30 minut po půlnoci

• USA Zero Dark Thirty (více)

Děj snímku vychází ze skutečných událostí a v průběhu deseti let sleduje vyšetřování, které vedlo k vystopování Usámy bin Ládina (1957 – 2011). Ten se stal po teroristických útocích z 11. září 2001 jedním z nejhledanějších lidí na světě a navzdory vypsané odměně nebylo známé místo jeho pobytu a předpokládalo se, že by se mohl skrývat v afghánských či pákistánských horách. Celých deset let po jeho stopě pátral elitní tým vojenských a speciálních agentů, kteří pracovali v utajení po celém světě. Hlavní protagonistku napínavého snímku představuje agentka CIA Maya (Jessica Chastainová), která krok za krokem rozplétá komplikovanou síť teroristických buněk a během brutálních výslechů narazí na jméno Abu Ahmed, které zmínili agentům CIA vězni při výsleších v tajných věznicích. Abu Ahmed by se mohl stát klíčem k celému vyšetřování a dovést agentku k samotnému vůdci islamistické teroristické organizace. Situaci však komplikují další teroristické útoky, vzrůstající nebezpečí v Pákistánu a stále větší nedůvěra politiků. Maya je však odhodlána dovést svůj osobní boj až do konce a nejnebezpečnějšího muže světa dostat za každou cenu. (Česká televize)

angel74

Kathryn Bigelow je velezkušená režisérka a řemeslo má v malíčku, ale obávám se, že tohle se jí trochu vymklo z ruky. Na rozdíl od snímku Smrt čeká všude výrazně ubylo napětí, přičemž značně přestřelená stopáž tomu taky dvakrát nepomohla. Nemile mě překvapilo, že ani závěrečná vojenská akce, ke které vše směřovalo, neoplývala zrovna velkou dramatičností. Nicméně bych ráda pochválila Desplatovu hudbu, ta některé scény dost vylepšila. (60%) ()

flyboyeda

Myslel jsem si, ze nejsem na zrzky, ale minimalne pul filmu jsem mel OLE jako hrom. Zvlastni. Stejne zvlastni jsou me dojmy-nedojmy z filmu. I pres desivou stopaz jsem se celou dobu velmi dobre bavil, jenze ocekavane emoce a promacene kapesnicky behem vitezoslavneho mavani americkou vlajkou se nejak nedostavily. Cekal jsem trosku vetsi emo-efekt. V tomhle smeru trochu ploche az chladne, a to i pres zjevnou snahu hlavni hrdinky. Jinak slusne odvedena prace. pani reziserka ma i nadale muj obdiv. Spetka cehosi ala Argo a mohlo to byt jeste o level vyse... ()

Mylouch

Tím, čím je pro Čechy film Jan Roháč z Dubé, tím je pro Američany 30 minut po půlnoci. Tvůrci si práci na projektu můžou beze studu zapsat do CV, ale do dějin kinematografie tím žádnou velkou kapitolu nevepsali, jen téma v dnešní zrychlené a filmově rozvleklé době zpracovali první. Broomfieldovo Odsouzeni k boji nabízí přinejmenším stejně a méně popkulturní formou. Dokumentárnost bez kladení větších morálních otázek, drama formátu Kazbundova útoku na pařezovou chaloupku, celé pojetí dostatečně charakterizuje ♫ přiměřeně konvenční hudba. V oskarovém souboji tahá 0.30 za kratší konec. ()

E=mc2

Strááááááááááááááááááááááááááááááááááášna nudááááááááááááááááááááááááááááááááá. Prvá hodina je absolútne zbytočná. Kľudne sa dala nahustiť do 20 minút. Celý film mal mať maximálne 107 min. Kto tomu verí že zabili Ládina? Ja nie. Film je absolútne nekritický k tej verzií ktorú nám predložila USA. Žiadne spochybňovanie, nič takého nám nehrozí. Prvá hodina slúži na unudenie diváka k smrti. Niečo málo sa dozvedáme o hlavnej postave a konečne po skoro hodine prichádza motív toho, prečo chce zabiť Usámu. To čo stojí za to je samotný záver filmu. Inak je to kancelárska nuda na druhu :) Milosrdné 3 * Jessica to hraje celkom fajn. Hurt Locker je nebe a dudy. Toto je veľmi slabý film. ()

dr.fish

Vcelku poctivě natočený film o událostech, které jsou přinejmenším podivné, přesto jsou nesporně zajímavým námětem k zfilmování. Usáma byl pronásledován tak dlouho, až na něj svět zapomněl, ale jedna agentka ne a navzdory všem si prosadila své a toho bezvýznamného chlapíka, který byl strašidlem Ameriky našla a nechala odpravit. Dodnes si pokládám otázku, co všechno bylo jenom show a co všechno kolem 11. září bylo opravdu v rukou Arabů. 11.září dalo Američanům do rukou neústavní prostředky. To bylo asi tím pravým cílem celé akce, ale nikdo si být jist nemůže. Je to záhada. Tenhle film ji sice neobjasnil, ale zajímavý byl určitě. 70% ()

sir-dave

Typický Kathryn Bigelow styl s dokumentární precizností. Hlavní děj se točí jak jinak, než okolo Usámy. Jsou zde zachyceny veškeré významné události provedeny al-Káidou. V pozadí toho všeho je především život CIA agentky a její neúnavný lov. Hodně toho je o jejích pocitech, jak postupně reaguje na dané situace. Obzvlášť fanouškům těchto události se to bude patrně líbit. Rozložen je cca na první 2/3 o událostech 2 roky po 11. září, důsledné vyšetřovaní a poslední 1/3, kdy jde do tuhého. Kdo ví, zda nebo jak moc se to odchylovalo od skutečnosti. To bude vědět jen pár vyvolených. Důležitější je fakt, že z toho není udělaný nesmyslný film s nulovým IQ i za cenu ne příliš poutavých situací.. Chápu i ohlasy na částečnou nudu. Za mě jsou 4 hvězdy tak akorát. ()

alchac

Uspat diváka v "nejnapínavější" části filmu po skoro třech hodinách "rafinovaného" a "zábavného" pátrání po nejslavnějším tenoristovi minimálně posledních dvou dekád? V mém případě se to paní Bíglové povedlo, pročež má ode mne nominaci na zlatý rohypnol. ()

chelseaman22

Dámy a pánové! Tenhle počin od oscarové Kathryn Bigelow vážně stojí za to! Díky Bin Ládinovi vím, že troška humusu a fíků rozváže každému chlapíkovy s obřízkou a palestinou na krku hubu! Celý tento dokument se pohybuje v uzavřeném intervalu . Během první hodiny se nejčastějším pohybem stává sundavání a nandavání pytle na hlavu (či zavírání do krabice). Perfektní scénou je večeře v jakémsi hotelu v Pákistánu. Divák se chce soustředit na talíř s kebabem a plackou, avšak nálož o tonáži 906 kg tento mlsný pohled galantně zamete pod stůl. Spor jakýsi emír x agent CIA vyzněje pro obřezaného aneb za napíchnutí jednoho čísla žluté Lamborghini! Nostalgickou vzpomínka na mou krátkou kariéru co by operátora call centra nastartovaly 100% zahalené operátory nejmenovaného středo-východního operátora. Ginger je horší nežli v The Help a je to šampionka v konstatování. Zakončím to obtloustlým šéfém CIA, jež přijde, rozkáže "do týdne chytit Bin Ládina" a jde na golf. 82% Celosvětový výdělek k 16. 3. 2013: $107,882,723, což je 2,7 násobek budgetu ()

Doudis19

Téměř doslovná adaptace událostí týkajících se smrti Usáma Bin Ládina. Kathryn Bigelow je génius, když se jedná o válečnou, nejlépe teroristickou tématiku. Je mi záhadou, jakým způsobem ve mě dokázala vzbudit napětí i emoce, ačkoli člověk ví, jak to celé dopadne. O to víc se to cení, když si uvědomíte, že za 2 a půl hodiny si hudbou (známým to vyvolávačem pocitů) pomohla, tak ve dvou procentech stopáže. ()

Remivsremi

Kathryn Bigelow se po Hurt Lockerovi dost poučila. Tentokrát nedostaneme jen nějakou změt obrázku, které mají dávat nějaký smysl a obsah. Je až s podivem, jak se v tomto směru ZDT liší od svého staršího bratříčka. Nyní se Kath může pyšnit konzistentním dějem, jenž mě na celou dobu přikoval k obrazovce. Chytře vedený obsah, který má navíc k dobru také výborné herecké vystoupení zúčastněných aktérů. Bigelow nejspíš přejmenuji na KaBoom woman, protože při každém bombovém útoku jsem byl pozitivně překvapen a jen jsem uznale pokyvoval hlavou nad tím, jak perfektně je začleněn do probíhajícího děje. Závěrečná scéna je jedním slovem nekopromisní. Nečekejte žádný patetický patrionismus, na tohle se zde nehraje. Dostaneme pouze syrovou ukázku hrubé síly bandy vycvičených profesionálů, kteří si jdou tvrdě za svým cílem. K plné palbě mi možná chyběl větší tah na bránu, přesto si u mě tímto snímkem Bigelow velmi polepšila. Hurt Locker považuji za strašnou splácaninu a nikdy nepochopím, co za matroš si dávali páni akademici, když filmu přisoudili tolik plešounů. Zkrátka ZDT je velice zdařilý thriller, který rozhodně stojí za vaši pozornosti. ()

Triple H

Hodnotenie sa vzťahuje výlučne na film ako taký. Ak by som mal hodnotiť vierohodnosť či historickú presnosť, asi by to zostalo v neurčitej rovine. Oficiálna verzia smrti Usámu bin Ládina je pre mňa len tým - oficiálnou, všetkými štemplami odobrenou, verziou. Nevravím, že mám tucha ako to celé naozaj bolo, ale vzhľadom na to, že oficiálna verzia o 11. septembri celá šmerdzí od hlavy až po prsty na nohách (a nie je ani ťažké si vyhľadať prečo), túto story im budem už len z opatrnosti žrať s maximálnou rezervou. Odhliadnuc od toho sa mi ale film veľmi páčil. Procedurálna dráma - tak by sme to myslím mohli nazvať, pričom jediný príbuzný je v mojej pamäti Fincherov Zodiac (ktorého BTW žeriem). To čo niekto opisuje ako dve hodiny nudy, príde mne ako dve hodiny zaujímavého pohľadu na to ako práca ľudí v podobných oblastiach môže vyzerať. Civilnosť nadovšetko čo mi pri takejto látke VEĽMI šmakuje. Po technickej a hereckej stránke nemám pripomienky, všetko profesionálne a presné. Bodíky strhávam za tých pár záchvevov starého dobrého hollywoodu a jeho pátosu, ktorý si do filmu stoj čo stoj prekľučkoval cestu a narúša tú príjemnú civilnosť. ()

SniperG1

Vynikající režie od Kathryn a na ženskou je to bravurní práce, ale ten konec mě teda pěkně naštval! Celou dobu se těším na závěrečnou akci, protože po celou dobu filmu se prakticky nic neděje a pak akorát příjde světlo,tma,světlo,tma atd atd !! Fakt zážitek!! Jinak po celý film je dobrá atmosféra doplněná autentickými záběry a šikany zajatců - které mohli být určitě ve větším měřítku( je vidět, že to točila ženská ). Viděno s českým dabingem ( kvůli mladé ), který byl za trest!! Určitě ještě mrknu v originálním znění a třeba pozměním hodnocení... Zatím 60% ()

karlik4801

Zaujal mě začátek filmu a jelo to asi do nějaké čtyřicáté minuty, pak přišly ty horší a nezajímavé scény. Musím ale říct, že je to výtečně natočené a věrohodné. Jako kdybych viděl jen dokument, jako kdyby to nebylo jen zahrané. Zero Dark Thirty mě provedlo metodami armády při výslechu a zabitím největšího teroristy všech dob. Ke konci už se do mě zase dostalo napětí a začal jsem se filmu zase věnovat. Škoda té nudné poloviny. ()

Liznic

Tohle je oříšek. Dvě a půl hodiny z honu na Bin Ládena. Je mi jasný, že toho i tak bylo hodně přeskočeno a film mohl mít hodin 8, ale je to taková míchanice... Jedno jméno střídá druhé, navíc jsou většinou arabská, takže jsem často netušil, o kom se mluví nebo, co která postava je vlastně zač. Film bych musel vidět aspoň 3x, aby se na tomto něco změnilo. Tento "problém" však není zase tak velké mínus jak by se zdálo. 1. Film nejenom že má dokumentární look, ale má blíž spíše k dokumentu, než „typickému“ filmu, což mu jednoznačně prospívá. 2. Bigelow je sakra zručná režisérka. 3. Jessica je zde nádherná a je radost na ni pohledět. 4. Spousta úžasných herců ve vedlejších rolích. 5. Samotná informační hodnota filmu. Co si nalhávat, film bude známí jako "ten film o chycení Usámi" a ne jako "nový film Kathryn Bigelow". Samozřejmě nevím, jestli je všechno co ve filmu vidíme pravda, ale snímek jsem sledoval s velikým zaujetím. Děj se soustřeďuje výhradně na hledání a sledování stop k dopadení nejhledanějšího muže planety a téměř se nezdržuje jinými věcmi. I tak je problém držet přehled. Bigelow si hlídá dokumentární look a to i v závěru, který mohl působit akčněji, ale vítám realistickou stránku napříč celým filmem. Minimálně na první zhlédnutí je trochu problém na film nahlížet jako na „Film“. Možná je to jenom můj problém, ale informační hodnota má jednoznačně navrch. Takže jsem se dozvěděl spoustu o "honu na teroristu", ale až si to pustím znovu. Uvidím film. ()

DaUr

Chladné, leč profesionální. Místy zdlouhavé, ale nikoli nudné. V mnoha ohledech dokonalé, ale přesto nezajímavé. Zero Dark Thirty se blíží skupině filmů, pro něž je poselství informovat diváka důležitější než to pobavit ho - viz. Bloody Sunday či Shake Hands with the Devil. Oproti nim má ale několik neduhů - jednak onu historickou událost nepopisuje zcela věrně (dle slov CIA) a jednak trvá téměř tři hodiny, během kterých se něco málo děje až v závěrečné půlhodině. Té předchází podrobný rozbor špionáže vedoucí k dopadení Bin Ladina, který je však i přes výborné zpracování (Kathryn Bigelow je šikovná režisérka a Jessica Chastain předvádí úžasný výkon) jednoduše příliš dlouhý. Přitom je ale jasné, že kratší být nemohl, jelikož každá z podaných informací je důležitá pro celkový vývoj. Ze všech těchto informací nám tedy vychází horký Oscarový kandidát - divácká složka přece akademiky nikdy nezajímala tolik, jako ta filmová a informativní. ()

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

01.07.2015

Ansámblové drama Triple Frontier už je ve vývoji přes pět let. Dlouho to vypadalo, že se ho ujme oscarová Kathryn Bigelow (Smrt čeká všude), ta ale dala přednost 30 minutám po půlnoci. Projekt tak… (více)

Uncharted má oscarového scenáristu

Uncharted má oscarového scenáristu