Vymítač ďábla

• Česko Exorcista (více)

Regan je dcerou slavné a bohaté herečky. Protože na ni matka nemá čas, tak si ani nevšimne, že se dceřino chování pomalu začíná měnit. Mluví sprostě a obličej se jí křiví do děsivého šklebu. Matka vezme dívku na lékařské vyšetření. Po sérii velmi podrobných vyšetření jsou lékaři bezradní. Dívčin stav se stále horší a teď už napadá i své okolí. Hlas se jí mění a ona komunikuje se svým okolím démonickým hlasem. Jeden z lékařů přijde s návrhem obrátit se na církevního specialistu, exorcistu. Matka to zprvu považuje za hloupost. Když se dívka změní v ďábelskou stvůru, která zabije jejího přítele, nezbývá jí nic jiného než se obrátit na vymítače ďábla. (TV Nova)

Olaf7

Když se člověk u hororu směje, tak to asi není moc zdařilej horor. Navíc hrozně unylej začátek, kterej připomínal Indiana Jonese, tomu taky moc nepřidal. ()

VictorMartel

Některé postupy působí hodně nepravděpodobně, např. scéna s detektivem v domě matky, kdy dává najevo podezření na vraždu z okna pokoje (tato scéna navíc vypadá jako vykradená ze seriálu Columbo). Už nedovedu být zcela konkrétní v podání nějakého výčtu, ale zkrátka nejednou jsem se přistihl s otázkou: vážně by to proběhlo takto? Zjevná je snaha vypointovat posedlost pocitem viny. Katolický duchovní se nepostaral o matku, totiž nemohl její pokročivší demenci řešit jinak než akceptací veřejné formy péče, protože - dovolím si připomenout - zatímco naši dělníci svoje církevní hodnostáře tou dobou živili, tamní kapitalista na to neměl. Proti sobě tu stojí matka, která se v žádném případě nevzdá dcery, a tento duchovní činitel, jenž se o svou matku nepostaral. Kdysi mě film popravdě hodně vyděsil, po revizi hodnotím jako sice nápaditý (hlavně historicky chápáno), ale slabý horor s nekonsistentním spádem (místy divné přechody mezi scénami). ()

bozka10

Uplne kludne si dovolím tvrdit,že tento film desí ludí doteraz.Na tú dobu odvážny a pre niektorých nestrávitelný film.Parááááda. ()

laserr

Po shlédnutí sem byl tak na vážkách s hodnocením, že sem si až o několik měsíců později všiml, že sem tento film zapomněl ohodnotit. Ale teď k věci...Exorcista je velmi kontroverzní film. Na mě možná až moc kontroverzní. Když k tomu přičtu, že chvílemi se film silně vleče, protože se celý odehrává na jednom jediném místě, vychází mi to na velmi dobré 4*. ()

JohnFarst

Horory ako Exorcista mám najradšej. Prečo? No preto, lebo svoju hororovosť dosahujú brilantnou atmosférou a nie zbytočnými lakačkami a trápnymi duchárskymi trikmi. Exorcista je jedným z prvých takýchto hororov a svojím spôsobom ich štartér. Bez Exorcistu by neboli na svete také skvosty ako napríklad Halloween alebo Votrelec, pretože všetky horory sa snažia niečo aspoň napodobniť tomu čo bolo tu. Je to alfa aj omega dobrého a skutočne strašidelného hororu po všetkých stránkach. Vynikajúca hudba, bravúrne výkony hlavne von Sydowa a mladej Blair a novátorská réžia Friedkina robia z tohto nie veľmi originálneho príbehu masterpiece svojho žánru. Je až zarážajúce ako nás Friedkin dokáže držať v neustálom napätí po celú dížku filmu aj keď jeho podstatná časť sa odohráva v jednom dome a vlastne jednej izbe.. Keď si k tomu pridáte aj výborný koniec filmu, vznikne vám jedno zo zásadných diel 20. storočia. ()

ashtangi

Neuvěřitelné, mrazivé ...no nemám slov. Opravdu jsem se hodně ... ani nevím jestli bál, ale spíš jsem tím byl zcela omráčen. Jeden z nejlepších hororů!!! ()

fNdEsIECLE

The Exorcist byl můj nejočekávanější, kvůli němu jsem se štrachala do Krnova (taková dálka!), byť třeba bradavice jako hlava na Pattonově tváři není k zahození (nemluvě o excelentních Aliens), byť potřetí, a kdo jednou uvidí 70 mm film, nechce jinak. Nejsem fanoušek horroru (ba naopak), Exorcistu jsem neviděla, panovala obava, nebudeli bububu, já ďabel přicházeje k vám. Obavy se rozplynuly hned s prvním záběrem a již dopředu vyzdvihnu hudební složku. The Exorcist je výborný film, který stojí za zhlédnutí, přestože je přeci jen žánrově do jisté míry omezen/vymezen. Navíc, ano, inteligentní, jdoucí do hloubky, či, zdá se, přinejmenším zkoumající zákoutí v horrorech toliko nevídaná. Potřeba je zmínit i výkony herců, zejména famozního Jasona Millera. Pomalé tempo je pravé, stejně jako různé odbočky, stejně jako různé náznaky, ať již poučené, či nezáměrné. U Exorcisty není důvod se bát (pakliže se nevidí v příliš mladém věku), ovšem „„To““ by nechtěl mít vedle v pokoji, předpokládám (skoro vím, že naivně), nikdo, (natož pak ve svém). Proč je můj komentář poněkud delší, nejmilejší čtenáři, je způsobeno faktem, že v přítomných komentářích jsem nenašla odpověď. Exorcistu vnímám jako zobrazení vztahu dobra a zla a problematiku samotného rozlišení zla/dobra. Jistě, některé scény vyznívají (zvlášť pro ateisty úsměvně), neb vše se týká subjektivního a hodnotového vnímaní každého jednotlivce. Ovšem, chtěla bych naznačit na prostou skutečnost samotného rozlišení (jsem např. jediná, kdo si myslí, že černé mše pořádal místní kněz/kněží? – ne nadarmo se říká, že pod svícnem je největší tma) a varování (?) před magickými rituály, prolomení „brány“. V tomto bodě, nejsem si jista podobně jako jeden uživatel, zda a co si může z filmu odnést ateista. Možná onu víru. Přinejmenším víru v to, že ateismus neexistuje. Proč jinak bychom se na filmy dívali, že? V souvislosti s námětem filmu a (podivných) události s ním spojených, nelze nevzpomenout na smutnou spodobu s Rosemary´s Baby. Podobné hrátky, podobné konce (v literatuře existuje další spousta explicitních příkladů). Říká se, kdo s čím zachází, tím také schází. Věř, nebo ne. Naznačuji, nekáži, občas zlehčuji, ale ty pravé souboje se odehrávají uvnitř. Nezapomeňme, že dobro a láska (z)vítězí nad zlem a nenávistí a tři je magické číslo. :) ()

L.Hellhor

Se zhlédnutím tohoto filmu jsem čekal, až jeho ohodnocením získám přesně 666 hodnocení. Takovou čest jsem se rozhodl tomuto snímku prokázat :) . A byl jsem dost zklamán :( . Těžko říct čím. Jakoby film postrádal nějakou děsivější atmosféru. Jakoby by nastal nějaký zvláštní šum mezi mnou a tím, co jsem viděl a slyšel. S největší pravděpodobností jsem ale očekával příliš. O tomto filmu jsem slyšel tolik, že jsem si prostě říkal: "To musí být bomba!" A myslím si, že až taková "bomba" to nebyla. Ale zazní hudba od Mike Oldfielda (Tubular bells) a to je něco, co ve mě zanechalo nějaký lepší dojem. ---"Lhal jsem. Vypadáte jako inkvizitor."--- ()

RedHot

Osobně doufám, že jako pochybovačnýho katolíka mě podobný běsy nechají na pokoji, a uznávám, že v sedmdesátkách musel být Vymítač pecka, při které lidi v kinech kolabovali. Podobně jako později u revolučního Vetřelce, to je tak první srovnání, který se mi vybaví. Ten si ale podle mě svou tvář dokázal udržet navzdory času obstojně, zatímco Vymítač ďábla už si s lety začíná píchat botox. Díval jsem se na to s bráchou a u sedů-lehů Regan jsme se dokonce smáli. --- Mám k tomu filmu úctu, ale je to podobný jako se starou elektronikou - funguje to pořád, ale přestává to stačit, až ji nakonec založíš na půdu a koupíš si něco od Jobse, aby se to porouchalo za dva roky. ()

Helldo

Když opominu tu obrovskou hromadu příšerností, co lze v tomto filmu nalézt, tak je z toho docela slušný psycho a dobrý psycho to já rád :). Mj. tady odsud je ta odpudivá ďábličí hlava, jež tak hojně zaplavila internet. AMEN ()

Saur.us

Viděno v DC. Klasické vzdělání doplněno. Na svou dobu musel mít Exorcist obrovskou sílu. V dnešní době, když jsme zvyklí na všemožná nadpřirozená zla, démony, duchařiny, slashery nebo poltergaisty, nás už nějaký Vymítač ďábla přeci nemůže rozhodit. Opak je ale pravdou. Ať už jsou to efektní masky, nadávky nejhrubšího zrna, masturbace krucifixem, to si mnohdy nedovolí ani současná, brutálnější hororová produkce. Přelomový snímek, který šokoval svět, mě dokázal překvapit i po 42 letech. ()

zdeny99

Vymítač ďábla je podle mě jedním ze tří základních satanských filmů (společně s PŘICHÁZÍ SATAN! a ROSEMARY MÁ DĚŤÁTKO). Na rozdíl od obou zmíněných filmů tady není tak budovaná atmosféra a podmanivá plynulost děje, nýbrž se jde po pár desítkách minut hned na věc prostřednictvím posedlé Regan. Tu si zahrála 13letá Linda Blair a zahrála ji i vzhledem k svému věku mistrovsky. Pomocí make-upu a triků, kdy se Regan vznáší či otáčí hlavou o 180 stupňů, je její role jednou z nejděsivějších filmových postav. [15772. hodnocení, 831. komentář, 82%, 955. nejlepší film, 533. nejoblíbenější film] ()

peetrejr

Exorcista, ktorý svojou dĺžkou pôsobí ako príjemná uspávanka na dobrú noc je už starý.V podstate najhoršia vec čo sa vo filme stala, bola že Regan šla na operáciu. Celá začiatočná pol hodina je iba kecanie a kráčanie. Vandalizmom v kostole sa nám dej trošku rozbehne iba tým že herci pridajú do kroku a miesto toho aby kráčali, tak kráčajú zrýchlene. V poslednej pol hodine filmu nám už prichádzajú dvaja kňazi, ktorí majú urobiť exorcizmus. Démon si s nimi poriadne zahráva nakoniec sa im však podarí ale potom nastane najväčší zvrat filmu. Osobne som to ani zďaleka nečakal. Staré horory sú z časti komické. Isteže v 73. to muselo byť to najstrašidelnejšie čo existovalo. Ale bohužiaľ v 21. storočí to už vyznie trochu komicky ak keď sa to snaží byť vážnejšie. Predsa ale si ma film získal napínavým príbehom plus najviac sa mi páčila posledná pol hoďka exorcizmu. ()

molcan2

Hororový žáner je žáner, ktorý mi prirástol k srdcu, a som úprimne presvedčený, že Exorcista je jeho medzníkom. Nielen tým, ako veľmi sa o ňom hovorí či paroduje, ale aj jeho schopnosťou znervózňovať a znepokojovať ma aj po rokoch. Exorcista je fantastický film, ako film svojho žánru aj filmu v plnom rozsahu. Efekty sú vynikajúce a veľmi dobre sa zachovali, zvuk je úžasný a dotvára mnohé prekvapivé momenty. Aj kamera a scenérie sú neuveriteľne dobre spracované. Strašidelné a obscénne ukážky zjavného zla, ktoré sa tu objavujú, vyvolávajú strach aj dnes, zatiaľ čo réžia Williama Friedkina je jednou z najlepších a najinteligentnejších v jeho kariére, pričom nielenže vyvoláva skutočné obavy, ale kombinuje ich aj s alegorickými náboženskými jemnosťami. Aj herecké výkony vyzdvihujú, Linda Blair je skutočne prekvapujúca a dokonalejšiu podporu ste nemohli dostať od Maxa Von Sydowa a Ellen Burstyn. Celkovo skutočne znepokojujúce a účinné. 10/10 ()

Zemřel režisér William Friedkin

27.07.2021

Blumhouse plánuje nového Vymítače ďábla

Blumhouse plánuje nového Vymítače ďábla

22.12.2020

Studio Blumhouse (Uteč, Neviditelný) se chce vrátit ke slavné filmové sérii Vymítače ďábla a to rovnou s pokračováním. Zatím není jasné, o jak přímé pokračování by mělo jít a zda by nový sequel mohl… (více)

Ze Sabriny - mladé čarodějnice bude horor

Ze Sabriny - mladé čarodějnice bude horor

26.12.2017

Pokud jste dospívali na konci 90. let, jen těžko vám unikl sitcom Sabrina - mladá čarodějnice. Šestnáctiletá čarodějka v něm žila se dvěma šílenými tetičkami a mluvícím kocourem, a možná ani nevíte,… (více)