Walt Disney dlouhodobě usiluje o filmová práva k psanému románu Mary Poppins. Opakovaně žádá jeho svéráznou autorku P. L. Traversovou o setkání, ale ta hollywoodského velikána po celá léta úspěšně odmítá, stejně jako udělit mu souhlas k právům na její milovanou postavu a knihu. Protože si ale uvědomuje, že prodejnost jejích knih klesá a budoucnost je nejistá, v roce 1961 se setkáním souhlasí. Vzniká tak dvoutýdenní dobrodružství, které nakonec vyústí v zahájení prací na zbožňovaném a mnohokrát oceněném filmovém fenoménu Mary Poppins. Během těchto dvou krátkých týdnů se Walt Disney v maximální možné míře snaží vyjít Traversové vstříc. Vyzbrojený nápaditými storyboardy a veselými písničkami od talentovaných bratrů Shermanových na ni podniká doslova frontální útok, ale spisovatelka se jen tak nevzdává. Zanedlouho Disney zklamaně sleduje, jak její odhodlání mu práva neposkytnout jen sílí a ta se mu tak i přes jeho snahy stále více vzdalují. Teprve ve chvíli, kdy se v duchu sám přenese do svého dětství, je schopen začít chápat démony, kteří spisovatelku pronásledují, a společně vypustí Mary Poppinsovou na svobodu, aby společně vytvořili jeden z nejpůsobivějších filmů filmových dějin. (Falcon)

bearmeedek

V první řadě příjemně udělané retro. Děj se sice dal předvídat, ale neustálé souboje Disneye a Traversové byly zábavné. Hodnotu tohoto jednoduchého příběhu zvyšuje vzpomínková mozaika z dětství, která přímými střihy prolíná celý film. Zde opět budu oponovat těm, kterým to vadilo. Prostě to sem patřilo a dodávalo lehké komedii vážnou dramatičnost. Když pominu slušné výkony dvou hlavních hereckých postav, tak chválu si rozhodně zaslouží hlavní-vedlejší role Colina Farrella. ()

LuiCJ

Krásne kulisy, dobové vyobrazenia, Disneyland a hlavne Tom Hanks. Perfektné obsadenie. Všetci herci svoje role zahrali úžasne a úplne tie postavy vystihovali. Páčilo sa mi, že každá postava mala svoj a charakter, ktorý naplno využívala. Či už to bol Tom Hanks, Emma Thompson alebo Colin Farrell. Zaujal ma ten prechod medzi príbehmi P. L. Traversovej a jej otcom. Tom Hanks je čistý Walt Disney. Paráda. Výborne spracovaná historická udalosť. ()

Lavinia

Óda na klišé. Ale příjemně naladí, sentimentálně pošimrá, nožkou zadupe, nad amerikány se povýšeně usměje a nakonec možná i s hrdinkou zasoucítí. Vcelku pozitivní zážitek, čas nepromarněn, bylo už mnohem hůře u jiných. ()

HanaGr

T. Hanks, E. Thompson (zvlášť Emma) výborní, ale já chci vyzdvihnout výkon C. Farrella. Člověk je u něj zvyklej na něco jinýho, akčňáky a drsný postavy, ale tady?! Tady byl naprosto dokonalej a strašně mě překvapil. Dokázal postavu dokonale vystihnout, chvíli jsem ho zbožňovala, chvíli mu nerozuměla, přesně jako ta malá holčička.... při každý scéně s ním jsem jihla a jihla a nakonec brečela a brečela, až jsem ke konci filmu nemohla jeho obličej už ani vidět, páč jsem zase začínala řvát! :) Zkrátka, vyvolal ve mně takový pocity, jako dlouho žádná postava... díky Coline, překvapils! ()

TommyDiamond

Studio Disney po delší době konečně natočilo kvalitní snímek. A to pouze stačilo zašmátrat trochu ve vlastní historii…. Snímek se snaží diváka utáhnout na zajímavosti, které předcházeli zfilmování kouzelné chůvy Mary Poppins. A v mém případě se to povedlo… Okouzlující Walt Disney (Hanks) a zásadová paní Traversová (Thompson). Kontrast těchto dvou postav a jejich rozdílný názor na svět nenasvědčovali, že by mohlo z jejich spolupráce něco vzniknout. Emma Thompson a Tom Hanks se svých rolí zhostili na výbornou. Okouzlující až pohádkové provedení a uhlazený humor, který celý příběh provázel mi vážně učarovali. To vše navíc doprovázel napínavý příběh odehrávající se kdyby dávno v Austrálii (příběh pana Bankse). Pro mě to jsou jasné čtyři hvězdy. ()

papadoce

Ak z tohto filmu niečo chcete mať musíte sa preniesť cez občas vtipnú, avšak celkovo nezáživnú prvú hodinu. Potom Vás na chvíľu možno pohltí ťažký údel dieťaťa, ktoré nadovšetko miluje svojho otca alkoholika a to Vás zrejme tak naštartuje, že to dopozeráte. Myslím, že keby som nemal vlastné deti a nedíval by som sa na svet občas ich očami, tak by tento film vo mne nevyvolal žiadne pocity. Momentálne okolnosti však napomohli tomu, že to beriem dosť pocitovo a preto tomu zasadím 3 hviezdy. Je nutno povedať, že už keď ich dávam si myslím, že nie sú úplne zaslúžené. ()

Gromit

Říkal jsem si, že by to nemusel být špatný film, ale on je dokonce nádherný! Nevím, nakolik je pravdivý, leč je dost docela dobře možné, že s P. L. Traversovou a okolnostmi, které ji dovedly k napsání románu Mary Poppins, to tak opravdu bylo. Emma Thompsonová je navíc v roli slavné spisovatelky naprosto skvělá, byť zastíněná Tomem Hanksem, který je coby Walt Disney jedním slovem fantastický. Ocenit ale musím i práci režiséra Johna Lee Hancocka, který sice od začátku hraje na city, ale činí tak velmi vkusně a decentně (i já jsem na konci zaplakal - samozřejmě dojetím). A způsob, jímž tento film natočil, možná bude mít za následek to, že zatoužíte znovu shlédnout filmové zpracování Mary Poppins z roku 1964. Mně se to přihodilo už během závěrečných titulků. ()

kyLuke

Hned na úvod se musím přiznat, že kdybych neviděl Mary Poppins, film by mě určitě nebavil a nepochopil bych ho. Ovšem pravý význam Mary Poppins vám dojde teprve až po zhlédnutí "pana Bankse". Spoutsa uživatelů zde píše, že Disney chtěly prostě natočit film, který by je vychválil, ovšem rozhodně tomu tak není. Disney se sice v tomto filmu chová, jako "bůh", který neudělá chybu, ovšem může za to částečně také fakt, řeč Tom Hanks je skutečně vyjímečným hercem, který dokáže zahrát téměř všechno. Navíc také báječná Emma Thompson ho dobře zesměšňuje, takže není důvod si toto myslet. A k filmu samotnému mám prakticky jen dvě výtky. Ta první je menší a to fakt, že nevidět Mary Poppins, film diváka asi stěží zaujme. Druhý fakt je, že když se prolíná přítomnost s minulostí, scénáristé až příliš tlačí na minulost, takže v určitých pasážích se přítomnost s minulostí vůbec nepropojují a působí jako dva odlišné filmy. Ovšem i přesto si "pan Banks" určitě zaslouží čtyři hvězdičky... ()

Pahicz

Musím říci, že ze začátku jsem vůbec netušil o co jde, ale postupem času jsem i chápal proč paní Traversová zaujímá ten její upjatý postoj, na druhou stranu mi to až kazilo celkový dojem filmu. za mě 81% ()

Maniik88

Ťažký film, ktorý sa nesleduje ľahko. Ide sa totiž hodne do psychiky nesmierne otravnej starej panny - spisovateľky, ktorá si z detstva nesie bubákov v hlave celý život. Pani Thompson ju ale zahrala veľmi dobre. Tradične dobrý bol Hanks a príjemne prekvapil vodič Giamatti. Niektoré časti boli lepšie, iné menej. Film to je pomerne kavalitný ale pozerať ho je celkom utrpenie, zachraňujú to fakt dobrí herci. Skoro som zabudol na skvelého Colina Farella a jeho rolu v podstate dobrého otca, ktorý sa žiaľ utápa v chlaste. Nuž, nesadne to každému. ()

hazdrova

Až prekvapivo vynikajúco zdokumentované stvorenie filmovej Mary Poppins s excelujúcou Emmou Thompsom. Ani nemusíte moc poznať Mary Poppins. Výborná hudba. Veľmi silný film s dušou. 4,5* ()

Amonasr

Profesionálně natočený melodram typicky hollywoodského střihu. Zpočátku sice dost nudný, ale postupně se to rozběhlo, i když "šťastný" konec byl předem jasný, stejně jako byl očekávatelný přerod neskutečně protivné semetriky, spisovatelky Traversové, v docela sympatickou starou dámu, když se Waltovi Disneyovi podaří odhalit a vypustit na svobodu její vnitřní démony, kteří ji pronásledují od dětství. Občas se hraje na city až na hranici kýče, možná i za ní, ale to už k hollywoodské kinematografii tak nějak patří. Filmu slouží ke cti, že je to aspoň "o něčem", a nad démony v nás se neškodí někdy zamyslet, třeba i prostřednictvím podobných příběhů. ()

gicous

Dvouliniové vyprávění bylo jedinou možností, jak se do filmu dala propašovat přesně odměřená dávka Disneyovsky podbízejících se emocí. V mém případě ovšem tato pečlivě mířená injekce minula svůj cíl. Zmíněná dvoulinka také umožnila natahnout pana Bankse do dvouhodinové stopáže a uštědřila mi tak další ránu pod pás, protože po první hodině jsem si uvědomil, že budu nejspíše tu další zbývající sledovat se neustále opakující koloběh už předtím viděného. A nemýlil jsem se. Jediný důvod, proč tento film nezavrhnout, je výkon ústředního tandemu Hanks-Thompson. Střet dvou diametrálně odlišných osobností je v jejich podání vybornou podívanou. Zvláště pak Emma Thompson v roli zapšklé a nevrlé spisovatelky ční nad všemi ostatními. 6/10 ()

Hanussen

Jakmile film skončil, měl jsem velmi rozporuplné pocity o tom, jak jej ohodnotit. Film je to dobrý. Výtečně obsazený, děj plyne a i nějaká ta slzička ukápne. Potud je vše v pořádku. Pak ale přijde veliké JENŽE. Vyznění snímku v tom smyslu, že Walt Disney byl pro Traversovou nějaký spasitel a to i přesto, že z ní vlastně smlouvu vymáčknul citovým vydíráním a film si stejně udělal tak, jak to ona nechtěla, mi nepřijde zrovna nejlepší. Ve výsledku mi bylo celou dobu Traversové upřímně líto a to i po onom "šťastném konci", kdy jí pateticky kanou slzy nad "vydařeným" zpracováním jejího díla. Ale vzhledem k, podle mě, velmi dobrému zpracování dám jednu hvězdu na vrch, jinak by to byl čistý průměr. ()

BardDeLune

Z mého pohledu velmi příjemný životopisný film, který nejvíce asi stojí na hereckých výkonech a hudbě než na scénáři, který je pro mne krok za filmem jako celkem. A ta výprava, to je mňamka. Jistě, že je to propagátorské ale to neznamená, že to nutně není nezajímavé téma. Naopak. Walt by dal na samostatný životopisný film, který se stejně jednou stane. Výborná Emma Thompson. ()

kubilov

Hledat v panu Banksovi něco hlubšího je samozřejmě nesmysl, už jen proto, že je to film studia Disney a dost podstatnou postavou je v něm sám Walt Disney. Ten rozjíždí takovou studenou válku za pomoci celého svého studia proti chudince paní Traversové, která se celý film tváří jak kyselá prdel. Nikdy jsem Emmu Thompson rád neměl a zřejmě se to ani nezmění, zvlášť když jsem jí teď viděl v tomhle jinak dosti jednoduchém ale milém filmu, který mi její postava neskutečně znepříjemňovala. Dějová linie z dětství neobsahovala nic převratného a dala by se velmi jednoduše shrnout do pár vět, což by mohlo ve výsledku film třeba o dobrých dvacet minut zkrátit. Tím největším faktorem pro hodnocení aspoň za 3* je tak Tom Hanks, ten člověk neskutečně herecky zraje a jeho Walt je naprosto k pomilování! I když to tak v realitě jistojistě nevypadalo, jenže ta vitrína plná Oscarů mluví za vše. ()

alpeew

Hollywoodský film o snaze Walta Disneyho splnit slib svým dětem - natočit britskou dětskou klasiku o Mary Poppins - se skvělými výkony jak Emmy Thompsonové (Mrs. Pamela Traversonová), tak Toma Hankse (Walt Disney) a Colina Farrella (otce malé Pamely). Sice o pohádkové knížce, ale ryze dospělácký autobiografický film. Autobiografický i proto, že se ve filmu od začátku - a napřed trochu nesrozumitelně - prolínají dvě časové a dějové linie. Ta ze zač. 20. století vypráví o ne zcela radostném dětství Pam Traversonové a jejím vztahu k otci a druhá o cca 60 let později, kdy je Pamela již významná autorka knižního bestselleru a zaboha nehodlá svůj city a vzpomínkami prostoupený skvost dát jen tak všanc "pouťovému" zfilmování Disneyovského rázu v Hollywoodu. Svět na hony a hony vzdálený britské uhlazenosti a eleganci je pro ni, byť pozvání k podpisu práv přijímá, z principu lacině barvotisková a odpuzuje ji. Hudební zpracování ji řipadá povrchní až hrůza a při púrocházení scénáře se hádá doslova o každé slovíčko. Walt Disney ale o práva tolik stojí, že si nechá doslova s***t na hlavu...slíbil to přeci své dceři, byť před 20 lety, kdy začal o získání práv na zfilmování usilovat. On a jeho spolupracovníci to ale nevzdají, i přes všechny urážky a příkazy (jako, že se ve filmu se nesmí objevit červená barva) nevzdají. Mrs. Trarsonová se ve vzpomínkách čím dál tím častěji vrací do vzpomínek na otce a tím je nám vše více a více jasné...Dětství někdy není tak úsměvné, jak si to představujeme. Pozoruhodný film, který nenudí, občas dojme a hodně pobaví. ()

bezslipov007

Tento film patrí k tým najlepším, aké som za poslednú dobu videl. Ak odhliadneme od vynikajúcich hereckých výkonov, tak popravde príbeh nie je až taký prevratný. To čo robí z tohto filmu pre mňa skvost je to, čo sa skrýva za ním a mnoho ľudí to podľa mňa ani nenájde. Film v sebe skrýva vynikajúce dialógy, humor ale aj stret britského konzervatívneho naturelu s tým americkým. A okrem vynikajúcich bardov Toma Hanksa a Emmy Thomson aj neprehliadnuteľný výkon Colina Farrella. ()

boombang

Zachraňte mne, pls, propříště před tou protivnou babou Emmou (svou roli hraje ovšem výtečně!), nevýrazným a ospalým Hanksem (ale hezky se rýmuje s názvem) a lehce odporným Farrellem. Potěšili jen Giamatti a Schwartzman - a ti se tam jen mihli. Viděno s kamarádkou - ona dala čtyři hvězdy, já dávám nakonec přes tři jen dvě - a druhou šanci tomuto filmu už nedám. ()

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014

16.01.2014

Poklekněte před studiem Disney!

Poklekněte před studiem Disney!

17.11.2013

Bonnie a Clyde umřeli rukou Liama Neesona

Bonnie a Clyde umřeli rukou Liama Neesona

13.04.2013

Alespoň se nám to pokusí tvrdit dobové akční drama Highwaymen. Pokud Neeson kývne na nabídku, zahraje si slavného texaského rangera Franka Hamera, který údajně přežil víc jak 100 přestřelek, zabil… (více)