30 minut po půlnoci

• USA Zero Dark Thirty (více)

Děj snímku vychází ze skutečných událostí a v průběhu deseti let sleduje vyšetřování, které vedlo k vystopování Usámy bin Ládina (1957 – 2011). Ten se stal po teroristických útocích z 11. září 2001 jedním z nejhledanějších lidí na světě a navzdory vypsané odměně nebylo známé místo jeho pobytu a předpokládalo se, že by se mohl skrývat v afghánských či pákistánských horách. Celých deset let po jeho stopě pátral elitní tým vojenských a speciálních agentů, kteří pracovali v utajení po celém světě. Hlavní protagonistku napínavého snímku představuje agentka CIA Maya (Jessica Chastainová), která krok za krokem rozplétá komplikovanou síť teroristických buněk a během brutálních výslechů narazí na jméno Abu Ahmed, které zmínili agentům CIA vězni při výsleších v tajných věznicích. Abu Ahmed by se mohl stát klíčem k celému vyšetřování a dovést agentku k samotnému vůdci islamistické teroristické organizace. Situaci však komplikují další teroristické útoky, vzrůstající nebezpečí v Pákistánu a stále větší nedůvěra politiků. Maya je však odhodlána dovést svůj osobní boj až do konce a nejnebezpečnějšího muže světa dostat za každou cenu. (Česká televize)

DavidS.

Kathryn se vrací do mužského světa i válečné zóny, ale tentokrát bez testosteronu a tempa...První dvě třetiny jsou, pokud neznáte všechny bratry Abú Ahmeda z Pákistánu nebo nemáte nápovědu z Langley, zmatečné a v lepším případě apatické...Pak následuje samotný výsadek, který je prezentován s takovou mírou autenticity, že je divácky nevděčný...Vše je tak "čerstvé", že se film vyhýbá emocím, propagandě, jednostrannosti a bohužel také jakémukoliv zážitku... ()

Bobek15

Kathryn Bigelow vie výborne vystavať príbeh, narábať pri tom s (ne)aktuälnymi udalosťami svetového diania a predkladať ich v veľmi pútavou a rozprávačsky precíznou formou. Uznávam, prvá tretina bola pomerne nudná a rozťahaná, no útokom na základni v Afganistane film začal naberať na obrátkach. A aj keď nejde o vyložene akčný film, ale skôr o vyrozprávanie určitých (teraz možno povedať už) historických udalostí, záverečná prepadovka je natočená bravúrne. Napínavá, chladnokrvná, prehľadná (aj napriek tomu, že sa to odohráva v noci, v tme), nekompromisná. ()

charlie_ando

Profesionálně zpracované, ale prázdné, takřka bez emocí. Ty najdeme ve filmu jen v samém jeho začátku, díky použití audio nahrávek z tragického 11. září 2001. V tuto chvíli mě zamrazilo, ale jinak mnou těch 157 minut doslova prošumělo. Tvůrčí duo režisérka Kathryn Bigelow a scénárista Mark Boal natočili film o honu na Usámu bin Ládina respektive spíš o pátrání po něm. Snaha o autentičnost vyšla tak napůl. Divák dostane film, který uvízl v zemi nikoho mezi dramatem a dokumentem. Mrazivá atmosféra se tříští o stěnu z bezradnosti. Samotný děj se dá rozdělit do tří částí. V té první se seznámíme s hlavní postavou, analytičkou CIA Mayou v podání Jessica Chastain, pro mě představovala rusovlasou ledovou královnu, která se zakousla do svého úkolu se zuřivou zarputilostí. Průvodcem v jejich začátcích je agent Dan, specialista přes výslechy, kterého si zahrál čím dál tím lepší Jason Clarke. V téhle části jde hlavně o mučení, spíš psychologické než fyzické, jsme taky v 21. století, takže trhání nehtů se nedočkáme. Dobře to vykresluje výrok: „Nejsem Tvůj kamarád, zlomím Tě a bude Tě to bolet…“. Ve druhém dějství jde o mravenčí práci, hledání jehly v kupce sena. Maya rozplétá jednotlivé nitky a třídí střípky, které ji nakonec po opravdu dlouhé době dovedou k vysněnému cíli a může říct: „Já jsem ta zmrdka co našla ten barák…“. V závěrečné části sledujeme zákulisní tahanice a samotný zásah, kdy si ostrý kluci z U.S. Navy SEALs jdou pro strejdu Ládina. Film není špatný, má velké plus v hereckých výkonech, ale tak nějak neví čím chce být. ()

korndaddy

Bigelow se pouští do čím dál tím odvážnějších témat. Začátek vynikající, aneb pojďme si všichni zahrát waterboarding. stačí nám kbelík, voda, ručník a nějaký dobrovolník. Střed filmu trochu váznul, ale o tom je hold kancelářská práce a konec se zase vyvedl. Sečteno podrtženo. Slušá podívaná, kde se něco i dozvíte a rozhodně neurazí. O to lépe se na to kouká, když to natočí ženská. Pěkná práce a Jason Clarke palec nahoru. ()

Indy

Predchádzajúci počin režisérky Kathryn Bigelow, žánrovo spriaznený Hurt Locker, sa mi páčil, ale oscarovské vavríny by som mu neprisúdil, zvlášť, keď porazil vtedy Avatara:) O filme 30 minút po polnoci by som to však už netvrdil, z tohtoročnej ponuky 9 filmov nominovaných na Oscara v naj kategórii, sa mi totiž páčil najviac. Obával som sa, či mi úplne sadne dokumentaristický štýl rozprávania, ale bolo to zbytočné a nenudil som sa ani minútu. Fascinuje má inštitúcia ako CIA a film jej praktiky ukazuje (asi) veľmi verne. Scény s mučením väzňov, všetko s M. Strongom a veľkým CIA kápom J. Gandolfinim boli parádne, rovnako ako záverečná NAVY Seals akcia. Čo sa týka Bin Ládina a jeho spojenia s 11.septembrom, nie som zástancom žiadnych konšpiračných teórií, a preto tento skvelý film považujem za (viac-menej) autentický. 9/10 ()

velkyvezir

Ať už se to takhle ve skutečnosti stalo nebo ne, je to film, který od začátku do konce usadí diváka na prdel, i když všichni ví, jak to skončí. ()

Ondra16

Nekompromisní pecka, která ale není pro každého. Bigelow to vysekla tak bravurně, že si ani neuvědomujete, že víte jak to dopadne. Závěr jsem čekal intenzivnější, nakonec to ale provedli přesně tak, jak měli. ()

Andy.

"Quite frankly, I didn't even want to use you guys, with your dip and velcro and all your gear bullshit. I wanted to drop a bomb..." - Maya ------------------- ------------------- Ještě, že jí to nenechali udělat. Přišli bychom o nejlepší část filmu :o). "Geronimo. For God and country. Geronimo." ()

klukluka

Těžko se mi to hodnotí, není to ani měsíc, co jsem žasnul u "Vyšetřování 11. září". Pokud bych při hodnocení vycházel právě z "Vyšetřování...", pak Třiceti minutám po půlnoci nemůžu dát ani hvězdu. V této optice by bylo Třicet minut jen dalším trapným dílkem PR-ka na obhajobu válek v Iráku a v Afghánistánu. Nechce se mi ale věřit, že by se Bigelow nechala koupit a natočila by něco, o čem by věděla, že je to totální ptákovina, že po světě nikdy neběhal žádnej Usáma, a že si žádná skutečná teroristická organizace nikdy neříkala Al Káida. Naopak věřím tomu, že by odmítla byť jen připustit kteroukoliv ze spekulací tvůrců "Vyšetřování...", a že by je dokonce uměla i argumentačně vyloučit. A že si předtím, než natočila "Třicet minut...", nastudovala tuny a tuny dokumentů, který berou existenci Usámy jako jasný, nezpochybnitelný fakt, a že se nejspíš potkala i s lidma, který jeho stíhání zasvětili X let svých životů. To je totiž podle mě potřeba k tomu, aby se podařilo udělat tak autentickej, přesvědčivej film. Plnej počet hvězdiček mu ale nedávám, na to jsem se ve vyšetřovací (podstatně delší) části filmu moc často ztrácel. Kdybych chtěl všemu stoprocentně rozumět, tak jsem měl prst věčně na převíjení dozadu a sjížděl jsem některý pasáže nevím kolikrát. A kdo ví, jestli bych pak dostal, co mi při prvním prohlížení unikalo. Ale snad jo. Takhle jsem jen věřil, že mi to bude dávat smysl v konečným výsledku, což mi samozřejmě nakonec dávalo - Usámu rozstříleli jak řešeto, aby ho pak mohli, jak se tvrdilo v novinách, šoupnout kdesi do oceánu (?). Takže "Třicet minut..." skutečně hodnotím jako film, nikoliv jako lživou reklamu na skvělé americké tajné služby, snad jenom co se týče Usámovy tělesné schránky věřím, že ji mají navzdory proklamacím někde nabalzamovanou a budou do ní desítky let řezat, aby se dopátrali toho, která tělesná anomálie udělá z člověka vraždící monstrum. ()

Dánek

Zacatek dobry, prostredek nuda, ale konec... Konec byl uzasne natoceny, skvela atmosfera, perfektni hudba. Proto jsem mel dost dobry dojem z filmu, i kdyz jsem se behem filmu i parkrat nudil. Ale solidnich 75%. ()

hEmy_

Přestože je těžké srovnávat tyto žánry, myslím si, že by Maya mohla s přehledem soupeřit s kdejakou "paní" ze Sexu ve městě a podobných filmů, která z nich je větší 3,14ča. ()

serger

Skoro jsem umřel nudou, 157 minut je v tomto případě nekonečnýýýýých. Kdyby to zkrátili na polovinu, třeba by to bylo i napínavé - nechápu ty dvacetivteřinové záběry na člověka jdoucího odněkud někam (a všechny ty další nafouklé scény). Asi jsem moc slabá povaha, ale než film dospěl k závěru, cítil jsem se skoro týranější, než na začátku vyslýchaní zajatci. Naštěstí alespoň konec měl trochu rozumné akce... ()

666Carnage

Asi zásadní film pro USA dalo by se to brát i jako dokument s docela dobrým obsazením, Akce je pouze na konci spíš je to jen politické drama, které řeší proč a jak a až na konci je nějaký ten výsledek ale než je nalezen výsledek je tu 120 minut nudy. Herci hrajou dobře obzvlášť Jessica Chastain, která roli agentky jdoucí si po odplatě a spravedlnosti nepoužívá moc emoce a dost se jí daří. Je sebejistá a díky ní se tohle celý vlastně děje. Určitě zajímavý film pro lidi, které baví tenhle styl a žánr. Jo a musim uznat, že Kathryn Bigelow je jako režisérka fakt skvělá a filmy prostě točit umí. 65% ()

Jiriczzcek

Rozjezd filmu delší a nudný, ale závěrečná část to vynahrazuje. Co mi moc nesedlo je "béčkové" herecké obsazení a především hlavní hrdinka mně moc k srdci nepřirostla. Ale celkově jsem spokojen a klidně budu věřit, že to tak z 80% opravdu bylo. ()

preclajsz

Tento film měl obrovský potenciál, námět suprový. Nic méně vyšlo z toho cosi co na mě moc dobrým dojmem nepůsobilo. První třetina ještě šla, tam se aspoň něco dělo, další třetina tomu filmu dává zbytečně dlouhou stopáž, absolutní nuda. No a poslední třetina to jakž takž zachránila, ale víc jak 3* si nezaslouží. ()

Lewisek

Tady budu přísnější, ale popravdě a upřímně to žádnej velkej trhák není. Pokud bych to vzal postupně, tak námět je skvělej a Kathryn Bigelow u The Hurt Locker dokázala, že umí natočit skvělý moderní 'akčňák' z válečného prostředí, ale ZDT prostě nemá potenciál, drive a nakonec to je nuda. Film v mém případě obstál jako "historické" drama, ale ne jako akční thriller. A nominace Jessicy Chastain? Tomu taky nějak nerozumím. Dost se mi ale v první části líbil Jason Clarke jako agent. ()

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

01.07.2015

Ansámblové drama Triple Frontier už je ve vývoji přes pět let. Dlouho to vypadalo, že se ho ujme oscarová Kathryn Bigelow (Smrt čeká všude), ta ale dala přednost 30 minutám po půlnoci. Projekt tak… (více)

Uncharted má oscarového scenáristu

Uncharted má oscarového scenáristu