Princezna se zlatou hvězdou

• Československo Princezna se zlatou hvězdou na čele (neoficiální název) (více)
TV spot

Princezna se zlatou hvězdou je volnou adaptací lidové slovenské pohádky, jak ji zaznamenala Božena Němcová, obětavá sběratelka klenotů lidového vypravěčského umění. Motivy pohádky, která poprvé vyšla roku 1846 ve sbírce „Národní báchorky a pověsti“, použil po více jak sto letech básník, dramatik a filmař K. M. Walló. Napsal podle ní veršovanou divadelní hru pro děti, která měla premiéru na podzim roku 1955 v pražském Divadle Jiřího Wolkera. Tato hra se později stala podkladem filmového scénáře stejnojmenné pohádky, kterou natočil v roce 1959 Martin Frič. Klasická filmová pohádka nepostrádá nic z toho, co má každá správná pohádka mít. Je tu krásná princezna Lada, jejíž čelo zdobí zlatá hvězda, její otec, hodný, ale poněkud povolný vladař, zlý král Kazisvět, který vtrhne do království a žádá ruku princezny, moudrá chůva a spravedlivý princ Radovan. Ale také myší kožíšek, který skryje princezninu krásu při útěku z království. (Česká televize)

sportovec

Ráj toho opravdu blaženého dětství - to je svět jedné z pohádek v tomto ohledu stále nedoceňované Boženy Němcové a v tomto žánru ne příliš předpokládatelného Martina Friče. Idyla, která je silnější než skutečnost, svět, v němž se lidé mají opravdu beze zbytku až andělsky navzájem rádi. Lze to zpochybňovat, lze s tím polemizovat, ale nedokáže to změnit nic na tom, že Marie Kysilková je opravdu půvabnou princeznou a princ Radovan rázným budoucím králem. Za zmínku stojí i letmé setkání dvou slavných babiček našeho filmu: Jarmily Kurandové a už opravdu stařičké nezapomenutelné Terezie Brzkové. Plechová kavalérie krále Kazisvěta je naopak zosobněním lidského papundeklu se vším všudy. PRINCEZNA SE ZLATOU HVĚZDOU reprezentuje ve vrcholné a stěží překonatelné úrovni vrchol někdejších starých pohádek z nejrůznějších starých kalendářů, zežloutlých čítanek z ještě předminulého století i prvních edic dětských knih, které tak stačily zfousovatět přes těch sto let, jak je znaly ještě naše babičky a pradědové ve svém dětství. Tuto idylu však zdobí navíc skutečný cit a opravdová líbeznost mravu i citu. Můžeme se tomu smát, ale neměli bychom tím pohrdat nebo to přehlížet. V naší době vypjatého hulvátství a hodnotového nihilismu a cynismu je takto pojatá čítankovost pohlazením na duši. Pohlazením, které hladí. Hlazením, které posiluje. A sílí. ()

genetique

K tejto milej rozprávočke sa každé sviatky dostanem cez moju mamu, pre ktorú je toto najdokonalejšie rozprávkové dielko na svete a tak si zakaždým, každý rok vychutnávame s rodinkou túto neoddeliteľnú klasiku a súčasť sviatočnej pohody. A náhodou je to aj tak celkom milé (kuchárove varešky rulez!) a príjemné, čarovné, dojemné, hrdinské. Však kto by nechcel mať kožúšok z myší. 80%. ()

Le_Chuck

Krásna rozprávka. Ladu som ako malý miloval. Moje nostalgické srdce nemože ináč, ako len s krásnou spomienkou na tento film udeliť 5 hviezdičiek (zlatých samozrejme). Najviac sa mi páči predstavovanie princezniných šiat s tou úžasnou hudbou v pozadí. ()

berg.12

Umělý veršovaný text, téměř nulový děj a akce, pohádkový motiv vesměs žádný, nepříjemná, místy téměř psychotická nepohádková hudba, nesympatičtí hlavní představitelé. To byl můj dětský obraz o této pohádce. Bohužel, za ta léta se moc nezměnil. ()

sud

Pohádková klasika, u níž mám menší problém s její přílišnou infantilitou. Ale jinak Marie Kyselková je krásně neokoukaná, Josef Zíma je sympaťák a Martin Růžek coby král Kazisvět je prostě nedostižný. 75%. ()

Jezinka.Jezinka

Krále Kazisvěta jsem považovala za jednoho z řady polských panovníků (Kazisvět, Kazimír, všechno je to jedna famílie). Nechápala jsem, kdo mohl mít tak šílený nápad a šít kožich z myšek, zvrhlé a pracné. Dodnes nechápu, jak se princezně udržela na čele ta hvězda a to nemluvím o tom, jak se jí tam asi mohla dostat. Kuchař není žádný neřád, však je samý řád za to jak je vzorný a laskavý. ()

ClintEastwood

Veršovaná klasika plná skutečných hereckých hvězd, v čele s Josefem Zímou, Marií Kyselkovou či Martinem Růžkem v roli kultovního krále Kazisvěta. P.S. Spoluautorem scénáře, byl vedle M. Friče - legendární K. M. Walló, otec zakladatel vyhlášeného českého dabingu. ()

D.Moore

Veršovaný scénář je roztomilý, Marie Kyselková a Josef Zíma jsou hezký pár, Martin Růžek mi kdysi naháněl opravdový strach a kuchař Stanislava Neumanna mě baví víc a víc... Bohužel je ale Princezna se zlatou hvězdou také bůhvíproč plná neskutečně otravných tanečních čísel (zřejmě pozůstatek z divadelní předlohy), která jednoduchý příběh jen zdržují. ()

MM_Ramone

"Princezná so zlatou hviezdou", no dobre budiž. Pokiaľ to nebude princezná so šesťcípou Davidovou hviezdou alebo nedaj bože s červenou komunistickou, tak to vždy nejak prežijem. Táto stará česká filmová rozprávka sa pravideľne reprízuje v čase okolo vianočných sviatkov už dlhé roky. Nikdy som si ju nijak zvlášť neobľúbil, nikdy ma moc nezaujala, veľmi málo ma pobavila. Avšak tie jej nekonečné televízne reprízy mi vôbec nevadia. Nech to kľudne stále púšťajú. Sú Vianoce, tak je v telke ako obvykle "Princezná so zlatou hviezdou". *** ()

ripo

Táto rozprávka patrí k filmovej klasike nielen tým, že sme ju za komančov videli každý rok, ale i svojim spracovaním. Môžem kľudne povedať, že i o 40 rokov neskôr českí a slovenskí tvorcovia nevedeli nakrútiť niečo podobné. ()

troufalka

Pohádka, kterou znám od svého dětství. Kdo by to řekl, že se z celého obsazení právě Pepíček Zíma dožije ve zdraví devadesátky a ještě si švihne Gottův hit?! ()

Xmilden

Klasická česká pohádka by Martin Frič. Toho tancování a baletu je zde požehnaně, naproti tomu slovního humoru podstatně méně a na svědomí jej mají jen vedlejší postavy. Epos o Myším kožíšku jsem jako dítě miloval z pohádkové knížky Boženy Němcové. 60% ()

Hrabka

Čím to je, čím to je, že jsem tuto pohádku vždy překousal jen hodně ztěží a později se jí raději vyhýbal? Prostě mi to celé nějak nesedělo a já se nudil a nudil. Tato pohádka postrádá něco čím by mě zaujala. Je taková suchá. Nevím co bych dodal, jen snad že se omlouvám příznivcům tohoto díla, ale mě tato pohádka prostě a jednoduše nebaví. Čus. 50% ()

paascha

Krásná ukázka toho, že kvalita je nadčasová. A Kazisvět šestý, z boží vůle král je tím nejpadoušštějším králem,co znám:-) ()

salahadin

Opět se potvrzuje, že na filmu jsou nejlepší vedlejší postavy... nebýt žvatlavého krále a drsného maršála, nebavil bych se tak, jak jsem se bavil. Zíma je asi nejmíň sympatický princ, když sleduju ten jeho shovívavý výraz, říkám si, že by klidně mohl s Esterkou moderovat Poštu pro tebe.... ()

Zemřela herečka Marie Kyselková

Zemřela herečka Marie Kyselková

22.01.2019

Ve věku 83 let zemřela česká herečka Marie Kyselková, kterou diváci mohou nejlépe znát jako princeznu Ladu z pohádky Princezna se zlatou hvězdou. Herečka byla dlouhodobě vážně nemocná a v poslední… (více)