Je v tom možná něco nezdravého, že pohádkám odpouštíme předvídatelnost, schematičnost postav, jednoduchoučký děj apod.,zatímco jakékoliv jiné filmy jsme připraveni za totéž strhat tím nejhorším možným způsobem. I já sám tou "vadou" trpím, žel asi méně než většina lidí. Mám raději Vorlíčka, který pohádkové (a nejen pohádkové) motivy staví na hlavu a do nových souvislostí, než Vorlíčka, který je kopíruje. Vorlíčka Doktora Mráčka, Létajícího Čestmíra, Křečka v noční košili, Arabely, Špenátu, Agenta W4C a Saxany. Lepší ***.(27.2.2009)

Libuše Šafránková, zlou macochou týraná Popoluška, ktorá sa zmení na krásanu princeznú, je naozaj sympatická. Zahrala túto rozprávkovú postavu veľmi dobre. Škoda, že to isté nemôžem povedať aj ďaľších hercoch. Napríklad Pavel Trávniček v úlohe princa pôsobí hodne toporne a taký Vítězslav Jandák ako jeden z členov jeho družiny je úplne trapný. Ale ako celok to vyznieva celkom príjemne. Zvlášť v časoch Vianočných, kedy je to s nespochybniteľnou istotou vždy odvysielané niektorou z českých či slovenských televízií. Tri hviezdičky pre Popolušku. ***(14.3.2008)

Tváře umouněné od popela, ale kominík to není. Klobouk s peřím, luk a kamizola, ale myslivec to není. Šaty s vlečkou, stříbrem vyšívané, ale princezna to není, jasný pane. České pohádky opravdu nemusím, ale jak se říká, výjimka potvrzuje pravidlo a na Drei Haselnüsse für Aschenbrödel se každý rok na Vánoce rád podívám znovu. Podle mě nejlepší pohádka, jaká kdy u nás vznikla. Je skrz naskrz vtipná (Hele, princi!), pěkně odsýpá, má tu správnou atmosféru a rozverná Popelka s kuší, provokující prince s jeho družinu, je prostě úžasná. Pojď dolů. – Pojď ty nahoru.(23.12.2008)

Když se podívám na ty současné PRÝ pohádky, říkám si, jestli se ti čeští tvůrci do jednoho nezbláznili. A protože už u nás vymřeli jako dinosauři všichni kvalitní filmaři, co byli schopni natočit dobrou českou pohádku (a Svěrák už dlouho nic nenapsal), jsem vlastně rád, že se počiny jako Tři oříšky vysílají každý rok. Klasické Vánoce jsou tak vánočnější, než s těmi ubohými výplody 21. stol. A já mám dojem, že Vorlíček si tady taky rozlouskl své tři oříšky - režie, hudba, herci... nebo chcete-li: radost, pohoda, humor. Pavel Trávníček jako mladý princ je vynikající a Helena Růžičková jako "spanilá" slečna dodává snímku "crazy feeling". Stejně jako nešťastný preceptor (skvělý Jan Libíček) nahánějící naše jinochy do školních škamen ("Za chvíli začíná hodina dějepravy!") Pohádka je to výborná, zkrátka a dobře - nesmrtelná klasika našich TV. Poprávu.(5.10.2008)

Leze mi na nervy herečka hrající popeluchu - Libuše Šafránková. Pryč jsou ty doby kdy byl Pavel Trávníček pohledným princem a neustále si opakovat mizernou kaskadérskou scénu z rybníčku, kdy jde znatelně poznat, že se nejedná o herečku ale kaskadéra je nudné...Když mi bylo tak 6 - 10 let tak se mi to i celkem líbilo. Bohužel nyní po letech se mi z hlavní melodie nazpívané naší "zasloužilou umělkyní" Ivetou Bartošovou dělá kopřivka. Pobavila mě scénka v krátkometrážním filmu Diagnóza Werich, která naprosto vystihuje moje rozpoložení s touto "pohádkou".(29.11.2012)

• - Scenár bol pôvodne písaný pre režisérku Věru Plívovú-Šimkovú, tá ho však odmietla, pretože chcela prezentovať Popolušku ako súčasné moderné dievča, ktoré jazdí na motorke a chodí sa s priateľmi vyblázniť na diskotéku. Neskôr bol ponúknutý Jiřímu Menzlovi, ale vtedajší ústredný dramaturg na Barrandove Ludvík Toman využil jeho zákaz filmovania a natáčaním poveril Vorlíčka. (Raccoon.city)

• - Kočiar, v ktorom sa viezli kráľ (Rolf Hoppe) a kráľovná (Karin Lesch), bol historický. V roku 1905 sa v ňom viezol princ Wilhelm z Pruska na svadbu s Cecíliou von Mecklenburg-Schwerin. (Raccoon.city)

• - Režisér Václav Vorlíček dostal za Popolušku honorár 40 tisíc Kčs, čo bol na vtedajšiu dobu veľmi slušný peniaz. Do roku 2013 za predaj do rôznych krajín zarobil asi 3 milióny českých korún. (Raccoon.city)