Orange Is the New Black

• Česko Holky za mřížemi (více)
USA, (2013–2019), 90 h 44 min (Minutáž: 51–93 min)

Tvůrci:

Jenji Kohan

Předloha:

Piper Kerman (kniha)

Taylor Schilling, Laura Prepon, Kate Mulgrew, Uzo Aduba, Danielle Brooks, Natasha Lyonne, Taryn Manning, Nick Sandow, Yael Stone, Vicky Jeudy, Jason Biggs (více)

Série(7) / Epizody(91)

Piper (Taylor Schillingová) je mladá, půvabná, vzdělaná, má chápavého snoubence Larryho (Jason Biggs). Na první pohled se zdá, že v jejím životě všechno klape jako na drátkách. Jenže Piper udělala chybu. Před deseti lety se pokusila převézt přes hranice kufr plný peněz. Byly to špinavé peníze vydělané za ilegální prodej drog a Piper za to teď tvrdě zaplatí. Musí opustit snoubence a nastěhovat se do svého nového domova ve federálním ženském nápravném zařízení. Naštěstí je to věznice jen s minimální ostrahou a 15 měsíců se přece dá vydržet… Nebo ne? Dozorci Samu Healymu (Michael Harney) je křehké Piper líto, a tak jí aspoň občas radí, jak v neznámém světě za mřížemi přežít. Piper se snaží porvat s nepsanými zákony, jak to ve vězení chodí, ale není to vůbec jednoduché. Čeká ji několik šokujících překvapení! Holky za mřížema jsou slavný komediálně-dramatický seriál nominovaný na několik cen Emmy, který vznikl podle knižní autobiografie skutečné Piper Kermanové. V příběhu, který je stejně humorný jako napínavý, se objevuje mnoho zajímavých a originálních postav – takových, jaké na televizní obrazovce většinou chybí. (TV Prima)

Franche

Návykové, strašně se mi líbí flashbacky postav. U některých osudů člověk přemýšlí, jestli se má smát nebo brečet. ()

Cooller

špatné to uplně není ale zároveň to není o "ničem" ... taková variace Dallasu 2k18 aneb pojďme každou sračku z všedního života "ženských muklů" natáhnout a zpolitizovat, aneb došli tampony je čas na revoluci... určité momenty či "useky" děje jsou skutečně i zajimave a na par dilu se zapletka protahne ale v drtivé většině je to jen o tom jak si jdou ženy navzajem po krku nevyjima fakt že zastupci "mužskeho" pokolení jsou tady vykresleni až na jednu vyjimku jako bezcharakterní hovada a dobrá pulka osazenstva si pobyt za mřižema ani "nezaslouží" nicméně nehledě na všechna tahle záporná fakta ve kterých bych mohl ještě na par řadku jistě porkačovat si najde tenhle serial jednu velice pozitivní věc.. a sice že nevědomky vyvrací teorii o vrozené sexualitě aneb zavři par slepic nachvili do kurniku řekni jim že kohouta už neuvidi a voilà "I'm gay now" :D ok... stop it now.... za 2* ()

LuW

Když shrnu všechny série, dávám 3*, hlavně za skvělé neznámé tváře, které využily prostoru před kamerou a některé víc, některé méně excelují a zasloužily by cenu, já jim to uvěřila. Co se týká děje, byl to dlouhý seriál, měl svoje up and downs, ale za těch sedm sérií jsem si k dámám asi i vytvořila vztah, jen finále se z odstupem času tak nějak stávalo nepodstatným a tahavý děj měl na svědomí, že jsem si u posledního dílu řekla, no konečně to mám za sebou. ()

departed

Citlivá či kontroverzní, politická, ale i témata mezilidských vztahů probírána z pozice ženských vězňů v americkém nápravném zařízení. Na oko to začíná jako komediální látka, ale nenechte se zmást. Chytří, zkušení a pečliví scénáristé si s vámi budou chvíli hrát a po chvilce otočí k dramatickému žánru, kde se nebojí dotýkat se reálných témat a problémů moderního systému, politiky a společnosti. Nedokážu říct kdo by byl oblíbenou postavou, protože oni jsou tak nějak všichni. Největším tahounem jsou tvůrčí pisálci, kteří dokázali každou epizodu vypiplat natolik, že by její téma či příběh vedl k sáhodlouhé diskuzi. Ale kdo si to z hereckého ansáblu dával nejvíc byla Suzanne "Crazy Eyes". Ani se nedivím těm oceněním. Orange is the New Black je seriál k zamyšlení. Zamyslet se nad naším jednáním, činy, které můžou změnit život náš, ale i životy ostatních okolo nás, rodinné či kamarádské vztahy, soudní systém, který má své pro a proti, vážit si času, vážit si života, vážit si toho, co máme, tady a teď, myslet nad budoucností, nelpět na minulosti, poučit se ze svých chyb a jít dál. Upřímně fanda těchto motivačních projevů nejsem, ale tenhle seriál tím čiší a má v sobě nějakou svojí speciální auru, která to ve vás dokáže vyvolat. Stačí seriál dobře vnímat a vidět to v tom. Ne vždy je to totiž očividné a pro diváka polopaticky podané. Hodnoceno: 7 sérií. ()

RedRose

Velice kvalitně zpracovaný seriál z prostředí ženské věznice. Humor je tady černý, ale drama asi převládá. Postupně se seznamujeme s osudy spousty žen z velkého spektra jak etnického tak náboženského, odhaluje se nám korupce a některé zvláštnosti vězeňského systému USA a jako celek funguje to velice dobře. Ale s příchodem 5-té série nastává zlom, kdy původní seriál vzpourou ve vězení končí a 6-tá a 7-má série je vlastně jiný seriál. Děj je rozdrobený mezi spoustu nových postav, v novém prostředí, v 7-mé sérii v dalším novém prostředí a celkově to ztratilo atmosféru prvních čtyř sérií... 6 a 7 nebyly vysloveně špatné, ale byly prostě hodně jiné. Přesto všechno je seriál ukončen tak, že by mu to desítky zaříznutých seriálů mohly jen závidět a to se taky hodně cení! S01-S04: 88% S05: 67% S06-S07: 49% ()

Najt

Není to nejlepší seriál, ani jeden z nejlepších seriálů, ale je to výborný seriál. Tak strasne osobity a originalne pojatý, že i když je vezenskych serialu a filmů dost, tak Orange is the new black je jen jeden. Je pravda, ze jsem se u nekterych dílů nudil, nektere nebyly moc dobre, některé zase skvělé , ale celkově to na mě působí takovym zvlastnim způsobem, ze i přes to si mě seriál získal a busu na něho vzpomínat. Za tu dubu, mozna 4 měsíce, kdy jsme na toto dilo koukal, tak to ke me opravdu hodne přirostlo, zvykl jsem si na to, a szil se s nekterymi postavami. Prostě za tu dobu jsem na tento serial opravdu zvykl az tak moc, že teď, kdyz jsem ho dokoukal, citim, jakoby skončila cast meho života. Máte něco, na co jste zvyklí a najednou to je pryč. Tohle dokáže opravdu malo seriálu. A teď když si vezmu, ze jsem na seriál koukal jen pár měsíců a co to udelalo, tak jak bych to vnímal, kdybych na něho zacal koukat v roce 2013, kdy vyšla 1 rada a dokoukal ho 2019, zkrátka byl na nej zvykly 6 let, a najednou je konec. Sice by to nebylo asi tak intenzivni, ale skoncilo by 6 let života a asi nych to vnimal mozna tak , jako nektere postavy na konci posledního dilu. S úsměvem i ze slzami. Každopádně, tohle vylo výborně komedialni drama z prpstredi ženského vězení a i pres hlucha mista smekam klobouk. ()

Bobris

Jó když se dostane ex-lesbička do ženského vězení. Námět mluví za vše. Humoru by tam mohlo být více, přeci jen jde spíše o úsměvné situace, než o vyložené vtipy, u kterých bych se řechtal. Herci kromě Jasona Biggse super, casting vězenkyň vynikající. Po sedmém díle sleduji nadšeně dál. 85%. Dokoukáno. Celkem (pro mě) nečekaný konec. Skoro bych řekl, že mě malinko konec zklamal, chtěl sem aby se to vyvíjelo jiným směrem, ale uvidím v druhé řadě. Rozhodně se těším. ()

Anteia

Na procvičení angličtiny dobré! Oceňuji lesbickou tématiku, která tam je obsažena. A zbožňuji ukňourané výrazy štěněte ve tváři Piper (Taylor Schilling) a jen čekám, jak se bude děj dále vyvíjet. Není to nic převratného a bůhví jak skvělého, ale i tak mi přijde fér ohodnotit těch pár dílů zatím velmi kladně! ()

Sharleen

Na začiatku má byť Piper za tú dobrú a Alex tú zlú, ale čím viac sa dozvedáme o ich minulosti, tým viac sa potvrdzuje, že všetko na svete je relatívne. Ústredná dvojka s dobre fungujúcou chémiou a celá kopa zaujímavých vedľajších postáv. Neskutočná seriálová jazda.1. séria super, 2. ešte lepšia. V 3. to išlo trochu dolu vodou, 4. to zase o dosť vylepšila. Za víkend zhltnutá 5. je návratom vo veľkom štýle a nech už bude nasledovať čokoľvek, OITNB má už u mňa definitívne 5 ***** ()

Sarcasmgirl

Začátek třetí řady a pořád to nabírá obrátky. Člověk se ani chvíli nenudí. Alex je ode dneška mojí novou platonickou láskou :D Knižní předloha se dá číst, jenže je dost obyčejná. Nikoho nebaví "Za můj rok ve vězení se vlastně vůbec nic nestalo". Takže je dobře, že je to velice volné ztvárnění předlohy. ()

Vykuk

Dobře zpracovaný seriál z prostředí ženské věznice, zajímavé charaktery postav, sem tam se i člověk zasměje (je tam celkem nevyužitý potenciál pro větší využití humoru). Není to nic, na co bych čekal díl od dílu, ale na pohodové pokoukání příjemné. ()

RoninNiro

Chvílami sa to ťahá ako sopeľ po rukáve, ale je to sqelá oddychovka a hlavne niečo, čo sa bežne nevidí. Nebyť tej neustále prepieranej lesbickej tématike dám aj 5hviez, ale niekedy to už fakt lezie krkom. Vtipný, netradičný a dokonca sociálne poučný seriál. ()

Queendom

Nevzpomínám si, kdy naposled jsem viděla seriál tak nevyrovnavnej, že některý díly jsou zralý na odpad (např. díl se slepicí) a jiný zas do topky . Možná je to přímo úměrný tomu, jak moc se děj aktuálně točí kolem hlavní hrdinky seriálu, protože takovou krávu jako je Piper by jeden pohledal (nebo v to doufám). A mezi námi – ani její představitelka Taylor Schilling mě herecky nijak zvlášť o svejch kvalitách nepřesvědčila. Nevyznamenal se ani Jason Biggs, kterej se seriálem po vzoru neurotickejch hrdinů Woodyho Allena v podstatě prokoktá. Naštěstí jsou tu ale další postavy, zajímavý nejen charakterem, ale i skvěle zahraný, takže se to tak nějak vyrovná. Vyzdvihla bych hlavně Natashu Lyonne jako lesbu Nicky, Taystee v podání Danielle Brooks a hlavně Pablo Schreibera jako bachaře s přílehavou přezdívkou „Pornstache“. Bylo to fajn, ale dvě série jsou tak akorát. ()

ratpile

Prvních pár dílů perfektní. Křehká Taylor Schilling je zábavně kontrastní s drsným prostředím a seriál hraje na uvěřitelnou a o to emotivnější notu. Nástup a seznamování Piper s vězeňským prostředím jsem si užíval a hodnocení by v této fázi zůstalo trčet v nebeských výšinách. Bohužel, druhá řada seriálu je už spíše takovým sitcomem z vězeňského prostředí a ten dokonalý mišmaš emocí ustupuje přílišnému důrazu na komediální složku. Tak či tak, bizarní vězeňské postavičky je zábavné sledovat a Jason Biggs mě svou linií těšil neustále. První řada ale naprosto bez výhrad. ()

LukeKiller

Mám za sebou prvú sériu a je celkom zaujímavé, čo sa dá vykúzliť v stiesnených priestoroch väznice. Čo však oceňujem a obdivujem najviac, je zachytenie psychologickej stránky postáv. Skoro každé konanie z ich videnia sveta chápem. A ak má seriál fungovať aj ako prevencia "nechcite sa dostať do väzenia" tak to funguje na 101%. Pol hviezdy za Alex, ktorá je tak neskutočne psycho hot, až je to znervózňujúce. ()

Ryan Gosling jako vlkodlak?

Ryan Gosling jako vlkodlak?

30.05.2020

Studio Universal pokračuje v oživování svých klasických monster, a další na řadě je podle všeho Vlkodlak. V nové verzi by si pak hlavní roli mohl zahrát Ryan Gosling (Drive, Blade Runner 2049).… (více)

House of Cards skončí šestou sérií

House of Cards skončí šestou sérií

01.11.2017

Streamovací služba Netflix se před pár lety vrhla na seriálovou tvorbu. A dnes už víme, že to bylo skvělé rozhodnutí, jež nám dalo Stranger Things, Narcos, Orange is the New Black nebo The Crown.… (více)

Další krok pro Netflix

Další krok pro Netflix

08.03.2015

Stále populárnější americký poskytovatel „video on demand" (VOD) streamovaných médií v současnosti zažívá svůj vrchol. Po celém světě má Netflix více než 50 milionů předplatitelů a možná již koncem… (více)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz