30 minut po půlnoci

• USA Zero Dark Thirty (více)

Děj snímku vychází ze skutečných událostí a v průběhu deseti let sleduje vyšetřování, které vedlo k vystopování Usámy bin Ládina (1957 – 2011). Ten se stal po teroristických útocích z 11. září 2001 jedním z nejhledanějších lidí na světě a navzdory vypsané odměně nebylo známé místo jeho pobytu a předpokládalo se, že by se mohl skrývat v afghánských či pákistánských horách. Celých deset let po jeho stopě pátral elitní tým vojenských a speciálních agentů, kteří pracovali v utajení po celém světě. Hlavní protagonistku napínavého snímku představuje agentka CIA Maya (Jessica Chastainová), která krok za krokem rozplétá komplikovanou síť teroristických buněk a během brutálních výslechů narazí na jméno Abu Ahmed, které zmínili agentům CIA vězni při výsleších v tajných věznicích. Abu Ahmed by se mohl stát klíčem k celému vyšetřování a dovést agentku k samotnému vůdci islamistické teroristické organizace. Situaci však komplikují další teroristické útoky, vzrůstající nebezpečí v Pákistánu a stále větší nedůvěra politiků. Maya je však odhodlána dovést svůj osobní boj až do konce a nejnebezpečnějšího muže světa dostat za každou cenu. (Česká televize)

drake31

Silná téma (hlavne teda pre US konzumentov) ktorá je prevedená na plátno s neskutočnou precíznosťou. Nie je to vôbec nuda. Celý ten proces odhalovania, získavania, overovania informácií, kludne mohol byť viac ako dvojhodinovým trápením pre diváka, ale nebolo tomu tak. ZDT má istú vnutornú silu, ktorá udrží divákovu pozornosť aj v momentoch keď sa prakticky nič nedeje. Záver s Kanárikmi už len podčiarkuje dobre odvedenú prácu na všetkých aspektoch filmu. Jessica Chastain vynikajúca. ()

Mishqo

Výborná Jessica Chastain, vyborná hudba, námet rýdzo americký and therefore predpojatý, stopáž dosť prepálili, ale ľúbilo sa mi to viac ako režisérkin oscarový hit Hurt Locker. ()

hroubek

Po filmu, Smrt čeká všude jsem si udělal nový obrázek o tom jak se mají točit válečná dramata pro 21. století.Kathryn Bigelow ukázal, že chytrý příběh a postavy jsou mnohem důležitější než to, že ve filmu vybuchne půlka města a postřílí se navzájem stovky lidí.A tento samý přístup se snaží uplatnit i u Zero Dark Thirty.A vzhledem k látce jí to nevychází, tak dobře jako minule.Začnu s příběhem, ve kterém je asi největší problém.Příběh o tom, jak se chytá teroristická jednička několik let je první hodinu opravdu pomalejší a má problémy s postavami.Každá postava první hodinu chodí, sedí a mluví o tom co by bylo správné udělat, že je potřeba někoho najít.Nechci, aby to vyznělo špatně, ale takhle nějak podobně to je a hodně mě tam chybělo, že se divák nemůže pořádně s sžít postavami ve filmu.Na druhou stranu druhá půlka se rozjede neuvěřitelnou rychlostí, konečně nás začnou zajímat postavy a jejich rozhovory a konečně dojde, taky na činy a ne pouhé řeči.Čeho je důkazem poslední třetina filmu, která je perfektní a drží divák v neustálém napětí a to je jen dobře k tomu je taky řemeslně udělaná, takže máte pocit jako byste tam byli s nimi.Samo osobě technická stránka filmu je hodně dobrá a už dlouho jsem neviděl, aby tma vypadala jako tma.Jessica Chastain je ve své roli parádní, věřím jí každé slovo a její herecký projev povyšuje postavu na něco více, než jak ve filmu vypadá.Sama by to neutáhla, takže jí kryjí záda Kyle Candler, Jason Clarke, Joel Edgerdton nebo fantastický Mark Strong.I oni hrají tak dobře, že Vás jejich postavy začnou zajímat.Film má bohužel smůlu, že se od něho očekávalo, něco trochu jiného, ale špatný rozhodně není, jen mu prostě chybí ten přístup k postavám.Hodně slušný rekonstrukční film o honu na teroristu číslo 1., kterému délka podráží nohy. ()

Yoda sama

Vo svojej podstate neskutočne skvelý film o jednom dlhom hľadaní bez akéhokoľvek finálneho zadosťučinenia, ktorý nemá na poli dokutrillerov tohoto druhu konkurenta. Cesta sebedeštrukcie hlavnej hrdinky filmovo ideálna, pričom sa mi zdá že to celé bolo o jej osobnom boji s týmito udalosťami a menej o samotnom love na UBL. Naviac strašné blúdenie v sérii nič nehovoriacich postáv s tonami arabských mien mi trošku dalo zabrať. Všetko to však naprávajú pamätné scény, suverénna réžia a perfektná herecká zostava. 8/10 ()

JohnSmith

Bravo a opět bravo. Bigelow natočila skvělý thriller, kterým docela podkopala důvěryhodnost vlády USA a opět položila otázku, zda to byl skutečně UBL, koho Seals dostali v Pákistánu. Nicméně je to perfektní film. ()

Nyck

Ani napodruhé si mě Kathryn Bigelow nezískala. Film by se v pohodě vešel někam okolo 2 hodin, zbytečně protahované a zdlouhavé. Vynikající námět a látka ke zpracování bohužel nebyla využita tak, jak mohla být. Velká škoda. Docela souhlasím s komentářem T2, akorát nejsem tak drsný v hodnocení. ()

VanTom

Bravurně natočená, přísně realisticky vyobrazená "honba" za dopadením UBL. Možná jsem se zpočátku ve všech těch arabských jménech trochu ztrácel, ale brzy vykrystalizovalo jediné (Abu Ahmed, důvěrný Usámův kurýr), po kterém se úporně a umanutě šlo - nikoliv nějakou efektní akcí, ale přes zdlouhavou a mravenčí práci zpravodajských a analytických služeb s velmi nejistým výsledkem. Osobně mi skládání střípků dohromady a následné čekání na byrokratické rozhodnutí (žádná jistota či důkazy, pořád jenom domněnky a dohady) přišlo i zajímavější, než výsledný profesionální a chladnokrevný zásah. Celkově výjimečné, vtahující drama s dokonalou technickou stránkou (režie, herci, hudba, kamera). ()

Eleanor05

Poslední film, který dokázala Katherine Bigelow natočit zábavně, byla Ponorka K 19: Stroj na smrt. Dál se jí to prostě nedaří, a to i přes snahu točit mnohem aktuálnější témata... ()

VasaX

Boj s terorismem, lov na Usamu. Pěkně od počátku, do konce. Velmi pěkně natočené drama o tom, jak se to oficiálně odehrálo (+- nějaké hollywoodské zkratky a dramatizování). Globální úroveň zde jde do postranní a je to vlastně příběh těch, kteří jsou ve středu dění. Zejména mladé agentky Mayi. Dobře podané, herecky skvělé, poutavé a finální zásah tomu byl jak třešničkou na dortu. Dvě a půl hodiny jsou možná trochu moc, ale vzhledem k tomu, jak vše hezky plynulo, a také obavě, že by zkracování přineslo v tomto žánru a tématu více škody než užitku, nad tím rád přivřu oko. Je to skvělé, není to ale nejlepší, takže zasloužené čtyři hvězdy. Doporučuji. ()

Timak

Trochu zdlouhavé, ale působivé. Jedna velká kapitola byla dopsaná. A musím souhlasit s verbalem, že se nemohu zbavit pocitu, že to zase takové vítězství není - když si to amerika sama nadrobila .... Tak kdo to bude tentokrát? ()

pursulus

Slzy tajné agentky.¬         Neříkám ne; říkám: auvajs. Děj pro vlastence z české kotliny nezajímavý, odtažitý (dost bylo září 2001!). Odkrývání známých pravd o mučení vězňů americkými složkami na základnách v Pákistánu a jinde, aby se vymáčkli. Snaha o objektivitu zmínkou o vpádu Američanů do Afghánistánu a následné reakci domorodců na příchod bílých teroristů. Hodinu a více trvají záběry dokumentující práci tajných služeb — mučeníčko, ovocná šťáva a koláč nebo kuřátko, porady, jak dál, analýzy, hledání, mučeníčko... Pak nájezd zvláštní jednotky na dům s hledaným Arabem, pár t-t-t-t-t a krvavé skvrny na bílých košilích.¬                 Snaha o suché, nestranné podání. Při tom snaha pronésti tam něco nad rámec holé faktografie (takové opatrné a chytré vnášení lidské vrstvy do "dokumentu"), kterážto snaha dokumentární podání narušuje, takže jako celek to všechno působí podivně plytce. Navíc je tenhle "dokument" příšerně dlouhý — aby z toho mohl býti celovečerní více jak dvouhodinový "oscarový" film? — to nebyl přínosný nápad. Snad ze všeho nejhorší byly ale ty slzy naší hlavní tajné agentky, jimiž je snímek zakončen — jeden z pokusů, vnésti do holých fakt něco navíc.¬                 Kdyby režisérce Hoch Ambitionové šlo o dokumentární způsob sdělení, potom by musel býti snímek natočený ouplně jinak; tvrdě opravdově, bez oněch podbízivých příkras, o nichž jsem se zmínil, které slouží pouze k tomu, aby jí udělaly jméno u americké kritiky. Nesdílím názor, že dobrý manipulátor je dobrým režisérem, a právě z tohoto důvodu nemohu Ambitionovou mezi dobré režiséry zařaditi.¬                 Poznámka. Podobně na mě působil i jiný snímek režisérky Hoch Ambitionové, "Smrt čeká všude" z působení americké armády v Iráku. Získal jsem názor, že této ženě by lépe slušela práce válečného zpravodaje; to by jí určitě líp sedlo než točení "dokumentárních" uměleckých snímků oceňovaných potleskem a slinty paznehtů v různých amerických komisích.¬                 Případné opoznámkování: uživ. kedu. ()

Sany33

30 minút po polnoci je často označovaný za najlepší film roka 2012 a tento titul nie je prehnaný. Bez ohľadu na to, že Oscara mu vyfúkol Affleck so svojim Argom a snímka sa tak musela upokojiť s trápnou polovicou zlatej sošky za akúsi nepodstatnú zvukovú úpravu (druhú polovicu dostal Skyfall), táto vojnová dráma zaujme každého, kto nie je zaťatý hltač konšpiračných teórií o Usámovej nevine. Hoci s najväčšou pravdepodobnosťou nevyvolá túžbu vidieť ju niekedy v budúcnosti ešte raz, zaryje sa pod kožu hlbšie než guľka z hlavne amerického mariňáka. 89% ()

Avari.73 odpad!

Bože, za co mě trestáš?? Chtěl bych se na to dívat jako na obyčejný film, ale bohužel je to točený na zakázku Pentagonu a tajných služeb, a že je to sakra cítit. Tohle není film, ale propaganda. Od této paní snad už nic vidět nechci. ()

L_A_D_A_S

Petře Jacksone, jdi se se svym hobitem zahrabat. 157 minut dlouhý film z něhož každá minuta ubíhá přesně tak jak má. I když víme jak film dopadne, posledních 40 minut jsem se snad musel hlídat abych nezapomněl dýchat. Neuvěřitelně věrohodné, perfektní herecké obsazení (tak dobrý casting jsem dlouho neviděl, každý naprosto vyniká). Tam kde Hurt Locker postrádal náznaky příběhu či místy nudil a s jehož oskarem jsem rozhodně nesouhlasil, tady bych se nedivil. Učebnicový thriller. ()

Taio

No ty vóle... skoro som sa zamiloval do tej roztomilej prdelky na brade! V strede filmu nám bola poskytnuta asi 20 minutová posraná nuda (už aj nuda nám serie) á od BOOM na základni to naberalo v zátačkách a zrazu cieľ... ani neviem kedy tam dorazil. Chňach, vlhnem z nej... OST♫ 3/5 Príbeh 4/5 Výkony 5/5 Napätie 4/5 Humor nebol ... 85% ()

Jacob23

Dobre natocena totalni,konverzacni nuda. Bez napeti,jedine spetky prekvapeni. Nejlepsi je prvnich 5minut a poslednich 15minut-mezitim se vpodstate nic nedeje.Tenhle film se da srovnat s Letem 93 a strasne moc zaostava..zklamani Skoda,ze se reziserka aspon castecne nepustila do zkoumani problemu z vice stran..kdo vlastne Al-Kajdu vytvoril a vyzbrojil, zda je moralni v takovehle situaci mucit vezne apod ()

cpt.Lynch

Politicko špionážní dramata můžu a tohle je velice povedené. Vše na mě působilo velice ralisticky a to se cení. 4,5* ()

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

01.07.2015

Ansámblové drama Triple Frontier už je ve vývoji přes pět let. Dlouho to vypadalo, že se ho ujme oscarová Kathryn Bigelow (Smrt čeká všude), ta ale dala přednost 30 minutám po půlnoci. Projekt tak… (více)

Uncharted má oscarového scenáristu

Uncharted má oscarového scenáristu