Stoupenci zla

• USA The Following (více)
Mysteriózní / Krimi / Drama / Thriller
USA, (2013–2015), 33 h 45 min (Minutáž: 45 min)

Tvůrci:

Kevin Williamson

Hudba:

John Frizzell

Kevin Bacon, James Purefoy, Natalie Zea, Shawn Ashmore, Valorie Curry, Nico Tortorella, Annie Parisse, Connie Nielsen, Sam Underwood, Kyle Catlett (více)

Série(3) / Epizody(45)

Pověstný sériový vrah Joe Carroll (James Purefoy) unikne z cely smrti a znovu se pustí do zabíjení. FBI osloví bývalého agenta Ryana Hardyho (držitel Zlatého globu® Kevin Bacon), který Carrolla před devíti lety zadržel. Zjizvený veterán ve spolupráci se zvláštní agentkou Debrou Parker a ostrým hochem Mikem Westonem zjistí, že Carroll vybudoval dokonalou síť svých oddaných stoupenců. Ti se mohou objevit kdykoli kdekoli a uskutečnit plány svého ďábelského vůdce. Zatímco Carroll pomalu utahuje smyčku kolem Hardyho bývalé ženy, syna a dokonce i agenta samého, Hardy se snaží ochránit nevinné, odolat své Nemesis a rozbít chorobný kult sériového vraha. První série hrůzostrašného seriálu Kevina Williamsona (Vřískot, Upíří deníky) přináší 15 fascinujících epizod – nikdy je nesledujte o samotě!
(Magic Box)

Tryskomyš

Po 2. dílu musím konstatovat naprosté nadšení. Oceňuji jako dobrý tah napsat příběh, kdy v každém dalším dílu řádí jiný psychopat a zároveň je vše propojené do jednoho uceleného příběhu. ()

baribal

Zajímalo by mě, jak nudná musela být hodina Joea Carrolla, když neučil o Poeovi. Příběh postrádá jiskru, v podstatě víte, jak to bude pokračovat a bohužel to není ani zdaleka taková zábava, jaká to být mohla. Kevin Bacon je fajn, podobny typ jako William Fichtner, dal bych ale přednost více akčnímu hlavnímu hrdinovi. Více střílení a pronásledování a ne jenom zkoumání stop a důkazů, což je zde dost nuda. ()

SaNcHeZ_cz

Hodnocení po polovině první série: Seriál si dokázal zatím udržet naprosto skvostnou laťku, která solidně míchá temné obrazy, mrazivou atmosféru, výborné hlavní duo a nejstylovější hudební doprovod současné sezony. Parádní obsazení a dobrá kriminálka, tenhle koktejl jednoznačně funguje. ---- Po první sérii: Uff. A to to vypadalo tak slušně. Z prvotních pěti, se Following podařilo v rámci patnácti epizod propadnout až na hranici tří a čtyř. Nechávám vyšší, přecijen pořád je to ještě slušné. Nicméně přerod příběhu a pak také hlavního antagonisty Joea v rámci celého seriálu od charismatického zabijáka do vyšinutého teroristy s rodinnými hodnotami až do vyšinutého rádoby charismatického zabijáka který nedokáže snést pomyšlení, že mu někdo sáhl na ego. Uff ještě jednou. Seriál ztrácí identitu jako na horské dráze a po patnácti dílech zakončených těžce předvídatelným finále po první epizodě si divák jen říká "a co teď". Maximálně si pustit Hey Joe od Jimmyho a doufat, že přístí série nabídne to, co slibovaly první dva, tři díly té první, jinak seriál skončí ještě daleko hůře. Po pár dílech druhé série: Kevin Williamson se rozhodl pro druhou sérii docela zásadně změnit koncept seriálu a místo rádoby poetické vražedné kriminálky se druhá série rozjíždí jako docela hloupá stereotypní kriminálka bez špetky originálního nápadu. Snaha postavit vše na hlavu prostě zkrátka nefunguje. Rozehráno to je docela chabě. Škoda. ()

Vxxx

Těším se na druhou sérii. První sérii jsem zkoukla během pár dní a naprosto mě uchvátila. James Purefoy mě taky nadchl (i když to možná udělala jeho zjevná fyzická podobnost s Hugh Jackmanem) a prakticky vše na tom seriálu je dobré. Bavilo a doufám že ještě nějakou dobu bavit bude 5* EDIT: Druhá série byla o poznání horší. Nicméně koukatelná. Ovšem 3. série byla naprostá tragédie. Přetrpěla jsem to do konce a jen mě mrzí, že to místo seriálu nebyla jen desetidílná minisérie. Bylo by si to zachovalo svojí důstojnost. 3* ()

O.Peta

Po třech dílech se musím usadit na pouhých třech hvězdách. Rád se budu mýlit po první sérii, ale troufám si říct, že nic dalšího, jinýho, překvapivýho, než doposud, už Following neukáže. Jo a ta hromada flashbacků... Ty už dávno nejsou cool. Zatím 60% ()

erased

Výborné obsazení a námět na způsob Se7en, který by konečně mohl dekapitovat stále více vyčpělého Dextera. Přesně to už od oznámení The Following sliboval. A v prvních epizodách tento slib i plní, a to tak, že na jedničku. V každém díle se tak najde chvilka, ze které spadne čelist a poznávání Hardyho minulosti stejně jako charakteru Joe Carrolla a jeho kultu je co do atmosféry v televizi málem bezkonkurenční. Bohužel se ale znovu scénáristé přepočítali a když v polovině přijde poměrně zásadní zlom, kvůli zbytečnému natahování už nepůsobí ani zdaleka tak působivě, jako úvod. Naprosto neuspokojivý závěr Carrollova plánu i přehnaně efektní finálový souboj je už jenom trochu smutnou tečkou. Nastávají tak sice pochybnosti, zdali bude mít druhá série kromě zajímavého startu ještě co nabídnout, ale celá ta tematika kultu mě uchvátila tak, že i přes všechny chyby považuji The Following za jednu z největších televizních událostí sezóny. Ale vůbec bych se nezlobil, kdyby se tentokrát otočil oblíbený proces, a téma přepracovala britská televize, která se zbytečným natahováním zápasí mnohem lépe. Pokračování jede víceméně v již vyjetých kolejích. Znovu kvalitou s přehledem převažuje spíš začátek, kde ještě Ryan Hardy vyšetřuje na vlastní pěst a druhý kult nevypadá, jako by byl jenom do počtu. O to víc však potěší poslední tři díly, ve kterých konečně dostává dost prostoru interakce mezi oběma hlavními antihrdiny, a lidský, s nadsázkou braný rozhovor ve třinácté epizodě patří mezi vrcholy celého seriálu. Zbytek je ale tak nezajímavá vata plná nucených cliffhangerů a nekonečného oživování hlavních postav, že se zdráhám nesnižovat hodnocení. Třetí a poslední série je od začátku do konce rozporuplné. Na jednu stranu ubíjí nudným ústředním příběhem lovení zbytků vrahů z předchozích řad, na druhou stranu se však celým dějem proplétá výborný proces proměny hlavní postavy. Nejlepší momenty jsou tedy znovu ty, kde se setkávají původní dva ústřední charaktery. Nakonec však bohužel stejně rozpačitě působí i závěrečný dvojdíl slibující hromadu zvratů a hodně akce. Zvraty se ale nevydaří, akce je ve výsledku taky a málo, a tak je nakonec nejlepším momentem série závěrečná pětiminutovka. Nutno ale dodat, že jde dost možná rovnou o nejlepší moment seriálu jako takového, a po takhle slibném rozloučení je mi nakonec i trochu líto, že Baconovu proměnu Foxové zařízli dřív, než jsme si jí stihli pořádně užít. ()

italka63

Po prvním díle je určitě na co koukat a velmi se těším na rozvinutí zápletky.S Baconem mám podobný problém jako s Craigem -od krku dolů velmi dobrý:-) Jeho oči byly pro mě vždy velmi pichlavé, studené a úsměv neupřímný, o to víc se ráda nechám překvapit vyšetřováním sériových brutálních vražd, kdy vrah je známý, ale řádění pokračuje.....hmmm, po shlédnutí druhé epizody jasný aspirant na plný počet hvězd.....zatím po 12 dílech velmi dobrý a Purefoy je úžasný, jeho hlas, oči, gesta, zmátnul by úplně každého:-)tak ten konec, ten mě dostal!!!!! ()

Philcze

Nekompromisní brutalita, vynikající obsazení a fungující atmosféra. Nicméně doufám, že Williamson neztratí odvahu a kult se v průběhu první sezóny "postará" o velkou většinu toho obrovského rance průměrných postav. PO 11. DÍLE - s každým dílem průměrnější a procedurálnější podívaná s naprosto nevyužitým Baconem, solidním Purefoyem a stále slabší atmosférou. Kromě několika momentů na hranici každotýdenní koukatelnosti. Hvězda dolů. ()

MATADOR

1. série # The Following je pro mě prvním letošním a pořádným překvapením na poli nových seriálů. Lákadlo s věhlasným jménem Kevinem Baconem se koná už od prvních minut - a nutno podotknout, že i v dalších minutách a dílech - vynikající podívání a honu na známého monomaniakálního vraha. Pokud jste ochotni překousnou hlavní myšlenku, která je trošku děravější a zase ne tak moc uvěřitelná (alespoň pro mě), s přibývajícími díly atmosféra houstne, vše se komplikuje, ale stále se daří držet vše na uzdě a pověšené na zajímavosti! Zároveň si divák nemůže být ničím jist a odvaha nechat umřít, tak zajímavé postavy, odvážné. Na druhou sezónu jsem hodně zajímavý a doufám, že se hodnocení ještě polepší! 2. série # Ačkoliv byla první řada v loňském roce velkým překvapením, druhá už tak trochu vaří z vody, i když postavy jsou stále zajímavé, následující epizody mne lákaly pouze proto, abych věděl, jak to dopadne a ne proto, že jsem fakt nadrbanej na další díl jako tomu bylo u první sezóny. Tak trošku se i samotní tvůrci překonat sami sebe, ale stala se z toho spíše fraška s oživováním postav, zabíjením nepodstatných lidí. Celkově je zvratů hodně málo. Popravdě se moc ani netěším na třetí sezónu, protože nevím, co z tohohle chtějí vykřesat. Každopádně postavy jsou stále velkým tahákem a proto mi třetí řada i přes negativa ohledně druhé sezóny určitě neunikne! 1. sezóna - 85 %, 2. sezóna - 65% ()

Helo

Nebylo to zlé, napětí, herci a všechno fajn. ALe přišlo mi to strašně všechno až moc neuvěřitelné, vykonstruované, pomotané a příběhově udělané tak, aby to pořád mohlo končit cliffhangery, takže mě to přestalo bavit. Možná někdy to dokoukám. ()

grogodil

Po šiestej epizóde končím. Snažil som sa bezmyšlienkovite viezť na solídnom tempe a nevšímať si tie z prsta vycucané zvrat(k)y, ktoré tu scenáristi proste sypú len aby mali cliffhanger do ďalšej epizódy, ale keď vám pri dvoch epizódach napadne uprostred časti ten najšialenejší možný zvrat a oni ho v závere vo flashbackoch skutočne vytiahnu, tak sa len musím nahlas zasmiať nad vymletosťou scenáristov, ktorí budú časom možno schopní spraviť Carrollovho komplica aj s jeho maželky a tváriť sa pri tom ako náramne sofistikovaná a premyslená kriminálka. Blbina, ktorá mala na viac, než tri diely možno keby sa nehrala na nič viac než priamočiaru naháňačku a Carroll nesedel s klepetami pod zámkom. Tú jeho naplánovanú genialitu mu totiž ani trochu nežeriem, aj keď to v každej epizóde opakujú stále dokolečka. ()

Mithrandil

Po prvním dílu jsem hodnotil 5* - skvělý pilot! Postupem ale snižuju a snižuju... Po desátém jsem na 2 hvězdách a přemýšlím zda to vůbec dokoukat... ()

ilemas

V prvních dílech i přes spoustu akce jsem to chtěl několikrát vzdát, nebavila mě myšlenka seriálu, vraždy podle románu a spousta hluchých míst. S velkým sebezapřením jsem první řadu dosledoval do konce, který mě dostal a nezbývá nic jiného než zkusit druhou řadu. Něco mi na tomto seriálu ale nesedí, chtělo by to asi lepší zpracování. Násilí ve filmu mě nevadí, ale tady je přímo v hlavní roli až je to účelné, leckdy spíš k smíchu, jak se tvůrci snaží za každou cenu šokovat. Navíc se mi to zdá až moc přehnané, nereálné, spíše trapné. Druhá řada se mi zatím líbí o trochu víc, je tam více akce, dobře natočených pouličních honiček apod. Pomalu tomu přicházím na chuť, uvidíme co přinesou další díly, možná zvednu i hodnocení. Ale začátek mě nudil, neustále flashbacky a seznamování se stále novými psychopaty. Dosti úchylný seriál. Tak jo, po třetí řadě zvedám hodnocení i přes spoustu klišé a nesmyslů. Třetí řada to celé zvedla. ()

M.i.k.e

pilot vypadá hodně zajímavě a bude zajímavé sledovat kudy se budou tvůrci ubírat.Zápletka možná není úplně pravděpodobná,nicméně v americe je dnes možné vše a hlavně tvůrci dokáží výborně pracovat s napětím.Z novinkových seriálů aktuální nsezóny zatím nejpovedenější kus...80% ()

Chen

První polovina byla výrazně lepší, než druhá, kde už byla spousta věcí hnána do absurdních rovin (každý "druhý" patřil ke kultu...), ale stále jde o velmi povedený thrillerový projekt se špičkovým obsazením a hutnou atmosférou. ()

Vyhy

1. série - 70% To je snad nejbrutálnější seriál, jaký jsem kdy viděl! První řada má hodně rychlý styl vyprávění. A má hodně zápletek. Oceňuji, že se nebojí sáhnout na život hlavním postavám. Na můj vkus je to ale moc přehnané, spoléhá to v mnoha případech na štěstí a není to postavené do reálného prostředí, kde by to fakt takto mohlo fungovat. Ale zaháčkovat to umí, drží to v napětí celých patnáct dílů. 2. série - 50% Po první sérii mám pocit, že si tvůrci ukousli až moc velké sousto. Opět chtějí šokovat počtem mrtvých a brutalitou. To funguje jako v první sérii, ale příběhová linka je fakt pořádný úlet. Noví stoupenci mě nebavili, přišlo mi to už moc přes čáru. Naštěstí to vypadá, že třetí série bude opět zcela jiná a snad lepší...3. série - 60% Po fiasku v podobě druhé série se konečně vracíme do starých kolejích. Líbí se mi hra s několika záporáky najednou. Hlavně Theo, toho jsem si fakt oblíbil. Dá se říci, že celých 14 dílů funguje dobře, i když kvalit první řady nedosahují. Pak ale přišlo finále a poslední díl to všechno zabil. Proč se prostě nedrží rozjetého standardu od první řady, ale vymýšlí blbosti? ()

O´Neill

Hodně výborný krimi thriller. James Purefoy co by skvělý záporák, Kevin Bacon jako ex/present FBI agent se zajímavou historii. Celkově to funguje hodně dobře, je tady výborná hudba i atmosféra. První sérii jsem zfouknul hodně rychle a teď už jen čekám co bude v závěru. ()