorí, že to bude typický blockbuster pre deti a on je to vlastne veľmi inteligentne natočený film. Kebyže mám 13 rokov a idem na to do kina, tak z toho nemám nič a bude ma to nudiť. Asa Butterfield je zrejme najlepší herec zo svojej generácie a dúfam, že raz dostane nejakého toho Oscara, pretože v tomto filme predviedol parádny výkon. Efekty slušné, herecké výkony parádne, záverečný zvrat solidný a zábava zaručená po celý film. Nemám sa na čo sťažovať. ()

The.Splash

Takhle vykastrovat relativně povedenou knižní předlohu musí dát opravdu zabrat. Film v podstatě postrádá jakýkoli příběh, dospělé postavy se chovají, jakoby scénář psalo desetileté dítě, desetileté děti se chovají jakoby sežraly moudrost světa, přitom ve filmu není ani jednou ukázáno nebo alespoň naznačeno, že jsou opravdu nadané. Nikde žádný zvrat, žádné rozvíjení postav, gradování scén, vůbec nic... Odpudivé ()

Shitonit

END ! hned na začátku měl přijít End, Er si moh jít v klidu vyhonit prdel, a Robin Hood by ušetřil moje nervy. Jak takováto kokotinost se mohla dostat do hledáčku mých vočičáků ?? ()

simi78

Je to scifi pro děti rodičů, kteří nedovolí svým dětem koukat na nic ve vyšší věkové kategorii (G,PG,PG13,R). Toto věkové dělení filmů v čr téměř neexistuje ale v Británii a Americe má tento film své místo. ()

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

16.07.2013